Evde Yemek Yapıp Satmak – Evden Satış

evde yemek yapıp satmak

Günümüzde evden çalışmak ekonomik olarak avantaj sağladığı gibi ev ortamında çalışmanın rahatlığı bakımından da motivasyon kaynağı olmaktadır. Evde yemek yapıp satmak, ev hanımları tarafından tercih edilen ve alıcısı hazır işlerden biridir. Ev hanımları genel olarak mutfak konusundaki becerilerini artık gelir getirecek bir meslek haline dönüştürüyorlar. Ev halkı için yaptıkları yemekleri lokantalar, restoranlar, yemek evleri, belediye aş evleri gibi ev yemeği ihtiyacı olan yerlere satarak gelir elde diyorlar. 

evde yemek yapıp satmak
evde yemek yapıp satmak

Mutfak becerilerini gelir kapısına dönüştürmek isteyen ev hanımları için evde ne yapıp satabilirim sorusuna alternatif cevaplar verilebilir. Öncelikle ev yemeği kavramı günümüzde çalışan beyaz yakalılar, beden işçileri, ve diğer çalışanlar için bulunmaz nimet niteliğindedir. Bu nedenle ev hanımları, kendileri için yaptıkları tüm yemek çeşitlerini yaparak farklı mecralardan satabilirler. Ev yemekleri dışında yöresel yemekler olarak bilinen; içli köfte, börek çeşitleri, yöresel çorbalar, yöresel salatalar, balık yemekleri, hamur yemekleri, köy lezzetleri gibi farklı yemekleri evde yaparak satabilirsiniz. Bu yemekleri yankınlarda bulunan kafeleri restoranlar, lokantalar, ev yemekleri satan yerler, sanayi siteleri içinde yer alan yemek evleri gibi işletmelere satabilirsiniz.

Evde yapacağınız yemekleri çeşitli işletmeler üzerinden satabileceğiniz gibi internet üzerinde yer alan uygulamalar ve internet siteleri üzerinden de doğrudan satabilirsiniz. Günümüzün en popüler uygulaması olan ve ev hanımları tarafından tercih edilen yemeksepeti üzerinden yemek satmak ekonomik olarak da sizlere avantaj sağlıyor. Yemeksepeti uygulaması; ülkemizde yer alan ve ülke genelinde faaliyet gösteren bir yemek satış uygulamasıdır. Kullanıcı sayısı ve bünyesinde bulunan işletme sayısı bakımından en geniş kitleye sahip olan bu uygulama ile evde yapacağınız yemekleri satmamız mümkün. Yemeksepeti işletmesinde satıcı olarak yer almak için size sunulan şartları kabul etmeniz gerekiyor. Her satış üzerinden belirli bir komisyon alan bu uygulama ile doğrudan müşterilerinize satış yapabileceğiniz gibi yemek satışı yapan diğer işletmelere de satış yapabilirsiniz. 

Evde Ne Yapıp Satabilirim?

Çalışan için öğle yemeği hayati öneme sahiptir. Çalışma hayatında rutin bir yemek düzeni olan çalışanlar için farklı yemekler ve lezzetli yemekler tüketmek çok önemlidir. Bu nedenle çalışma hayatı içinde yer alan her çalışan ev yemeği çeşitleri tüketmek ister. Evde yemek yapıp satmak isteyenler için bu durum çok büyük bir avantajdır. Yemek sektöründe yer alan yemek şirketlerinin oluşturduğu bu açığı evde ne yapıp satabilirim diye düşünen ev hanımları doldurmaktadır. Ev hanımları veya evde yemek yapıp satmak isteyenlerin evde yapabilecekleri yemek çeşitleri;
* Sulu yemek çeşitleri,
* Zeytinyağlı yemek çeşitleri,
* Hamur işleri,
* Börek çeşitleri,
* Çorba çeşitleri,
* Yöresel yemekler,
* Dünya mutfağından lokal yemekler,
* Balık yemekleri,
* Lahmacun, pide çeşitleri,
* Sakatat yemekleri,
* Yöresel mantı çeşitleri,
* Salatalar, Salata çeşitleri, mezeler,
* Makarna çeşitleri,
* Osmanlı mutfağı yemekleri,
Bu yemek çeşitleri arasından özellikle yöresel çorbalar, zeytinyağlılar, mantılar ve börekler beyaz yakalı çalışanların sürekli yemek istedikleri yemekler arasında önemli bir yer tutuyor. Evde yemek yapıp satmak isteyenler için bu yemekler spesifik olarak satabileceğiniz yemeklerdir. 

Evde Yemek Yapıp Satmak

Yemek yapmak keyifli bir aktivite olduğu gibi yemek yaparak gelir elde etmek insanı mutlu eder. Ev hanımları için evde yemek yapıp satmak ve bu süreçten gelir elde etmek hem zamanlarını değerlendirmek açısından hem de ek gelir elde etmek açısından çok önemlidir. ev hanımları için evde yemek yapmak; gider ve masraf olarak birçok konuda avantaj sağlarken bir yandan da evde çalışmanın rahatlığı ile daha keyifli ve motive bir şekilde çalışmak anlamına gelir. Bu nedenle evde boş zamanı olan ev hanımları ve mutfakta çalışmak isteyen mutfak kullanıcıları için alternatif bir iş koludur. 

Yemeksepeti Üzerinden Yemek Satmak

Yemek yapmak kadar yaptığınız yemekleri satma süreci de oldukça zorludur. Öncelikle lokal ve yerel yemek evleri ve lokantalar gibi yerlere yemek satabilir ve bu işlemden gelir elde edebilirsiniz. Ancak evde yemek yapıp satmak ve daha fazla gelir elde etmek için daha global çalışmalısınız. Bu süreçte profesyonel olarak iş birliği yapacağınız kurumlardan biri olan yemeksepeti, sizi daha fazla müşteriye ulaştırma imkanı sağlıyor. Yemeksepeti üzerinden yemek satmak için Yemeksepeti şirketinin satıcıları için belirlemiş olduğu kuralları ve şartları kabul etmeniz gerekiyor. Yemeksepeti tercihiniz ile emeğinizin ve zamanınızın karşılığını fazlası ile alabilirsiniz. 

Evden Yemek Satmak İçin Ne Gerekli

Evde çalışmak, evden yemek yapıp satmak bir süreçten oluşuyor. Süreç boyunca evden yemek satmak için ne gerekli sorusunun cevabı yemek yapma maharetinizin olması, elinizin lezzetli olması ve yaptığınızın yemekleri pazarlayacak, son kullanıcıya ulaştıracak bir mekanizma şeklinde verilebilir. Yaptığınız yemekleri son kullanıcı olan müşterilere ulaştırmak için yemeksepeti ve benzeri uygulamalar, kurumlar ile işbirliği yapabilirsiniz. Profesyonel olarak ülke genelinde yemek satışı yapan e hedef kitlesi çok geniş olan bu kurumlar ile elinizin lezzetini daha fazla kişiye daha kolay bir şekilde ulaştırabilirsiniz. 

Evde Yemek Yapıp Satmanın Cezası

Bir işletme sahibi olmadan, vergi dairesine kişisel veya kurumsal olarak kayıt olmadan evde yemek yapıp satmak gelir vergisi kaçırma olarak görülecektir. Evde yemek yapıp satmanın cezası vergi kaçırma suçu olan 18 ay ile 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmanıza neden olabilir. Evde yemek yapıp satmak istiyorsanız öncelikle kişisel bir şirket kurmalı, vergi muafiyeti gibi avantajlardan yararlanmalı ve vergi kaçırma cezası ile karşı karşıya kalmamalısınız. Yapacağınız her satış için fatura kesme zorunluluğunuz bulunduğu için bu süreç öncesinde bir şirket kurmanız sizin avantajınız olacaktır. 

Okuyunuz: Yeni İş Fikirleri

Ev Yemekleri Arayan İşyerleri

Evinizde yapacağınız yemekleri satmak için ev yemeği arayan işyerleri ile iletişime geçmelisiniz. Evde yemek yapıp satmak, zorlu bir süreç olsa da profesyonel kişiler ile işbirliği yaparak bu süreci kendiniz için kolay hale getirebilirsiniz. Ev yemekleri arayan iş yerleri için bulunduğunuz lokasyondaki okantalar, restoranlar, kafeler, butik yemek evleri gibi iş yerleri ile iletişime geçebilir, internet üzerinden yaptığınız ev yemeklerinin reklamını yaparak bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz. Sosyal medya mecralarında açacağınız hesaplar aracılığı ile ev yemekleri yaparak satış yapabilirsiniz. Buraya kadar kişisel çabalarınız ile yaptığınız yemekleri satmanıza yardımcı olacaktır. Ancak Yemeksepeti gibi profesyonel ve global çapta faaliyet gösteren bir kurumla işbirliği yaptığınızda ev yemekleri arayan iş yerleri ve kişilere çok daha hızlı ve çok daha kolay ulaşabilirsiniz. 

Evde Yemek Yapıp Satmak İsteyenlere Öneriler

Ev yemekleri yaparak gelir elde etmek, evde yemek yapıp satmak için sürecin püf noktalarını bilmeniz çok önemlidir. Evde yemek yapıp satmak isteyenlere öneriler olarak şunları söyleyebiliriz.
* Yöresel ve spesifik yemekleri yapın,
* Global hizmet veren kurumlar ile işbirliği yapın,
* Lezzetinizden ödün vermeyin,
* Yemek çeşitliliğinizi düşürmeyin,
* Kullandığınız malzemelerin kalitesinden ödün vermeyin,
* Taahhüt sürelerinize mutlaka uyun,
* Sosyal medya hesaplarınızdan sürekli yen lezzetler paylaşın,
* Yaptığınız yemeklerin daha fazla kişiye ulaşması için reklam yapın,
* İlgili bakanlıklarca yemek hizmeti sunan firmalar için hazırlanmış kurallara uyduğunuz belgeleyin.

Scroll to Top