Ev (Konut) Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev almak, her zaman için iyi bir yatırım aracıdır. Bu yüzden ev satın almak için detaylıca araştırma yapmak gerekir. İyi bir araştırma yapmadan ev almak, ileride ciddi sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Ev satın alırken bilinmesi gereken birçok unsur vardır. Ev alırken en doğru kararı verebilmek için bu unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler
Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev satın almaya karar verdiyseniz, öncelikle nasıl bir ev almak istediğinizden emin olmalısınız. Örneğin, satın almak istediğiniz evin kaç odalı olacağına, kaçıncı katta olacağına veya bahçeli olup olmayacağına karar vermelisiniz. Aynı zamanda konut alırken, konut almak mantıklı mı, krediyle ev alınır mı sorularına yanıt verebilmelisiniz. Ev almadan önce istediğiniz evle ilgili tüm ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Nasıl bir ev almak istediğinizi belirledikten sonra, satın alacağınız evle ilgili araştırmaya yapmaya başlayabilirsiniz.

Ev satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Alacağınız evin işyerinize ve çocuklarınızın okuluna yakın olması, ulaşımın kolay olması, pazara veya hastaneye yakın olması bunlardan sadece birkaçıdır. Ev alırken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar, sizin ihtiyaçlarınızla doğrudan ilgilidir. Bazıları ise herhangi bir ev satın alırken dikkat edilmesi gereken temel unsurlardır. Bunlar ev almak için kredi çekmek, evinizin bütçesini ayarlamak, evin tapusunu almak gibi birçok farklı konuyu içerir. Ev satın almayı düşünüyorsanız konut alırken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Konut Almak Mantıklı mı?

Konut almak bugünlerde yatırım uzmanları tarafından en iyi yatırım olarak görülüyor. Günümüzde satın alınan bir ev, ortalama 15 yıl kiraya verilerek kendini amorti ediyor. Bu zaman içinde konutun değeri de artmış oluyor. Bugün bir konut alan kişi, evini kiraya vererek 15 yıl sonra yeni bir ev alabilecek duruma geliyor. Bu yüzden ev satın almak oldukça mantıklı. Ev almak, yatırım yapmak için en iyi seçeneklerden biri. Bu yüzden son yıllarda konuta olan yatırım artıyor. Ancak uzun vadeli bir yatırım düşünmüyorsanız, ev almak sizin için iyi bir yatırım olmayabilir. Ev satın almak, uzun vadede oldukça kârlı bir yatırım olsa da, kısa vadede aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Yine de konut satın almak, diğer yatırım araçlarına göre oldukça güvenli. Örneğin, hisse senedi alarak yatırım yaptığınızda aldığınız hisselerin düşmesi veya yükselmesi üzerinde herhangi bir kontrolünüz olmaz. Ancak bir ev satın aldığınızda tüm kontrol sizde olduğu için, yatırımınızdan zarar etme ihtimaliniz oldukça düşüktür. Bu yüzden bir yatırım aracı olarak konut almak size esneklik ve kontrol gücü sağlar. Konut satın almanın en büyük avantajları şunlardır:

Kira Geliri: Satın aldığınız evi kiraya vererek düzenli bir gelire sahip olabilirsiniz. Kira geliriniz ise evinizin konforuna ve bulunduğu lokasyona göre değişecektir. Şehir merkezine, hastane ve okula yakın, ulaşım problemi olmayan bir ev, size hem oldukça yüksek hem de düzenli bir kira geliri sağlayacaktır. Elde edeceğiniz kira gelirini istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Satın alacağınız evin kira gelirini yatırım yapmak için de kullanabilirsiniz.

Maddi (Fiziksel) Varlık: Bir ev, diğer yatırım araçlarının aksine maddi bir varlık yatırımıdır. Yatırım için satın alınan bir ev, hisse senedi gibi geleceği belirsiz bir yatırım değildir. Örneğin, bir hisse senedine yatırım yaptığınızda, aldığınız hisse senedinin değeri farklı nedenlere bağlı olarak azalabilir. Oysa bir ev satın aldığınızda, fiziksel bir varlık satın almış olursunuz. Satın aldığınız evin değeri de belli koşullara göre değişse de hisse senedinde olduğu gibi yatırımınızı kaybetme olasılığınız oldukça düşüktür. Üstelik konut fiyatlarının artması ile satın alacağınız ev her yıl değer kazanır.

Enflasyon Riskinin Düşük Olması: Bir ev satın aldığınızda evinizin değeri, enflasyon riski karşısında değerini korur. Örneğin 500 bin TL ‘ye bir ev satın aldığınızda, her ay evinizden kira geliri elde ederek evinize yatırdığınız parayı 15 ila 20 sene içinde geri alırsınız. Bu yüzden ev satın almak, enflasyon riskine karşı sizi korur. Uzun vadede evlerin değeri artış göstereceğinden, kira geliriniz de düzenli olarak artacaktır. Eğer evinizin iç dekorasyonuna yatırım yaparsanız, elde edeceğiniz kira geliri daha yüksek olacaktır.

Krediyle Ev Alınır mı?

Günümüzde ev satın almak için oldukça yüksek fiyatlar ödenmektedir. Bu yüzden genellikle ev satın alırken ev kredisi kullanılır. Kredi ile ev satın almanın bazı püf noktaları vardır. Eğer satın alacağınız evin aylık kira getirisi,  kredi taksitlerini karşılamaya yetecekse krediyle ev almak oldukça mantıklıdır. Ancak satın alacağınız evin kira getirisinin yüksek olması için, seçeceğiniz evin özelliklerine ve bulunduğu konuma dikkat etmelisiniz. Satın alacağınız evin kira getirisi, kredi taksitlerini karşılamadığı takdirde finansal açıdan zorluk yaşayabilirsiniz. Günümüzde çoğu insan gibi siz de ev kredisi çekerek kira öder gibi kredi taksitlerini ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Burada önemli olan asıl konu, seçtiğiniz ev için ödemeniz gereken taksitlerin bütçenize uygun olması gerektiğidir. Bunun için krediye uygun evlerle ilgili detaylı bir araştırma yapmalısınız. Aynı zamanda çeşitli kooperatiflerin konut projeleri hakkında da araştırma yaparak sizin için en uygun evi seçebilirsiniz.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Ev almak isteyen herkes, gelecekte problem yaşamamak için, ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda titiz davranmalıdır. Ev satın almak istiyorsanız öncelikle nereden ev almak istediğinize karar vermelisiniz. Özellikle yatırım yapmak için ev almak istiyorsanız, evin bulunduğu lokasyon çok önemlidir. Bir evin değeri, bulunduğu lokasyona göre değer kazanır. Şehir merkezine yakın olan evlerin değeri daha yüksekken, şehir merkezine uzak evleri değeri daha düşüktür. Ev alırken dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri evin fiyatıdır. Ev alırken acele edilmemeli, ev fiyatları iyi araştırılmalıdır. Ev alırken, evin tapusu da dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Almak istenen evin tapusu belediyeden kontrol edilmelidir.

Okuyunuz: Yeni iş fikirleri

Arsa Tapulu Ev Alınır mı?

Arsa tapulu ev, kat mülkiyeti alınmamış evdir. Arsa tapusu olan evler, belediyede henüz tamamlanmamış olarak gözüken evlerdir. Arsa tapulu bir ev, iskân izni alındıktan sonra kat mülkiyeti tapusu alabilmektedir. Arsa tapulu ev almadan önce, belediyeye giderek evle ilgili çeşitli detayların öğrenilmesi gerekmektedir. Örneğin, arsa tapulu evin kat mülkiyet tapusuna çevrilip çevrilemeyeceği belediyeden öğrenilmelidir. Arsa tapulu bir ev almak çeşitli sorunlara neden olabilir. Örneğin arsa tapulu ev satın almak için birçok banka ev kredisi vermemektedir. Aynı zamanda arsa tapulu evlerin su ve elektrik abonelikleri şantiye aboneliğinden verilmektedir. Bu tür sorunlar yaşamamak için satın alacağınız evin kat mülkiyet tapusu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ev Satın Almak İsteyenlere Öneriler

Ev satın almadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz, sizi birçok problemden kurtaracaktır. Ev almadan önce dikkat etmeniz gereken ev satın almak isteyenlere öneriler şunlardır:

  • Almak istediğiniz evin fiyatını belirleyin.
  • Almak istediğiniz evleri kıyaslayarak en doğru evi seçin.
  • Ev kredisi kullanacaksanız kredi taksitleri ile evin kira getirisini karşılaştırın.
  • Almak istediğiniz evin fiyatı ile evin çevresindeki evlerin fiyatlarını karşılaştırın.
  • Almak istediğiniz evin borcu olup olmadığını kontrol edin.
  • Satın almak istediğiniz evin ısı yalıtımı olup olmadığını, rutubetli olup olmadığını araştırın.
  • Evin pazar, okul, hastane gibi lokasyonlara yakın olup olmadığına dikkat edin.
Scroll to Top