Etsy’de Satış Yapmak ve Dükkan Açmak 2022

Etsy de satış yapmak

Etsy 2005 yılında kurulmuş ve güncel olarak 57 milyon üyesi bulunan bir alışveriş sitesi. Etsy üzerinde sadece el işçiliği ve bireysel tasarımlar ile yapılmış ürünler satılabilir. Sanatçılar, zanaatkarlar, hobi tutkunları ve tasarımcıların yakından tanığı bir site. Güzel olan yanı sadece bu ürünleri yapanların dükkan açabilmesi. Yani toptan ürün alıp Etsy’de satış yapmak yasak. Dükkan sahibinin mutlaka satılan ürün için emek harcaması şart. Alıcılar ise bu sayede orijinal ürünlere ulaşabilir. Bu yazıda sizlere sıfırdan Etsy’de satış yapmak ve dükkan açmak için yapmanız gerekenleri anlatacağım. Ebay, Amazon, Aliexpress, N11 vb. siteler varken neden Etsy’de satış yapmak konusunda size ısrarcı davrandığımı yazıyı okuyunca anlayacaksınız.

Etsy de satış yapmak
Etsy’de satış yapmak

Not: Etsy’de dükkan açmak ile ilgili bilgisi olanlar 2. maddeden sonrasını okuyabilir. İlk bölüm sıfırdan hiç bilmeyenler için üyelik ve dükkan açma konusunu içermektedir. Yazının ilerleyen bölümlerinde ödeme çözümleri, satış teknikleri, reklam, ETY SEO çalışması hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Etsy’de Satış Yapmak

Öncelikle sizlere Etsy’de satış yapmak konusunda neden ısrarcı olduğumu açıklayayım. El yapımı ürünler yapıyorsanız, Etsy sadece bu ürünlere yönelik bir site. Amazon, Ebay ve N11 gibi sitelerde milyonlarca ürün var. Bu ürünler arasından sizin değerli olan el emeği ürünlerinizin sıyrılma şansı yok gibi.Ayrıca rekabet o kadar fazla ki yaptığınız satış ile maliyetinizi kurtarsanız şanslısınız. Etsy ise bu konuda biçilmiş bir kaftan.

 

Öncelikle yaptığınız ürünleri hak ettiğiniz değerde satabilirsiniz. Etsy ziyaretçileri el emeği ürünler arayan insanlardan oluşur. Yani direkt hedef kitlesine ulaşmış olursunuz. Etsy’de satış yapmak için en az bir kerelik bile olsa site yönetimine ürünü yaptığınıza dair bir video atmanız şart. Bu sayede site toplu satış, dropshipping veya al sat yapanların önüne geçmiş oluyor. Rekabet ise diğer sitelere göre çok az. Büyük satıcılar hariç bir satıcının listelenmiş maksimum 250 ürünü var. Orijinal olan ürünler ise çok çabuk sıyrılabiliyor.

Etsy de satış yapmak
Bu yastık kılıfı Etsy sitesinde 58 dolara satılıyor. Son 1 yıl içerisinde 100 adet sipariş almış. Türkiye de şu yastığa 350 TL deyin, satmayı bırakın dayak yersiniz.

 

Etsy Üyelik ve Etsy’de Dükkan Açmak

Etsy’de satış yapmak için dükkan açmanız şart. Bunun için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Sadece ürün listelemek için ürün başına 0.20 $ ödemeniz gerekiyor. Eğer referans kodu ile üye olursanız ilk 40 ürünü listelemek bedava. Şimdi etsy’de satış yapmak için aşağıdaki adımları takip edin.

Not: Site dili İngilizce. Satış yaparken İngilizce bilmeniz avantaj. Ancak İngilizce bilmiyorsanız bu dünyanın sonu değil. Google Chrome kullanarak siteyi sürekli Türkçe diline çevirebilirsiniz. Çeviri kalitesi ise mükemmel.

 

Adım 1 : Etsy sitesine giriş yapın. Sağ üstte yer alan ”Sell On Etsy” linkine tıklayın. Daha sonra ekranın ortasında yer alan ”Open Your Etsy Shop” sekmesini seçin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

E-mail adresinizi girin ve devamında istenen bilgileri doldurun.
E-mail adresinizi girin ve devamında istenen bilgileri doldurun.

 

Adım 2: Daha sonra kendiniz için bir dükkan ismi belirlemeniz gerekiyor. Bu ismi daha sonradan değiştirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki dükkan ismi çok önemlidir. Yaptığınız iş ile ilgili bir isim sizi avantajlı kılacaktır. En azından insanlar ne sattığınızı anlamış olur. Bu isim mutlaka İngilizce olsun. Ben ”VisionStoreTR” olarak belirledim.

Aynı isimde başka bir mağaza var ise, sizin için otomatik isim önerilir.Ben TR olarak seçtim.Türklere el yapımı ürünlerde güvenilir.Bunu bir avantaj olarak görebilirsiniz.
Aynı isimde başka bir mağaza var ise, sizin için otomatik isim önerilir. Ben TR olarak seçtim. Türklere el yapımı ürünlerde güvenilir. Bunu bir avantaj olarak görebilirsiniz.

 

Adım 3 : Dükkan isimlendirme işleminden sonra ”mağaza tercihleri” adımına geçmeniz gerekiyor. Bu adım oldukça basit. Aşağıdaki gibi yapmanızı tavsiye ederim.Tabi en alt sekmede bulunan bu işi yarı zamanlı mı, yoksa tam zamanlı mı yaptığınızı kendinize göre seçin.

Bilgilerinizi mutlaka doğru yazın.Özellikle mağaza ülkesi kısmı önemli.Yanlış bilgi verirseniz hesabınız direkt kapatılır.
Bilgilerinizi mutlaka doğru yazın. Özellikle mağaza ülkesi kısmı önemli. Yanlış bilgi verirseniz hesabınız direkt kapatılır.

 

Adım 4 :stock your shop” yani mağaza ürün listeleme kısmı. Üyeliğinizi tam olarak aktif etmek için direkt satış yapmaya başlamanız gerekiyor. Bu nedenle üye olmadan önce ürün görsellerini hazırlayın. Tabi bekleyip daha sonra da yükleyebilirsiniz. Çok bir şey fark etmeyecek.

 

Ürün ekleme sayfasının Türkçe karşılıkları yer almaktadır.Bunları gerçekleri yazarak doldurun.Fotoğraf ekleme, fiyat belirleme, kargo seçenekleri hepsi bu sayfa yer almaktadır.
Ürün ekleme sayfasının Türkçe karşılıkları yer almaktadır. Bunları gerçekleri yazarak doldurun. Fotoğraf ekleme, fiyat belirleme, kargo seçenekleri hepsi bu sayfa yer almaktadır.

 

Adım 5 : Ürün ekleme kısmını geçtikten sonra nasıl ödeme almak istediğimizi belirteceğiz. Ödeme yöntemi Etsy’de satış yapanların en çok zorlandığı kısım. Ülkemizde Paypal kullanımı yasak. Bu konuyu daha detaylı olarak yazı içerisinde ayrı bir başlıkta anlatacağım.

Güncelleme: Esty sitesi Türkiye’deki satıcılar için Etsy Payments özelliğini açmıştır. Artık paypal hesabı açmak için bin bir türlü zahmete girmenize gerek kalmamıştır.

 

Adım 6 : En son kısım ise Faturalandırma bölümü. Burayı boş bırakabilirsiniz. Eğer işletme sahibi iseniz bilgilerinizi doldurum. Aksi taktirde doldurmanıza gerek yok. Etsy’de satış yapmak için normalde vergi mükellefi olmanız lazım. Ama ilk başlarda kendinizi denemek için bu konuda acele etmeyin. Vergi konusunu da yazı sonunda ayrı bir alt başlık ile açıklayacağım sizlere.

Okuyunuz: En Yeni İş Fikirleri Listesi

Etsy de Ne Satabilirim? Avantajlı Ürünler Neler?

Etsy satış yapmak, dükkan açmak ve ürün ekleme kısmı işin en kolay olan bölümü. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşayan olmadı. Bu bölümde Etsy’de satış yapmak isteyenlerin en çok ikilemde kaldığı konulardan bahsedeceğim.

 

a) Etsy de el yapımı olan, emek harcadığınız bütün ürünleri satabilirsiniz. Tabi site kuralları çerçevesinde olmalı. Sattığınız ürünlerin %90’ı Amerikalılar, %10’luk kısmı ise diğer ülkelerde yaşayan müşteriler tarafından alınır. Burada yaşayacağınız en büyük sorunlardan birisi kargo. Çin’den 1 dolara ücretsiz kargo seçeneği ile ürün alabiliyoruz. Ancak aynı şekilde 1 dolara ücretsiz kargo seçeneği ile ürün gönderemeyiz. Kargo maliyetimiz minimum 10 dolar ile 15 dolar arasında olacak.

 

Hiç kimse aldığı ürünün üzerinde kargoya para ödemek istemez. Örneğin bir takı yaptınız ve 5 dolara satışa çıkardınız. Bunun için 15 dolar kargo ücreti ödemek saçmalıktan başka bir şey değil. Bunu bizim düşündüğümüz gibi Amerikalılarda düşünür. Bu nedenle öyle bir ürün satın ki minimum fiyatı 30 dolar olsun.T abi bu fiyatlar 100-200 dolara kadar çıkabilir.30 dolarlık ne satabilirim diyorsanız Etsy sitesinde ürünlere filtre koyup inceleyin.

 

Not: Ürünün satış fiyatı 20 dolar ise, ücretsiz kargo seçeneği ekleyerek 35$ gibi bir fiyat koyun. Ücretsiz kargo satış ve pazarlama açısından büyük avantaj. Çoğu müşteri ücretsiz kargo seçeneği ile ürün araması yapar. Bu sayede ürünleriniz ön plana çıkar.

 

b) Ürettiğiniz ürünlerin ağırlık ve boyut açısından küçük olsun. Yukarıda size bahsettiğim kargo fiyatları minimum gönderiler içindir. Ürününüz ne kadar büyük ve ağır olursa, kargo ücreti de o kadar artacaktır. Peki hem boyutu küçük, hem de fiyatı 30 doların üzerinde Etsy de ne satabilirim diyorsanız, daha fazla araştırma yapmanızı tavsiye ederim.Pinterest, Amazon, Ebay, Etsy, Aliexpress v.b bir çok site size bu konuda kaynak olabilir. Ürün kopyalamak ayıp değil. Kopyaladığınız ürünlerde tasarımı zenginleştirme gibi katkınız da olacak.

 

c ) Kişiye özel ürünler üretme şansınız var ise çok büyük avantaj kazanırsınız. Etsy de en çok kişiselleştirilmiş ürünler satılmakta. Ayrıca kişiye özel ürünler yukarıda yazdığım iki maddeyi de kolaylıkla karşılıyor. Kendinizi de müşterilerin yerine koyun. Etsy sitesine girenlerin çoğu eşine dostuna hediye almak için o sitede dolaşıyor. Kişiye özel hediyeden daha özel bir şey yoktur. Bunu gerçekleştirebilirsiniz, kısa zamanda başarılı olursunuz. Etsy’de satış yapmak sizin için daha kolay olur. Rekabet sıkıntısı yaşamazsınız.

 

 

d ) Kişiye özel üretim yapacaksanız bile takı-boncuk tasarımı işinden uzak durun. Takı tasarım ürünlerinin satışı çok zor. Üstelik öyle bir rekabet var ki sıyrılmanız imkansız. Üstelik takı ürünlerini 30 $’ın üzerinde satmanız zor. Takı ve boncuk tasarımları ile Etsy’de satış yapmak imkansız. Yapsanız bile  para kazanamazsınız. ABD’li tasarımcılar 4-5$ gibi fiyatlara bu ürünleri satıyor. Üstelik mağazalarında 5000’in üzerinde ürün var. Kargo ücretleri ise sadece 2 dolar.

Takı tasarım ürünleri Etsy de en çok satılan ürünlerin başında geliyor.Ancak rekabet fazla olduğu için büyük satıcıların arasından sıyrılmanız çok zor.
Takı tasarım ürünleri Etsy de en çok satılan ürünlerin başında geliyor.Ancak rekabet fazla olduğu için büyük satıcıların arasından sıyrılmanız çok zor.

 

Etsy Satış Teknikleri

Etsy’de satış yapmak istiyorsanız; Etsy SEO, resim ekleme, ürün açıklamaları, reklam verme, sosyal medya, Pinterest gibi pazarlama yöntemlerini bilmeniz gerekir. Ürününüz ne kadar dikkat çekici olursa olsun, bu tarz göze ufak gelen detayları atlarsanız başarısız olursunuz. Başarılı olmak için aşağıda belirttiğim formülleri her ürün için uygulamayı ihmal etmeyin.

Okuyunuz: İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi

Etsy Ürün Fotoğrafları

Satış teknikleri arasında en önemli olanı ürün fotoğraflarıdır. Her zaman olduğu gibi kendinizi müşterinin yerine koyun. Online alışveriş yapan müşteriniz ürüne dokunamadığı için sadece fotoğraflarına ve açıklamalarına bakmakla yetinir. Sattığınız ürün müşterinin gözüne hitap ediyorsa, müşteri o zaman ürün ile ilgilenmeye başlar. Direkt açıklamaları okur. Peki ürün fotoğraflarınız nasıl olmalı? Nasıl kaliteli fotoğraf çekebilirsiniz?

 

 • İdeal ürün fotoğrafları 1000 piksel ve jpeg formatında olmalı.
 • Cep Telefonu veya Dijital kamera ile ürün çekimi yapabilirsiniz. Önemli olan ürünü bütün açılardan yakalamanız. Müşteriniz fotoğraflar sayesinde ürünü tamamen görebilsin.
 • Fırsatınız var ise mutlaka ürün çadırı kullanın. Telefon ile çekseniz bile mükemmel bir görüntü yakalamanızı sağlar. Eğer büyük bir ürün satıyorsanız güzel bir arka plan bulun.
 • Asla kendinize ait olmayan bir fotoğraf kullanmayın. Fotoğrafları kendiniz çekmek zorundasınız. Bu durum açığa çıkarsa direkt üyeliğiniz dondurulur.
 • Ürünler için en az 4 fotoğraf ekleyin. Mümkünse Video eklemesi de yapın.
 • Photoshop ile fotoğraflarınızda düzenleme yapabilirsiniz. Ancak ürün niteliğini bozacak bir oynama olmasın.
Ekstra ışık almak yerine, ışıklı bir ürün çadırı alabilirsiniz.
Ekstra ışık almak yerine, ışıklı bir ürün çadırı alabilirsiniz. Etsy’de satış yapmak için mutlaka ihtiyacınız olan ürünlerden birisi.

 

Etsy Ürün İçeriği Açıklaması

Fotoğraflardan sonra en önemli ikinci kısım. Müşteri ürünü fotoğraflar üzerinden beğendikten sonra açıklamaları okumaya başlar. Yazdığınız içerik satışın gerçekleşmesini sağlar. Peki en iyi içerik nasıl olmalı?

 • Candan ve içten bir açıklama metni oluşturun. Bu ürünü yan komşunuza satacak olsanız, nasıl açıklama yapardınız. Aynısını sitede ki açıklamalar bölümünde de yapın.
 • Gerçek dışı, müşteriyi yanıltmaya yönelik, abartılı sözlerden uzak durun.
 • Siz bir sanatçısınız bunu unutmayın .Acındırma, yalvarma tarzı içerik yazmaktan kaçının.
 • Ürünle ilgili A’dan Z’ye bütün detayları yazın. Öyle bir açıklama yapın ki müşteri size soru sormak zorunda kalmasın.
 • Açıklamanız net ve kısa olsun. Emin olun uzun içeriklerin sadece %20’lik kısmı okunur. Yazının başı ve sonu. Gerisi çöp niteliğindedir. Önemli olan ürün görselinin kendisini açıklaması.

 

Etsy Müşteri Yorumları

Ürün fotoğrafları ve ürün içeriğinden geçer not aldınız. Müşterinin bakacağı son kısım yorumlar bölümü. Eğer buradan da tam not alırsanız %99 o ürünü sattınız. Yani hedefiniz her müşteriden tam not almak olmalı. Bunu hepimiz yapıyoruz. Yorumlara bakmadan kimse bir şey almaz. Peki Etsy’de satış yapmak için olumlu yorum nasıl alınır?

 • Müşterileriniz aldığı üründen memnun kalırsa olumlu not verir. Öncelikle ürün paketlemesini en iyi şekilde yapmaya çalışın.
 • Ürünün yanında renkli kağıda ufak bir not  bırakın. ”Ürünümü beğendiyseniz, çok değerli yorumlarınızı bekliyorum” yazabilirsiniz.
 • Ürünün yanında  ufak sürpriz hediyeler düşünebilirsiniz.
 • Yorum karşılığında %10 indirim kodu verebilirsiniz.
 • Ürün müşterinize ulaştığında Etsy üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.
 • Ürünün gönderilmesi, Amerika’ya ulaşması gibi durumlardan müşteriye bahsederek ilgili satıcı imajı çizebilirsiniz.

Okuyunuz: Evde Sabun Yapımı Detaylı Anlatım

Etsy Ücretsiz Kargo Tekniği

Kimine göre seçenek olabilir ancak bana göre bir taktik. Mümkünse bütün ürünlerinizi ”free shipping” olarak listeleyin. Hem SEO açısından hem de satış sonlandırma konusunda size yardımcı olacaktır. Müşterilerin büyük bir çoğunluğu ürünleri ararken ücretsiz kargo seçeneğine tıklar. Eğer kargo ücreti alıyorsanız ürünleriniz gözükmeyecek. Öncelikle buradan kaybedeceksiniz.

 

Çoğu satıcılar ürün gönderimi için 2 dolar ile 6 dolar arasında kargo tahsilatı yaparken, siz 10 dolar veya 15 dolar tahsilat yapmak zorunda kalacaksınız. Sinek küçük olsa da mide bulandırır. Müşteriler ürünü çok beğenmediyse, sırf bu kargo ücretinden dolayı ürünü almayacaktır. Bu durumda Etsy’de satış yapmak sizin için zor olacak. Yapmanız gereken iyi seçenek kargo fiyatını, ürün fiyatının içine ekleyerek ücretsiz kargo seçeneği sunmak. Bu sayede müşteri kargo için ondan ne kadar tahsil edildiğini bilmemiş olur.

Etsy de satış yapmak için kargoGo şirketi ile anlaşabilirsiniz.
Etsy’de satış yapmak için kargoGo şirketi ile anlaşabilirsiniz.

 

Etsy Sosyal Medya ve Pinterest Pazarlaması

Facebook, İnstagram ve Twitter da takipçi sayınız yüksek değilse bu mecraları etkili olarak kullanamazsınız. Sadece uygun fiyatlı olan Facebook reklamları sayesinde müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Ürününüz bulunmaz bir Hint kumaşı değilse bu reklamlardan da verim almanız zor. Ancak Pinterest hepsinden farklı. Neden mi?

 

Pinterest üzerinde el yapımı farklı tasarımlar yer alır. Yani direk hedef kullanıcıya ulaşma potansiyeliniz var. Pinterest üzerinden yaptığınız tanıtımları satışa yönlendirme ihtimaliniz yüksek. Bunun için özel fotoğraflar hazırlayın. Pinterest için tasarım yapabileceğiniz siteler var. Hatta snappa sitesini size önerebilirim. Bu site tamamen ücretsiz. Pinterest için yüzlerce şablon bulabilirsiniz. Yaptığınız Pinterest tasarımlarını paylaşıp, altına Etsy satış linkini bırakın. Takipçi sayınız arttıkça satışlarınız da artacaktır.

 

Etsy Sitesinde Reklam Verme

Etsy’de satış yapmak için site içerisinde veya Google ADS üzerinden reklam verebilirsiniz. Reklam ücretleri biraz maliyetli olabilir. Ancak sitede satış yapmaya yeni başladıysanız, reklam vermenizi tavsiye ederim. Bu sayede ürünleriniz ön plana çıkmış olur. İlk 20 satışa ulaşana kadar günlük 5 dolarlık reklam verebilirsiniz. Site içerisinde hiç satışınız yoksa müşteriler alışveriş yaparken tereddüt edebilir. Yorumların ne kadar önemli olduğundan yukarıda bahsettim. Yorumlarınız artana kadar reklam çalışması yapın mutlaka.

 

Etsy Fake Alışveriş Yapma

Etsy’de satış yapmaya yeni başladıysanız, ilk 20 satışınızı  kendiniz oluşturun. Satışınız olmadığı için müşteriler alışveriş yaparken size tereddütle yaklaşacak. Hatta Facebook gruplarında denk gelmişsinizdir. ”İlk 2 ay fazla satış yapamadım, ondan sonra satışlarım artmaya başladı” diye. Bu tamamen yorumların artması ile doğru orantılı. Ne kadar çok yorum o kadar çok satış.

 

Tabi bu konuda dikkatli olmalısınız. Site bunu anlarsa hesabınızı askıya alınır. Tanıdık arkadaşlarınız var ise onlar bu alışverişleri sizin adınıza yapsın. Özellikle yurt dışında yaşayanların yapacağı alışverişler daha faydalı olur. Eğer bütün siparişler Türkiye’den gelirse Etsy mutlaka bundan şüphelenip hesabınızı askıya alacaktır. Eğer bu fake satın almaları yapabilirseniz, 2 ay zaman kazanmış olursunuz. Etsy’de satış yapmak daha kolay olacaktır.

 

Youtube ile Etsy’de Satış Yapmak

Yurtdışında el yapımı ürünlerin nasıl yapıldığına dair yapılan videolar yüksek izleyici kitlesine sahip. Yaptığınız ürünlerin videolarını İngilizce olarak mutlaka Youtube sitesine yükleyin. Yapabiliyorsanız alt yazı ile bu videoları destekleyin. Youtube üzerinde tutulan videonuz kısa zamanda 2 milyon izleyici sayısına ulaşabilir. Tabi açıklamalar kısmına etsy satış linkini koymayı unutmayın.2 milyon izleyici sayesinde sattığınız ürün 50 bin tık alabilir. Bu sayede hem ürünlerinizi pazarlamış olursunuz, hem de Etsy tarafından üst sıralara çıkarılmış olursunuz. Youtube Etsy’de satış yapmak için en etkili pazarlama yöntemidir.

 

Etsy Ürün Kargolama Nasıl Yapılır?

Kargo ücretlerinin oldukça yüksek olduğundan bahsettim yukarıda. Ülkemizde en ucuz kargo gönderebileceğiniz şirket PTT. Ancak PTT ile yaptığınız gönderiler bazen 1 ayı geçen sürede müşteriye ulaşabiliyor. Çinli satıcılar yüzünden Amerikalılar kargo bekleme süresinden bıkmış. Tabi durum bizde de aynı.

Size 2 gün ile 4 gün arasında ürünlerinizi en uygun fiyata gönderebileceğiniz ”KargoGO” şirketini tavsiye ederim.Tabi şimdilik bu şirketi tavsiye ediyorum.İlerleyen zamanlarda daha uygun fiyatlara gönderi yapan şirketler çıkabilir. Siz sürekli araştırmaya devam edin. Kargo Go şirketi Amerika’ya 15,90 dolara ürün gönderebilirsiniz. Aylık gönderi sayınız fazla ise site yönetimi ile pazarlık yapıp, bu ücreti 10 dolara kadar çekme ihtimaliniz var. Daha detaylı bilgi için yurtdışı kargo gönderimi başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Uygun fiyatlı bütün şirketlerin listesi yazı içerisinde yer almaktadır.

 

Etsy Ödeme Yöntemi ve Paypal Sorunu

Bildiğiniz üzere Paypal Türkiye’ye hizmet vermiyor. Ancak Etsy müşterilerinin çoğu Paypal kullanıyor. Sizin sunabileceğiniz tek ödeme yöntemi ”Shopier”.Ancak bazı müşteriler ”Shopier”i bilmediği için ödeme yapmaktan kaçınıyor. Sırf bu yüzden satışı iptal olan yüzlerce satıcı var. Ayrıca ”Shopier” üzerinden ödenen komisyonlarda cabası. Şuan mecbur herkes bu sistemi kullanıyor. Müşteriler ürünü satın aldığında direkt Shopier üzerinden ödeme linki müşteriye gider. Çoğu satıcı Paypal’ın Türkiye de kullanılmadığını bu yüzde Shopier kullandığından bahsederek linki gönderir. Tabi kabul eden de var, etmeyen de.

Yurtdışı Paypal hesabı nasıl açılır başlıklı makaleyi okuyarak, paypal sorununa kesin çözüm bulabilirsiniz.

Etsy Vergi Mükellefi Olma

Etsy de yaptığınız satışlar için Türkiye de vergi ödemek zorundasınız. İlk başlarda deneme amaçlı satışlar yapmak istiyor olabilirsiniz. Ancak yakalandığınızda ceza yersiniz. Etsy de vergi mükellefi olmadan satış yapan yüzlerce dükkan var. Kimisi vergiden muafiyet belgesi almış, kimisi ise riskli bir şekilde yoluna devam ediyor.

 

Burada tercih tamamen size ait. Ben size kuralları hatırlattım. Ancak şunu unutmayın. Başarılı bir Etsy satışçısı olacaksanız vergi mükellefi olmanız büyük bir avantaj. Devletin ihracat yapanlar için teşvikleri var. Bunlardan faydalanıp daha çok kazanabilirsiniz. Eğer kar ediyorsanız şirket kurmak sizin için çok maliyetli olmayacaktır.

Not: E-ticaret yapanlar için ihracat teşvikleri başlıklı yazı üzerinden, devletin size sunduğu avantajlara mutlaka bir göz gezdirin. Mikro ihracat teşviği  ile uğraşmadan KDV indiriminden faydalanabilirsiniz.

 

Etsy Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Etsy’de satış yapmak için bir takım SEO taktiklerini bilmeniz gerekir. Araştırma yaptığınız zaman ürün başlığının çok önemli olduğu söylenir. Emin olun ürün başlığı çok önemli değil. Sadece ürününüzü açıklasın yeter. Örneğin; cep telefonu kılıfı sattığınızı varsayalım. Atacağınız başlık ”Mavi İphone 13 Pro Max Cep Telefonu Kılıfı” şeklinde olmalı. Yani ”inanılmaz, şok şok, gerçek dışı” gibi haber yazar gibi başlık girmenize gerek yok.

Etsy’de satış yapmak için yapabileceğiniz en iyi SEO yöntemi diğer satıcıları ve istatistikleri takip etmek olacaktır. Bunun için Etsyrank sitesini ziyaret edebilirsiniz. En çok satılan ürünler, en çok satışa sahip satıcılar, Türk mağaza sahipleri gibi detaylı istatistik verilerine ulaşabilirsiniz. Onları başarılı kılan ne? Bu soruyu kendinize sorup, cevaplarınızı tek tek kendi işiniz için uygulamalısınız. Tabi kıyaslamayı sizinle aynı olan satıcılar için yapın. Örneğin; 250 bin ürün listeleyip 1. sıraya oturmuş olan satıcı ile kendinizi kıyaslamayın. Siz daha yolun başındasınız.

Ancak 50 adet ürün ile kilim satışı yaparak 2500 adet satışa ulaşmış bir Türk mağaza sahibi ile kendinizi kıyaslayabilirsiniz. Ben şahsen gördükçe gurur duyuyorum ve çok seviniyorum. Türkiye den yurtdışına satış yapmak zor. Önünüzde ödeme seçenekleri, kargo fiyatı, gümrük gibi 10’larca engel var. Buna rağmen başarılı olmak gurur verici. Emin olun bunu sizde başarabilirsiniz.

Okuyunuz: Evde Yapılıp Satılabilecek Ürünler

Etsy de En Çok Satılan Ürünler 2020 Listesi

 1. Takı Tasarım Ürünleri – Satışı ne kadar zor olsa da en çok satılan ürünler listesinin başında yer almaktadır.
 2. Doğal Taşlardan Yapılmış Ürünler – Aynı zamanda en çok yapılan aramalarda 2. sıradadır.
 3. Kişiye Özel Yapılan Hediyelik Ürünler
 4. Kumaş ve Ev Tekstil Ürünleri Tasarımı
 5. Etiket ve Arma Tasarımları
 6. Parti ve Kutlama Ürünleri
 7. Tekstil Aksesuarları – Atkı, bere, şapka vb.
 8. Ahşap Tasarımı Ürünler
 9. T-shirt  Tasarım Ürünleri
 10. Vintage Ürünler

 

Etsy de En Çok Satış Yapan Türkler

Etsy’de satış yapmak için, Türklere ait mağazaları mutlaka incelemelisiniz. Onların başarısı size de ilham vermeli. Etsy sitesinde 10 yıl öncesinden satış yapmaya başlayan Türkler dahi var. Mutlaka mağazaları incelemenizi tavsiye ederim.

 

 1.  Yakutum – 401.263 Satış
 2.  KjewelryMetal – 232.197
 3.  Azsupplies – 164.845
 4.  Lylasupplies – 80.969
 5. Decolickilimpillows – 44.134
 6.  Sfdizayn – 34.557
 7.  Fatwoman – 34.421
 8.  ShiShisBotique – 34322
 9.  OzBrasshop – 27.423
 10.  Themetal – 21.572

 

Etsy Benzeri Siteleri

 1. Cargoh.com
 2. Cafepress.com
 3. Zazzle.com
 4. Zet.com
 5. Artfire.com
 6. Zibbet.com
 7. Rubylane.com
 8. Bonanza.com
 9. Artfulhome.com
 10. Icraftgifts.com

 

Yukarıda yer alan sitelerin çoğunda Etsy de olduğu gibi satış yapabilirsiniz. Tabi bu siteler Etsy kadar büyük değil. Bunun en büyük nedeni seri üretim ürünlere karşı kendilerini koruyamaması. Ancak bu sitelerde Etsy sitesine göre daha kolay satış yapabilirsiniz. Tüm sitelerden aylık 20 adet sipariş alsanız bile sizin avantajınıza olacaktır.

Etsy'de Satış Yapmak
Etsy’de Satış Yapmak

Etsy’de satış yapmak ile ilgili tüm bildiklerimi size anlattım. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı sürekli günceldir. Beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.

kaynak: Etsy el kitabı

Scroll to Top