Esnafa Kredi Destek Paketleri

Esnaf kredisi kapsamında günümüzde özel birçok bankanın yanı sıra kamu bankaları ve kamu kurum ve kuruluşları da destek sunmaktadır. Avantajlı esnaf paketleri ve KOBİ kredileri ile küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler için destek sağlanmaktadır. Bankaların yanı sıra KOSGEB gibi kurumlar tarafından hem esnaflar hem de girişimciler için faizsiz ve esnek geri ödemeli kredi destekleri sağlanmaktadır.

Esnafa kredi destek paketleri sunan bankalara göre başvuru şartları ve faiz oranları değişiklik göstermektedir. Ticari kredi paketlerinden yararlanmak için genellikle aranan ilk şartlar arasında, kredi kullanmak isteyen esnafların kredi sicilinin temiz olması şartı aranmaktadır. Bu şartın yanı sıra sektör ve işletme özelliklerine göre banka veya diğer kurumlar tarafından farklı şartlar aranabilir. Esnafa kredi paketleri kampanyaları kapsamında kamu bankaları daha düşük faiz oranları ve yüksek vade seçenekleri ile hizmet sunmaktadır.

İpotekli kredi veren bankalara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

En Uygun Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Esnaf kredisi hesaplama işlemleri yapılırken bankalara göre işlem yapmanız tavsiye edilmektedir. Ağırlıklı olarak banka kredi kampanyalarına göre değişiklik gösteren kredi miktarı ve kredi oranları, aynı zamanda farklı şartlarla da sahip olabilir. Günümüzde avantajlı esnafa destek kredi paketleri ile hizmet veren bankalar arasında:

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Şekerbank vb.

Yer almaktadır. Günümüzde hemen hemen tüm kurumlar tarafından esnaflar için özel kredi destek paketleri ve avantajlı kredi kampanyaları sunulmaktadır.

Kamu bankaları aracılığıyla kurumlar tarafından verilen kredi desteklerinden yararlanmanız da mümkündür. Bu destekler kapsamında esnafların farklı şartları sağlamaları istenebilir. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından son yıllarda yapılan kalkınma hamleleri esnafların ve diğer pek çok üreticinin avantajlı faiz oranları ile kredi desteği almasını sağlamıştır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredileri Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) tarafından sağlanan destektir. Halkbank üzerinden verilen kredi desteğinden esnafların yararlanması için aranan şartlar arasında:

 • Esnaf ve sanatkâr olmak,
 • Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olmak,
 • Faaliyet ve ikamet adresinin kooperatif sınırları içinde olması vb.

Şartları aranmaktadır. Başvurular için kooperatif üyesi esnaf ve sanatkarlar başvurularını kuruma iletirler. İstihbarat sonucuna göre ESKKK Yönetim Kurulu tarafından esnaf değerlendirilir. Onay verilmesi ile Halkbank üzerinden kurum tarafından başvuru yapılır. Banka incelmesinin ardından kredi desteği sağlanmaktadır.

Esnaf kredi paketleri kapsamında TESKOMB Kefalet kredisi en avantajlı kredi türleri arasında yer almaktadır. Halkbank aracılığıyla alacağınız kredinin yanı sıra diğer bankaların esnaf kredi desteklerini tercih ederek finansman desteği almanız mümkündür.

KOSGEB kadın kredi desteğine yazımızdan bakabilirsiniz.

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Esnaf kefalet kredi hesaplama işlemleri için kurum tarafından belirlenen faiz oranları ve vade seçenekleri uygulanmaktadır. TESKOMB ve Halkbank işbirliği ile sağlanan esnaf kredi paketi kapsamında uygulanan güncel faiz oranları ve vade seçenekleri:

 • 1 yıla kadar kredi kullanımı için: %7 yıllık faiz oranı,
 • 1 yıl ve üzeri kredi kullanımı için: %8 yıllık faiz oranı

Uygulanmaktadır. Kredi vadesi maksimum 4 yıl olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra şahıslar için sağlanan esnaf kredi paketleri kredi miktarına göre üst limit 200.000 TL olarak hesaplanmıştır.

Esnaf kredi paketleri kapsamında; işletme, taşıt alım kredisi, iskonto kredisi, taşıt onarım kredisi, aylık eşit taksitli işletme kredisi vb. alternatif kredi paketleri de yer almaktadır. İster kurumlardan isterseniz de bankalardan tüm esnafların kredi talebinde bulunması mümkündür. Kredi talepleri sırasında aracı kurum veya banka tarafından farklı şartlar istenebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir