2022’de En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler Listesi

En kolay vatandaşlık veren ülkeler

Yurt dışında daha iyi yaşam standartlarında hayat kurmak isteyen kişiler için farklı bir ülke vatandaşlığı almak oldukça önemlidir. Farklı bir ülkede çok rahat bir şekilde yaşayabilmek için o ülkenin vatandaşlarından biri olmak gerekir. Hem tüm haklara sahip olabilmek hem de sınırsız süre ile o ülkede kalabilmenin en önemli şartlarından birisi vatandaşlık alabilmektir. Ülkeler de hem sermaye çekmek hem de daha güçlü bir ekonomiye sahip olabilmek için farklı ülke vatandaşlarına vatandaşlık hakkı verebiliyor. Ancak farklı ülkelerden vatandaşlık alabilmek son derece zordur. Fakat kolay vatandaşlık veren ülkeler de bulunuyor. Bu ülkelerden birinden vatandaşlık alarak hayatınızı çok farklı bir şekilde planlayabilirsiniz.

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

En kolay vatandaşlık veren ülkeler
En kolay vatandaşlık veren ülkeler

Ancak bir ülkenin vatandaşlığına geçmeyi düşünüyorsanız ülke seçimini çok iyi yapmanız gerekiyor. Yaşam standartları son derece iyi olan ülkeleri tercih etmelisiniz. Bunun yanında vatandaşlığı sizlere hangi şartlarla verdikleri de önemli detaylar arasında yer alıyor. Bazı ülkeler yüksek yatırımlar yapan kişilere kolayca vatandaşlık hakkı verebilmektedir.

En kolay vatandaşlık veren ülkeler dahi belli kriterler öne sürüyor. Dil bilmek, yatırım yapmak, uzun bir süre o ülkede ikamet etmek, çalışmak ve daha birçok detay vatandaşlık alabilmede önemli olan detaylar arasında yer alıyor. Eğer vatandaşlık hakkını sizlere kolay şekilde veren ülkeleri araştırıyorsanız şu ülkeleri ilk sıralarda saymak mümkün olabilir.

 

Malta Vatandaşlığı Almak

2022 yılında en kolay vatandaşlık hakkını Malta ülkesi veriyor. Malta, vatandaşlık hakkını sizlere üç farklı seçenek ile sunuyor. Bu seçeneklerden birini seçerek bu ülkenin vatandaşı olabilme hakkı elde edebiliyorsunuz.

  • İlk seçenek beş yıllık bir süreci kapsayacak şekilde 320 bin ya da 270 bin Euro değerinde bir gayrimenkul satın almaktır.
  • İkinci vatandaşlık seçeneği ise 5 yıllık süre ile 150 bin Euro değerinde Malta devlet tahvili satın almaktır. Aynı zamanda 80 bin Euro tutarında tek ödeme yapmanız gerekir.
  • Üçüncü seçenek ise yıllık kira değeri 16 bin Euro olan bir gayrimenkulü 5 yıllığına kiralama seçeneğidir.

Bu seçenekler yanında Malta devlet fonuna ailedeki her bir birey için 30 bin Avro tutarında hibede bulunmanız da kriterler arasında yer alıyor. Yatırımcıların baba ve annesi için yatırılması gereken hibe tutarı 5 bin Euro’dur. Kısacası yatırım yapabilecek maddi gücünüz var ise Malta vatandaşlığını kolayca alabilme imkanı elde edebilirsiniz. Kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında olan Malta bu hakkı sizlere 15 aydan daha kısa bir süre içerisinde vermektedir. Malta vatandaşı olmaya hak kazandığınız taktirde 183 farklı ülkeye yalnızca pasaportunuzla vize almadan seyahat edebilme hakkı elde edebileceksiniz.

 

Portekiz Vatandaşlığı Almak

Portekiz günümüzde kolay vatandaşlık veren ülkeler sıralamasında çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Hem Avrupa ülkesi olması hem de son derece yüksek avantajlar sunması birçok kişinin Portekiz vatandaşlığına başvuru yapmasına neden oluyor. Özellikle soy bağlantısı olmayanlar için en kolay vatandaşlık alınabilecek ülkeler arasında yer alıyor.

Bu ülkenin pasaportuna sahip olursanız AB’nin diğer ülkelerinde de özgürce yaşama hakkı elde edebiliyorsunuz. Aynı zamanda çalışma ve seyahat bakımından da son derece özgür olabiliyorsunuz. 185 ülkeye vizesiz gidebilme hakkı veren bu vatandaşlık için ise birtakım şartlar bulunuyor. Vatandaşlık alabilmek için 400 bin Euro değerinde bir gayrimenkul almanız şartı aranıyor. Aynı zamanda vatandaşlık aldıktan sonra da yılın 7 gününü mutlaka ülkede geçirmeniz isteniyor. Bu şartları sağladığınız taktirde 5 yıllık süre sonrasında vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı elde ediyorsunuz.

 

Yunanistan Vatandaşlık Alma

Yunanistan, Türkiye’nin komşuları arasında yer alan son derece güzel ülkelerden biridir. Kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında bulunması da Yunanistan’ın ilgi odağı olmasını sağlar. Bu ülkeden vatandaşlık alabilmenin en kolay yolu da yatırım yapmaktır.

Hem kolay vatandaşlık vermesi hem de düşük maliyetli oturum hakkı vermesi sayesinde dünyanın birçok yerinden başvuru almasını sağlar. Yunanistan gezilecek yerleri ve eşsiz doğası olan bir ülkedir. Bunun yanında bir Avrupa ülkesi olması da vatandaşlık almak için yeterli nedenler arasındadır. Ancak bu ülkeden bir vatandaşlık almayı planlıyorsanız belli başlı şartları da yerine getirmeniz gerekir.

En az 250 bin Euro değerinde bir gayrimenkul alarak bu ülkeden vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz. Bunun yanında ülkede 7 yıl boyunca da ikamet etme durumunuz bulunur. Bunların yanında erkek çocuklar yaşları geldiğinde askerlik hizmetini de yapmak zorundadır. Bu şartları yerine getirdiğiniz taktirde Yunanistan vatandaşı olmaya hak kazanabilirsiniz.

 

Güney Kıbrıs Vatandaşlık Alma

Güney Kıbrıs günümüzde birçok kişinin vatandaşlık almak için başvuru yaptığı ülkeler arasında yer alıyor. Güney Kıbrıs ülkesinin bir vatandaşı olmak istiyorsanız diğer ülkelerde olduğu gibi bu ülkenin de vatandaşlık şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor. Ancak bu ülkenin vatandaşı olabilmek için gayrimenkul yatırımınızı biraz yüksek maliyetle gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Birçok ülkeye göre daha yüksek bir vatandaşlık yatırımı gerektirmesi Güney Kıbrıs vatandaşlığı alabilmek için kişileri biraz zorlamaktadır. Ancak yine de yeterli maddi durumunuz var ise Güney Kıbrıs vatandaşlığını kolaylıkla alabilirsiniz.

Güney Kıbrıs vatandaşlığı alabilmek için 2 milyon 300 bin dolarlık bir gayrimenkul satın almanız gerekmektedir. Ancak yine de bu kadar yüklü miktarda bir madde yazınız olmadığını düşünüyorsanız farklı ülkelerle de şansınızı deneyebilme imkanınız bulunur.

 

Karayip Ülkeleri Vatandaşlık Programları

Günümüzde birçok kişi Karayip ülkeleri tarafından verilen vatandaşlık programlarına dahil olabiliyor. Paranız varsa ve iyi standartlarda bir ülkeden vatandaşlık hakkı elde etmek istiyorsanız bu programlara katılabilir ve kısa süre içerisinde farklı bir ülkenin vatandaşı olabilirsiniz. Bu başvurular sırasında ikamet şartının olmaması önemli bir detaydır. Yani başvururken bu ülkede yaşıyor görünmeniz gerekmiyor. Aynı zamanda başvuru sonrasında da bu ülkelerde vakit geçirme durumu bulunmuyor. Tüm sürecin tamamlanması da 3 ile 5 ay arasında değişebiliyor. Bu vergi cennetlerinden birinden vatandaşlık almak istiyorsanız başvurularınızı kısa süre içerisinde yapabilirsiniz.

Antigua ve Barbuda Vatandaşlık Alma

Antigua ve Barbuda son yıllarda oldukça popüler hale gelen ülkeler arasında bulunuyor. Kolay vatandaşlık vere ülkeler arasında olması da bu ülkenin popülaritesini artıran durumlar arasında yer alıyor. Eğer farklı bir ülkenin vatandaşı olmak istiyorsanız seçiminizi bu ülkeden yana da yapabilirsiniz. Vatandaşlık programı kapsamında günümüzde birçok kişiye vatandaş olma hakkı vermektedir.

Bu ülkeye bir katkı bedeli ödeyerek vatandaşlık alabilme şansı elde edebilirsiniz. Bunun yanında yapacağınız ödemeyi geri alabilme hakkınız da bulunmuyor. En az 200 bin dolar ödeyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 400 bin dolar değerinde bir gayrimenkul alarak da başvuru yapabilirsiniz.  6 ay gibi kısa bir süre içerisinde de vatandaşlığınız sizlere verilmektedir. Bu ülkeden vatandaşlık elde etmek 150 farklı ülkeye vizesiz olarak erişim hakkı veriyor. Bu nedenle de en çok tercih edilen Karayip programları arasında yer alıyor denilebilir.

 

St. Kitts ve Nevis Vatandaşlık Alma

Son dönemde başka ülkelerin vatandaşı olarak yaşamaya devam etmek popüler hale gele durumlardan biridir. En çok tercih edilen ve kolaylıkla vatandaşlığı alınan ülkelerden birisi de St. Kitts ve Nevis’dir. Burası Rüzgaraltı Adalarında bulunan iki adadan biridir ve federal bir ülkedir. Amerika’da bulunan küçük bağımsız bir ülkedir. Sizlere vatandaşlık hakkını da kolay bir şekilde verebilir.

Bu ülkeden vatandaşlık alabilmek için 1984 senesinde kurula programa dahil olmanız gerekiyor. 3 ile 6 ay arasında ikinci bir pasaport alabilme hakkınız bulunuyor. Bu ülkeden vatandaşlık aldığınızda AB ve İngiltere de olmak üzere 150’den fazla ülkeye vizesiz olarak gidebilme hakkınız bulunuyor. 45- 60 günlük hızlandırılmış bir vatandaşlık başvuru süreci bulunuyor. Kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında yer alıyor olması kişilerin dikkatini çeken detaylar arasında yer alıyor.

Dominika Vatandaşlık Alma

Kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında Dominika çok tercih edilen bir ülkedir. 1993 yılında tanıtılan Dominika vatandaşlık programı sayesinde dünyada birçok kişi bu ülkeden vatandaşlık alabilmek için başvuru yapıyor. Dünyanın en uzun süren ekonomik vatandaşlık programlarından birisi olması Dominika vatandaşlık programlarını oldukça popüler bir hale getirmektedir.

Vatandaşlarımızı 2-3 ay içerisinde kolaylıkla alabiliyor olmanız da bu programa başvuru yapmanızı gerektiren durumlar arasında bulunuyor. Dominika vatandaşlığı aldığınız takdirde 130’dan fazla ülkeye vizesiz bir şekilde gidebilme imkanı bulabilir ve ikinci pasaport edinebilmenin de en kolay yolunu sizlere sunar. Dominika vatandaşlığı alabilmek için 100 bin dolar bağış yapmanız gerek.

100.000 dolar bağış yapmak istemiyorsanız 200 bin dolarlık bir mülk yatırımında bulunmanız Dominika pasaportu alabilmeniz için önemli bir detaydır. Mülkiyetin yaşam için geçerli olması ve ailenize devredilebilir olması genellikle vatandaşlık başvurularının bu yöntem ve yapılmasını sağlar. Eğer ailenizin tamamı için daha güvenli ve garantili bir hayat sürmek istiyorsanız Dominika vatandaşlığı alabilirsiniz.

 

İspanya Vatandaşlık Alma

İspanya kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında bulunuyor. Ancak bu ülkeden vatandaşlık alabilmek için belli bir miktarda yatırım yapmanız gerekiyor. Yatırımınızı gayrimenkul üzerinden yapabilirsiniz. İspanya vatandaşlığı alabilmek için 500 bin Euro değerinde bir gayrimenkul almanız gerekir. Aynı zamanda bu gayrimenkulü satın aldıktan sonra belli bir süre boyunca da elinizde tutmanız gerekiyor. Oldukça güzel bir ülke olan İspanya bu vatandaşlığı sizlere kısa sürede veriyor. Bu nedenle de kolayca vatandaşlık alabileceğiniz ülkelerden biri olarak değerlendirmelerinizde ilk sıralarda yer alıyor. Bu ülkeden vatandaşlık almak hem ülke için de hem de uluslararası alanda birçok hak elde etmenizi sağlıyor.

 

Bulgaristan Vatandaşlık Alma

Bulgaristan da günümüzde vatandaşlık başvurularının yapıldığı ülkelerden biridir. Kolayca vatandaşlık hakkı vermesi Bulgaristan’ı popüler bir lüke haline getiriyor. Bu ülkeden vatandaşlık almadan önce mutlaka şartlarını ve diğer tüm detayları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Birçok ülke genelde vatandaşlık alanında yatırım yapılsa dahi süreci uzun tutabiliyor. Bulgaristan’da ise durum biraz daha farklı denilebilir. Bulgaristan’dan vatandaşlık alabilmeniz için mutlaka bilmeniz gereken detaylar arasında şunlar yer alıyor:

  • Bulgaristan vatandaşı olabilmek için 1 milyon Leva değerinde devlet fonu satın almanız gerekiyor.
  • Bu yatırım fonunu ne kadar yüksek bedelde satın alırsanız o kadar hızlı vatandaş olabilirsiniz.
  • Bulgaristan vatandaşı olabilmek için ikamet zorunluluğunun da bulunmadığı söylenebilir.
  • Vatandaşlık kısa sürede verilmektedir.

Bu avantajları sayesinde günümüzde birçok kişi Bulgaristan vatandaşı olmak için çeşitli başvurular gerçekleştiriyor. En iyi avantajlarından birisi de vatandaşlığın yapıldığı başvuru sürecinde ve sonrasında bu ülkede zorunlu olarak yaşama sürecinin olmamasıdır. Bu nedenle birçok kişi bu ülkeden vatandaşlık alabilmek için başvuru yapmaktadır.

 

Macaristan Vatandaşlık Alma

Macaristan birçok bakımdan dikkati çeken ülkeler arasında yer alıyor. En kolay yolda vatandaşlık alınabilecek ola ülkelerde biridir. Bu ülkenin vatandaşı olmak istiyorsanız 300 bin Euro değerinde gayrimenkul satın almanız yeterli oluyor. Bunun yanında 6 yıllık oturma izni süresi hakkı tanınıyor. Eğer 6 yıl boyunca kesintisiz olarak Macaristan’da yaşarsanız bu ülke sizlere vatandaşlık hakkı veriyor.

Macaristan vatandaşlığı almak sizlere birçok hakkı bir arada veriyor. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak doğum ile doğal vatandaş olan kişilerle aynı haklara sahip olabiliyorsunuz. Günümüzde kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında genelde en çok tercih edilenlerden biridir. Bu ülkede vatandaşlık almak için sizlerden istenilen miktarda yatırımı yapmanız yeterli oluyor.

 

Arjantin Vatandaşlık Alma

Arjantin de günümüzde kolay bir şekilde vatandaşlık veren ülkeler arasında bulunuyor. Bu ülkenin vatandaşlık şartları oldukça basittir. Özellikle kişiler bu ülkeden vatandaşlık hakkını evlenme yolu ile elde ediyor. Eğer bu ülke vatandaşı olan bir kadın ile evlenirseniz doğrudan ülkenin vatandaşı olabilme hakkı elde ediyorsunuz. Bu da para ödemeden de vatandaşlık alabilmenin bir başka yolu oluyor. Oldukça basit bir şekilde alacağınız Arjantin vatandaşlığı ile normal vatandaşların tüm haklarına sizler de sahip olabiliyorsunuz.

Okuyunuz: Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler

İrlanda Vatandaşlık Alma

İrlanda ülkesinin vatandaşı olmak istiyorsanız bu ülkenin vatandaşlık şartlarına uygu bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Vatandaşlık başvurusu yaptığınızda sürecin daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını istiyorsanız yatırım yöntemini seçmeniz gerekiyor. İrlanda vatandaşlık başvurusunun yapılmasının en önemli nedeni bu ülkenin bir AB ülkesi olmasından kaynaklıdır.

Gayrimenkul satın alarak bu ülkeden vatandaşlık alabilirsiniz. Bunun için de 400 bin Euro yatırım yapmanız gerekiyor. Yatırım ne kadar yüksek olursa vatandaşlık hakkını da o kadar hızlı bir şekilde alabilme imkanı elde edebilirsiniz. Evlenme yolu ile vatandaşlık alacaksanız 3 yıl boyunca evli kalmanız gerekiyor. Bunun yanında 1 yıl boyunca İrlanda’da yaşıyorsanız başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Meksika Vatandaşlık Alma

Meksika vatandaşlığı alabilmek için herhangi bir yatırım programı bulunmamaktadır. Bu nedenle de para ödemesi yapsanız dahi bu ülkeden bir vatandaşlık alabilmeniz mümkün değildir. Meksika vatandaşı olabilmek için bu ülkenin vatandaşı olan biri ile evli olmanız gerekiyor. Meksika’da uzun süre yaşayan kişiler de yine bu ülkede vatandaşlık hakkı elde edebiliyor. Meksika pasaportu oldukça güçlü bir pasaporttur. Bu pasaportu aldığınızda 133 ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilme imkanınız bulunuyor. Bu ülkeler arasında AB ülkeleri ile Schengen ülkeleri de yer alıyor.

 

Kolombiya Vatandaşlık Alma

Kolombiya vatandaşlık başvurusu yapılan ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkenin vatandaşı olabilmek için bu ülkede 5- 10 yıl arasında yaşıyor olmanız gerekiyor. Bu da uzun bir süreçtir. Ancak daha kısa sürede bir vatandaşlık almak istiyorsanız Kolombiyalı biriyle evlenebilirsiniz. Evlenme yolu ile iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde bu ülkenin vatandaşı olabilme hakkı elde edebiliyorsunuz.

 

Belize Vatandaşlık Alma

Belize de kolay vatandaşlık alınabilen ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkede vatandaş olabilmek için bu ülkenin vatandaşı olan biriyle evlenmeniz yeterli oluyor. Bir yıl ülkede evli olarak geçirirseniz bir yılın sonunda vatandaşlık başvurunuzu yapabilirsiniz. Belize pasaportu çok güçlü bir pasaport değildir. Ancak yine de Meksika, Güney Afrika, İrlanda gibi ülkelere vizesiz olarak gidebilme hakkı doğuruyor.

 

Sırbistan Vatandaşlık Alma

Bir Sırp vatandaşı ile 3 yıl evli kalırsanız kolaylıkla bu ülkenin bir vatandaşı olabilirsiniz. Sırbistan hem güzel hem de oldukça fırsatları olan bir ülkedir. Bu ülkenin kendi ülkeniz olduğunu ikamet ederken beyan ederseniz vatandaşlık almaya hak kazanabilirsiniz. İkamet etme süresi ilgili olarak ise kesin bir süreç verilmiyor.

Scroll to Top