En Çok Kazandıran Hisse Senetleri 2022

En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

Sizler için 2021 yılından en çok kazandıran hisse senetleri listesini derledik. Geçtiğimiz yıl borsa da, aşağıdaki hisselere yatırım yapmış olsaydınız, paranızı katlama fırsatı elde edecektiniz. Listede yer alan hisseler aslında hiç yabancı gelmeyen firmalar. Bu firmalar yıl içinde yaptığı yatırımlar ve cirolarının yükselmesi ile, hisse yatırımcılarına da kazandırdı. Makalemizin sonunda hisse senedi ile para kazanmak istiyorsanız, yapmanız gerekenlerin listesini bulabilirsiniz.

Not: Yazıda yer alan bilgilerin hiç birisi yatırım tavsiyesi olarak yazılmamıştır. Bu yazının dışında En İyi Yatırım Fonları başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

En Çok Kazandıran Hisse Senetleri 2021 Listesi

En Çok Kazandıran Hisse Senetleri
En Çok Kazandıran Hisse Senetleri 2022

En çok kazandıran hisse senetleri listesinde yer alan şirketlerin, yatırımcılarını sevindirmesi hiç tesadüf değil. Şirketlerin yıl içindeki haberlerini takip ettiğiniz zaman, hisselerin neden bu kadar yükseldiğini anlayabilirsiniz. Tabi hisse senetlerine yatırım yaparken de dikkat etmeniz gereken faktörler var.

 

Biz sizler için Borsa İstanbul (BIST100) en çok kazandıran hisse senetleri listesini derledik. Hisse senetleri genellikle uzun vadeli yatırımcıya kazandırır. Bunu liste de görebilirsiniz. Aynı zamanda Amazon Şirketinin hisselerini örnek verelim size. Gün içinde %20 ye yakın düşüşler yaşayan Amazon, panik satışı yapanlara kaybettirdi. Ancak uzun vadeli 1 yıl elide tutanlara %95, 3 yıl sabredenlere ise %252 kazandırdı. Bu verileri NASDAQ 100 borsası üzerinden ulaşabilirsiniz. Şimdi gelelim bizim Borsa İstanbul en çok kazandıran hisse senetleri listesine.

 

En Çok Kazandıran Hisseler 2022

En Çok Kazandıran Hisseler
En Çok Kazandıran Hisseler

Bu hisse senetlerine 1 yıl önce 1000 TL yatırsaydınız ne kadar kazanacaktınız?

 

1.Sasa Polyester Sanayi A.Ş – % 102,63

Merkezi Adana olan Sasa Polyester plastik ve kauçuk üretimi yapmaktadır. Sasa Polyester’in yaptığı yatırımlar ve satın almalar ile hisse senedi fiyatlarında büyük yükselişler meydana gelmiştir. En çok kazandıran hisse senetleri listesinin zirvesinde yer almaktadır.2020 yılı başında 1000 TL yatırmış olsaydınız, şuan ki kazancınız 1020 TL olacaktır.

 

Peki ya 3 yıl önce yatırım yapsaydınız? Sasa Polyester’in 3 yıllık artışı ise %798,97 olmuştur. Yani 3 yıl önce 1000 TL yatırmış olsaydınız şuan 7989 TL kazanmış olacaktınız.8 katlık bir artış yaşanmıştır.

 

2.Türk Hava Yolları Hisse Senedi –  %91.37

Türk Hava Yolları hisse senetleri yatırımcısını en az üzen hisse senetlerinden birisi. Her yıl yatırımcısına kazandırmıştır. Bu yıl sipariş verdiği yeni uçaklar ve yeni havalimanı  açılışı ile değeri arttı.1 yıl önce Türk Hava Yollarına yatırım yapsaydınız şuan ki kazancınız 914 TL kazanmış olacaktınız.Borsa İstanbul kötü bir yıl geçirdi. THY hisseleri buna rağmen yatırımcısını sevindirdi.3 yıllık artış ise % 115 civarı olmuştur.

 

3.Ege Endüstri ve Ticaret Anonim Şirketi –  % 87,05

Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş otomobil ve kamyon yedek parçaları üretir. Sektörde aldığı siparişler ve toplu anlaşmalar hisse senedi fiyatlarının yükselmesini sağlamıştır. Geçtiğimiz yıl bu şirketin hisse senedini alsaydınız şuan ki kazancını 875 TL olacaktı.3 yıllık yakalanan artış miktarı ise %104 seviyesindedir.

 

4.Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi – %85,28

Adından da anlaşılacağı gibi şirket demir çelik endüstrisinde ham madde üretimi yapmaktadır. Demir Çelik Endüstrisi THY ile aynı diyebiliriz. Her yıl en çok  kazandıran hisse senetleri listesinde yer alır. Geçtiğimiz yıl 1000 TL yatırım yapanlar, bu yıl 853 TL kazanmış oldu.

3 yıllık artış oranı ise % 261,49.Yani her yıl ortalama bir seviyede yükseliş yaşanmış.3 yıl önce 1000 TL yatırmış olsaydınız kazandığınız rakam 2615 TL olacaktı.

 

5.Tekfen Holding A.Ş – %78,64

Tekfen Holding inşaat malzemeleri  üretimi yapan bir firma. Bünyesinde AVM ve inşaat yapım şirketi de yer almaktadır.2020 yılının başında 1000 TL ile Tekfen Holding hisseleri satın alsaydınız 786 TL kar etmiş olacaktınız. Tekfen Holding de düzenli gelir sağlayan hisse senetlerinden birisidir. Uzan vadede kazançlı çıkmanızı sağlar.

3 yıllık performansı ise mükemmel diyebiliriz.3 yıllık artış oranı %444 civarı. Yani 1000 TL yatırsaydınız 4440 TL kazanmış olacaktınız.3 yılda en çok kazandıran hisse senetleri listesinde 3. sırada yer almaktadır.

 

6.Tav Havalimanları Holding – %68,60

Tav Holding yurt içi ve yurt dışında hava limanları işletmeciliği yapan bir şirket. Bu konuda da oldukça başarılı. Dünya üzerinde bir çok önemli hava limanının işletmeciliğini  Tav Holding yapmaktadır.1000 TL yatırım yapanlar Tav Holding hisseleri ile 686 TL kazanmış oldu. Önceki yıllarda kayıp yaşanması nedeniyle 3 yıllık artış ise %44 civarında.

 

7.ÇEMTAŞ Çelik Makine Sanayi – %65,17

ÇEMTAŞ Bursa Nilüfer merkezli bir şirket. Demir Çelik ham madde üretimi yapmaktadır. Aynı zamanda şirket bünyesinde makine üretimi de var. Yaptığı yatırımlar ile hisse senetleri fiyatında bu yıl %65,17 artış yaşanmıştır.1000 TL yatırım yapanlar güncel olarak 651 TL kazanmış oldu.

 

Şirketin 3 yıllık artış performansı da mükemmel.3 yıllık artış oranı %262,62.3 yıl önce 1000 TL yatırım yapanlar bu hisse senetleri sayesinde 2627 TL kazanmış oldular. Borsa İstanbul da yaşanan krizden en az etkilenen şirketlerden birisi olmuştur.

 

8.Soda Sanayi Anonim Şirketi – %60,18

Kimyasal ham madde üretimi yapan bir şirket. Bu üretimi madencilik faaliyetleri ile desteklenir. Üretim faaliyetleri içerisinde soda, cam-elyaf, krom, soyum, silis kumu gibi maddeler yer almaktadır. Diğer adı Şişe Cam Kimyasallar. Geçtiğimiz yıl 1000 TL yatırmış olsaydınız 600 TL kazanmış olacaktınız.3 yıllık performans kazancı ise %133’tür.Yatırımcılarına en çok bu yıl kazandırdı.

 

 

9.Çelebi Hava Servisi A.Ş – %50,03

Çelebi holding havacılık ve hava kargo alanında hizmet veren bir şirket. Geçtiğimiz yıl kazandığı ihaleler ile bilançosunu arttırmıştır. Yapılan 1000 TL’lik yatırım ile yatırımcılar 500 TL kazanmış oldu.3 yıllık performans kazancı ise %73,83 civarındadır.

 

10.Anadolu Cam Sanayi – %49,77

Dünyanın ve Avrupa’nın 5. büyük cam ambalaj üretim firması. Yıllık 2,3 milyon ton üretim kapasitesine sahip. Her geçen gün ihracatının artması ile kazançlarında da artış yaşanmıştır. Bu yıl 1000 TL yatıranlar 498 TL kazanmış oldu.3 yıllık performansı ise %159,26.Yani ortalama bir seviye ile artış yaşamıştır. Uzun vadeli yatırım yapılacak hisseler arasında yer alır.

 

Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Devamı

 

15-Trakya Cam Sanayi A.Ş – %45,42

14-Ereğli Demir Çelik Fabrikaları – %46,47

13-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları – %41,65

14-ICBC Türkiye Bankası A.Ş – %34,66

15-Kordsa Global Endüstriyel İplik Fabrikası – %28,63

16-Aksa Enerji Üretim A.Ş – %22,67

17-Doğan Şirketler Grubu – %22,58

18-Ford Otomotiv Sanayi – %22,42

19-Türkiye Petrol Rafineleri A.Ş – %21,23

20-Kartonsan Karton Sanayi – %19,95

 

Hisse Senedi Yatırımı Yapanlar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hisse senedi yatırımı yapmak istiyorsanız mutlaka bir banka da yatırım hesabına sahip olmanız gerekir. Aslında yatırım hesabına sahip olma kısmı işin en kolayı. Hisse senedine yatırım yapmak, borsa oynamayı öğrenmek en fazla 2 gününüzü alacaktır. Önemli olan nasıl bir oynama stratejisine sahip olduğunuz. Yukarıda en çok kazandıran hisse senetleri listesini sizinle paylaştık. Bu hisse senetlerine yatırım yapanlardan birisi de siz olabilirdiniz. Bu şekilde doğru tercihlerde bulunmak için aşağıda ki maddeleri dikkate almalısınız.

 

  • Uzun vadeli yatırım yapmak her zaman daha mantıklıdır.
  • Bir hisse senedi değeri ani bir yükseliş yaşıyorsa, panik yapıp satın almayın. Aynı fırsat tekrar elinize gelebilir.
  • Önemli olan hisse senedini en düşük fiyatından almaktır. Bunun için sabretmek önemli.
  • Mümkünse yaptığınız yatırımı unutun. Her gün ekran başına kitlenip piyasayı takip etmek size bir şey kazandırmaz. Tam tersi psikolojik olarak baskı hissedersiniz.
  • Borsa da yatırım yaparken sadece şirket bilgilerine bakmayın. Aynı zamanda yatırım yaptığınız ülkenin ekonomik verilerini de inceleyin.
  • Büyük bilançoya sahip şirketlerde kaybetme riskiniz daha düşük olur.
  • Twitter üzerinden veya başka bir platformda hisse senedi tavsiyelerini dikkate alın. Ancak karar verirken kendi mantığınıza uygun olanı yapın.
  • Asla paranızın tamamı ile borsa oynamayın. Kaybettiğiniz zaman sizi etkilemeyecek miktar ile yatırım yapın.
  • Hisse senedi fiyatı düştü diye endişelenmeyin. Yani zararına satış yapmayın. Kötü bir haber yoksa sabredip bekleyin.

 

Nasdaq 100 Borsası dünyanın en büyük borsalarından birisidir.Bu piyasada kazanma ihtimaliniz daha yüksektir.
Nasdaq 100 Borsası dünyanın en büyük borsalarından birisidir. Bu piyasada kazanma ihtimaliniz daha yüksektir.

En çok kazandıran hisse senetleri 2022 yazımızın sonuna geldik. Yıl sonuna doğru bu gelirlerde artış veya düşüş yaşanabilir.Aklınıza takılan sorularda yorumlar bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Scroll to Top