Dünyanın En İyi Meslekleri Sıralaması 2022

Dünyanın En iyi meslekleri - Gezgin Olmak

Herkesin istediği ve hayal ettiği işte çalışması gibi bir durum olamaz.Ancak bazı kişilerin bunu başardığı da bir gerçek.Bu meslek sahiplerinin iyi maaş, keyifli iş ve eğlencenin tadını çıkardığınız söyleyebiliriz.Dünyanın en iyi meslekleri sıralamasını sizler için bir çok faktörü esas alarak hazırladık.Maaş durumu, statü, kitleler arasındaki durum, popülerlik ve mutluluk oranları esas alınmıştır.

 

1.Gezgin Olarak Çalışmak

Dünyanın En iyi meslekleri - Gezgin Olmak
Dünyanın En iyi meslekleri – Gezgin Olmak

Gezgin olarak çalışan bir çok kişiyle internet ortamında karşılaşabilirsiniz.Özellikle National Geographic çalışanları buna en güzel örnek.Dünyanın bir çok ülkesini hem gezip, hem de çekimler yaparak para kazanmaktadırlar.Tabi bunun yanında youtube ve google adsense ile gelir elde eden bireysel çalışanl gezginlede mevcut.Örnek olarak Rotasız Seyyah isimli gezginimizi gösterebiliriz.

 

2.Yazılım Geliştiriciliği

Yazılım geliştiriciliği yapmak
Yazılım geliştiriciliği yapmak

Bir bilgisayar ve internet yardımıyla dünyanın her yerinden yapılabilecek bir meslek.Üstelik işsiz kalma gibi bir durum söz konusu olamaz.İster evden ister bir cafeden freelancer olarak da çalışmak mümkün.Özellikle Amerika’da çalışan bir yazılım geliştiricisi yıllık 120 Bin Dolar gelir elde ediyor.Şuan hem popüler hem de dünyanın en iyi meslekleri arasında yer alıyor.

 

3.Gizli Servis Ajanı Olmak

Gizli Servis Ajanlığı yapmak
Gizli Servis Ajanlığı yapmak

Adını duyar duymaz yarattığı gizemi hissetmişsinizdir.Hem statür sahibi, hem de karizmatik bir meslektir.Çevrenizde gizli serviste ya da istihbaratta çalışan birilerini görmeniz zordur.Zira bu birimlerde çalışanların çevrelerini kimliklerini açık etmeleri yasaktır.Yüksek yetkilerler donatılmış olan gizli servis ajanları, yüksek maaş  imkanlarına da sahiptirler.

 

4.Moda Fotoğrafçılığı

Moda Fotoğrafçılığı yapmak
Moda Fotoğrafçılığı yapmak

Bir moda fotoğrafçısı mesleğinde başarılı ise, kendini fotoğraf çekerken, dünyanın her yerinde bulabilir.Üstelik bir çok etkinliğe katılma gibi fırsatlar da elde eder.Hem eğlence, hem gezi hem de etkinlik açısından en şanslı ve en iyi meslekler arasında yer alır.Sizde moda fotoğrafçısı olmak istiyorsanız, bir fotoğraf makinesi alarak mesleğe adım atabilirsiniz.

 

5.Yat Kaptanlığı

Yat Kaptanlığı
Yat Kaptanlığı

Gemi ya da tekne kaptanlığı dışında, yat kaptanlığının yeri bir başkadır.Yat kaptanları genellikle eğlence amaçlı kişilere hizmet verirler.Sık sık partilerin ve gezilerin düzenlendiği yatlarda, kaptanlar da bu eğlencelerden faydalanırlar.Beyaz kıyafetlerin içinde olan kaptanlar, hem karizmatik hem de statü sahibi görünürler.Yurt içi ve yurt dışında bir çok ülkede kaptan olarak iş bulmakta oldukça kolaydır.

 

6.Oyunculuk

Oyunculuk
Oyunculuk

Herkes tarafından en çok imrenilen meslekler arasında yer alır.Bir çok oyuncu popülerliğin tadını çıkarmaktadır.Haftalık bir dizide oynayan yan role sahip bir oyuncunun geliri en az 5 Bin TL den başlamaktadır.Başrol oyuncularının geliri ise en az 50 Bin TL.Toplum tarafından beğenilen bir oyuncu karakteri iseniz, getirisi daha büyük olacaktır.Buna örnek olarak Süleyman Çakır’ı gösterebiliriz.Kendisi adına gıyabi namaz dahi kılınmıştır.

Okuyunuz: Önü Açık Olan Geleceğin Meslekleri 

7.Diş Doktorluğu

Diş Doktorluğu
Diş Doktorluğu

Dünyanın en iyi meslekleri arasında yer almasının yanı sıra en çok kazanan mesleklerinden de birisidir.Dişinde ağrı olan bir hasta tedavi için ödeyebileceği tüm bedellere katlanır.Tüm toplumlarda da diş hekimleri bir çok mesleğe göre yüksek fiyatlarla hizmet vermektedir.Tabi gelirinin önemli kısmını da estetik diş yapımı üzerinden kazanmaktadırlar.

 

8.Blogger Olmak

Blogger Olmak
Blogger Olmak

Çevenizde bir çok blogger görebilirsiniz.Ancak başarılı olan ya da yüksek gelir elde eden blogger sayısı oldukça az diyebiliriz.Özellikle yurtdışında yaşayan, ingilizce blog yazanlar yüksek gelir elde edip, dünyayı gezmektedir.Amerika’da günlük 1000 ziyaretçisi olan bir blogger aylık 1000 Dolar ve üzerinde gelir elde etmektedir.Sizde blog yazarı olmak istiyorsanız, wordpress öğrenerek bu sektöre adım atabilirisiniz.

 

9.Film Eleştirmenliği

Film Eleştirmenliği
Film Eleştirmenliği

Film eleştirmenlerinin işi film izlemek ve film hakkında yorum yapmak.Dünyanın en iyi meslekleri arasında yer almasının nedeni ise, yeni çıkan tüm filmleri izleme olanağına sahip olması.Film izledikten sonra bir çok internet sitesi ve gazeteye film hakkında eleştiri yazarak gelir elde etmektedirler.Ortalama gelirleri ise 10 Bin TL ile 30 Bin TL arasında değişmektedir.

 

10.Köşe Yazarlığı

Köşe Yazarlığı
Köşe Yazarlığı

Bazı kişiler vardır ki, yazıları ile bizi kendilerine bağlarlar.Onları sürekli takip etmek ve tüm yazılarını okumak isteriz.Neredeyse tüm köşe yazarları bunu başarmaktadır.Üstelik ünlü bir dergi ya da gazete köşe yazarı olmak için bir çok yoldan geçmişlerdir.Yılmaz Özdil ise en beğenilen ve en çok kazanan köşe yazarları arasında yer almaktadır.

 

11.Animatörlük

Animatörlük Yapmak
Animatörlük Yapmak

Animatörlerin işi eğlence amaçlı olarak gelen turistleri ve müşterileri eğlendirmektir.Animatörler ile özellikle otellerde karşılaşırız.Onlar ise tüm dünyayı ya da bir ülkedeki tüm şehirleri gezip dolaşarak hizmet verirler.Tüm gezi, yemek ve eğlence masrafları misafir edildikleri işletmeler tarafından karşılanır.Elde ettikleri gelirden çok, tüm dünyayı gezmeleri, animatörlüğü oldukça çekici kılmaktadır.

 

12.İç Mimar Olmak

İç mimarlık
İç mimarlık

Mesleğinde iyi olan iç mimarlar yüksek gelir elde ediyor.Özellikle yeni işletmeler ve yeni alınan lüks evler için yeni dizaynlar oluşturmaları istenir.İyi bir iç mimar günlük 1000 TL gibi bir rakama çalışmaktadır.Proje çizimlerinde ise komisyon üzerinden gelir elde edilir.Toplumda ise hem karizmatik hem de statü sahibi olan meslektir.

 

13.Pilotluk

Pilot Olmak
Pilot Olmak

Dünyanın en iyi meslekleri arasında yer almalarının en büyük nedeni gelirinin yüksek olması.En düşük pilot maaşı 6 bin dolardan başlıyor.Üstelik çalışma saatleri ise oldukça avantajlı.Bunun yanında gittikleri şehirlerde ve ülkelerde kalmaları da mesleği ekstra avantakjlı kılıyor.Karizma bakımından ise toplumsal meslek sınıfının en üst sıralarında yer alıyor.

 

14.Dedektiflik

Dedektif Olmak
Dedektif Olmak

Dedektif kişi ve kurumlar için belge toplayan kişilere verilen isimdir.Bazı bilgiler kısa yoldan ulaşmak ve avantaj kazanmak isityorsanız dedektiflerle iletişime geçmelisiniz.Dedektifler gizemli kişilerdir ve takip ettikleri kişinin arkasından bir çok şehire gidip yer değiştirmeleri gerekir.Bir dedektif günlük 1000 TL’den aşağı bir rakama iş almamaktadır.Bu kazandıkları rakamlar ise işlere göre değişiklik göstermektedir.

 

15.Yazar Olmak

Yazar Olmak
Yazar Olmak

Toplumda yazarlara karşı gösterilen saygı oldukça yüksektir.Bir çok yazar toplumun eğitimli kişilerinden oluşur ve yön gösterici özelliğe sahiptir.Kitleleri etkileme güçleri ile bilinirler.Yazar olmak isteyen bir kişinin edebi yönünün güçlü olması gerekir.Çıkardığı kitap toplum tarafından benimsendiği taktirde para kazanmak bir yazar için oldukça kolay olacaktır.

 

16.Moda Tasarımcılığı

Moda tasarımcılığı
Moda tasarımcılığı

Moda tasarımcıları farklı kıyafet çizimleri ve üretimleri ile isim yapmışlardır.Dünyaın bir çok ülkesini gezip defilelerde mankenlerle birlikte boy gösterirler.Üretmiş olmanın verdiği zevk onlar için paha biçilemez.Bir çok ünlü isim tarafından moda tasarımcılarının peşindne koşar dersek yanlış olmaz.Mesleğinde iyi olan bir tasarımcı aylım minimum 20 Bin TL ile 200 Bin TL arasında gelir elde etme fırsatı yakalar.Özellikle Nişantaşı semtinde butiği olan tasarımcılar daha yüksek gelir elde ederler.

 

17.Cerrahlık

Cerrahlık
Cerrahlık

Toplumda en çok saygı duyulan meslekler arasında yer alır.Bir çok hastanın hayarın cerrahların kabiliyetine ve yeteneğine bağlıdır.İyi bir cerrah tüm özel hastaneler tarafından transfer edilmek istenir.Mesleğinde iyi olan ve yurtdışında çalışan bir cerrah yıllık minimum 150 Bin dolar gelir elde eder.Dünyanın en iyi meslekleri arasında yer almasının nedeni de sahip olduğu statüdür.

 

18.Ceo Olmak

Ceo’lar başarılı ve zorlu bir kariyer basamağını arkasında bırakmış kişilerden oluşur.Mesleğinde başalarılı olan kişiler, bulundukları şirkette patrondan sonraki koltukta otururlar.Tüm yönetim işi tamamen onlardan sorumlu olur.Steve Jobs ise en ünlü Ceolar arasında yer alır.Mesleğin en artı yönü ise karizmasıdır.

 

19.Özel Bir Adada Çalışmak

Özel bir adada çalışmak
Özel bir adada çalışmak

Özel bir adada herhangi bir sorumluluk alarak çalışmak en eğlenceli meslekler arasında yer alır.İş sonrası ekstra zamanınız oluyor ise, bu zamanı ada etrafından keyif alarak geçirebilirsiniz.Özellikle denize girmek, güneşin maviliğin tadını çıkarmak en keyif verici eylemlerin başında yer alacaktır.

 

20.Cruise Gemilerinde Çalışmak

Cruise gemilerinde çalışmak - Dünyanın en iyi meslekleri sıralaması
Cruise gemilerinde çalışmak – Dünyanın en iyi meslekleri sıralaması

Bir çok haber programlarından cruise gemilerde çalışanların, özellikle garsonluk yapanların maaşlarını duymuşsunuzdur.Evet, bir garsonun 2 Bin Dolardan başlayan maaşlarla çalıştığı haberi doğru.Günde 8 saat çalışan cruise personelleri geri kalan zamanlarını da gezerek ve eğlenerek değerlendirmektedirler.

Okuyunuz: Cruise Gemilerinde İş Bulma Rehberi

Dünyanın en iyi meslekleri sıralaması ” başlıklı yazımızın sonuna geldik.Sizinde önerdiğiniz bir meslek var ise yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Scroll to Top