Dünyanın En Çok Milyardere Sahip 15 Ülkesi

Bazı ülkeler zenginlerden yana oldukça şanslı.Tabi bunda ülkedenin katkısı çok büyük.Eğer bir ülke vatandaşlarına zengin olma şansı tanıyorsa, o ülkede milyarderlerin artması normal.Bir çoğumuz birinici ya da ikinci sırada olan ülkeleri tahmin ediyor.Ancak sıralamada öyle ülkeler var ki, bu sizi oldukça şaşırtacak.Şimdi sizler için Business İnsider üzerinden almış olduğumuz dünyanın en çok milyardere sahip 15 ülkesi listesini sıralayalım.

Okuyunuz: İzlediğinizde Para Kazanmak İsteyeceğiniz Filmler

En Çok Milyardere Sahip Ülkeler 2020 

Dünyanın en fazla milyardere sahip ülkeleri
Dünyanın en fazla milyardere sahip ülkeleri

Dünyadaki milyarderler nüfusunun 4’te 3’ünü aşağıda bulunan 15 ülke oluşturmaktadır.Bu ülkelerde yer alan milyarderlerin toplam serveti 7.6 trilyon dolar civarında.Bu miktar tüm dünyadaki insanların servet toplamının % 80’ini oluşturmaktadır.

 

15. Singapur 

Singapur
Singapur

Milyarder sayısı : 45

Toplam milyarder serveti : 87 milyar dolar

Singrapur geçtiğimiz yıla göre 1 kişilik artış yaşadı.Singapurda yaşayanların toplam serveti 1 trilyon dolar civarında.Milyarderler ise bu servetin %10’luk kısmını oluşturmaktadır.Aynı zamanda dünya üzerinden yaşanacak en pahalı şehirler arasında yer almaktadır.

 

14.Kanada

Kanada
Kanada

Milyarder sayısı : 46

Toplam milyarder serveti : 96 milyar dolar

Kanada’da ki zenginler nüfusun geri kalanından daha hızlı bir şekilde servet arttırmaktadır.Kanada’da zenginler bir anda çok zengin olmakta ve onlar için depar atma deyimi kullanılır.Milyarderlerin toplam serveti 3 vilayetin toplam servetinden fazladır.

 

13.Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Arap Emirlikleri

Milyarder sayısı : 47

Toplam milyarder serveti : 163 milyar dolar

Milyarder sayısında geçtiğimiz yıla göre azalma yaşayan tek ülke Birleşik Arap Emirlikleri oldu.BAE aynı zamanda dünyanın 26. büyük ekonomisi durumunda.Milyarderlerin yarısından fazlası ise Dubai şehrinde yaşıyor.Bir çok zengin ise parasını petrolden kazanıyor.

 

12.Brezilya

Brezilya
Brezilya

Milyarder sayısı : 50

Toplam milyarder serveti : 162 milyar dolar

Brezilyada’ki milyarderlerin serveti geçtiğimiz yılar göre  %5 oranında arttı.Brezilya’da günümüzde yatırım ortamı pek güvenilir olmadığından zenginler yatırım yapmak konusunda oldukça çekinceli.Milyarderlerin büyük bir kısmı Sao Paulo şehrinde yaşıyor.

 

11.İtalya

İtalya
İtalya

Milyarder sayısı : 53

Toplam milyarder serveti : 157 milyar dolar

İtalya’da milyarderler nüfusu geçtiğimiz yılar göre %13 oranın arttı.53 adet zengine sahip olan İtalya, aynı zamanda Amalfi sahili, Portofino, Positano, Capri, Cinque Terre, Milano ve Venedik gibi şehirleri sayesinde bir çok zengine ev sahipliği yapmaktadır.

 

10.Fransa

Fransa
Fransa

Milyarder sayısı : 60

Toplam milyarder serveti : 219 milyar dolar

Kurumsal olarak en büyük başarıya sahip ülkeler arasında yer alır.Devletin bu konuda etkisi tartışılmaz.Moda, lüks ve kozmetik alanındaki başarı Fransa’da ki milyarderlerin artmasını sağlamıştır.Markalaşma alanında en iyi ülkeler arasında yer alır.

 

9.Suudi Arabistan

Suudi Arabistan
Suudi Arabistan

Milyarder sayısı : 62

Toplam milyarder serveti : 152 milyar dolar

Ülkenin ve milyarderlerin zenginliği büyük ölçüde petrol kaynaklarından geliyor.Petrol ihracı yaptığı için, Suudi Arabistan’da yer alan şirketler dünyanın en karlı şirketleri olarak görünmektedir.

 

8.Hindistan

Hindistan
Hindistan

Milyarder sayısı : 87

Toplam milyarder serveti : 314 milyar dolar

Mumbai Hindistan’da en çok milyarderin yaşadığı şehirler arasında yer almaktadır.En zengin %1’lik kesim insanların %73’ünden daha fazla servete sahip.Bu da Hindistan’da aşırı büyük gelir adaletsiziliğinin olduğunu göstermektedir.

 

 

7.Hong Kong

Hong Kong
Hong Kong

Milyarder sayısı : 96

Toplam milyarder serveti : 280 milyar dolar

Hong Kong’da mali hizmetler Çin’in bir çok şehrine göre daha üst düzey olduğundan, bu da milyarderlerin sayısında artışa neden olmuştur.Aynı zamanda gayrimenkul sektöründe bir anda yükselişin yaşanması, bu alanda faaliyet gösterenlerin bir anda milyarder olmasını sağlamıştır.

 

6.İngiltere

İngiltere
İngiltere

Milyarder sayısı : 100

Toplam milyarder serveti : 217 milyar dolar

İngiltere Avrupa Birliğinden çıkması milyarlere oldukça olumsuz yaşadı.İlk 10’da yer alan ülkelere göre en az servet artışı İngiltere’de yaşandı.Tabi durum Brexit sonrası toparlanacak gibi görünüyor.

 

5.İsviçre

İsviçre
İsviçre

Milyarder sayısı : 100

Toplam milyarder serveti : 274 milyar dolar

İsviçre teknolojik yenilikler ve uygun vergi oranlarıyla hem işletmeleri hem de girişimcileri kendine çekiyor.Özellikle son yıllarda kripto para alanında silikon vadisi olma yolunda.Ülkenin zenginliği işlenmiş ürünler ve elmaz takı satan firmalardan geliyor.

 

4.Rusya

Rusya
Rusya

Milyarder sayısı : 114

Toplam milyarder serveti : 390 milyar dolar

Rusya’da bir çok milyarder Moskova’da yaşamaktadır.Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra zengin sayısında bir anda artış yaşanmıştır.Hisse senedi piyasalarının güçlü olması bu artışa büyük bir katkı sağlamıştır.

 

3.Almanya

Almanya
Almanya

Milyarder sayısı : 153

Toplam milyarder serveti : 477 milyar dolar

Avrupa’nın en büyük ekonomisidir.Bireysel servet ve varlık edinme hukukuna önem verilir.Almanlar ne kadar zengin olsada harcama konusunda oldukça dikkatlidirler.Zenginliğin büyük bir bölümü sanayiden kaynaklanmaktadır.

 

2.Çin

Çin
Çin

Milyarder sayısı : 342

Toplam milyarder serveti : 1.1 trilyon dolar

Milyarderler nüfusu ve toplam servette en büyük yükseliş Çin’den gelmiştir.Çin’de ki bu artış Amerika ile aralarında yaşanan ticaret savaşlarına bağlıdır.Zira yaşanan en ufak bir tartışmada servetlerde azalma ya da artış gözlemleniyor.

 

1.Amerika Birleşik Devletleri

Amerika
Amerika

Milyarder sayısı : 788

Toplam milyarder serveti : 3.4 trilyon dolar

Amerika ezici bir üstünlükle en çok milyardere sahip ülkedir.Milyarderlerin büyük bir kısmı NewYork ve San Fransisco’da yaşıyor.Apple, Amazon ve Microsoft en değerli 3 şirketidir.

Scroll to Top