Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır?

Dropshipping kavramının ne olduğu birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Dropshipping, stoktuz satış anlamına gelmektedir. Bu kavram, işletme giderlerini ortadan kaldıran ve düşük sermaye ile uygulanabilen bir e-ticaret yöntemidir. Standart perakende modeli arasında fark bulunmaktadır. En önemli fark, bu yöntemde satış yapan kişinin herhangi bir stok bulundurmamasıdır. Bunun yerine satıcı ürünü bir başka kişiden almaktadır. Bu kişi genellikle bir toptancı ya da üretici olmaktadır. Özele, satıcı siparişi üçüncü partiden alır ve doğrudan müşteriye göndermektedir. Yani ürünü görmemektedir.

Papara nedir, ne işe yarar? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Dropshipping’in Avantajları

Dropshipping yani stoksuz satışın avantajları bulunmaktadır. Bunlar:

 • Daha az sermaye gerektirmektedir. Çünkü mağaza için bir depo tutmak ve ürün stokları tutmak gerekmemektedir. Böylece bu yolda satış yapmak daha masrafsızdır. Bu model ile bir ürünü satmadan önce satın almak gerekmemektedir. Müşterinin satın aldığı bir ürün satıldığı için ürünün elde kalma riski olmamaktadır.
 • Başlaması oldukça kolaydır. Fiziksel olarak ürünlerle uğraşmak zorunda kalınmadığından para, enerji ve mekân tasarrufu yapılır.
 • Bir depo için ödeme yapmaya, muhasebe için envanteri takip etmeye ya da iade işlemleriyle uğraşmaya gerek yoktur. Tüm bu sayılanlar satıcın sorumluluğunda değildir ve tedarikçinin sorumluluğundadır.
 • Esnek konuma sahiptir. Bu yöntemle satış yaparken, müşterilerle ve tedarikçilerle kolayca iletişim kurulabilmektedir. Bu süreçte de işletme her yerde yönetilebilmektedir.
 • Geniş ürün yelpazesi satılabilir. Satılacak ürünleri önceden satın almak gerekmediğinden potansiyel müşterilere daha geniş bir ürün yelpazesi sunulabilmektedir.

Dropshipping Yönteminin Dezavantajları

Dropshipping yönetimin sahip olduğu eksiler de bulunmaktadır. Dropshipping dezavantajları şunlardır:

 • Bu yöntemde kar oranı düşüktür. Satıcı kendi ürettiği ürünü satmadığı için payı da düşük olmaktadır. Yalnızca komisyon kazanılmaktadır. Bu yöntem ile yüksek miktarda para kazanmaya başlamak uzun zaman alabilmektedir.
 • Envanter sorunları olabilmektedir. Birey kendi stoklarını tuttuğu zaman sattığı ürünü takip edebilmekte ve hangi ürünün stokta olduğunu tespit edebilmektedir. Fakat bu yöntemde ürünler farklı firmaların depolarından tedarik edildiği için envanterin güncel olarak takibi oldukça zor olmaktadır.
 • Tedarikçiden kaynaklanan herhangi bir sorunda, müşterinin muhatabı dropshipping yöntemini kullananlara kalmaktadır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yönteminin nasıl uygulandığı merak konusudur. Aşamaları şöyle olabilir:

 • İşletmesi fikri üretmek ilk adımdır. Piyasaya girmeden önce ne alınıp ne satılacağı belirlenmelidir. Daha sonra kime hizmet edileceği belirlenmelidir. Gidermek istenilen sorun çözüme kavuşturulmalı ve müşterinin istekleri dikkate alınmalıdır.Ürünler hem alıcı hem de satıcı için değerli olmalıdır. Satılacak ürünün karlı olup olmadığı oldukça önemlidir.
 • Alan adı almak gerekmektedir. Müşterilerin ürünleri bulması, en az hangi ürünün satılacağını bilmek kadar öneme sahiptir.
 • Online bir mağaza kurmak gerekmektedir. Örneğin WordPress ile online bir mağaza kurulabilmektedir. İşleri kolaylaştırmak için Hostinger‘daki otomatik WordPress otomatik yükleyiciyi kullanmak kolay olacaktır. Buradan WordPress web siteye otomatik olarak yüklenecek ve kurulacaktır.
 • Detaylara karar vererek yöntemi oturtmak gerekmektedir. Sevkiyat masrafları, vergiler, ödeme yöntemleri gibi birçok konu detaylandırılmalıdır.
 • Kurulan mağazayı pazarlamak son aşamadır.

En çok para kazandıran mesleklere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dropshipping Özellikleri

Dropshipping yönteminin sahip olduğu özellikler bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şunlardır:

 • Depolamadan ürün satma imkânı bulunmaktadır.
 • Ambalajlama derdi bulunmamaktadır.
 • Satış yaparken esneklik bulunmaktadır. İletişim kanalları ile müşteriler ve tedarikçi ile esnek iletişim kurulabilmektedir.
 • Mekân ve enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Hangi Ürünler Dropshipping ile Satılabilir?

Dropshipping yöntemi ile nelerin satılabileceği ticarette merak konusudur. Dropshipping ile satılabilir ürünler; yoga kıyafetleri, elektronik, giyim, sanat, kitap, güzellik ürünleri, bebek kıyafetleri takviye gıdalar, ev ve bahçe ürünler gibi birçok yelpazeye sahiptir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir