Define İşaretleri ve Anlamları | Çözülmüş Resimli İşaretler 2022

   02.03.2021
   A+
   A-

   Define işaretleri ve anlamları define meraklılarının en fazla araştırdığı konular arasında yer alır. Definelere yönelik önemli bilgiler veren define işaretleri, bazı durumlarda haritalarda bazı durumlarda da definenin bulunduğu alanda defineye yakın bir konumda bulunur. Define meraklılarının oldukça aşina oldukları define işaretlerinin anlamları bilindiğinde, ulaşılacak hazinenin niteliğine ilişkin önemli bilgilere ulaşılması mümkün olur.

   Define işaretleri ve anlamları

   Define işaretleri ve anlamları

   Define aramak isteyenler bu işi yasal bir şekilde yapabilmek için bir dilekçe hazırlar ve bu dilekçeyi definenin bulunduğu yere bağlı müze müdürlüğüne ulaştırır.  Hazırlanacak olan dilekçede yapılacak araştırmanın amacı açık bir şekilde yer alır. Bununla birlikte definenin il, ilçe, köy, mahalle ve sokak gibi adres bilgileri açıkça belirtilir. Definenin bulunduğu alanda eğer bir ev ya da gayrimenkul gibi tapulu veya tapusuz mallar bulunuyor ise bu ayrıntıya da dilekçe de yer verilir. Müze Müdürlüğü gelen define arama başvurusunu değerlendirir. Define için belirtilen alanın mezarlık alanı olup olmadığı tespit edilir ve bölgede hazine bulma sıklığının ne derece olduğu tespit edilir. Eğer müracaat uygun bulunursa bu durumda kişilere define aramak için gerekli izinler verilir.

   Define için verilen ruhsat izni 1 yıldır. Defineyi ara vermeden aramak isteyenler en fazla 30 gün boyunca art arda aramalar gerçekleştirebilir. Herhangi bir sorundan ötürü arama yapılamazsa bu durumda mülki amirden bir aylık daha izin alınabilir.

   Define İşaretleri ve Anlamları

   Define işaretleri ve anlamları

   Define işaretleri ve anlamları

   Define işaretleri ve anlamları konusunda yapılan araştırmalar sonucunda defineciler oldukça önemli bilgiler elde edebilir. Şayet değerli eşyalar sınıfında yer alan defineler kazılmadan herhangi bir bilgiye sahip olmak mümkün olmaz. Ancak bu noktada define işaretleri defineye yönelik birçok farklı ipucunu definecilere verir. Dünya üzerinde en fazla popüler olan define işaretleri ve anlamları şöyledir;

   Balık Define İşareti

   Define işaretleri ve anlamları araştırması yapan defineciler balık işareti ile sık karşılaşır. Balık, gömü demektir. Balık bulunan yerde eğer yakınlarda su varsa bu su gömünün olduğu yeri ifade eder. Balığın kuyruk yönü ise definenin bulunduğu yönü temsil eder.

   Üçgen Define İşareti

   Üçgen define işaretleri birden fazla anlamı ifade eder. Boyutları kadar açılarında görülen değişiklikler de anlamların değişmesinde rol oynar. Üçgen define işareti bulunduğunda üçgenin değişik olan açıları hangi yönü gösteriyorsa araştırmaların o yönde gerçekleştirilmesi gerekir. Bununla birlikte üçgen define işareti, manevi anlamda değer ifade eden bir mezarın yerini belli etmek amacı ile de konulmuş olabilir. Üçgen işaret eğer bir lahit mezar üzerinde yer alıyorsa bu durumda bu durum dini bir anlam taşır. Definecileri en fazla şaşırtan işaretlerden bir tanesidir.

   Göz Define İşareti

   Göz yapılan define araştırmalarında sona yaklaşıldığını ifade eder. Kaya üzerine oyulmuş halde bulunan göz nereye bakıyorsa bu yön detektörler ile aranmalıdır. Yapılan araştırma sonuç vermiyorsa bu durumda hazine için daha derinlere bakılması gerekir.

   Üzüm Define İşareti

   En belirgin define işaretlerinden birisi üzümdür. Üzüm, dikkat gerektiren bir işarettir. Defineye ait önemli temel yorumların yapılmasını sağlar. İlk yorumda üzümün elmas ya da mücevheri simgelediği öne sürülür. Kadın mezarı anlamını da taşımaktadır. Bir diğer yorumda ise ilgi çeken bir definenin bulunduğunu anlatır. Üzüm simgesinin Bizans ve daha eki dönemlere ait define parçalarını işaret ettiği düşüncesi yaygındır.

   Akrep Define İşareti

   Akrep tehlike demektir. Definenin bulunduğu alanlarda görülen simge işareti definenin zehirli olabileceğini simgeler. Akrep genelde kaya üzerine oyulmuş halde bulunur. Bu alanda taşların altları manyetometre yardımı ile aranmalıdır. Sıradan detektörler ile bu alanlarda sonuç alınması mümkün değildir.

   Köpek Define İşareti

   Köpek define işaretleri Yunan figürleri arasında öne çıkar. Genelde yerde sabit duran kayaların üzerinde göze çarpar. Oyma şeklinde işlenir ve köpeğin tasvirinde gözün baktığı yöne doğru define araştırmalarının yoğunlaştırılması gerektiği söylenir. Göz hizasından bir şey anlaşılamazsa kafa hizası dikkate alınmalıdır.

   Topal Ayı Define İşareti

   Topal ayı gömüyü ifade eder. Simge eğer bir ayağı olmayan topal bir ayı ise bu durumda eksik olan ayak etrafta aranmalıdır. Ayağın bulunduğu yer defineyi işaret ediyor olabilir.

   Kuş Define İşareti

   Kuş figürü işaretleri definecilikte ayrı bir öneme sahiptir.  Genelde kadınlarda ziynet eşyalarını simgeler.  Kazılan define yerinde kuş figürü olmadığında birçok defineci farkında olmadan definelere zarar verebilir.

   Ayak İzi Define İşareti

   Ayak iyi en kutsal define işaretlerinden birisidir. Bulunduğu yerlerde kutsal yerlerin bulunduğu düşüncesi hakimdir. Ayak izi bulunduğunda ayakların tam olup olmadığına bakılır. Definenin ise ayak parmaklarının baktığı yönde olduğuna inanılır.

   Baklava Define İşareti

   Baklava dilim define işareti bulunduğunda baklavanın köşe açılarına önem verilmesi gerekir. Baklava dilimi işaretleri genelde kadın mezarını simgeler.

   Kaya Define İşareti

   Kaya define işaretleri genelde kayaların üzerine oyulmuş kanallar şeklindedir. Kaya üzerinde oyulmuş bir kanal görüldüğünde çevrede su olduğu sonucu ortaya çıkar. Buna ilave olarak mağara içinde gömü olabileceği düşünceleri de yaygındır.

   Okuyunuz: Tarihi Eser Paralar ve Değerleri

   Dama Taşı Define İşareti

   Dama taşı tek olarak define işareti anlamı taşımaz. Dama taşının olduğu yerlerde yaşamın bir kısmının yer altında gerçekleştiği düşüncesi hâkim olur. Bu işaret görüldüğünde kazıların yer altının derinlerinde gerçekleşmesi gerektiği sonucuna ulaşılır.

   Tabanca Define İşareti

   Definecilikte önemli olan simgelerden birisi de tabancadır. Tabanca figürünün bulunduğu yerlerde, yaklaşık olarak 25 adım daha önde ve doğal yapının dışında kalan yerlerde arama yapılması gerektiği söylenir.

   Haç Define İşareti

   Define simgeleri arasında en fazla rastlanan simgelerden birisi Haç simgesidir. Bu işaret kutsal mezarlar ve mekanları temsil eder. Haç işaretinin bulunduğu yerin yakınlarında kilise ya da buna benzer dini ibadet yerlerinin bulunduğuna inanılır.

   Terazi Define İşareti

   Define işaretleri ve anlamları konusunda yapılan araştırmalarda ön plana çıkan simgelerden birisi terazi işaretidir. Bu işaret bulunduğunda gömünün esnaf ya da tüccara ait olduğu düşüncesi ortaya çıkar. Kefenin ağıt bastığı yerde define olduğu düşüncesi yaygındır.

   Balina Define İşareti

   Balina simgesi bulunduğunda eğer balığın kuyruğu gemi çapası görünümünde ise bu durumda definenin de suyun biriktiği alanlarda olduğu sonucuna ulaşılır. Balina ile balık figürleri birbiri ile karıştırılmamalıdır.

   Yılan Define İşareti

   Kabartma yılan define işaretleri mezar taşında yer almadığı durumlarda hazineyi işaret eder. Mezar taşında bulunan yılanlar doğrudan mezarı işaret eder. Yılan figürü bulunduğunda kafa ölçümü gibi değişik bir yöntem uygulanmaktadır. Yılan eğer açık bir görünüme sahipse bu durum özel varlık hesaplamalarında kullanılır.

   Baston Define İşareti

   Baston, dönüm ve bükümü ifade eder.  Eğer baston bir kişinin elindeyse, bu durum bir dehlizi ifade eder. Tünel de tıpkı baston ucu gibi bir süre sonra kıvrılır. Baston, define için verilen eski bir güzergahı gösteriyor olabilir.  Yakında mağara varsa veya kayalıklar ile çevrili bir alan bulunuyorsa, bu alanlar define saklıyor olabilir.

   Yuvarlak Oyma Define İşareti

   Yuvarlak oyma define işaretleri ve anlamları araştırıldığında genelde defineciler bu alanda mezar olduğu sonucuna ulaşır. Bu mezarların farklı derinlik ve boyutlara sahip olduğu düşünülür. Yuvarlak oyma define işaretleri ne kadar fazla işçiliğe sahipse, bulunacak mezarın aynı oranda zengin olacağı belirtilir. Daha detaylı oyma işaretler incelendiğinde mezarın kime ait olduğu bile anlaşılabilir.

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

   Henüz yorum yapılmamış.