in

Çok Para Kazanmak için Ne Yapmak Lazım 2020 | Kazandıran Yöntemler

Bugüne kadar karşılaşmış olduğum en güzel soru.Çevrenizdeki veya TV’de ki insanları gördüğünüzde acaba nasıl bu kadar zengin oldu diye soruyorsanız doğru yazıda olduğunuza emin olun.Çok para kazanmak için ne yapmak lazım sorusunun cevabını en iyi zengin insanları inceleyerek verebiliriz.Onların gittiği yolu takip etmek, bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır.Ancak unutmayın ki zengin olmak bir tercihtir.

Çok para kazanmak için ne yapmak lazım

Çok para kazanmak için ne yapmak lazımÇok para kazanmak isteyebilirsiniz.Ama günümüzde ne kadar çok para kazandığınızın artık fazla bir önemi yok.Önemli olan bu parayı ne kadar kısa sürede kazandığınız.60 yaşına kadar kendinizi geliştirdiğinizi varsayın.60 ile 70 yaş arasında ise bu bilgi birikiminiz ile çok para kazandınız.Peki bu sizi memnun eder mi?Buna çoğu kişinin hayır cevabı vereceğine eminim.Gençlikte gelmeyen paranın, yiyemedikten sonra gelmesinin bir anlamı yok.En fazla o parayı miras bırakabilirsiniz.

Not: Aynı zamanda Para Kazandıran işler başlıklı makalemizi okuyarak farklı fikirler edinebilirsiniz.

Çok Para Kazanmak İçin Ne Yapmak Lazım

Çok Para Kazanmak İçin Ne Gerekli
Çok Para Kazanmak İçin Ne Gerekli

Şimdi asıl konumuza geçelim.Önceliklikle aklınıza gelen hızlı ve çok para kazanmış birisini belirleyin.Tabi aynı zamanda bu kişi saygı duyulacak birisi olsun.Yani çiftlik bank dolandırıcısı ”Tosuncuğu” unutun.Kazandığınız parayı istediğiniz gibi, istediğiniz yerde yiyemiyorsanız bir anlamı yok.Çok para kazanmak sadece bir ego tatminidir.Fakir doğduğunuz topraklarda, zenginliği yaşayarak egonuzu tatmin edebilirsiniz.

 

Ben size Elon Musk‘tan örnek vermek istiyorum.Bana göre saygı duyulacak, kısa zamanda çok para kazanmış bir iş adamı.Peki ne yaptı da bu kadar kısa zamanda zengin oldu?

Elon Musk nasıl bu kadar başarılı oldu?
Elon Musk nasıl bu kadar başarılı oldu?
  • 12 yaşına geldiğinde kendi okulunun kütüphanesindeki kitapları bitirdi ve başka okul kütüphanesi aramaya başladı.Hem örnek alabileceği insanların hayatı ile ilgili hem de yapmak istediği işlerle ilgili kitaplar okudu.

 

  • Güney Afrika da doğmasına rağmen Amerika’yı hiç aklından çıkarmadı.Kanada’ya yerleşmişken bile tek hedefi California da bulunan Silikon Vadesine yerleşmekti.

 

  • Banka da 3 ay staj yapmasına rağmen, fark ettiği arbitraj fırsatı ile Paypal’ın altı yapısını oluşturdu.Sadece 3 aylık staj olarak bakmadı.Çevresindeki fırsatları keşfetti.

 

  • Genç yaşında 165 milyon dolar serveti olmasına rağmen, emekliye ayrılmadı.Çocukluk hayali Mars’a gitmekti.Bunun için yapması gereken işleri iyi biliyordu.Hedefinden hiç bir şekilde sapmadı.

 

  • Hedefini gerçekleştirmesi için ona yardımcı olacak insanları bir araya getirdi.Normalde elektrikli araç yapmayı ve roket inşa etmeyi bilmiyordu.Bu konuda uzman olanlardan bir ekip kurup onları kendi vizyonu doğrultunda motive etti.

 

  • Çocuğu öldüğünde, ağlamanın ona hiç bir şey kazandırmayacağını söyledi.Çalışma acıları bastırmak ve unutmak için en iyi yöntem.O ertesi gün işe gitti ve çalışmaya devam etti.

 

  • Tesla ve SpaceX yüzünden bir çok defa batma tehlikesi yaşadı.Ancak çevresinde ona inanan ve her koşulda yatırım yapan bir kitle vardı.Komşusu gözü kapalı bir şekilde parasını ona emanet etti.

 

Yukarıda ki listeyi daha da geniş tutabilirim.Hayrete düşebileceğiniz, başarının anahtarını yakalamasına sağlayan bir çok özellik var.Çok para kazanmak için Elon Musk gibi olmanız beklenemez.Onun gibi olmak istiyorsanız çocukluğunuza geri dönüp 2 kütüphane bitirmeniz gerekiyor.Ya da sürekli size şiddet uygulayan, üzerinizde psikolojik deneyler yapan bir babaya sahip olmanız lazım.Şimdi asıl soruya geçelim.Peki mevcut olarak bulunduğunuz konumu değiştirmek ve para kazanmak için ne yapmanız lazım?

 

Zeka ile Para Kazanmak

Bu bir kuraldır.Çok para kazanmak istiyorsanız beden enerjisinden ziyade, beyin gücünüzü kullanmanız gerekir.Boyunuzun uzun olması veya kısa olması, kilonuz, varsa bir özrünüz, konuşma bozukluğunuz veya aklınıza olabilecek bir çok durum zengin olmanız için engel değildir.Stephen Hawking buna en iyi örnek.O sizin gibi bu tarz yazıları okuma fırsatına sahip olmadı.Sadece bu dünyaya boşuna gelmediğini kendine kanıtlamak istedi.Amacı ise zengin olmak değildi.Sadece başarılı olmak.Başarılı olduğunda bütün zenginlikler onun ayağına geldi.

Stephen Hawking bu konuda en iyi örnek
Stephen Hawking bu konuda en iyi örnek

Zekanızı kullanmak için önce onu geliştirmeniz gerekiyor.Başlamak istiyorsanız, zihninizi en iyi konuma getirin.En iyi konum ise karar vermiş ve olumlu düşünen bir beyinden oluşur.Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi dış etkenlerden uzak bir zihin.Eğer beyniniz bu derece mükemmel seviyeye gelmiş ise sizin tek yapmanız gereken karar verdiğiniz işe odaklanmak.Belki maddi sıkıntılarınız olabilir.Sırf bu sıkıntılardan dolayı, odaklanma sorunu da yaşayabilirsiniz.Ancak unutmayın belki bu sıkıntılar size çok para kazanma dürtüsü sağlıyor.Ayrıcı takıntılı olmanın ya da olumsuz düşünmenin sizi geriye götüreceğini bilmelisiniz.

Not: Düşünce gücü nasıl kullanılır başlıklı yazıyı okuyarak bu konuda destek alabilirsiniz.

Çok Para Kazanmak İçin Yapılacak İşler

Çok para kazanmak için ne yapmak lazım” diyorsanız, kendiniz için bir iş belirlemeniz gerekiyor.Bu iş size aynı zamanda hızlı para kazandıracak bir iş olmalı.Tabi hızlı para diyince, 3-5 ay gibi kısa periyodlar gelmesin aklınıza.Planlı bir şekilde ilerlenmiş 3 yada  5 yıl en ideal zaman aralığı.Yaptığınız işe göre de bu periyodlar değişebilir.

 

Yapacağınız işte insan faktörünü unutmayın.İnsana faydalı olmanız ve ulaştığınız insan sayısı zengin olmanızı belirleyecek faktördür.Çevrenizde zengin olmuş insanların hayatını incelediğinizde bu kurallar doğrultusunda ilerlediğini görebilirsiniz.Öncelikle çevrenizde bulunan bir sorunu belirleyin.Bu sorunu çözmek için neler yapabilirsiniz veya neler üretebilirsiniz detaylı bir araştırma yapın.Eğer sonuca ulaştıysanız başarılı olma şansınız çok yüksek.Ancak belirlediğiniz sorunu yaşayan insan sayısı kazanacağınız paranın miktarını belirler.

 

Şimdi size sevmediğim ancak başarılı olan bir üründen bahsedeyim.Adı Kuş Konmaz.Balkonlar mermerlerine kuşlar pislemesin diye üretilmiş dikenli bir ürün.Bu ürünü balkon mermerine koyduğunuz zaman kuşlar yaklaşamıyor.Son zamanlarda çoğu evin balkonunda veya penceresinin önünde görebilirsiniz.Sadece Türkiye’de değiş, yurt dışında da yüksek satış rakamlarına ulaşmış bir ürün.Bu ürünün mucide basit bir fikir ile insanların sorununu çözdü ve milyonlar kazandı.Şimdi kısa zamanda çok para kazanmak için yapabileceğiniz iş sektörlerine göz atalım.

Bu ürünü ilk üreten firma milyon dolarlar kazandı.
Bu ürünü ilk üreten firma milyon dolarlar kazandı.

Okuyunuz: Müzik Dinleyerek Para Kazanmak

1.Üretim Yaparak Para Kazanmak

Üretim yapmak kelime anlamı olarak yeni bir şey var etmektir.Yani aklınıza fabrika kurmak, elle tutulur, gözler görülür bir ürün gelmesin.Şarkı sözü yazmak, makale oluşturmak, bir web sitesi yapmak ya da youtube videoları oluşturmak üretim yapmaktır.İşin özünde yeni bir şey geliştirmek var.Ancak bunları yapan çok insan var.Zengin olan kesim ise sadece % 2.Neden % 98’lik kısım diğer insanlar gibi zengin olamıyor.

 

Çok para kazanmak istiyorsanız, ilk üreten siz olmalısınız.Daha sonra arkanızdan kopya üreticiler gelecektir.Sizin yaptığınızı yapmaya çalışarak sizin gibi zengin olmaya çalışacaklar.Ancak kazanacakları sadece sizin pastadan geriye bıraktığınız kırıntılar olacak.Bu konuda her işi inceleyin.Önce yaratıcı bir fikir çıkar.Üretim yapar.Arkasından da onu kopyalamaya çalışanlar gelir.Hatta size güzel bir örnek vereyim.

 

Yemeksepeti.com en iyi örnek.Türkiye’de online sipariş alanında ilk faaliyet gösteren şirket.Başarısından kimsenin kuşkusu yok.Zaten kısa zamanda 590 milyon dolara alıcı buldu.Çoğu restoran ise gelirinin büyük bir kısmını yemek sepeti üzerinden elde ediyor.Şimdi asıl konuya gelelim.Karşısına onlarca rakip internet sitesi çıktı.Hatta çok büyük yatırımlar yapanlar oldu.Sonuç ise hepsi için hüsranla sonuçlandı.Sadece yemek sepeti şirketinden kalan kırıntıları toplamakla yetindiler.

 

Başka bir örnek de ekşi sözlük üzerinden verebilirim.Türkiye de üretilmiş olan ilk internet sözlüğüdür.Ardından Uludağ sözlük, inci sözlük ve kripto sözlük gibi alternatif siteler çıktı.Aralarında başarılı olanlar oldu.Ancak sonuca odaklandığımızda şuan ekşi sözlüğün lider ve tek olduğunu görebilirsiniz.Diğerleri ise pastadan kalan payı bölüşmeye devam ediyor.Çok para kazanan ise ekşi sözlüğün sahibi oldu.

 

Şimdi konumuzu biraz toparlayalım.Üretim yapmak ve fayda oluşturmak tek başına yeterli değil.Toplumda bulunan problemi ve açığı belirleyin.Daha sonra o alanda ilk olmak için kolları sıvayın.Eğer başarılı bir ürün ortaya koyarsanız mutlaka kazanmaya başlarsınız.Üretim yapmak başlıklı yazıda daha detaylı örnekler bulabilirsiniz.

 

2.İnternet Sektörü ile Para Kazanmak

Hızlı Para Nasıl Kazanılır
Hızlı Para Nasıl Kazanılır

Daha az emek ile daha hızlı para kazanabileceğiniz bir sektör.Tabi para kazanmak ilk zamanlarda olduğu gibi kolay değil.2008’li yıllarda Gittigidiyor sitesini kullanmayı bilen insan sayısı bile çok azdı.Sadece bu site üzerinden satış yaparak bile güzel paralar kazanmanız mümkündü.Ancak şimdi işler değişti.Hiç tahmin etmeyeceğiniz insanlar Çin’de üretim yaptırım Amazon FBA ile ticaret yapıyor.Şimdi araştırıp Amazon FBA işine girmek isteseniz bile en az 1-2 ayınızı alır.

 

Ya da youtube üzerinden yürüyüp gideyim de diyebilirsiniz.2008 yılında yüklediğiniz video ile 1 hafta içinde fenomen olabilirdiniz.Şimdi ise yüklediğiniz videonun arama sonuçlarında çıkması dahi çok zor.

 

Aklınıza gelen fikirler ile ilgili internet üzerinde araştırma yapın.Mobil uygulama ya da web sitesi fikri olabilir.Araştırdığınızda çoğunun yapılmış olduğunu göreceksiniz.Yani size anlatmak istediğim internetten para kazanmak eskisi kadar kolay değil.Sizi geçindirecek, aylık asgari ücretten yüksek rakamları kolaylıkla kazanabilirsiniz ancak çok para kazanmayı beklemeyin.Bunun için yaratıcı ve ince ayrıntılarına kadar düşünülmüş bir plana sahip olmanız gerekir.

 

Diyelim ki böyle bir fikre ve plana sahipsiniz.İş burada bitmiyor.Oluşturduğunuz girişim planını binlerce girişim arasından ilk sıralara çıkarmalısınız.Bunun için reklam bütçesi, pazarlama ekibi, fuar ekibi gibi maliyetlere katlanabiliyor olmanız lazım.FinTech ya da start up girişimleri üzerine bir araştırma yapın.Sadece bu fikirler üzerinde web siteleri var.Yüzlerce yaratıcı girişim örneği görebilirsiniz.Malesef çoğu bütçe yetersizliği nedeniyle çöpe gidiyor.Dışarıda para sahibi avcılar ise bu fikirler üzerinden yeni bir proje geliştirip başarıyı yakalıyor.Sizde projesi çalınmış bir girişimci olabilirsiniz.Bunlar artık gayet normal.

 

Size işin yokuş kısmını anlattım.Biraz da iniş kısmından bahsedeyim.Mükemmel fikirlerin önünde durabilecek hiç bir engel yoktur.Siz başarılı olmaya kararlıysanız size destek olacak mentorlar bulabilirsiniz.Yeter ki bunu onlara kanıtlayın.Tübitak, İtü Çekirdek Girişim, Bigbang Ödülleri, Arı Kovanı, İndigogo gibi yatırım alabileceğiniz mecralara başvurun.Bu girişim yarışmalarında yer alan jüri üyeleri, reel sektör üzerinde başarılı olmuş kişilerden oluşur.En objektif değerlendirmeyi yapıp, size destek olacaklarına emin olabilirsiniz.

 

Not: Çok para kazanmak için ulaştığınız insan sayısının önemli olduğundan bahsetmiştim sizlere.İnternet sektörü ile dünyanın her yerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.İnternet ile çok para kazanmak için ne yapmak lazım diyorsanız, geleceğin sektörlerine odaklanın.Blockchain, yapay zeka, makine öğrenimi, moleküler biyoloji, gen bilimi, uzay teknolojileri geleceğin zenginlerini oluşturacak sektörlerdir.

Okuyunuz: Bitmex ile Para Kazanmak

3.Enerji Sektörü İle Para Kazanmak

Petrol, Doğalgaz, Güneş, Jeotermal, Kömür ve Bor gibi kaynaklar enerji sektörünün ilgi alanında yer alır.Bu sektörlere girip bir anda zengin olmanız mümkün.Ancak damdan düşer gibi de büyük bir iş yapamazsınız.Hepsi gerçekleştirmek için para isteyen sektörler.Arkanızda ya bir yatırımcı olmalı, ya da kendi paranız.

 

Medyada küresel ısınma yüzünden kaynaklarımız bitiyor, ya da çok tükettiğimiz için 20 yıl sonra kaynak sorunu yaşayacağız gibi haberler ile karşılaşmışsınızdır.Öncelikle bunlara inanmayın.Bu haberler emperyalist güçlerin daha fazla karlılık ve kaynak oluşturmak için uydurduğu bir yalan.Dünya üzerinde var olan enerji kaynaklarının sadece %2’sini kullanabiliyoruz.Her gün yeni açılan petrol kuyuları haberlerini duyabilirsiniz.Yani bu kaynak hiç bir zaman bitmeyecek.Sadece daha maliyetli olacak.Bunun sonucunda ise şirketlerin ve devletlerin kar oranı düşmeyi başlayacak.Kapitalist sistemin önünü tıkayabilir.

 

Tabi bir de petrol ve doğalgaz yüzünden haksız kazanç elde eden ülkeler var.Arabistan ve Katar en güzel iki örnek.Yer altı kaynakları ile ekstra üretim yapmadan zenginlik içinde yaşıyorlar.Buradan gelen gelir ile de yurtdışı tahvil ve hisse senetlerine yatırım yaparak ülkelerinin geleceğini kurtarmış durumdalar.Düşünsenize Amerika gibi bir ülke, Arabistan ile yaptığı 100 milyar dolarlık silah anlaşmasından dolayı mutlu oluyor.Uzaya tek bir uydu göndermemiş, kumandalı bir araba dahi yapmamış olan Arabistan bunu başarabiliyor.Bu haksızlığın mutlaka son bulması lazım.

 

Güneş, Jeotermal, Rüzgar ve alternatif enerji kaynakları son yıllarda en çok desteklenen kaynaklar arasında.Çok para kazanmak için mutlaka bu sektörde yerini almanız gerekiyor.Saydığım enerji kaynakları evlerde kullanılmadığı sürece yaygınlaşmayacak.Evde kullanmak için ise çok pahalı.Yani bir güneş paneli aldığınız zaman, ödediğiniz parayı amorti etmeniz 5 yılı bulabiliyor.Aynı parayı bankaya faize yatırsanız zaten elektrik masrafınızı çıkarabilirsiniz.

İlgili Makale: Link Kısaltarak Para Kazanmak

4.Medya Sektörü İle Para Kazanmak

İnternetten sonra insanlara kolaylıkla ulaşabileceğiniz ikinci sektör.Aklınıza ilk olarak TV gelebilir.Ancak sosyal medya, Youtube, Blog paylaşımı, dergicilik vb benzeri araçlar bu sektörün içerisinde yer alır.İnsanlar canı sıkıldığında araştırma veya bir şeyler izleme eğiliminde olur.Youtube ve sosyal medya en güzel örnek.Tabi bunun yanında haber siteleri de var.

 

Medya sektörü ile yaptığınız üretim üzerinden para kazanmak istiyorsanız, sahip olduğunuz bir mecra olmalı.Sadece Youtube kanalı üzerinden bu konuyu size anlatmak istiyorum.Maliyeti düşük olan başlangıç yapabileceğiniz iyi mecra.Bir video yayınladığınızda, beğenildiği taktirde sosyal medya paylaşımları ile milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz.Hatta günümüzde TV kanallarının çoğu youtube videoları ile besleniyor.Kolaylıkla TV de yer alabilirsiniz.Tabi bir defalık yer almanız size çok para kazandırmaz.Bütün videolarınız 1 milyon gibi bir izlenme değeri alsa bile aylık kazanacağınız maksimum 15-20 bin TL olur.Gerçek hedefinize ulaşmak için proje üretmeniz lazım.Bunun için kanal isminden bahsetmeden size bir örnek vermek istiyorum.

 

2015 yılında gezgin bir arkadaşımız youtube üzerinden kanal açtı.Otostop ile dünya turu yapmak için yola koyuldu.İlk zamanlarda çadırda kaldı, hamakta uyudu, otostop çekerken saatlerce onu alacak bir araç bekledi.Sonuç olarak şuan 45 ülke gezdi.Youtube abone sayısı ise 800 bin.Bir çok sponsor ile anlaşma yaptı.Yakında bir TV kanalında program yapmaya başlayacak.Artık seyahat ettiği ülkelerde pansiyonda veya otelde kalıyor.Bazen sponsorlar sayesinde Business Class ile yolculuk yapıyor.TV programı yapmaya başladığı zaman çok tutulup, başka kanallardan da teklif almaya başlayacak.Hatta bazı üniversitelerde seminer vermeye başladı.Devamında ise ne yapacağına yine kendi karar verecek.

 

Çok para kazanmak için ne yapmak lazım diyenler için medya sektörü diğer sektörlere göre daha kolay.Sadece bir proje başlatın.Başarılı olduğunuz zaman size teklifler gelmeye başlayacaktır.Tabi gerçekleştireceğiniz proje teklif almaya müsait olsun.Örneğin TV de yayınlanmayacak veya yasaklanacak bir şey için proje geliştirmeyin.Başladığınız nokta, mutlaka ileride olmak istediğiniz yere sizi götürsün.

En iyi Yatırım Araçları Listesi

Nasıl Para Kazanabilirim

En Yeni İş Fikirleri 75+ İş Fikri

Çok para kazanmak için ne yapmak lazım ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Aklınza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

 

kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/298348

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Delaware’de Şirket Kurmak | Ebay, Amazon ve Etsy ile Para Kazanın

Youtube Para Kazanma Şartları | Youtube ile Kazanma 2021