Butik Hamburgerci Açmak | Maliyeti Ve Gerekli Belgeler

Hamburgerci Açmak

Günümüzde fast food tüketimi oldukça fazladır. En çok tüketilen fast foodlardan biri de hamburgerdir. Herkes hayatında en az bir kere hamburger yemiştir. Ve hamburgeri çoğu insan sever. Bu nedenle hamburgerci açmak size iyi bir kazanç sağlayabil ir. Hamburger tadıyla ve her kesime hitap ediyor olmasıyla fast food sektörünün başında yer alıyor.

Hamburgerci Açmak
Hamburgerci Açmak

Hamburgerci açmak çoğu zaman iyi bir fikir olarak karşınıza çıkabilir. Ancak bu işten zarar eden hatta batan hamburgerci dükkanları da bulunmaktadır. Bu işten elde edeceğiniz kazanç iş tecrübenize ve planlamanıza bağlıdır. Bu işi yapabilmeniz için belirli bir bilgi birikimine ve sektör hakimiyetine ihtiyacınız vardır.

Hamburger hem ana yemek hem de atıştırmalık olarak tüketilebilecek bir yemektir. Günün her saati ve her öğünü hamburger yenebilir. Ünlü restoran ve fast food zincirlerinden büfeler kadar her yerde hamburger satılabilir. Hamburgerin iyi olması etinden ekmeğine, sosundan sebzesine her şeye bağlıdır. İyi yapılmış bir hamburgerin müşteriler tarafından tercih edilmeme olasılığı neredeyse yoktur.

 

Hamburgerci Nasıl Açılır?

Hamburgerci nasıl açılır
Hamburgerci nasıl açılır

Hamburgerci dükkanı açmak için öncelikle bir konsept belirlemeniz uygun olacaktır. Dükkanınızda sadece hamburger değil diğer fast food çeşitlerini de satmayı deneyebilirsiniz. Ancak sadece hamburger işine yönelmek istiyorsanız işletmenizi buna göre işletebilirsiniz. Hamburgerci dükkanınızın konsepti hitap edeceğiniz kitleye göre belirlenebilir.

Hamburgerci dükkanlarının ortak özelliklerinden biri de dekorasyonlarının çok iyi olmasıdır. Görselliğe verdiğiniz önem bu sektörde hayli yüksek olmalıdır. Dekorasyonunuzun iyi olması size daha çok müşteri getirecektir.

Müşterilerinizin dikkat edeceği bir diğer unsur ise lezzettir. Farklı soslar ve lezzetler müşterilerin ilgisini çekecektir. Hamburgerinizin lezzetinin çok iyi olması hamburgerinizi bir kere yiyen müşterilerin tekrar yemek için gelmesini sağlayacaktır. Bu da zamanla sizin bir müşteri kitlenizin oluşmasını sağlayacaktır.

Hamburgerci açmak istiyorsanız hijyene oldukça önem vermelisiniz. Gıda ürünü satacağınız için hem sizin hem müşterilerinizin sağlığı için hijyenin oldukça büyük önemi vardır. Ayrıca ürünlerin bozulmaması için soğutucu sistemlerinizin de iyi olması gerekmektedir.

Hamburgercinizin konumu için AVM ya da işlek caddeleri tercih edebilirsiniz. Okul ve üniversitelere yakın gençlerin uğrak noktası olan yerler hamburgerci açmak için daha uygun olacaktır. Bu konuda kira giderleri konusunda risk almalısınız. Düşük kira gideri için potansiyel müşterilerinizden uzak yerleri tercih etmeniz pek de iyi bir fikir olmayacaktır. Bu nedenle hamburgercinizin konumunu iyi belirlemeniz ve çok fazla rekabetin olmadığı yerleri tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

 

Hamburgerci Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Hamburgerci açma maliyeti tercih edeceğiniz konsepte ve dükkanınızın büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Hamburgerci açmak için yeterli sermayeye sahip olmanız gerekmektedir. Borç ve kredilerle bu işe girmeniz daha sonra maddi olarak zorluk yaşamanıza sebep olabilir. Bu nedenle hamburgerci açmak için ayırdığınız sermayenin sizin öz sermayeniz olması önemlidir.

Özel tasarlanmış ve dizayn edilmiş konsepte sahip bir hamburgerci açmak için 500 bin TL sermayeyi gözden çıkarmanız gerekebilir. Dükkanınızın büyüklüğüne, yerine ve konseptine göre bu maliyet 1 milyon TL’ yi bulabilir. Ancak küçük bir butik hamburgerci dükkanı açmak istiyorsanız 100 bin TL’ lik küçük bir sermaye ile başlangıç yapmayı deneyebilirsiniz.

Hamburgerci açmak için yüksek miktar sermayelere sahip olmanız gerekmektedir ancak dükkanınız tutulursa bu sermayeyi kısa zamanda çıkarmanız mümkün olacaktır. Dükkanınızın geleceği ve müşterilerinizin memnuniyeti için sermayeden kısmamanız gerekmektedir. Lavabo, soğutucu gibi ekstra maliyet gerektiren şeylere de özenmeniz gerekmektedir.

 

Butik Hamburgerciler Ne Kadar Kazanır?

Butik hamburgerci açmak istiyorsanız bu işe hemen yüksek kazançlar sağlama, ilk aydan itibaren kâr elde etme beklentisiyle girmemelisiniz. Bu işten kazanç sağlamanız bir çok faktöre bağlıdır. ama öncelikle bir süre bu işi devam ettirmeniz gerekmektedir.

Hamburgerci açarak kazanacağınız para bu işe yatırdığınız sermayeye göre de değişecektir. 1 milyon TL harcayarak konseptli bir hamburgerci açtığınızda bu hamburgerciden ayda 20 bin TL gelir elde etmeniz mümkün olacaktır. Ancak bu geliri elde etmeniz için illa 1 milyon TL sermaye harcamanız gerekmez. Daha küçük maliyetlerle açılmış bir hamburgerci dükkanı da size iyi kazançlar sağlayacaktır.

Hamburgercinizin kazanç sağlaması için planlamasının iyi yapılması gerekmektedir. İşlek bir caddede açılmış iyi dizayn edilmiş ve lezzetli hamburgerler satan bir hamburgerci dükkanının kazançları da iyi  düzeylerde olacaktır.

 

Hamburgerci Açmak İçin Gerekli Belgeler

Hamburgerci açmak için gereken belgeler belediyenize göre değişiklik gösterebilir. Bu süreç için gereken belgeleri belediyenizden öğrenebilirsiniz. Ya da anlaşıp beraber çalışacağınız bir muhasebeci size bu süreçte yardımcı olabilir. Hamburgerci açmak için gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Nüfus cüzdanı foto fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Kira kontratı
 • Vergi levhası
 • İlgili esnaf ve sanatkarlar odası sicil kaydı
 • Ticaret odası kayıt belgesi
 • İkametgah belgesi
 • İmza sirküleri
 • Çalışma izin ve ruhsatı
 • SGK iş yeri sicil başvurusu

Okuyunuz: En Yeni İş Fikirleri Listesi

Hamburgerci Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Hamburger zincirleri hamburger sektörünü domine eden dükkanlardır. Bu zincirlerle mücadele edebilmeniz için dükkanınızın onlara benzememesi belirli farklılıklar olması gerekmektedir. Klasikten farklı, dikkat çeken hamburger dükkanları müşterilerin ilgisini çekecektir. Ve daha çok müşterinin dükkanınıza gelmesini sağlayacaktır.
 • Menünüzde bulundurduğunuz hamburgerlerin çeşitliliği daha çok müşteriye hitap etmenizi sağlayacaktır. Hamburgerlerinizin lezzeti ve müşterilerinizin sağlığı için kullanacağınız gıda malzemelerinin tamamen doğal olması önemlidir. Doğal ürünler satan tedarikçilerden yardım alarak yiyecek stoklarınızı oluşturabilirsiniz.
 • Balıklı hamburger, vegan hamburger, balıklı hamburger gibi değişik ürünleri menünüze koymayı deneyebilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz bölgenin yöresel lezzetlerinden fikir alabilirsiniz. Örneğin Karadeniz’ de açacağınız bir hamburgercide hamsiden yapılmış bir hamburgeri menünüze koymayı deneyebilirsiniz. İnsanlar farklı lezzetler denemek için hamburgerci dükkanınızı ziyaret edecektir.
 • Gıda sektörüne ait bir dükkan açacağınız için hijyen dikkat etmeniz gereken en önemli unsur olmalıdır. Gerekli hijyen denetlemeleriniz yaptırmalı ve aldığınız hijyen belgelerini dükkanınıza asmalısınız. Müşterileriniz dükkanınızın temiz olduğundan emin olduğu sürece gönül rahatlığı ile hamburgercinizi tercih edecektir.
 • Hamburgerci dükkanı açmış olsanız da dükkanınızda farklı fast food çeşitlerinden de ürünler bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. Alternatif atıştırmalıkları ve çeşitli meşrubatları dükkanınızda bulundurmanız iyi olacaktır. Müşterileriniz hamburger yerken içecek ve atıştırmalık tercih etmek isteyebilirler. Dükkanınızdaki ürünleri müşterilerinizin taleplerine göre düzenlemeniz gerekmektedir.
 • Hamburgerci açtığınızda fiyatları da iyi ayarlamanız gerekmektedir. Kâr oranınız düşük olmamalıdır ancak hamburgerlerinizin fiyatları da aşırıya kaçmamalıdır. Ortalama bir fiyat ayarlaması yapmanız müşterilerinizin sizi daha çok tercih etmenizi sağlayacaktır.
 • Hamburgerci açtığınızda bir çok rakibiniz olacaktır. Bu rakiplerle mücadele edebilmek için en iyi hamburgerin sizin dükkanınızda satıldığını iddia etmeniz gerekmektedir. Hamburgerinizin lezzeti konusunda her zaman iddialı olmasınız ve reklamınızı da buna göre yapmalısınız. Afiş, broşürler, iyi bir isim gibi reklam stratejileri dükkanınızı müşterilere tanıtmanızı sağlayacaktır.
 • Vegan beslenmeyi tercih eden müşterileriniz için vegan burgeri menünüze eklemeniz gerekebilir. Menünüzde vegan burgeri bulundurduğunuzda sadece vegan müşterileriniz değil farklı tatlar denemek isteyen müşterileriniz de vegan burger tercih edebilir. Vegan burgeri menünüzde bulundurmanız dükkanınız için oldukça iyi olacaktır
Scroll to Top