Borsadan Para Kazanmak 2022

Borsadan Nasıl Para Kazanılır

Yatırım yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği alanlar arasında borsa ilk sıralarda yer alıyor. Profesyonel ve amatör birçok yatırımcının bir araya geldiği borsa sektöründe paranın değerini korumakla kalmıyor aynı zamanda yüksek kazanç elde etme imkanı da buluyorsunuz. Borsadan para kazanmak için kişilerin hem teknik hem de teorik birçok bilgiye sahip olması gerekiyor. Ancak ilk olarak borsanın ne olduğunun tam olarak bilinmesi gerekiyor. Borsa halka arz edilen şirketlerin piyasaya sunduğu hisse senetlerinin alınıp satıldığı yerlerdir. Yüksek borsa başarısı için kişilerin bazı basit ve temel borsa ilkelerine hakim olması büyük bir önem taşıyor.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır
Borsadan Nasıl Para Kazanılır

Borsadan para kazanma konusunda kişilerin çok büyük bir zekaya sahip olmasına da gerek bulunmuyor. İyi bir borsa eğitimi ve sektörü yakından takip etmek sektörde yer edinmeniz için bile yeterli oluyor. Borsadan para kazanmak hemen herkesin hayali olsa da bu sektörde büyük kayıplar yaşayan kişilerin de varlığını unutmamak gerekiyor. Borsada yüksek başarı elde etmenin en önemli adımı hem bilgi hem de deneyimi bir arada bulundurabilmektir. Birçok kişi bir gecede zengin olmanın hayalini kurduğu bir ortam olarak düşünse de borsa sektörü büyük sabır gerektiren bir ortam.

Borsaya girmeyi düşünen kişilerin hem buradaki yatırım araçlarını çok iyi tanıması hem de işlem gören şirket hisseleri hakkında araştırma yapması gerekiyor. En önemlisi de çok sağlam bir yatırım stratejinizin olmasıdır. Elinizde bulunan parayı değerlendirebilmek için borsa iyi bir seçim olsa da risklerini de unutmamak gerekiyor.

 

Borsadan Para Kazanmak

Borsadan para kazanmak için bu sektörde alınıp satılan hisse senetleri hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Bununla birlikte sektörle ilgili olarak çok iyi analizler yapabilmeli ve grafikler hakkında yorumalar yapabilmelisiniz. Borsa sektörü oldukça büyük bir sektördür. Yalnızca Türkiye’de ki borsa değil aynı zamanda dünyanın önde gelen borsaları hakkında da bilgi sahibi olmaya çalışmak gerekir. Borsa’dan sürekli olarak para kazanmak istiyorsanız bu süreçte çok ciddi tespitler yapabilecek seviyede olmanız gerekiyor.

Başarılı borsa analistlerini yakından takip etmek, ekonomiyi izlemek, enflasyon ve daha birçok konuda bilgi sahibi olmak başarınızda etkili olan unsurlardır. Borsa kesinlikle bir şans oyunu olarak değerlendirilmemelidir. Aksine bu sektör tamamen teknik ve teorik bilgilerle işleyen bir piyasadır. En başarılı borsa analistleri de tecrübelerini teknik bilgilerle birleştirerek çok yüksek kazançlar elde edebiliyor.

Borsada başarılı olmanın en büyük anahtarı da teknik analiz konusunda başarılı olmaktır. Tabloları ve çizelgeleri iyi bir şekilde yorumlamak, bu yorumlar neticesinde hisse senetlerinin nereye gidebileceğini bilmek teknik analiz olarak tanımlanabilir. Teknik analiz birçok deneyimli borsacının en çok başvurduğu yöntemler arasında yer alıyor. Böylelikle şans faktörü de en aza indirilmiş oluyor.

 

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsa nasıl öğrenilir konusuna farklı açılardan yanıt verilebilir. Bu sektörde hem tekniğinizin olması hem de deneyiminizin olması gerekiyor. Aynı zamanda sektör hakkında edinilen bilgiler de büyük bir önem taşıyor. Borsayı öğrenme gibi bir niyetiniz var ise para yatırma işlemi yapmadan önce iyi bir eğitim almalısınız. Çünkü bu sektörde sürekli kazanç elde etmenizin en önemli yolu iyi analiz yapabilmekten geçiyor. Bu sektörün en büyük sorunu ise doğru şirketleri ve en iyi hisse senetlerini bulmanın daha da zor hale gelmesidir.

Bu nedenle de borsa öğrenme aşamasında farklı göstergeleri değerlendirmeyi de bilmelisiniz. Analiz yaparken şirketlerin nakit durumlarını, stok değerlerini, hazır değer kalemlerini, FVAÖK değerlerini bilmeniz gerekir. Borsa öğrenmek için farklı alternatifler bulunuyor. Bu alanda hizmet veren birçok özel kurs merkezi bulunuyor. Aynı zamanda borsa eğitim setlerinden de yararlanabilirsiniz. Bunun yanında borsa ile ilgili olarak yazılan makaleleri okumanız gerekiyor. Borsada başarılı olan mentörlerden sürekli olarak destek alınmalıdır.

Başarılı yatırımcıların tüm yatırım politikalarını uygulamasanız dahi takibe almalısınız. Televizyon, internet ve daha birçok alandan gerekli sektör takibini yapmalısınız. Bu alanda en iyi deneyimi ise kurumlarda hesap açarak edinebilirsiniz. Online borsa aracı olarak bulunan araçlardan deneme hesapları da açabilirsiniz.

Okuyunuz: Yeni İş Fikirleri

En Çok Para Kazandıran Hisseler

Borsaya girenlerin ilk olarak araştırdıkları konular arasında en çok para kazandıran hisseler ilk sıralarda geliyor. En çok kazandıran hisse senetleri konusunda standart bilgi vermek mümkün değil. Bu süreçte hiç hareket etmeyen bir hisse senedi aylar sonra atak yaparak beklentilerin çok ötesinde bir kar bırakabilir. Aynı zamanda en iyi hisse senetleri olarak bilinen senetler çeşitli durumlara bağlı olarak ciddi düşüşler yaşayabilir. Son zamanlarda en çok değer kazanan hisseler arasında şunları saymak mümkün olabilir:

 • BIST inşaat
 • BIST bilişim
 • BIST spor
 • BIST kimya ve petrol
 • BIST metal eşyalar ve makineler
 • BIST turizm
 • BIST sınai
 • BIST teknoloji

Özellikle bilişim, teknoloji, petrol ve inşaat gibi sektörlerde oldukça yüksek ilerlemeler kaydedildi. Fakat bunun yanında değer kaybeden sektörler de bulunuyor. Borsa değerini en fazla kaybeden hisseler arasında orman ve kağıt ürünleri başı çekiyor. Bunun yanında banka ve menkul kıymet hisseleri de ciddi düşüşler yaşadı denilebilir. Ancak son yıllarda sürekli olarak değişen bir piyasa döngüsü içerisinde kişilerin borsadaki risklerinin de yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu süreçte iyi bir borsa yatırımı yapabilmek için bu konuda uzman yatırımcıları yakından takip etmenizi büyük bir öneme sahiptir.

 

Hangi Bankalardan Borsa Oynanır?

Bankalar ve diğer aracı kurumlar borsada işlem yapabilmeniz için sizlere en iyi şekilde yol gösteriyor. Hangi bankalardan borsa oynanır sorusuna birden fazla yanıt verilebilir. Bu süreçte birçok bankadan borsa hizmeti alabilirsiniz. Ancak banka seçimi yaparken en az komisyon alan bankaları tercih etmeniz gerekiyor. Borsa yatırım işlemleriniz için şu bankaları rahatlıkla tercih edebilirsiniz:

 • Ziraat Bankası Borsa Komisyon Oranları

Ziraat Bankası borsa işlemlerinde çok tercih edilen bir bankadır. Devlet bankası olması tercih edilebilirliğinde oldukça etkili oluyor. Ziraat Yatırım Bankası ile borsaya girmeyi düşünüyorsanız borsa komisyon oranlarını bilmelisiniz. Binde 1.5+ BSMV gibi en düşük oranlar üzerinden işlem yapmanıza olanak tanıyan bir bankadır. Eğer internet üzerinden değil de AHS aracılık hizmetlerini kullanmayı düşünüyorsanız komisyon oranı binde 3 TL+ BSMV olarak değişebiliyor. Yapılan işlemlerde hesap işletim ücreti de bulunmuyor.

Bunların yanında Ziraat Bankası meslek gruplarına göre farklı komisyon oranları belirleyebiliyor. Öğretmenler, sağlık personelleri, polisler, emekli maaşını Ziraat Bankası’ndan alanlar, TSK mensupları, Türk Kamu çalışanları ve polisler kampanyalı borsa yatırımlarından yararlanabiliyorlar.

 • QNB Finansinvest Borsa Komisyon Oranları

Finansbank borsa yatırımlarında sizlere geniş avantajlar sağlayan bankalardan biridir. Eğer yatırımlarınız için bu bankayı tercih ederseniz sizlere borsa hareketlerinde binde 1 komisyon oranı ile hizmet veriyor. İnternet kanalları üzerinden yapılan borsa komisyon oranlarında da yine binde 1 gibi bir oran belirlenmiştir. Tüm işlemleriniz bir sonraki seans günü için borsaya iletilmektedir.

 • Garanti Bankası Katılım Borsa Katılım Oranları

Garanti bankası da beklentileri karşılayan bankalar arasında yer alıyor. Borsadan para kazanmak isteyen kişiler rahatlıkla Garanti Bankası’ndan bir yatırım hesabı açtırma şansı buluyor. Garanti BBVA borsa sektöründe yatırım gerçekleştirmek isteyenlere birden fazla avantaj sunuyor. Kişiler gerçekleştirdikleri ortalama işlem hacimlerine göre bir komisyon oranı ödemek durumundalar. Bu da birçok yatırımcının Garanti Bankası’nı tercih etmesini sağlıyor.

 • Denizbank Borsa Komisyon Oranları

Denizbank yatırım yapmak isteyen müşterilerine binde 1 oranında bir komisyon uyguluyor. Bununla birlikte müşterilerine son derece geniş yatırım avantajları da sunuyor. Borsada işlem yapan müşterileri hisse alım satım işlemlerinde uygun komisyon oranları öderken bir yandan da ek fırsatları değerlendirme şansı bulabiliyor. Borsadan para kazanmak isteyen kişiler için ideal bankalar arasında bulunuyor.

 • Yapı ve Kredi Yatırım Borsa Komisyon Oranları

Yapı Kredi Bankası da borsada yatırım yapmak isteyen müşterilerine fırsatlar sunan bankalar arasında yer alıyor. Bu banka da yine oranlarını yapılan işlem hacimlerine göre belirliyor. Ne kadar oran ödemeniz gerektiği konusunda bankanın iletişim kanallarından detaylı bilgi alabilmek mümkün oluyor. Bu iletişim kanallarına işlem hacminiz hakkında bilgi vermeniz yeterli oluyor.

 • Akbank Yatırım Borsa Komisyon Oranları

Borsa yatırımları konusunda önde gelen kuruluşlardan birisi de Akbank’tır. Akbank’ta hisse senedi işlemleri konusunda mobil çok sık kullanılıyor. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık gibi konularda Akbank’ın sunduğu tüm avantajlardan yararlanabiliyorsunuz. Bu bankada yapılan işlemlerde aylık komisyon oranları üzerinden işlem yapılıyor. İşlem hacminiz artış gösterdiğinde komisyon oranlarınız daha da düşebiliyor.

 • Halkbank Yatırım Borsa Komisyon Oranları

Halkbank borsa komisyon oranları bakımından avantajlı bankalar arasında yer alıyor. Hem internet bankacılığı hem de mobil bankacılık üzerinden borsa yatırımlarınızı kolaylıkla takip edebilme imkanı sunuyor. Bunun yanında hisse senedi alım satım işlemlerinizde sizlere komisyon olarak 9/10.000 gibi bir oran sunuyor. Bu oranlar vadeli ve opsiyon piyasa işlemlerinde biraz daha farklı olabiliyor.

 

Borsada Kazanmanın Yolları

Borsada kazanmanın yolları oldukça fazladır. Ancak bu süreçte hem teknik bilgiye sahip olmak hem de sektörü yakından tanımak istisnasız her yatırımcı açısından önemlidir. Borsada kazanmak istiyorsanız öncelikle bir yatırım hesabı açmanız gerekiyor. Bu yatırım hesabını bir aracı kurumda açabileceğiniz gibi özel ya da kamu bankalarından da açabilirsiniz. Eğer banka dışında bir aracı kurum tercih ediyorsanız online borsa aracı kurumu olmasına dikkat edin. Bunun yanında güvenilir olduğundan ve ücretsiz olarak yatırımcılarına ne tür avantajlar sunduğunu araştırın.

Borsada kazanmak istiyorsanız kendinizi yetiştirmeniz gerekiyor. Her ne kadar işlemleri aracı kurumlardan gerçekleştirecek de olsanız sizin bilgi sahibi olmanız büyük bir önem taşıyor. İnternet üzerinden seminerlere, online kurslara katılın ve teknik anlamda kendinizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışın.

Borsada bilgili bir mentör ya da arkadaş edinmeye çalışın. Bu kişiler sizlere hem doğru yatırımın nasıl yapıldığı hem de hangi hisselere yatırmanız gerektiği konularında detaylı bilgiler sunacaktır. Başarılı yatırımcıları mutlaka takip etmeniz gerekiyor. Bu yatırımcıların nelere yatırım yaptığından nasıl yaşadığına kadar her detayı takip etmek size önemli bir yol haritası olabilir. Günlük olarak borsa haberlerini takip etmeyi ihmal etmemelisiniz. Borsada neler olup bittiğini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Ekonomi haberleri, siyasi gelişmeler, ülkeler arasındaki ilişkiler borsa yatırımcılarının günlük olarak takip etmesi gereken detaylar arasında yer alıyor. Bu alanda en iyi takibi yapabileceğiniz TV kanalları arasında Bloomberg ilk sıralarda yer alıyor. Günde 15 dakika izlemek dahi borsa ve ekonomi hakkında iyi bilgi edinmenize yardımcı oluyor.

Bu sektörde iyi bir kazanç elde edebilmek için işlemlere küçükten başlamanız gerekiyor. Yeterli bilgi donanımınız yok ise bir süre piyasayı izleyin ve sonrasında az da olsa karar verdiğiniz hisse senedini satın alın. Zamanla bu hisse senedi miktarını artırmaya başlayın.

 

Temel Analiz ile Borsadan Para Kazanılır mı?

Borsadan para kazanabilmek için teknik analiz büyük bir öneme sahiptir. Ancak bu sektöre yeni giren kişilerin teknik anlamda yeterli bilgiler olmayabilir. Bununla birlikte kişiler neye ve ne zaman yatırım yapacaklarını da bilemeyebilirler. Böyle durumlarda temel analiz devreye girer. Temel analiz ile çok fazla borsa bilgisi olmadan da yatırımlarınızı yönetme imkanı elde edebilirsiniz. Borsadan para kazanmak konusunda temel analiz oldukça önemlidir.

Temel analiz birçok finans sitesinde görebileceğiniz bilgileri içeren bir analiz türüdür. Merkez bankalarının para politikalarını takip etmek, ekonomik raporları incelemek, şirket haberlerini takip etmek temel analiz içerisinde yer alır. Birçok haber sitesi bu alanlarda haberler yayınlayarak borsa yatırımcılarına çeşitli bilgiler sunarlar. Bu bilgiler ışığında sizler de yatırımlarınıza yön verme imkanı bulabilirsiniz. En basit örnek ile bir ülkede seçim zamanlarda borsa ciddi anlamda etkilenebilir. Hatta salgın hastalıklar, doğal afetler, askeri girişimler borsa üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bununla birlikte bazı sektörler de aksine daha iyi duruma gelebilir.

Teknik analizin öğrenme süreci uzun olsa da temel analiz ile borsadan para kazanmak mümkün olabiliyor. Borsada yatırım yapmayı düşünen kişiler bu tarz bilgileri takip ederek sektörlerin ne yöne evrileceğini az çok tahmin edebilir.

 

Borsa Kumar mı?

Borsa kumar mı sorusu bu sektöre girmek isteyenlerin çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Borsa başlı başına bir sektördür ve Türkiye ekonomisi üzerinde ciddi anlamda etkileri bulunur. Borsa sektörünün kumar olduğu yönündeki söylentiler yanlış bilinen durumlar arasında yer alıyor. Ancak bu alanda bilinçli hareket etmek ve gereksiz risklerden kaçınmak da son derece önemli bir konudur. İşi kumara çevirmek kişilerin elinde olan bir durumdur.

Borsa bir yatırım alanıdır ve bu yatırım alanında yerini alabilmek için hem riskleri göze alabilmeli hem de oldukça bilinçli bir şekilde hareket etmelisiniz. Borsa yatırımları yaptığınızda hisse senetleri satın alırsınız. Bu hisse senetlerini satın aldığınızda bir nevi o şirkete ortak olursunuz. Ancak kişilerin sürekli olarak bu iş ile meşgul olmaması gerekir. Hayatınızı olumsuz etkileyecek derecede borsa sektörünün içerisine girmek sizlere kötü deneyimler yaşatabilir.

Şirketler kendilerine finansman sağlamak istediklerinde şirketlerinin bir kısım hisselerini satışa çıkarırlar. Bunun karşılığında da kişiler bu hisseleri satın alırlar ve değerlendiği zaman istediklerinde geri satarlar. Profesyonellerin bilinçli bir şekilde hareket ederek işlem yaptığı borsada at yarışı oynar gibi işlem yapmak kişileri ciddi bir zararın eşiğine getirebilmektedir.

 

Borsadan Para Kazanmak İsteyenlere Öneriler

Borsadan para kazanmak isteyen kişilerin ekonomiyi ve finans dünyasını yakından takip etmesi gerekiyor. Her gün yeni bir gelişme direkt olarak borsa sektörünün yakından etkilenmesine neden olabiliyor. Borsadan para kazanmak isteyenlere öneriler kapsamında şunlar söylenebilir:

 • Borsa piyasasındaki terimlere hakim olmanız gerekiyor.
 • İyi bir banka ya da aracı kurumda hesap açmalısınız.
 • Bol bol borsa ile ilgili kitap, makale ve dergi okumalısınız.
 • Eğer sektörde acemiyseniz mutlaka uzun vadeli hedefler belirlemelisiniz.
 • Risk toleransınızı iyi anlamalısınız. Büyük risklerden gerekirse kaçınmalısınız.
 • Hisse almadan önce şirketlerin geçmişini, bugününü ve gelecek planlarını yakından takip etmelisiniz.

Borsada kazanmak için bir planınız olmalıdır. Nerede almanız ve nerede satmanız gerektiğine dair bir fikriniz olmalıdır. Hiçbir hisse senedinin sonsuza kadar yükseleceği gibi bir fikre kapılmamalısınız. Hızlı yükselen bir hisse senedinin düşüşü de oldukça hızlı olabilir. Bu nedenle borsada yerinizi almadan önce mutlaka iyi bir eğitim almaya önem vermelisiniz.

Scroll to Top