in

Börekçi Dükkânı Açmak l Börekçi Açma Maliyeti

Son yılların en karlı iş fikirleri arasında börekçi dükkânı açmak birçok girişimcinin dikkatini çeken sektörlerden biridir. Son derece yüksek kar marjı ile börekçi açmak kısa bir sürede yatırılan sermayenin geri dönüşümünü de sağlamaktadır. Börekçi açma maliyeti çok yüksek olmasa da işin detaylarını bilmek bu süreçte oldukça önemlidir. Bu girişim için çok yüksek sermayeler harcamaya gerek duyulmuyor. Fakat börek dükkânı aylık kazancı yüksek olması için işlek bir cadde üzerinde açmanız son derece önemlidir.

Börekçi dükkanı Açmak
Börekçi dükkanı Açmak

Farklı börek çeşitleri ile birçok kişinin damak zevkine hitap etme imkânı bulabilirsiniz. Su böreğinden, küt böreğine kadar birçok farklı börek çeşidi bulunuyor. Ancak bu börekleri yapabilmek zorunda değilsiniz. Size hazır olarak gelen börek tepsilerini fırına atmanız ve çıkarıp servis yapabilme becerisine sahip olmanız yeterli oluyor.

Börekçi dükkânı açmak için diğer firmaların ne şekilde çalıştığını da inceleyebilirsiniz. Bu işletmelerin birçoğunda ki kişiler börekleri uzun uzun kendileri yapmıyor. Aksine toptan çiğ börek satan yerlerle anlaşarak buradan börekleri tepsilerle temin ediyorlar. Siz de bu tepsileri yalnızca fırına atma işini yapıyorsunuz. Bunun dışında etkili bir servis ile yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

 

Börekçi Dükkânı Açmak

Kendi işletmesini açmak isteyenler için birçok alternatif vardır. Bu işletmeyi kurabilmek için iki alternatifiniz vardır. Birincisi biraz masraf ederek direkt kendi işletmenizi açmak, diğeri ise adını duyurmuş olan börek işletmelerinden bayilik almaktır. Her ikisi de yüksek getirisi olabilecek işlerdir. Ancak yine de kendi adınıza büyümek istiyorsanız sıfırdan bir işletmeyi sadece kendi çabalarınız ile kurarak büyütme şansı elde edebilirsiniz. Börekçi dükkânı açmak istiyorsanız öncelikle doğru bir planlama yapmanız gerekmektedir.

Elinizde ne kadar sermaye olduğunu bilmeli ve bu sermayeden ne kadarını dükkâna, ne kadarını dükkân dekoruna harcayacağınızı planlamanız gerekmektedir. Ancak tanınmış bir yerden bayilik almak sizin sektörde daha hızlı bir şekilde yol almanıza yardımcı olacaktır. Yani insanlar yalnızca bildiği tatları tercih ettikleri için siz de bu konuda biraz daha şanslı olabilirsiniz.

Fakat kendi markanız üzerinden isim yapmak da önemli bir ayrıcalıktır. Hatta birkaç sene içerisinde tanınmış bir börekçi haline geldiğinizde siz de ileride bayilik verebilecek seviyeye gelebilirsiniz. Kar marjı da bayilik koşullarına göre daha da yüksek olacaktır. Bu bakımdan börekçi dükkânı açmak konusunda iyi düşünüp karar vermeniz gerekmektedir.

 

Börekçi Açma Maliyeti

Börekçi açma maliyeti bu süreçte sizi düşündürecek bir konudur. Çünkü börekçi açmak istiyorsanız maliyeti konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Dükkân maliyeti, dükkan içinde kullanılacak malzemeler ve daha birçok detay bu süreçte masraf kalemleriniz olacaktır. Börekçi dükkanı açmak için şu noktalara mutlaka dikkat etmeniz gereklidir.

 • Börekçi dükkan yeri için okul karşısı, sanayi bölgeleri, yaya trafiğinin yoğun olduğu yerleri tercih etmeniz gereklidir.
 • Kiralayacağınız iş yerinin mutlaka sermaye miktarına uygun olmasına özen göstermelisiniz.
 • Çok yüksek fiyatlı iş yeri kiralamak ilk senenizde sizi biraz zorlayabilmektedir.
 • Çiğ börek satın alacağınız firmalarla görüşmeler yapın.
 • Çiğ börek firması seçmeden önce birçok firma ile görüşün ve gerekirse üretim yerlerini ziyaret edin.
 • Son derece kaliteli bir fırına ihtiyacınız olacaktır. Fırını mutlaka havalandırmalı bir yere monte ettirin ve buranın rahat kullanım sağlayacak bir alan olması gereklidir.
 • İşletme tasarımına önem verin. Aşırı lüks bir yerden ziyade daha salaş bir dükkan yeri müşterilerinizin burayı daha rahat ziyaret tercih etmesini sağlayacaktır. Hatta alçak model sandalyeler bile kullanabilirsiniz.
 • İşletme içinin dışarıdan görünecek şekilde olmasına özen gösterin. Eğer imkân varsa dışarıya da masa atmayı ihmal etmeyin.

Tüm bunların yanında size destek olacak birkaç personeliniz de olması gereklidir. Tüm bunları karşılayabilirim diyorsanız maliyeti konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Börekçi dükkânı açmak için en az 10 bin en fazla 40 TL’ye ihtiyacınız bulunuyor. Açacağınız işletmenin boyutlarına göre börekçi salonu açma fiyatları değişim göstermektedir. Bir sunum tezgâhı için en az 10 bin ile 20 bin arasında harcama yapabilirsiniz. Börekçi dükkânları genel olarak orta boy işletmelerdir. Hatta küçük bir dükkân dahi yüksek kazanç elde etmenize yardımcı olur. Eğer bayilik usulü bir işletme açmak isterseniz ise açacağınız dükkân için 200 bin TL’ye kadar sermayeyi gözden çıkarmanız gerekebilir.

 

Börekçi Dükkânı Aylık Kazancı

Börekçi dükkânları günümüzde en çok ziyaret edilen işletmeler arasında yer almaktadır. Birçok kişi sabah işe gitmeden önce börekçilere uğramayı ihmal etmez. Bu da işletme kurmak isteyenler için önemli bir iş potansiyeli anlamına gelmektedir. Börekçi dükkânı aylık kazancı konusunda önceden bilgi sahibi olmak bu iş için ne kadar sermaye harcayacağınıza da karar vermenize yardımcı olacaktır.

Eğer börekçi dükkânı açtığınızda üretimi de kendiniz yaparsanız kazancınız çok yüksek olacaktır. Fakat çiğ börek işletmelerinden temin ederseniz daha az olsa da yine de yüksek kar etme fırsatı bulabilirsiniz. Çiğ olarak aldığınız börekler yanında puaça ve simit tarzı gıdalar da satışa sunabilirsiniz. Tek bir puaça size 0,50 kuruşa mal olacaktır.

Satılan böreklerden ise %100 kar elde etme olanağı vardır. Bu da size ayda 10 TL gibi bir getiri sunmaktadır. Bu rakamların altında bir kazanç olursa dükkân açma konusunda biraz daha araştırma yapmanız gerekebilir. Çünkü börekçi dükkânı açmak iyi düşünülmesi gereken bir alandır.

 

Börekçi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Börekçi dükkanı açmak için gerekli sermayeyi bir araya getirdiyseniz ve dükkan yerinize de karar verdiyseniz gerekli evrakları da hazırlamanız gerekmektedir. Bu süreçte öncelikle bir muhasebe kaydı yaptırmanız gerekiyor. Daha sonra ise iş yerini açacağınız yerin belediyesinden bir ruhsat almanız gerekmektedir. Belediyeden ruhsat almak için bulunduğunuz bölgeye göre belirlenen şartları yerine getirmeniz gereklidir. Çünkü her yerde belediye ruhsat şartları aynı olmayabiliyor. İstenilen belgeler kurumdan kuruma farklılık gösterebilmektedir. Börekçi açmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • SGK giriş bildirimi belgesi
 • Ticari sicil gazetesi kaydı belgesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Faaliyeti gösteren rapor
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Tapu ve kira kontratı fotokopisi
 • Vergi levhası
 • Nüfus cüzdanın arkalı önlü fotokopisi

Börek dükkânı açmak için sizden istenilen belgeler arasında yer almaktadır. Eğer börekçi açmayı düşünüyorsanız ve biraz da işletme deneyiminiz varsa mutlaka girmeniz gereken işler arasında yer alıyor. Hem yüksek bir sermaye istemiyor olması hem de hazır olarak dışarıdan aldığınız ürünleri satıyor olmanız sizin için son derece güzel bir avantajdır. Börek yapmayı bilmek zorunda olmamanız da bu alanda önemli avantajlardan biridir. Hatta dilerseniz ilerleyen süreçte eğitimler alarak kendinizi bu alanda daha da yetiştirme imkanı elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte bir usta ile çalışmak da sizin için avantajlı olabilir. Ancak ustaya maaş ödemek biraz daha maliyeti artıracak unsurlardan biridir. İşletmenizin açılış saatinizin çok erken olması gerekmektedir. Çünkü insanlar sokaklara dökülmeden önce sizin gelen börek tepsilerini almanız ve fırına sürmeniz gereklidir. Sonrasında ise sunum tezgahlarına yerleştirerek satışa hazır halde bekletmeniz gereklidir. Börek açmak birçok işletmeyi açmaktan çok daha avantajlıdır.

Börekçi Dükkanı Nasıl Açılır” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Dükkanı açmak ve farklı fikirler edinmek istiyorsanız, mutlaka dükkan açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gümüşçü Dükkânı Açmak

Gümüşçü Dükkânı Açmak l Gümüşçü Açma Maliyeti

Giyim Bayiliği Veren Firmalar - Giyim Bayilik

Giyim Bayiliği Veren Firmalar | Giyim Bayilik 2021