Bitcoin ile Alışveriş Yapılan Siteler 2022 | Popüler Siteler

Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler

2008 yılında ortaya çıkan Bitcoin ile ilk alışveriş 22 Mayıs 2010 yılında Laszlo Hanyecz tarafından 2 pizzaya 10.000 Bitcoin ödenerek yapılmıştır. 2010 yılında 60 dolar değeri olan 10.000 Bitcoin’in şimdiki değeri ise 60 milyon dolar. Laszlo Hanyecz’den sonra Bitcoin ile yapılan alışverişlerde artış olmuşutur. Hatta Bitcoin’in değerinin artması için yazılımcılar kendi aralarındaki ticareti Bitcoin ile gerçekleştirmişlerdir. Şimdilerde ise Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler oldukça popüler. Hatta hızlı Bitcoin transferi yapılmasını sağlayan Lighting Network teknolojisi ile ödeme yapabileceğiniz alışveriş siteleri mevcut.

Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler
Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler

Not: Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler de en büyük problem işlem onay sürelerinde ki gecikme ve işlem maliyetlerinin yüksek olmasıydı. Lightning Network ise birden çok Bitcoin transfer işleminin tek bir işlem gibi gerçekleştirilmesini sağlar. Hem çok hızlı hem de sıfıra yakın bir maliyete sahiptir. Lightning Network teknoloji sayesinde Bitcoin ile alışveriş yapılan sitelerin sitelerin sayısında artış yaşanmıştır. Hatta oluşturulan teknoloji ile Amazon üzerinden bile kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz.

 

Bitcoin ile Alışveriş Yapılan Güncel Siteler

Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler üzerine biraz araştırma yaptım.Bu yazımı karşıma çıkan makalelerin eksikliğine göre şekillendirmeye karar verdim. Ben Bitcoin ile N11, Hepsiburada, Ebay, Amazon vb gibi mağazalarda alışveriş yapmak istiyorum. Ancak karşıma çıkan mağazalarda 3d yazıcı, bilişim, inşaat şirketleri gibi seçenekler çıktı. Yani sürekli ihtiyaç malzemeleri için Bitcoin ile alışveriş yapabileceğim siteler değil bunlar.

 

Tabi tek eksik olan konu bu değil. Bitcoin ile Türk siteler üzerinden alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bu konuda da sıkıntı yaşayacaksınız. Daha önce bu tarz alışveriş siteleri açıldı. Ancak ayakta durabilen veya tutunan bir site olmadı. Bitcoin’in değerinin artması için bu tarz alışveriş sitelerinin sayısının artması gerekiyor. Bitcoin ne kadar kullanılırsa, fiyatı da o oranda yükselecektir. Şimdi bu siteleri site listeleyelim.

 

1- Moon İle Alışveriş Yapın

Moon Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler arasında en yenisi diyebilirim. Yakın bir zamanda medyada artık Amazon’dan Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz yönünde haberler çıktı. Moon ise bu haberlerin baş rol oyuncusu. Bitcoin, Etherium, Litecoin ve Bitcoin Cash ile Coinbase üzerinden alışveriş işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yakın bir zamanda Moon ile Aliexpress, Ebay ve Target gibi sitelerden de alışveriş yapabileceksiniz. Şimdi size sistemin mantığını anlatayım.

 

Moon ile alıveriş yapın
Moon ile alıveriş yapın

Moon sitesine girip, Google Chrome’da tarayıcı eklentisini indirmeniz gerekiyor. Siz Amazon üzerinde ödeme ekranına girdiğinizde, karşınıza Moon ile öde seçeneği çıkıyor. Siz Bitcoin veya diğer dijital para birimleri ile ödeme yaparken sistem sizin adınıza diğer ödeme yöntemleri ile siparişinizi tamamlıyor. Beni en çok heyecanlandıran kısmı ise Ebay ile ilgili olanı. Çünkü Ebay’dan alışveriş yapmak isterseniz Paypal hesabı kullanmanız gerekiyor. Ancak Türkiye’de Paypal sıkıntılı olduğu için Moon’la bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

2- Purse ile Amazonda Bitcoin Ödemesi Yapın

Purse.io Amazon üzerinden Bitcoin ile alışveriş yapmanızı sağlayan bir sistem. Moon ile aynı özelliklere  sahip olsa da, indirimleri ve hediye kartları ile bir tık önde. Purse sitesine üye olduğunuzda, sisteme Bitcoin aktarımı yapmanız gerekiyor. Sistem üzerinden Amazon sitesine giriş yapıp, istediğiniz her şeyi satın alabilirsiniz. Sistem Lightning Network ile ödemenizi 5 saniye içerisinde gerçekleştiriyor. Siparişiniz ulaştıktan sonra hesabınıza hediye olarak coin yüklenir.

 

3.Bitcoin.travel Seyahat ve Otel Alışverişi

Bitcoin Travel platformu otel, ev ve uçak biletleri için hizmet veren bir site.T alep ettiğiniz hizmet için sitede arama yaptığınızda, Booking, trip.com ve Airbnb üzerinde seçenekler ile karşılaşacaksınız. Yani tüm bu hizmetleri kendi içerisinde vermek yerine, büyük platformlar üzerinden Bitcoin ile ödeme yapmanızı sağlamaktadır. Fiyatlar karşınıza dolar üzerinden çıkacak. Ödeme aşamasında site sizin Bitcoin, Ether, Dash gibi kripto para birimleri ile ödeme yapmanızı sağlıyor.

 

4.Bitrefill Lightning Network Alışveriş

Bitrefill hediye kartı satın alabileceğiniz, Lightning Network ile ödeme yapmanızı sağlayan bir uygulama.170 ülkede 1750’den fazla marka ile iş birliğine sahiptir. Türkiye’de de kullanabileceğiniz bu uygulama ile Skype, Hotels.com, Steam, Viber ve Vpn firmalarına ödeme yapıp, hediye kartı satın alabilirsiniz.

 

5.FoldApp ile Ödeme Yapın

Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler arasında Fold en çok yatırım alan uygulamalardan birisi. Fold ile Uber, Starbucks, Target, Whole Foods gibi firmaların ödemesini yapabilirsiniz. Gerçek dünyada Bitcoin harcayın sloganıyla başlayan girişim yatırımcılarından tam not almış durumda. Şimdilik ABD’de pilot uygulama bölgesi. Eğer girişim başarılı olursa yakın zamanda bir çok ülkeye kapılarına açacak.

 

 6. LnPizza’da Bitcoin ile Dominostan Pizza Alın

Eğer ABD’de yaşıyorsanız LN.pizza ile dominosta kripto para ödemesi yapabilirsiniz. Uygulama Fold ile aynı mantığa sahip. Siz Bitcoin ile alışveriş yaparken firma kurduğu alt yapı ile ödemenizi tamamlıyor. Uygulamanın yakın bir zamanda Avrupa Pazarına açılması bekleniyor.

 

7.Bitcoin ile SMS Gönderin

Insms girişimi ile tüm dünyaya SMS gönderip Bitcoin ile ödemesini yapabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit olan siteye girdiğinizde direkt SMS ekranı ile karşılaşacaksınız. Göndereceğiniz numarayı ve metini yazıp kripto ile öde butonuna basmanız yeterli. Tabi ödeme işlemi için Lightning Network ağından faydalanmanız gerekiyor.

 

8.Bitshopping

Bitshopping sitesinde geniş bir ürün yelpazesi ile karşılaşmayı beklemeyin. Ancak bir girişimci tarafından oluşturulan bu sitede Bitcoin ile alışveriş yapmanız mümkün. Ürün grupları arasında mücevher, bijuteri, giyim ve çantalar ağırlıklı. Bitcoin’in yaygınlaşması adına oluşturulmuş güzel bir site.

 

9.AbitSky – Bitcoin ile Tatil Alışverişi

Abitsky sitesi üzerinden tatil, araç kiralama, uçak bileti ve günlük ev kiralama gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemelerinizi hem bitcoin ile yapıp hem de daha uygun fiyatlara uçak bileti bulabilirsiniz. Firmanın diğer sitelerden farkı ise fiyatlarını direkt bitcoin üzerinden yazması. Ancak yurtiçi yani Türkiye içi uçak bileti fiyatları yüksek gözüküyor. Bunun nedeni pek yaygınlaşmamasından kaynaklı.

 

10.Expedia Bitcoin Kabul Ediyor

Bu listede Expedia sitesine yer vermezsek olmazdı. Bitcoin ile ödeme kabul eden ilk sitelerden birisidir. Bitcoin’in yaygınlaşmasını isteyen bir tatil sitesi. Tabi bu platformun Bitcoin’in yaygınlaşması konusunda büyük katkısı olmuştur. Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz bir çok tatil sitesi mevcut. Expedia bunlar arasında en rekabetçi fiyatlara sahip, kendi platformunu oluşturmuş bir sitedir.

Okuyunuz: Yurtdışı Alışveriş Siteleri

 

Bitcoin ile Alışveriş Yapabileceğiniz Diğer Siteler

Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler
Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler

Yukarıda yazmış olduğu Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler listesini biraz kısa tuttum. Bunun nedeni bir heyecan ile açılan sitelerin iş yapmasının zor olması. Sonuçta herkes Bitcoin kullanmıyor. Kullansa bile şuan gerekli teknoloji tam olarak yaygınlaşmadı. Yani şimdi sizinle paylaşacağım bir sitenin yarın kapanmama gibi bir ihtimali yok. Ancak bir site var ki aradığınız ürünü Bitcoin ile satın almanızı sağlıyor.

 

SpendBit :Spend Bitcoin sitesi Google gibi arama konsolu olan, ürün araması yapabileceğiniz bir site. Aradığınız ürünü hangi siteden Bitcoin ile satın alabileceğinizi fiyatlarıyla size gösteriyor. Genellikle karşınız Overstock, Fancy, NewEgg ve Webhallen gibi siteler çıkacak. Ama emin olun daha yerel, adını daha önce duymadığınız bir çok siteyle karşılaşacaksınız. Bunları size maddeler halinde yazayım.

 

spendbit
SpendBit üzerinden Bitcoin ile Alışveriş yapabileceğiniz siteleri bulun.

 

  • NewEgg : Daha çok elektronik ürünlerin satıldığı dünyaca ünlü bir site. Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler arasında en popüleri diyebilirim.

 

  • Rakuten : Tokyo merkezli şirket dünyanın en büyük kripto para kabul eden alışveriş sitelerinden birisi. Bir çok sitede bulamadığınız farklı tasarımda olan ürünlere Rakuten üzerinden ulaşmanız mümkün.

 

  • Fancy : ABD merkezli dev alışveriş sitelerinden birisidir. Kısıtlı olarak Bitcoin kabul eden bir site.

 

  • BitcoinShirt : Bitcoin ile gömlek ve T-shirt alabileceğiniz bir alışveriş sitesi. Giyim ürünleri dışında hediyelik kupa bardak, baskılı ürünler ve şapka gibi tasarım ürünlerle karşılaşabilirsiniz.

 

  • FastTech : Bitcoin ile elektronik ürün alışverişi yapabileceğiniz dev bir site. Bir çok ürün ücretsiz kargo seçeneği ile listeleniyor.

 

Tatil Alanında Bitcoin İle Alışverişi Yapılan Siteler

  • AirBaltic
  • CheapAir
  • AirTracks
  • BtcTrip

 

Bitcoin ile Nasıl Alışveriş Yapılır?

Bitcoin ile alışveriş yapmak için öncelikle bir Bitcoin Cüzdanına sahip olmanız gerekiyor. Tabi bu cüzdan normal BTC cüzdanlarından farklı olarak Lightning Network özelliğine sahip olması gerekiyor. Normal BTC cüzdanı ile transfer yaptığınızda en az 60 TL gibi bir transfer ücreti ödüyorsunuz. Hatta 1 TL bile transfer etseniz bu ücret aynı, değişmiyor. Lightning Network transferi yapabileceğiniz cüzdanlarda  transfer ücreti 0,05 kuruşun bile altında. Yani 0,10 kuruş bile transfer edebilirsiniz. Bu nedenle Bitcoin ile alışveriş yapılan siteler, bu teknoloji ile Mastercard ve Visa firmasına minimum % 2,9 komisyon vermekten kurtulmuş oluyor. Karşılığında ise bir çok site size hediye ve indirim hakkı tanımış oluyor.

 

Lightning Network Teknolojisi
Lightning Network Teknolojisi

 

Bitcoin ile daha önce tanışmadıysanız, sizler için hazırlamış olduğum aşağıda yer alan makaleleri okumanızı tavsiye ederim. Bu sayede hem Bitcoin alıp, hem de Bitcoin üzerinden para Kazanabilirsiniz.

kaynak: Cryptomaniaks Lifewire

Scroll to Top