Binance Kullanım Rehberi, Borsa Rehberi 2018

 

Aslında bu konuyu size bir video ile açıklamak isterdim.Şuan youtube kanalım olmadığı için makale ile Binance Borsası‘nı nasıl kullanabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.Binance üzerinden para kazanmak için alt coin alım satımı yapmanız gerekiyor.Bu makalede yazılanları dikkatle okursanız rahatlıkla sizde para kazanabilirsiniz.

 

Binance Borsasını tam olarak öğrenmek 3 günümü almıştı.Sizin de en fazla 3 gününüzü alacaktır.Baktıkça işlem yaptıkça aşina olmaya başlayacaksınız.Ben kullanım kolaylığı açısından pc programı veya mobil program üzerinden kulanıyorum.Size de pc programı üzerinden anlatacağım.

 

Binance Üzerinde Bilmeniz Gereken Kelimeler

 

Aşağıda yazılı olan ingilizce kelimeler her zaman karşınıza çıkacaktır.Bu kelimeleri zamanla ezberlemeye başlayacaksınız.Size bu listeyi alfabetik değil de kullanım yoğunluğuna göre hazırladım.Bu kelimelere önce bir göz atın ve sonrasında neler yapabileceğimizi birlikte görelim.Programı açtığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

 

 

03.05.2018 tarihli ekran.Günlük karları görebiliyorsunuz.

 

Sol tarafta yer alan Dikey Menü:

 

Markets: Alt Coinlerin sıralandığı üstteki resimde yer alan ekrandır.Bu ekrandan hangi coin % kaç artmış sıralayarak görebilirsiniz.

 

Exchange: Burası elinizdeki bitcoinler ile coin alım satımı yapabileceğiniz değişim ekranıdır.Aşağıda detaylı olarak inceleyeceğiz.

 

Funds: Sizin cüzdanınızdır.Funds’a tıklayarak cüzdanınızda hangi coinler var bunların dolar olarak değeri nedir her şeyi görebilirsiniz.Banka hesabınız gibi düşünün.

 

Deposits: Burası hesabınıza bitcoin veya başka bir coin göndermek için kullanacağınız menüdür.Bu menü üzerinde bütün coinlere ait cüzdan numaranızı bulabilirsiniz.Her coine ait ayrı bir cüzdan numaranız vardır.

 

Withdrawals:Bu sekmeyi başka bir cüzdan numarasına coin göndermek için kullanıyoruz.Örneğin paribu ya bitcoin göndermek istediğiniz zaman bu seçeneği kullanmanız gerekecek.

 

En üstte gördüğünüz Yatay menü

 

Bu menüde yazanlar işleminizi hangi coin ile yapacağınız belirtmek için yer almaktadır.

 

Favorites: Favori coinlerinizi işaretleyerek buradan detaylı takip edebilirsiniz.Binance üzerinde 120 coin olduğundan bahsetmiştik.Kendinize ait olan coinleri favorileyip buradan takip edebilirsiniz.

 

Bnb Markets: Binance’ın kendisine ait olan coindir.Alt coinleri bitcoin ile alabildiğiniz gibi Bnb coin ile de alabilirsiniz.Bnb coinler ile alım satım yaptığınız zaman komisyon oranınız da  %50 indirim yapılıyor.

 

Btc Markets: Bitcoin ile alt coinler alabileceğiniz sekmedir.Bu sekme üzerinden koinlerin bitcoin olarak değerini görebilirsiniz.Ben genelde bitcoin üzerinden işlem yapıyorum.Hesaplaması daha kolay oluyor.

 

Etherium Markets:Etherium ile Alt Coin alım satımı yapabileceğiniz bir sekmedir.Bütün koinler etheriuma göre fiyatlanmaktadır.

 

Usdt Markets: 8 adet koini dolar üzerinden alıp satabileceğiniz sekmedir.Usdt de bir koindir.Tether diye okunur.1 tether 1 dolara sabitlenmiştir.Bu nedenle dolar olarak görebilirsiniz.

 

Alt Coin Alım Satım İşlemi

 

Alt coin alımını Btc Markets üzerinden yaptığımı belirmiştim.Bütün koinleri bu sekmenin altında rahatlıkla bulabilirsiniz.Diğer sekmelerde işlem yapılan koin sayısı limitlidir.Adım adım nasıl koin alacağınızı ve bu koini alırken yapmanız gerekenleri anlatacağım.

 

1.ADIM: BTC Markets menüsü üzerinden inceleyeceğiniz coine tıklayın.

 

Örneğin nano coini incelemek istediğinizi varsayalım.Nano coinin üzerine çift tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

 

 

###  Nano coini incelemeden önce yukarıdaki ekranda yer alan ihtiyacımız  olan terimleri öğrenelim.

 

Tools: Bu sekme zamanlarla ilgili kullanacağınız sekmedir.

 

1m, 5m,15m dakikaları göstermektedir.

 

1h, 2h, 4h, 6h saatleri ifade ediyor.

 

1 d = 1 gün demektir.

 

1w = 1 haftayı ifade ediyor.

 

1m = 1 ayı ifade ediyor.

 

Yani mum grafiğinde gördüğünüz her çizgi sizin yukarıda seçtiğiniz zamanı ifade eder.Ben yukarıdaki resimde 2 saatlik mum grafiğini seçtim.Her bir çubuk 2 saati ifade etmektedir.Buna göre inişleri ve çıkışları rahatlıkla görebilirsiniz.Mumun üstüne geldiğiniz zaman ise hangi saat, hangi tarih , en yüksek değer, en düşük değer gibi açıklamaları görebilirsiniz.

 

Mum grafiği ekranının üstünde yer alan rakamsal değer o tablo içerisinde nano coin’in ulaşmış olduğu en yüksek değeri ifade etmektedir(0,00105400).En altta bulunan rakamsal değer ise o tablo içerisinde düşmüş olduğu en küçük değerdir(0,00075100).Bu değerler sayesinde en  düşükten alıp en yüksek değere nasıl satabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Nano/Btc Yazısının Yanındaki Değerler

 

 

Last Price: Koinin anlık son fiyatıdır.

 

24h change: Son 24 saatteki değişimi ifade eder.

 

24h high: Koinin son 24 saatte yükseldiği en büyük değer.

 

24h Low: Koinin son 24 saatteki en düşük değeri.

 

24h Volume: O koine son 24 saatte ne kadar bitcoin yatırıldığını gösterir.

 

Alt Coin Alım-Satım Sekmeleri

 

 

Yukarıda Bnb coin için alım satım emirleri seçenekleri yer almaktadır.Bu seçeneklerdeki ingilizce kelimeleri size yazayım önce.

 

Sell: Satış yapmak için bu sekmeyi kullanacaksınız.

 

Buy: Alış yapmak için bu sekmeyi kullanmanız gerekiyor.

 

Amount: Coin alım miktarı, kaç adet alacaksınız onu yazmanız gerekiyor.

 

Total: Aldığınız coinlerin toplam bitcoin olarak değerini ifade ediyor.

 

Price: Yukarıda koinin anlık olarak değeri gözükmektedir.İsterseniz o değer üzerinden emir verebilirsiniz.Ya da daha düşük bir değer girerek koin düştüğü zaman o değer üzerinden otomatik olarak satın alınmasını sağlayabilirsiniz.Ben genelde böyle yapıyorum.%5 düşük bir değer giriyorum.Koin %5 düşünce otomatik olarak istediğim adette satın alma gerçekleşiyor.

 

Market: Anlık fiyattan, 1 saniye içerisinde alt coin almanızı sağlayan sekmedir.

 

Stop-Limit: Bu seçenek zararınızı korumak içindir.Aldığınız alt coin herhangi bir sebepten dolayı gece saatlerinde veya siz ekrana bakmadığınızda bir anda büyük değer kaybedebilir.Sizde stop limit sayesinde %5 düştüğünde otomatik olarak satış yapılması için emir verebilirsiniz.Bu sayede zarardan kurtulmuş olabilirsiniz.

 

Not:Uzun vadeli yatırım yapıyorsanız, stop limit seviyesini kullanmanmayınız.

 

Anlık Alış Satış Rakamları

 

 

Yukarıdaki resimde yer alan kırmızı rakamlar anlık olarak başkalarının yaptığı satışları ifade etmektedir.Yeşiller ise anlık alım satışlarıdır.Burdan alışlarda veya satışlardaki hareketlenmeyi görebilirsiniz.Eğer alış-satış çok hareketliyse mutlaka o koin ile ilgili önemli bir haber var demektir.

 

Bitcoin alım satımı ile ilgili bileniz gereken terimler bu kadar.Binance Borsasını bir günde çözemezsin ancak bu bilgiler ile hatasız işlemler yapabilirsiniz.Daha detaylı öğrenmek için mutlaka anasayfadaki diğer makalelere ve youtube üzerindeki videolara bir göz gezdirin.Bu sayede daha kolay öğrenmiş olursunuz.

 

Yapamadığınız herhangi bir şey olursa yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsniz.En geç 1 saate sorularınızı cevaplamaya çalışacağım.

9 Yorumlar

 1. Necdet Öztürk
   • Necdet Öztürk
    • Necdet Öztürk
 2. Yiğit
   • Yiğit
     • Yiğit

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir