Bijuteri Dükkanı Açmak 2022 | Takı Mağazası Malzemeleri

Bijuteri dükkanı açmak

Ülkemizde yıllık 1 milyar TL’ye uluşan bijuteri sektörü her geçen yıl %20 gibi bir büyüme ivmesi yakalamaktadır.Takı yani bijuteri dükkanı açmak istiyorsanız doğru yolda olduğunuza emin olabilirsiniz. Özellikle bayanlara hitap eden takı sektörü alışveriş alışkanlıklarının sürekli devam ettiği bir pazardır.Bijuteri dükkanı malzemeleri takı, parfümeri, kişisel bakım, doğal taşlar, çanta, aksesuar ve trend marka ürünler barındırmaktadır.Bijuteri Dükkanı Açmak ve Para Kazanmak istiyorsanız okumaya devam ediniz.

Bijuteri Dükkanı Açmak

Bijuteri Dükkanı Açmak

Bijuteri dükkanları ülkemizde marka bayilik modeli ve şahıs işletmeleri olarak faaliyet göstermektedirler.Eğer sizde bir bijuteri dükkanı açmak istiyorsanız bayilik veya bireysel olarak bir dükkan açabilirsiniz.Tabi ikisininde kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.Bijuteri bayilik maliyeti ile bireysel dükkan maliyeti birbirinden farklıdır.Buna kar marjı da dahil.Yazı içerisinde bu konuda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Not: Sizler için hazırlamış olduğumuz En Yeni 75+ İş Fikri başlıklı makaleyi inceleyerek farklı fikirler edinebilirsiniz.

Takı ve Bijuteri Dükkanı Açmak

bijuteri dükkanı açmak
bijuteri dükkanı açmak

Bijuteri ve takı dükkanı açmak istiyorsanız, bu sektördeki kar marjının dikkatinizi çektiğine eminim.Evet bu konuda haklısınız.Gerçekten iş potansiyeli olduğu sürece yapabileceğiniz en karlı işlerden birisi.Bijuteri dükkanı açma maliyeti ise size bağlı olarak oldukça uygun olabilir.Size bağlı olan kısım ise ürün seçme aşaması.Şimdi bunlardan detaylı olarak bahsedelim.

 

Daha önce bijuteri ve takı ürünlerinin fiyatlarını sordunuz mu bilmiyorum.Ancak en bilinen toptancılar olan İstoç ile Eminönü Tahtakale tarafına giderseniz detaylı olarak fiyat alabilirsiniz.Detaylı olarak araştırma yapmak için uğradığım Eminönü’nde öğrendiğim fiyatlar beni oldukça şaşırttı.Normal bir bijuteri mağazasından 10 TL’ye alabileceğiniz yüzüğün, toptan satış fiyatı 0,75 TL.Tabi çeşitlere göre fiyatlar değişiyor.Ancak hangi toptancıya gidersem gideyim, hepsi dolar üzerinden fiyat veriyor.Yani sorduğum bijuteri ürününün fiyatı 0.15 dolar.

 

Tabi sadece yüzük fiyatlarını sormadım.Takı tasarım ürünleri olarak bilezik, kolye, küpe, bileklik, halhal v.b aklınıza gelebilecek her ürün ile ilgili bilgi aldım.Aldığım fiyatlar ile perakende satış fiyatlarını karşılaştırdım.Minimum kar oranı % 500.Bijuteri dükkanı açmak isteyenler için oldukça iştah kabartıcı.Günlük 500 TL ciro yapsanız  kazanacağınız para 400 TL.Peki bu kadar kolay mı bu paraları kazanmak.Hem evet, hem hayır.Araştırma yapmadan, bu işi bilenlerden tavsiye almadan iş yaparsanız batma ihtimaliniz çok yüksek.Eğer daha önce bu işi yapmış ve hala yapanların tecrübesinden faydalanırsanız kazanmanız çok kolay.Şimdi size bu konuda öğrendiğim taktiklerden bahsetmek istiyorum.

 

Bijuteri Dükkanı Nasıl Açılır?

bijuteri dükkan maliyeti
Bu tarz bir dükkan açmak isterseniz, en az 100 bin TL sermaye harcamanız gerekiyor.

Bijuteri dükkanı açmak için araştırma yaptığım zaman önce benden daha tecrübeli olanlar ile ilgili araştırma yaptım.Yani direkt olarak bijuteri bayiliği veren firmaların, bayilik şartlarını araştırdım.Bijuteri ile ilgili bayilik veren firmalar, alt bayisinin kazanmasını ister ve onun nasıl kazanabileceğini bilir.Bunun için istenilen şartlarda dükkan açma şartı konulur.Eğer bayinin istediği şartlarda dükkan açılırsa kazanç ve kar potansiyeli yüksek olur.Şimdi konuyu biraz toparlayalım.Bijuteri dükkanı açmak istiyorsanız aşağıdaki şartları yerine getirmeniz size avantaj sağlayacaktır.

 

  • Bijuteri bayiliği veren firmaların hepsi cadde üzerinde dükkan açma şartı koyar.Çünkü bjuteri ürünlerinin cirosunu genellikle gel-geç müşterisi oluşturur.İnsanlar ihtiyacı olduğu için takı ürünleri almaz.Sadece denk geldiklerinde alışveriş yapma ihtiyacını giderirler.Cironun %80’i bu şekilde oluşur.

 

  • Bijuteri dükkanının ön cephesi en az 4 metre olmalıdır.Göze çarpan ürünlerin satışını yapacağınız için, kendinize reklam alanı bırakmanız gerekiyor.Hem işletme vitrini, hem de işletme önü satış yapabilmeniz için size avantaj sağlayacaktır.

 

  • Bijuteri dükkanı açacağınız semt çok önemli.En çok hata burada yapılıyor diyebilirim.Lüks mağazaların, bayilerin veya zengin insanların yaşadığı semtlerde bu tarz imitasyon takıların satıldığı bijuteri dükkanı açmayın.İnsanlar aldıkları takıların marka değeri ile kendini mutlu eder.Bu nedenle lüks mağazaların yanında yer alan, marka kimliği oturmamış ve imitasyon ürünleri satan dükkanlara tüketiciler uğramayacaktır.En iyi tercih orta gelirli insanların yaşadığı, rekabetin olmadığı semtler tercih etmektir.

 

  • Mağaza, ışık, tabela ve raf rengi bu işin püf noktası.Tabi yazı fontu ve tasarımı da buna dahil.Bu konuda renklerle ilgili bilgili olmanız gerekir.Beyaz, açık pembe, gümüş ve altın renkleri bijuteriye en yakın renklerdir.Işık seçimini de beyaz yapmanız, tüketicilerin mağazanızda daha fazla zaman harcamasını sağlayacaktır.Pembe, güveni ve saflığı temsil eder.Gümüş ve altın renkleri ise lüks marka imajı katar.

 

  • Hangi takı ürününü getirsem rahatlıkla satarım diye düşünmeyin.Müşteri kitleniz bayanlar olacaktır.Bu nedenle bayanların modayı yakından takip ettiğine emin olabilirsiniz.2019 yılında, Hürrem Sultan yüzükleri satmayı denemeyin.Peki modayı nasıl takip edebilirsiniz?Bu konuda bayilik açmak daha mantıklı gibi.Çünkü bijuteri bayiliği veren firmalar eski trend ürünleri alıp, en yenileri sizlere verir.Bu sayede eski ürünler elinizde kalmamış olur.Tabi sırf bu yüzden bayilik almak zorunda değilsiniz.

 

  • Ekstra kar getirecek olan ürünleri mümkünse abartmayın.Yani bijuteri dükkanı olduğunuz belli olsun.Sırf kar marjı yüksek diye kozmetik, parfüm ve farklı aksesuar ürünlerini doldurmanıza gerek yok.Bu ürünleri daha çok müşterilerin isteğine göre ilerleyen aşamalarda şekillendirin.Müşterinin sürekli sorduğu ve sizin yok dediğiniz ürünleri not alarak bunu yapabilirsiniz.

 

  • Sadık müşteri kitlesi oluşturmaya çalışın.Müşterilerinizin ortalama %80’i gel-geç, %20’si ise sizi bilenlerden oluşacaktır.Bu yüzde %20’lik kitle çok değerli.Size bağlı olarak bu ortalama artabilir.Onları sadık müşteri yapabilmek için memnuniyet ve trend ürün tedariği sağlamalısınız.

 

  • Bu liste daha da genişleyebilir.Ancak en önemli olan bunlar.Son olarak işletmeye gelen müşterinin peşine gezmeyin.O zaten ne istediğini bilse direk size sorup ister.Merhaba demeniz ve güler yüz göstermeniz yeterli.

 

 

Bijuteri Bayiliği  Avantajları ve Dezavantajları

Bijuteri dükkanları için bir çok firmanın bayilik fırsatını görebilirsiniz..Sizde bayilik almak istiyorsanız internet üzerinden bir çok firmaya ulaşabilirsiniz.Bayilik almak size bilindik bir marka ile yola çıkma fırsatı sunacaktır.Aynı zamanda işletme tasarımı, satılacak ürünler, raf ve reyon tasarımı, iş eğitimi gibi bir çok konuda destek sağlamaktadır.Ürün temini ve reklam harcamaları tamamen firmalar tarafından karşılanmaktadır.Bayilik ile bijuteri dükkanı açmak istiyorsanız maliyetler 20 bin TL ile 150 bin TL arasında değişiyor.

Bayilik veren firmalar başlıklı yazımda bu konuda özenle seçmiş olduğum firmaların listesini görebilirsiniz.

Dezavantajları ise bayilik bireysel dükkan açmaya göre daha fazla maliyetlidir.Bayilerin sundukları bütün ürünlerin satışını yapmak zorundasınız.Bu da maliyetlerin artmasını sağlamaktadır.Aynı zamanda ekstradan bayilik ücreti, isim hakkı parası ve katılım payı ödemek zorundasınız.Biraz bazı konularda eliniz kolunuz bağlı gibi hissedebilirsiniz kendinizi.Ancak bu bütün firmalarda geçerli değil.Son yıllarda rekabet arttığı için onlarda şartlar konusunda esnek.Bu konuda daha iyi araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

 

 

Bireysel Takı Dükkanı Açmak

Şahıs işletmesi açmanız demek kendinize ait bir marka oluşturmanız anlamına gelmektedir. Ürünlerin hepsi tamamen kendiniz tarafından seçilecek.İşletme, raf, tabela ve mağaza tasarımları tamamen size ait.Ürünleri istediğiniz yerden tedarik edebilirsiniz.Bu süreç sizi biraz yoracaktır.Özellikle ilk işletme açtığınız zaman.Ancak bu zorluğa katlanıp, yukarıdaki maddeleri gerçekleştirirseniz emin olun buna değer.

 

Ekstra Avantajları ise katılım bayı, bayilik ücreti v.b. zorunlu ücretler ödemek zorunda değilsiniz.Ürünleri siz tedarik edeceğiniz için fiyat kontrolü tamamen size ait.İşletme maliyetini 20 bin TL ile sınırlamanız mümkün.Olur da büyümeye başlayıp başarılı olursanız, kendi markanız ile de bayilik vermeniz de mümkün.

 

 

Bijuteri Dükkanı Malzemeleri Nereden Alınır?

takı dükkanı açmak
Takı dükkanı açmak

Aslında bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz.İstanbul’da yer alan Eminönü Tahtakale ve İstoç en iyi tedarik merkezi.İmitasyon takı toptancılarını bu iki semtte bulabilirsiniz.Eğer İstanbul dışında yaşıyorsanız, buralardan toptan takı ürünleri almanız mümkün.Hemen hemen bütün firmalar web siteleri üzerinden veya telefon ile bu hizmeti veriyor. Ancak mantıklı olan bu ürünleri yerinde inceleyip almaktır.Pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.Toptan ürün alacağınız için mutlaka size indirim yapacaklardır.Tabi tek alternatif bu değil.

 

Aliexpress sitesi üzerinden toptan ürün almanız mümkün.Hemde Türkiye’de ki fiyatlardan % 50 daha düşük.Aliexpress ile ürün almak başlıklı yazı üzerinden bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bijuteri Aylık Kazanç ve Kar Marjı

Bijuteri dükkanı açmak isteyenlerin kar marjını sorgulamadan direkt bu işe girmesi gerekir.Dükkan açma fikirleri başlıklı yazımda yer alan fikirler arasında maliyeti uygun olup en karlı iştir.Ortalama olarak %500 kar ile çalışırsınız.Tabi bu oran takı tarzı ürünler için geçerlidir.Bijuteri dükkanı sahipleri ise aylık 5 bin TL ile 30 bin TL arasında para kazanır.Kazancınız tamamen günlük cironuza bağlı.Kısa zamanda daha fazla kazanmak için reklam, tanıtım, online satış gibi pazarlama faaliyetleri yürütebilirsiniz.İşletme maliyetlerini düşük tutmanız, daha fazla kar etmenizi sağlayacaktır.

 

Bijuteri Dükkanı Açma Maliyeti

Bijuteri bayiliği maliyeti ile ilgili yukarıda 20 bin TL ve 150 bin TL arasında rakam verdim.Bu rakamlar firmaların sitelerinde yer alıyor.Biliyorum, çoğu kişi gibi sizde bayilik alıp para kaptırmak istemiyorsunuz.Enerjinize güveniyorsanız rahatlıkla bunu başarabilirsiniz.Şimdi bijuteri dükkanı açmak için ihtiyacınız olan sermayeyi inceleyelim.

 

Ruhsat ve Maliye : En az 3 Bin TL.

 

Dükkan Kirası Depozito + Kira + Komisyon : En az 6 bin TL (Kira ortalama 2 bin diyelim)

 

Raf, Dekor ve Tasarım : En az 7 Bin TL

 

Ürün Maliyeti : 15 Bin TL

 

Ekstra Gider Kalemi : 3 Bin TL

 

Toplam Maliyet : 34 Bin TL

İş yapabilmek için ihtiyacınız olan minimum sermaye 34 Bin TL.Bu masrafları kısmak veya arttırmak size bağlı.Ancak ideal bir bijuteri dükkanı açmak istiyorsanız bu maliyetlere katlanmanız gerekiyor.

 

Bijuteri Dükkanı için İsim Önerileri

Bazı bijuteri dükkanlarının tabelasını, tasarımını ve isimlerini hiç beğenmiyorum.Bijuteriden başka her şeyi çağrıştırıyor.Size net olarak bir isim önerisi veremem.Ancak aklınıza gelen isimleri bir kağıda yazın.Daha sonra objektif cevap verebilecek arkadaşlarınıza danışın.Eğer isim fikri bulamıyorsanız aşağıda ki oyunu deneyin.

 

Bu bir Japon oyunu.Aklınıza normal bir kelime getirin.Örneğin ”Takı” kelimesi diyelim.Sürekli bu kelimelerin son harfiyle başka isimler üretmeye başlayın.Bu oyun 100 kelimeye kadar gidebilir.Ancak emin olun doğru kelimeyi bulacaksınız.

Takı > ıslık > kitap > peri > ikna > araba  > Av > Venüs  gibi.

 

Takı Dükkanı Açmak İçin Ne Gerekli

Normal işletme açma prosedürleri ile aynıdır.Bir gıda işletmesi açacağınız zaman; lavabo, baca, güvenlik sertifikası, hijyen sertifikası gibi belgeler istenir.Takı dükkanı açmak isteyenler için bu tarz angarya belgelere ihtiyaç yok.Öncelikle bir dükkan tutup, maliyeye başvurmanız gerekiyor.Maliye kaydınızı açtıktan sonra, belediyeye ruhsat başvurusunda bulunun.Bunlar dışında yapmanız gereken herhangi bir işlem yoktur.Tabi ufak detaylar hariç.

Detaylı olarak bilgi almak için Dükkan Açmak İsteyenlere Tavsiyeler başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

kaynak: https://cadcamnyc.com/blogs/our-blog/how-to-start-a-jewelry-business

Scroll to Top