Beyaz Çay Üretimi Para Kazandırıyor

Dünyanın en pahalı çaylarından olan beyaz çay üreticinin yüzünü güldürüyor.Yanlış duymadınız üreticini zengin edecek beyaz çaydan bahsediyoruz.Kilosu 1500$ olan beyaz çay üretimi para kazandırıyor.Dünya da Çin’in fujan kentinde, Hindistan da ve Seylan da yetişmektedir.Ülkemizde ise Çaykur tarafından beyaz iksir markasıyla satışı sunulmuştur.

Açmamış çay yapraklarının üzerinde bulunan tüylü tomurcukların özenle toplanmasıyla elde edilmektedir.Sadece yağışsız havalarda toplanabilecek olan beyaz gerçekten zahmetlidir.Ama biliyoruz ki zahmet olmadan ekmek olmaz.Kilosunun 4-5 bin tl civarı olması bu emeğe değmektedir.Peki beyaz çay üretimi para kazandırıyor mu gerçekten?Maddeler halinde inceleyelim.

1-Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay açmamış çay yapraklarının üstündeki sarı veya gümüşümsü renkli tomurcukların toplanmasıyla elde edilmektedir.Bu toplanan tomurcuklar normal çay gibi işlenmeye tabi tutulmaz.Güneşte kurutulup yok denecek kadar az fabrikasyon işleminden geçirlir.Bu da beyaz çayı normal çaylara göre daha sağlıklı yapmaktadır.

2-Beyaz Çay Fiyatları Ne kadar?, Kilosu Ne kadar?

Beyaz çay dünyada çin, hindistan, seylan ve türkiye’de dahil 4 ülkede üretilmektedir.Çin de ki fiyatı 1250$ civarındadır.Ülkemizde ise çaykur tarafından 4 bin tl ye satılmaktadır.Tabi Avrupa da fiyatlar daha da yükselmektedir.Gram olarak satılmaktadır.

3-Beyaz Çay’ın Yararları, Faydaları Nelerdir?

Beyaz Çay’ın metobolizma hızlandırma gibi bir özelliği bulunmaktadır.Buda kilo vermeye yardımcı olup obezite ile mücadeleyi kolaylaştırmaktadır.Aynı zamanda kanser, yaşlanmış cilt hücreleri, bağışıklık problemi, tansiyon ve kolestrol gibi bir çok sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir.Yüksek derecede içerdiği antioksidan ile kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır.Tadı normal çaya göre daha tatlıdır, benzerlikte göstermektedir.

4-Beyaz Çayın Zararları Var mı?

Beyaz çay metobolizma hızlandırcı ve cafein içerikli bir çay türüdür.Normal tüketimler sağlık açısından bir sorun teşkil etmemektedir.Ancak fazla tüketimi kalp çarpıntısına ve karın guruldamasına neden olabilir.Günde iki bardak içmek sağlık açısından idealdir.

5-Beyaz Çay Üretimi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Beyaz çay üretimi bildiğimiz diğer çaylar ile aynıdır.Tek farkı daha fazla emek istemektedir.Tomurcuklar yaraklar açılmadan özenle toplanmaktadır.Belirli mevsimlerde bu işlemleri yapabilirsiniz.Yağmuru sevmektedir ancak yağmurlu havalarda mahsul toplayamazsınız.Üretimle ilgili teknik bilgi için tıklayınız.

6-Beyaz Çay Video

7-Beyaz Çay Nerede Yetişir

Beyaz Çay’ın yağmuru sevdiğini söylemiştik size.Ülkemizde sadece Karadeniz bölgesinde yetiştirebilirsiniz.Bunun içinde Çaykur firmasından destek alabilirsiniz.Bu konuda firma tarafından büyük yatırımlar yapılmıştır.

8-Beyaz Çay’ın Yeşil Çay Farkı Nedir?

Beyaz çay çok az seviyede fabrikada işlenmiş bir çaydır.Okistleme olayına fazla maruz kalmamıştır.Yeşil çay ise fabrikasyon aşamasından geçmektedir.Bu da sağlık açısından farkı ortaya koymaktadır.Ayrıca metobolizma hızlandıram konusunda beyaz çay daha öndedir.

9-Beyaz Çay’ın Özellikleri Nelerdir?

İmparatorların, prenslerin çayı olarak bilinmektedir.Dünyada rishi tea adlı marka ile satılmaktadır.Çinde 3 bin yıldan beri üretilmektedir.Yağ dengesini sağlaması en önemli özelliğidir.Beyaz çay yetiştirip para kazanmak istiyorsanız ayrıca devlet teşvik ve hibesinden de yararlanabilirsiniz.Para kazanmak isteyen herkes için beyaz çay üretimi para kazandırıyor.

En çok para kazandıran tarım ürünleri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir