Baharatçı Dükkanı Açmak | Aktar Açma Maliyeti ve Kazancı

   28.01.2021
   A+
   A-

   Özellikle pandemi döneminde baharatçı dükkanları yani aktarlar uğrak noktası olmuştur. Alternatif tıp alanında bitkisel ürünlerin satıldığı bu dükkanlarda, bitkisel ürünler, bitki çayları, baharat, pekmez çeşitleri, doğal ürünler satılmaktadır. Bu ürünlerin kar marjı da % 50 ile %500 arasında değişmektedir. Bu nedenle baharatçı dükkanı açmak istiyorsanız, doğru karar verdiğinize emin olabilirsiniz. Tabi hiç bilmeyenler için aktar açmak kolay olmayacaktır. Zira toptancılara ulaşması, sıfırdan ürün muhafazasının öğrenilmesi ve bir takım püf noktaların kavranması gerekiyor. Bu yazıda ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

   Baharatçı Dükkanı Açmak

   Baharatçı Dükkanı Açmak

   Baharatçı dükkan açmak isteyenlerin bir diğer avantajı ise fazla rekabetin olmaması. Evet, donanımlı bir baharatçı dükkanı bulmak kolay değil. Yani tüm ürünlerin olduğu, market tarzı aktar dükkanları. Genellikle çevrede 20-30 m²’lik dükkanlarda köy bakkalı tarzında baharatçı dükkanlarına rastlamak mümkün. Eğer kapsamlı, A’dan Z’ye tüm ürünlerin bulunduğu bir aktar dükkanı açarsanız, aylık minimum 20 Bin TL üzerinde gelir elde edersiniz.

    

   Baharatçı Dükkanı Nasıl Açılır

   Baharatçı nasıl açılır

   Baharatçı nasıl açılır

   • Baharatçı dükkanı açmak için öncelikle ne kadar para ayırabileceğinize karar verin. Bu işe yapacağınız yatırım tutarı kazanacağınız parayı doğrudan etkileyecektir. Tam donanımlı olan bir dükkan için başlangıç maliyetinizi yüksek tutmalısınız.
   • İş planı yapmanız gerekiyor. Kurumsal şirketler yeni bir işe başlayacağı zaman, enerjilerinin %70’ini iş planına ayırmaktadır. Bireysel işletmeciler ise kervan yolda düzülür tarzında iş yapmaktadır. Eğer başarılı bir işletme kurmak istiyorsanız, karar verme aşamasından sonra iş planını oluşturun. Ne zaman hangi işi yapacağınız belli olması gerekiyor.
   • Sıra geldi ürünleri nereden alacağınız aşamasına. Bu aşamayı dükkan yeri bulmadan tamamlamanız gerekiyor. Market açacak olsanız, toptancı bulma aşaması kolay. Ancak aktar işinde durumlar öyle değil. Lokman Hekim, Malatya Pazarı gibi firmalardan alacağınız ürünler size pek bir kar bırakmayacaktır. Bu nedenle daha yerel toptancılarla anlaşmalısınız. Bunun için İstoç ve Eminönü’nde ki toptancılara uğrayabilirisiniz.
   • Toptancı bulma aşamasını tamamladıktan sonra, dükkan aramaya başlayabilirsiniz. Sokak arasında aktar dükkanı açmanızı pek tavsiye etmeyiz. Sonuçta kar marjı yüksek bir iş. Sokak arasında tanınıyor olmanız çok zaman alır. En kötü caddeye, birinci ya da ikinci dükkan açarak aktar işi yapabilirsiniz. Tabi en iyi seçenek cadde üzerinde, uygun kiralı bir dükkan bulmak. Minimum 50 m2 olursa, mal doldurması ve müşterinin gezmesi açısından avantaj sağlayacaktır.
   • Dükkan kiraladıktan sonra, bir marangozla anlaşın. Farklı baharatçı dükkanlarını inceleyip, onlardan aldığınız ilhamla raf siparişi verin. Ürünlerinizi gösteriyor olabilmeniz çok önemli. Aksi taktirde müşterinin gözüne hitap etmeyen ürün satılmayacaktır. Ürünü müşteriye göstermelisiniz. Bunu sağlayan dükkan dizaynı, vitrin ve raflardır.
   • Toptancılardan ürünlerinizi almadan önce vergi levhası alın. Vergi levhası almak en fazla 2 gününüzü alacaktır. Bunun için bir muhasebeci ile anlaşın. Muhasebeci size yardımcı olacak personelini gönderir. Eğer sabah erkenden vergi dairesine giderseniz, işlerinizi bir günde halledelebilirsiniz.
   • Vergi levhası aldıktan sonra işletmenizi mallarla doldurabilirsiniz. Tabi tek bir toptancıya bağlı kalmayın. Bir den çok toptancı ile çalışmaya özen gösterin. Ne kadar farklı toptancı ile çalışırsanız, alım maliyetiniz bir o kadar düşecektir.
   • Ürünleri aldıktan sonra, tabela, işletme vitrini, ruhsat alımı, ışıklandırma gibi detayları sonlandırın. Tüm bu işlerde para harcamaktan çekinmeyin. Zira dükkanın dış vitrini müşteriyi içeriye çekecektir. Ne kadar kaliteli hissi verirseniz, o derece müşteri sayısı artacaktır.
   • Son aşama olarak açılış yapmalısınız. Açılışı ne kadar görkemli yaparsanız, iş yapmaya daha hızlı başlarsınız. Bunun için küçük bitki çayları eşantiyonu oluşturabilirsiniz. Ya da işletme önü müzikli bir tanıtım da yapabilirisiniz. Seçeneğiniz çok. Bir organizasyon şirketi ile anlaşırsanız, tüm seçenekleri onlar size sunacaktır.

    

   Aktar Açma Maliyeti

   Bir aktar dükkanı açmak minimum 50 Bin TL’den başlayıp, 250 Bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Aslında maliyet açısında uç bir sınır yoktur. Daha da maliyeti arttırabilirsiniz. Ancak başlangıç aşamasında bunu yapmanıza pek gerek yok.

   Neden bu maliyet bu kadar yüksek diye sorabilirsiniz. Basit bir lavanta yağının 25 TL’den başladığını ve bir çok ürünün fiyatının yüksek olduğunu unutmayınız. Tabi sizin satış fiyatlarınızda bununla birlikte yüksek olacaktır.

   İşletme başlangıcında Bir kira+ Bir depozit ve emlakçı parası + stopaj + yazarkasa+ raflar+ işletme malzemeleri + satılacak ürünler ve daha bir çok maliyet kalemi mevcut. Bu nedenle harcayabileceğiniz ideal sermaye oranı 100 Bin TL olmalıdır.

    

   Okuyunuz: En Yeni 75+ İş Fikri

    

   Aktar Aylık Kazancı

   Aktar dükkanında en çok kazandıran ürünler terazi ile tartılanlardır. Yani bitki çaylarının kar oranı oldukça yüksek. % 100 ile % 1000 arasında değişiyor diyebiliriz. Diğer ürünler ise doğal krem, şampuan, kurutulmuş gıdalar, bitkisel yağlar vb. ürünler de  %50 ile %500 arasında kar marjı mevcuttur. Yani sektör oldukça karlı ve kazandırmaya hazır. Sizin yapmanız gereken sadece iş yapan bir dükkan oluşturmak.

   Özetle aktar dükkanı aylık en az 10 Bin TL kar etmektedir. Bu 10 Bin TL rakamı iş yapan bir dükkan için geçerli bir rakam. Eğer işleriniz daha da olumlu olursa 20 Bin TL’nin üzerinde dahi kazanmanız mümkün. Günlük 1000 TL üzeri ciro yapan dükkanlar en az 15 Bin TL kar etmektedirler.

   Bir işletmenin kazancı bir çok faktöre bağlıdır. İşletmenin bulunduğu konum, dükkan dizaynı, ürünlerin kalitesi ve en önemlisi sizin güler yüzlü olmanız. Her şeyi dört dörtlük yapmaya çalıştığınız sürece işlerinizde artış yaşayacaksınız.

    

   Baharatçı Açmak İçin Gerekli Belgeler

   • Vergi levhası
   • Kimlik Fotokopisi
   • 2 Adet Vesikalık Resim
   • Faaliyet Belgesi
   • Oda Kayıt Belgesi
   • Sicil Kaydı
   • SGK Giriş Bildirgesi
   • İtfaiye Uygunluk Raporu
   • Çevre Temizlik Ödeme Makbuzu
   • Elektrik Su Borcu Bulunmaması vb.

   Yukarıda yer alan evraklar bulunulan il ve ilçeye göre değişiklik gösterebilirim. Bunun için en doğru bilgiyi bulunduğunuz ilin belediyesinden öğrenebilirsiniz.

    

   Okuyunuz: Dükkan Açmak İstiyorum Diyenlere Fikirler

    

   Aktar Açmak İsteyenlere Öneriler

   Aktar dükkanı açmak isteyenler için minimum önem derecesinde yapılması gerekenleri yukarıda detaylı olarak anlattık. Yazının başında olduğu gibi sonunda da doğru karar verdiğinizden emin olabileceğinizi söylüyoruz. Bir çok baharatçının bu zor ekonomik koşullarda ayakta kalması bunun en önemli kanıtı. Şimdi baharatçı dükkanı açmak isteyenler için bir takım önerileri sıralayalım.

   • İşletme açmanın en zor kısmı vergi ve stopaj gibi maliyetlere katlanmaktır. Her ay vergi hesabını iyi yapan, düzenli ödeyen bir esnaf olun. Zira bu vergiler birikip dağ gibi olduğu zaman, sizin için işler daha sorunlu bir hale gelecektir.
   • Oluşturmuş olduğunuz iş planını her zaman takip edin. 1 yıl sonra nerede ve nasıl olmak istiyorsunuz, bunları denetleyin. Başladığınız nokta ile bulunduğunuz nokta arasındaki fark sizin kazancınızdır. Bir işletmenin en önemli göstergesi büyümesidir. Büyümedikten sonra iş yapmak, maaşlı çalışmak ile aynıdır.
   •  Güler yüzlü, müşteriye anlayışla yaklaşan bir esnaflığı belirlemelisiniz. Bunu beceremeyecekseniz en başından pes etmelisiniz. Zira rekabet koşulları sizi affetmeyecektir. Bir çok esnaf, müşteri iletişimine yatırım yapmaktadır. Siz de müşterileriniz için kendinizi geliştirin. Ürünlerle ilgili mutlaka bilgi sahibi olun.
   • Pazarlama faaliyetlerinize değer verin. Dükkan açmak sadece dükkanda oturmak değildir. Günümüzde internet en iyi pazarlama faaliyetlerinin yapılacağı alandır. İnstagram’da ya da pazaryerlerinde yerinizi alın. Farklı bitkisel ürünler çıkartarak satışlarınızı arttırmayı deneyin.
   • Her zaman amacınız ikinci şubeyi açmak ya da işlerinizi büyütmek olsun. Bir işletme siz olmadan da ayakta durabiliyor olmalı. Bu nedenle başlarken sisteminizi eleman çalıştıracakmış gibi kurun. Stok takip sistemi gibi envanter hesabınızı yapabileceğiniz donelerden faydalanın.

   Baharatçı dükkanı açmak, Aktar dükkanı açmak, Aktar açma maliyeti başlıklı yazımızın sonuna geldik. Yorum yaparak destek olabilirsiniz.

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

   Henüz yorum yapılmamış.