in

Badem Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır 2021 | Maliyeti ve Kazancı

Tarım ürünleri yetiştiricileri için Badem Yetiştiriciliği en kazançlı ürünler arasında yer almaktadır. Mevcut yetiştirdiğiniz tarım ürünlerinin getirisi emeğinizi karşılamıyorsa, emin olun Badem yetiştirmek sizin için en mantıklı seçeneklerden birisi. Badem yetiştiriciliği nasıl yapılır, kazancı, maliyeti ve karlılık durumları ile ilgili makale içerisinde detaylı bir bilgi akışı sizi bekliyor. Bu karlı tarım ürününü seçmeden önce badem fidanı çeşitlerini detaylıca incelemenizi tavsiye ederiz. Zira kazancınızı belirleyecek en önemli etken yetiştirdiğiniz badem çeşidi olacaktır.

Yetiştireceğiniz tarım ürünü konusunda kararsızsanız en karlı tarım ürünleri listesini inceleyebilirsiniz.

Badem Yetiştiriciliği

Badem Yetiştiriciliği nasıl yapılır
Badem Yetiştiriciliği nasıl yapılır

Badem üretiminin son zamanlarda ülkemiz genelinde arttığı bilinmektedir. Öyle ki geçtiğimiz senelerde 60 bin ton üretiminin yapıldığı badem, son 5 yılda % 50 artmış ve 90 bin tona erişmiştir. Yeni dikilen ve genç olan ağaçların da büyüyüp ürün vermesiyle ülkemizde badem yetiştiriciliği miktarının sene de 150 bin tona ulaşması ön görülmektedir. Hal böyle olunca geniş ve uygun araziye sahip olan kişilerin badem yetiştirmek üzere girişimlerde bulunduğu ve devlet tarım desteklerinden istifade ettiğini de söyleyebiliriz. Kaliteli ve fazla verim veren bir sürecin hem bol ürün hem de yüksek kazanç anlamına gelebileceğini de yeri gelmişken ifade etmekte yarar görüyoruz.

 

Badem Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Badem fidanı dikmek isteyenler için öncelikle yer seçiminin son derece önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Bunun dışında iki önemli başlığı da şöyle ifade edebiliriz:

 

 • Yeteri kadar iç badem toplamak istiyorsanız bahçenin toprak derinliğinin minimum 2 metre düzeyinde olmasına da dikkat edilmelidir.

 

 • Bahçede bulunan toprağın verimli  ve geçirgen bir yapıyla işlev görmesi de olmazsa olmazdır.

 

Badem yetiştiriciliği ile ilgili bilinen yanlış bir kanıyı da düzeltmek istiyoruz. Badem fidanı, sanıldığının aksine suyu çok sever, susuz bölgelerde de hızla büyümesi sizi yanıltmamalıdır. Çünkü bu koşullarda geç ve yetersiz meyve vereceğini şimdiden söyleyebiliriz. İklim şartları, badem çeşidi, anaç tercihi, toprağın hazırlanması ve gerekli ilaçlamaların yapılması gibi süreçler, yetiştiriciliğin mihenk taşlarıdır.

Not: Hollanda yıllık 94 milyar dolarlık tarım ihracatını topraksız tarım yöntemi ile gerçekleştirmiştir. Topraksız tarım nasıl yapılır başlıklı yazı üzerinden bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Badem Fidanı Fiyatları

Badem üreticiliği yapmak üzere farklı fidan çeşitlerini temin edebilirsiniz. Dolayısı ile aklınıza gelen ilk sorunun badem fidanı fiyatları ile ilgili olabilmesi de muhtemeldir. Pek çok seçenek arasından tedarikini sağlayacağınız fidanlara bütçenizi sarsmadan ödemeler yapabileceğiniz bilgisini de vermek isteriz. Fidanın yaşı, türü, iç verim oranı, kaç günde bir sulanıp gübrelenmesi gerektiği gibi özellikler ele alınmalı ve araştırmalar bu şekilde gerçekleştirilmelidir.

 

İnternet üzerinde badem fidanı satış hizmetini veren onlarca firma bulabilirsiniz. Bu şirketlerin rekabetlerinden istifade etmek daha uygun bir alım işlemi gerçekleştirmek anlamına gelir. Badem yetiştiriciliği yapmadan önce mutlaka fiyat incelemesinin size kazanç getireceğini söylemeliyiz. Ancak genel olarak ortalama 30 TL’den başlayıp 120 liraya kadar çıkan fidanlarla badem üretmeye başlayabileceğinizi vurgulamalıyız.

Okuyunuz: Para Kazandıran Bitki Türleri

Badem Yetiştiriciliği Karlı mı?

Aslında yakın geçmişte badem üretimimin neden bu kadar arttığı sorusunun yanıtını verir nitelikte diyebiliriz. Badem fidanları 12 ay boyunca dikilebilme ve farklı tür ürünler verebilme özelliğiyle ön plana çıkıyor. Kar marjı yüksek bir badem yetiştiriciliği yapmak istediğiniz de alanınızın büyüklüğünün doğrudan etkisi olacağını da aklınızdan çıkarmamalısınız. Konunun uzmanları ilk olarak çağla badem ile ön gelir, ardından iç badem ile ana gelir düzeyinizin yüksek olacağından söz etmektedirler. Ancak bu kazanç kalemi için en az 10 dekarlık bir bahçeye sahip olmanız da önerilmektedir. Eğer daha potansiyelli bir yatırım ve maddi getiri istiyorsanız, bu alan büyüklüğünün 50 dekar olmasının da altını çizmektedirler. Tüm kriterlere bakıldığında badem yetiştiriciliği karlı mı sorusuna, doğru bahçe ve üreticilik eklendiğinde kesinle ‘evet’ diyebiliriz.

 

Badem Fidanı Çeşitleri

Badem nasıl yetiştirilir
Badem nasıl yetiştirilir

Farklı iklimlerde yetişen, kabuk yapıları bir diğerine göre daha sert olan, ürün büyüklükleri değişkenlik gösteren badem fidanı çeşitleri arasında doğru kararı vermelisiniz. Fakat bunu başarıyla taçlandırmak için de badem fidanlarının en çok bilinenlerinin hangileri olduğunu da özümsemeniz şarttır. Boyları 6 cm ile 10 cm arasında değişen ve her birisinin menşei farklı ülkeler olan seçeneklerine detaylı olarak göz atmalısınız. Satın alacağınız badem fidan türünün ülkemizde yetişme, gelişme ve meyve verme potansiyeline dair her soruya cevap bulduğunuzdan da emin olmalısınız.  Ancak Türkiye’nin yıl boyu iklim koşullarına bakıldığında en yüksek verimi alacağınız 5 badem fidan çeşidi seçenek üzerinde yoğunlaşmanız gerektiğini de belirtmek isteriz. Bunlar:

 • Ferraduel
 • Nonpariel
 • Tuon
 • Ferragnes
 • Teksas badem

Okuyunuz: Lavanta Yetiştirciliği Nasıl Yapılır

Badem Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

Badem Ağacı kaç yılda meyve verir?
Badem Ağacı kaç yılda meyve verir?

Evet, belki de badem üreticiliği yapmayı planlayan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında bu soru gelmektedir. Ekilen badem ağacı kaç yılda meyve verir ve verimliliği nasıl olur? Bunun için badem çeşitlerini ele almak gerekiyor. İlk olarak el bademinden söz edelim. El ile kırılabilir dokuda olan kabuğu ile bilinen türdür. Aynı zamanda diğer verimi yüksek tür ise diş bademidir. Adını kabuğunun diş ile kolayca kırılabilir olmasından almıştır.

 

Süt ve acı bademlerde listemizin diğer bir çeşitleri olmaktadır. Bahsettiğimiz tüm bu türleri, ideal koşullarda badem yetiştiriciliği ile elde etmenin süresi ortalama 4 yıldır. Eğer ki düzenli sulama, gübreleme, ilaçlama ve diğer gereken etkenleri yerine getirirseniz bu süre zarfında sizlerde tatmin edici bir meyve toplamaya başlayabilirsiniz.

 

En Verimli Badem Cinsi

Badem yetiştiriciliği
Badem yetiştiriciliği

Ülkemizin arazi yapısı başta olmak üzere, badem yetiştiriciliği ile ilgili sahip olunan bilgiler, verim almanın temelidir. Örneğin Ege’nin güney batısında ağaç sayısı fazla iken en ürün verimiyle karşılaşıldığını söyleyebiliriz. Oysa Akdeniz’in doğusunda bulunan badem ağaçları, Ege’nin yarısı kadar olsalar bile çok daha fazla meyve vermektedirler. Burada pek çok faktör devreye girebilir. Ancak ülkenin her neresinde olursa olsun bol ve kararlı bir sonuç almak istediğiniz de adımlarınızı doğru atmalısınız. Sertifikalı ve güvenilir en verimli badem cinsi Ferragnes olmaktadır. İç randıman oranı % 40 olan bu tür, geç çiçeklenme gibi nitelikleriyle de başı çekmektedir.

 

Diğer ikinci seçenek ise Tuono olmaktadır. Tuono, bir İtalyan fidanıdır. İtalya ile yılın büyük bir zaman diliminde ortalama iklime sahip olmamız, verim alma ihtimalini Tuonu ile yukarılara çekmektedir. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde badem yetiştiriciliği yapma hedeflerinizi bu seçimlerle gerçek bir verimliliğe dönüştürmek sandığınız kadar zor olmayabilir.

Okuyunuz: Suda Marul Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Badem Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Badem Devlet Desteği
Badem Devlet Desteği

Badem’in kuruyemiş payı üzerinde etkisinin % 3’den % 8’lere çıktığı bu dönemlerde para kazanmaya dair iyi bir alternatif olduğunu söylemekte sakınca görmüyoruz. Fakat böyle bir yatırımın size maddi açıdan geri dönmesinin zaman alacağını da yinelemekte fayda görüyoruz. Kazancı kabul edilebilir düzeyde olmasına dair de dekar büyüklüğünün önemini vurgulamak isteriz. Eğer sürdürülebilir ve devamlı bir getirisi olsun beklentilerinizi karşılamak önceliğiniz ile ortalama 50 dekarlık bir alanda faaliyete başlamayı da kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

 

Peki, sıfırdan başlayan bir yatırımcı olarak, badem yetiştiriciliği devlet desteği alıp alamayacağınızı da merak ediyor musunuz? Kafanızda yer eden bu sorunuza da cevap vermek isteriz. Tarım Bakanlığı dekar başına destek ödemeleri yapıyor. Peki, bu devlet desteğini örneklendirmek gerekir ise:

 

 • 1 dekarlık bir alana ortalama 40 adet fidan dikilmektedir.
 • Bu fidanların ücretleri türüne, yaşına göre değişkenlik gösterebilir.
 • Dekar başına fidan maliyetinizin 320 TL ile 1300 TL arasında değişmesi muhtemeldir.
 • Devletin dekar başına verdiği destek ise 100 TL olmaktadır.
 • Örneğin 50 dekarlık bir alanınız varsa 5000 TL hibe almanız ihtimal dahilindedir.

 

Fidanların bakımı, toplama maliyeti ve satış fiyatları incelendiğinde bu miktarın yeterli olup olmadığı kararını sizin vermeniz daha doğru olacaktır. Yakın zamanın en kazançlı tarım ürünü ile sizde tarım dünyasında yer edinmek istiyorsanız, ince eleyip sık dokumakta fayda olacağını da önemle hatırlatmak gerekir. Umarız bu konuda başarılı olursunuz.

 

Badem yetiştiriciliği nasıl yapılır başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan sorularda bizimle yorumlar bölümünden iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Almond

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın
 1. Merhabalar,
  Gaziantep te 800 rakımın üzerinde 7.000 m2 yerim var. Şu an 11-12 yaşında kiraz ağaçları var, kirazla ilgilenemediğimden badem yetiştirmek istiyorum, ürünler ağacın üzerinde kalsa dahi bir şey olmuyor, ama kirazın hasat dönemi geçince işe yaramıyor.

  Kiraz ağaçlarına badem aşılarsam olurmu, olursa verimli olurmu,
  Gaziantep te bahçe kurulumu yapan firma varmı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

az sermayeyle kurulabilecek is fikirleri

Az Sermaye ile Kurulabilecek İş Fikirleri 2020 | Ne Yapabilirim

Sahte altın nasıl anlaşılır

Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır 2020 | Altın Testi 12+ Yöntem