Ayakkabı Dükkânı Açmak | Ayakkabıcı Açma Maliyeti

Ayakkabı Dükkanı Açmak 2

Ayaklar insan hayatında önemli faktörler arasındadır. Ayakkabı dükkânı açmak, ayak sağlığına verilen önemin bir gerçeğidir. Vücudumuzu ayakta tutan, yürüyebilmemizi, koşmamızı sağlayan ayaklarımızdır. Ayaklarımızın rahat ve esnek ayakkabılar içerisinde olması hayatımızın daha konforla yaşayabilmek demektir. Ayakkabıların ayağa huzur vermesi bu anlamda çok önemlidir. Ayakkabıları ayağı sıkan ve huzursuzluk hissi verdiğinin de sizde günü otomatikman huzursuz ve mutsuz hissedersiniz. Bu yüzden ayakkabı bir giysi kadar önemlidir. Ayrıca ayakkabı dış etkenlere karşı ayağı koruyan bir eşyadır. Bizi toz, toprak, yağmur, çamur, çalı çırpıya gibi çevresel alandan korur. Bu bakımdan ayakkabının hayatımızdaki yeri tartışmasızdır.

Ayakkabı Dükkanı Açmak 2
Ayakkabı Dükkanı Açmak 2

Ayakkabı dükkânı açmak, çok akıllıca bir karardır. Çünkü dünya üzerindeki insanlığın ister evde olsun ister dışarıda mutlaka ayaklarını korumaya ihtiyacı vardır. Evlerimizde terlik, dışarıda ise mevsimsel durumlara göre ayakkabı tercih ederiz. Her insanın ayak numarasına, tarzına göre ayakkabı çeşitleri bulunur. Bazı insanlar adeta ayakkabı koleksiyoncusu gibi ayakkabılara karşı ilgilidir. Bu açıdan ayakkabı dükkanları her gün birçok müşteriye ev sahipliği yapar. Kuracağınız iş seçimi ayakkabı dükkânı üzerine ise bu konuda oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Ayakkabı mağazası açma maliyeti bütçenizi zorlasa da gelecek zaman diliminde harcadığınız maliyeti katlamanız mümkündür. Tabi ki ayakkabı mağazası açmak diğer iş alanlarına baktığınızda oldukça maddi güç gerektiren bir iştir.

 

Ayakkabı mağazası kurarken günün şartlarına uygun, en moda ayakkabıları müşteriye sunabilmek başarı potansiyellerini katlayacaktır. Bu doğal olarak Ayakkabı dükkânı aylık kazancı tablonuza yansıyacaktır. Elbette ki sadece son moda ayakkabı satısı ile bir dükkânı döndürebilmek imkansızdır. İşi bilen ve bilmeyen insanlar arasında mutlaka bir fark olacaktır.  Bilenler deneyime deneyim katarken, bilmeyenler ise kendini geliştirerek, öğrenerek çabalayacaktır. Bir iş kurmak, kurulan işi istikrarlı bir şekilde devam ettirebilmek kolay değildir. Bu yüzden deneyimli kişilerin tecrübesine kulak vermek çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Ayakkabıcı açmak isteyenlere öneriler verip, onları başarılı kılmak çok önemlidir. Tavsiyelere uyulup, adım atarken dikkatlice düşünebilmek meslek hayatında önem taşır. Bu yüzden tavsiyelere açık olmak, kibarca dinlemek ve değerlendirmek sizi daima bir üst seviyeye taşıyacaktır.

 

Ayakkabıcı Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Öncelikle bilindiği üzere hayatta her şey karar vermekle başlar. Bu anlamda kuracağınız işin size uygunluğunu üzerinde düşünüp, aldığınız karar neticesinde uygulamaya geçin
 • Sermaye bir iş kurmak için çok önemli bir kriterdir. Ayakkabı dükkânı açmak için maddi olanaklarınızın yerli yerinde olabilmesi sizi bir adım seviyeye çıkabilmenizi kolaylaştıracaktır. Bu anlamda maddi olanaklarınızı hazırlamak işe girişmek için önemli bir adımdır.
 • Eğer yeterli maddi kaynaklarınız yoksa devlet güvencesinde KOSGEP desteği alarak maddi yönden güç kazanabilirsiniz. Bu destek sayesinde maddi sıkıntıları en aza indirmeniz mümkündür.
 • Ayakkabıcılıkta belirli bir kitleye hitap edebilmek çok önemlidir.  Hangi ayakkabı türünü satışa sunacağınızı değerlendirip, net bir karara bağlamak işin seyri açısından önem taşır. Özellikle hangi ayakkabıyı kime satacağınızı bilmeniz işlerinizi kolaylaştırır.
 • Kadın, erkek ve çocuk olmak üzere ayakkabılar üç sınıfa ayrılır. Genellikle kadın ayakkabıları satış rekorunu kırmaktadır.
 • Ayakkabı dükkânı açmak için dükkân yerinizi belirlemeniz gerekir. İnsanların kalabalık olduğu ortamlar ayakkabı satışı için idealdir. Dükkânı kolay ulaşabilir ve bir hassa merkezi bir konumda seçerseniz satışlarınızı olumlu anlamda etkileyecektir.
 • İş girişiminde bulunurken iş alanını oluşturmak en zor kısımdır.  Özellikle maddi anlamda en can yakan kısımlardan biridir. Maddiyatı yarı yarıya indirmek adına dükkân kiralamak satın almaktan daha karlı olacaktır.
 • Eğer sıfırdan başlamak zor geliyorsa, devretme düşüncesi olan ayakkabıcılar ile görüşüp anlaşmak çok kıymetli olacaktır. İşi hiç bilmeyen için hali hazırda bir işi devralmak maddi daha mantıklı olacaktır.

 

 • Plan proje ile işlerinizi yönetmek ruhunuza iyi gelecektir. Kendinize hedefler koyarak işleri planladığınızda işler yoluna girecek ve bütçe harcamalarınız daha doğru olacaktır.

 

 • Ayakkabıcı toptancıları, işinizin düzgün ilerleyebilmesi için sizin vazgeçilmez kaynağınız olacaktır. Bu yüzden toptancılarla konuşup, maddi manevi size iyi gelen toptancınızla çalışmanız çok yararlı olacaktır.
 • Ayakkabılar insan ayağını koruduğu gibi, gözede hitap etmelidir. Ürünlerinizi son moda ayakkabılardan oluşturabilirsiniz.
 • Ayakkabı dükkânı açmak görsel anlamda da sizin yeteneklerinizle birleştiğinde başarı sağlar.  Dükkânın müşteri çekebilmesi açısından ayakkabı vitrinleri kusursuz olarak düzenlenmelidir.   Vitrin dükkânın can damarıdır. Müşteriyi çeken bir mıknatıstır.
 • Ayakkabının tamamlayıcısı çantalardır. Yan ürün olarak çanta satışı da müşterilerin dikkatini çeken etkenlerden olacaktır.
 • Dükkânda sizin dışınızda çalışanlarınızın olması önemlidir. Dükkân elemanlarınızı güler yüzlü, tecrübeli kişilerden seçmeniz satışlarınızı güçlendirecektir.
 • Kendinize müşteri sağlamanın en iyi yolu kendinizi doğru tanıtabilmektir. Bu anlamda dükkanınızın tanıtımını yapabilir, el ilanı dağıtabilirsiniz.
 • Yeni açılışlara özel indirimler müşterilerin yüzünü güldüren fırsatlardır. Açılışa özel ürünlerle müşteri kazanabilirsiniz.

 

Ayakkabı Mağazası Açma Maliyeti

Her işin kendine özgü bir maliyeti vardır. Bazı iş alanlarında maliyet çok cüzi bir miktarda olurken bazı alanlarda ise oldukça yüksektir. Bunun nedeni sektör seçimi, yoğunluğu ve ekonomik şartlarıdır. Sıfırdan bir ayakkabı tasarlamak düşüncenin yansımasıdır. O ayakkabıyı yapabilmek ise başlı başına bir emektir. Bir ayakkabıyı giyilebilir hale getirmek hiç kolay değildir. Bu yüzden emek karşılığı da oldukça yüksek olacaktır. Bir ayakkabı dükkânı açmak için gerekli bütçe yüz elli bin lira kadardır.  Elbette ki bu miktar sizin maddi tutumlarınıza, planlarınıza, harcamalarınıza göre değişkenlik gösterebilir.  İyi pazarlıklar yaptığınız takdirde gerek dükkân gerekse mal alımlarında kar sağlayabilirsiniz.

Ayakkabı Dükkânı Aylık Kazancı

Ayakkabı dükkânı açmak kadar işte düzen sağlayabilmekte çok önemlidir. Dükkânı açtıktan sonra ilk bir yıl dükkandaki işleri oturtmaya çalışmak önemlidir.  Sonucunda maddi manevi olarak emek verilmiş işin meyvelerini almak gerekir. Ancak bu konuda aceleci davranmamak gerekir.  Bir şeylerin oluşabilmesi için öncelikle çalışıp çabalama gerekir.

Özellikle ayakkabı camiasında yenilik önemlidir. Modern ayakkabılar müşteri kitlesini etkilemektedir. Bu anlamda her gün kendinizi biraz daha gelişerek dükkân kaynaklarınızı değerlendirmelisiniz. Siz kendinizi sınırlamadığınızda, yeniliklere açık olduğunuzda kazançlarınız artacaktır. Elbette ki herkesin kazancı aynı olmayacaktır. Kazanç konusunda doğru stratejiler ve şans kavramı önemli bir detaydır. Ayrıca işinizi severek yapabilmenizde kazançlarınıza yansıyan bir faktördür.  Ayakkabı sektörüne baktığımızda kâr marjı yüksek sektörlerdendir.  Eğer işinizde başarıyı yakalarsanız yüzde 75 ila yüzde iki yüz arasında kar etmeniz mümkündür. Sektör aynı olsa da herkesin satışı birbirinden farklıdır. Bu yüzden kendinizi başka ayakkabıcılarla kıyaslamamanız gerekir. Herkes kendi nasibindeki kazancı sağlayacaktır. Ancak akıllıca davranışlar bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Ayakkabı dükkânı açmak sizin en büyük hayaliniz olabilir. Bu yüzden hayali gerçeğe dönüştürmek başarı ile pekişir. Bir ayakkabıcı dükkanının aylık kazancı normal şartlarda yirmi bin lira kadardır. Elbette ki giderlerde araya girdiğinde bu maliyet aylık kazanç olarak on bin liraya düşmektedir.

Kazançlarınız o işe verdiğiniz emeklerin en güzel yansımasıdır. Herkes kazancının bol ve bereketli olmasını ister. Ama yapılan bazı stratejik hatalar ile kendi kendimizi sabote ederiz. İş kurmak ciddi bir konudur. Enine boyuna düşünmeden bir işe kalkışmak ziyana ve iflasa götürür. Böylesi olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına iş sektörünü iyi seçmeli, yatkınlığınızı keşfetmelisiniz.  Hayırlı olsun dileklerimizle.

Ayakkabı Dükkanı Nasıl Açılır” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Dükkanı açmak ve farklı fikirler edinmek istiyorsanız, mutlaka dükkan açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyiniz.

Scroll to Top