Avukat Nasıl Olunur | Okunması Gereken Bölüm ve Şartlar

   18.01.2021
   A+
   A-

   Avukatlık; adaleti ve huzuru korumak için hizmet veren, gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını koruyan, yasa ve kanun işlerinde yol gösterici nitelik taşıyan mesleki gruptur. Günümüzde de oldukça popüler bir meslek grubudur avukatlık. Hal böyle olunca gençlerin aklına avukat nasıl olunurAvukat olmak için hangi bölüm okunmalı? Avukatlar ne kadar maaş alıyor? Gibi sorular gelmekte. Bu makalede avukat olmakla ilgili soruları detaylıca cevaplandıracağız.

   Avukat nasıl olunur

   Avukat nasıl olunur

   Yaklaşık 13. yy da ortaya çıkan avukatlık 1861 yılından itibaren ülkemizde de meslek haline geldi. Adaletin bir toplumun refahı için en gerekli şeylerden biri olduğunu bilen avukatlar, adalete hizmet etmeyi kendilerine görev edindi.

   Günümüzde de oldukça popüler hale gelen avukatlık pek çok gencin hayali haline gelmiş durumda. Avukat olmak için yarışan gençler üniversite sınavında öne geçmek için çabalıyor. Her meslekte olduğu gibi avukat olmak için de izlenmesi gereken bir yol ve bazı şartlar vardır.

   Okuyunuz: Önü Açık Olan Geleceğin Meslekleri

   Avukat Nasıl Olunur

   avukat nasıl olunur 2

   avukat nasıl olunur 2

   Avukat olmak istiyorsanız avukat nasıl olunur diye merak ediyor olabilirsiniz. Her saygın meslek türünde olduğu gibi avukat olmak için de öncelikle liseyi bitirmeniz gerekiyor. Daha sonra üniversite sınavına girip hukuk fakültesi kazanmanız gerekiyor.

   4 yıllık hukuk fakültesi eğitiminiz tamamladıktan sonra stajyer avukat olarak en az 5 yıllık avukatlık tecrübesi olan bir avukatın yanında staj görmeniz gerekiyor. 1 yıl sürecek olan stajın yarısı mahkemede yarısı da avukatın yanında olmak üzere tamamlanır

   Staj tamamlandıktan sonra staj belgesi ile Türkiye Barolar Birliğine baş vurulur. Baro tarafından avukat adayları incelenerek uygun görülen yeni avukatlara, avukatlık ruhsatı verilir.

   Avukat olmak sadece yasaları bilmek değildir. Avukatlık, zaman içerisinde sürekli karşılarına çıkan davalardan tecrübe edinmeyi ve araştırma yaparak kendini geliştirmeyi de gerektirir. Avukatlar serbest çalışabildikleri gibi devlet bünyesinde de çalışabilirler.

    

   Avukat Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

   Avukat Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

   Avukat Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

   Avukat olmak için lise eğitimden sonra üniversite sınavına girerek eşit ağırlık bölümünden hukuk fakültesini seçmelisiniz. Çokça tercih edilen saygın bir bölüm olan hukuk fakültesini kazanmak için iyi bir eşit ağırlık derecesine ve yüksek bir puana ihtiyacınız var.

   Son yıllarda adalet yüksek okulu mezunları da dikey geçiş sınavı ile hukuk fakültesine geçiş yaparak 4 yıllık fakülte mezunu sayılabiliyor.

   Hukuk fakültesini kazanıp bitirdikten sonra stajınızı tamamlayıp ruhsatınızı alarak avukat olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

    

   Avukatlar Ne Kadar Maaş Alıyor

   Avukatlar Ne Kadar Maaş Alıyor

   Avukatlar Ne Kadar Maaş Alıyor

   Avukat nasıl olunur gibi avukatlar ne kadar maaş alıyor sorusu da avukat olmak isteyenlerin sıklıkla düşündüğü bir soru. Avukatlar kamuda çalışabildikleri gibi özel sektörde de çalışabilirler ya da kendi bürolarını açabilirler. Tabi alacakları maaşlar da buna göre farklılık gösterir.

   Kamuda çalışan avukatlar tecrübesine göre 5 bin ile 7 bin TL arasında maaş almaktadır. Özel sektörde çalışan avukatlar ise işinde uzmanlaştıktan sonra 10 bin ile 15 bin TL arasında maaş alabilir.

   Avukatlık bürolarında ise davaya ve avukata göre değişiklik gösterebilir. Avukatlık bürolarını avukatlar tek başına açabileceği gibi bir kaç avukat birleşerek de açabilir. Ortak büro açmak masrafların ve iş yönetiminin bölünmesi konusunda daha iyi olacaktır. Bir avukatlık bürosunun aylık geliri ise 20 bin TL ile 60 bin TL arasında değişiklik gösterebilir.

    

   Avukatlık Çeşitleri Nelerdir

   Avukatlar gördükleri davlara göre farklılaşabilir bir avukat bir davayı seçerek o alanda tecrübe edinip uzmanlaşmayı seçebilir. Avukatlık çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir:

   • Kamu avukatı
   • Boşanma avukatı
   • İstinaf avukatı
   • Tazminat avukatı
   • Arabulucu avukat
   • Temyiz avukatı
   • İcra takip avukatı
   • Ceza avukatı
   • Bilişim avukatı
   • Tüketici avukatı
   • Emlak avukatı
   • İflas avukatı
   • Borç avukatı

    

   Kamu Avukatı Nasıl Olunur

   Hukuk fakültesini bitirdikten, stajınızı tamamladıktan ve avukatlık ruhsatınızı aldıktan sonra kamu avukatı olmak isteyebilirsiniz. Kamu avukatı olmak için gerekli bazı şartları sağlıyor olmanız lazım. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

   • TC vatandaşı olmak
   • Hukuk fakültesi muzunu olmak
   • Avukatlık için engel teşkil edecek bir sağlık probleminin olmaması
   • Avukatlık için zorunlu stajı tamamlamış olmak
   • Avukatlık ruhsatını almış olmak
   • Kayıt olunan baronun sınırları içerisinde ikamet etmek

   Kamu avukatı olmak için bir de KPSS’ ye girip P3 puan türünden en az 70 puan almalısınız. Bu koşulları sağladıktan sonra atamanız yapılır ve kamu avukatı olarak çalışmaya başlarsınız. Kamu avukatları devlet üniversiteleri, devlet hastaneleri, SGK, DSİ gibi kamu ve kuruluşların davalarına bakarlar. Şu an için belirlenen en düşük kamu avukatı maaşı 5224 TL’dir. Tabi bu maaş kıdem ve tecrübeye göre zamanla artış göstermektedir.

    

   Avukat Olmak İçin Gerekli Şartlar

   Öncelikle avukat olmak istiyorsanız bu konuda emin ve kararlı olmalısınız. Bu mesleği severek yapmanız için sadece maddi kaygılarla ya da statü kaygılarıyla bu mesleği seçmemelisiniz. Bu mesleği severek yapacağınızdan emin olarak avukatlığı seçmelisiniz.

   Avukat olmak için bir de bazı kişilik özelliklerine sahip olmanız gerek. İyi bir dinleyici ve iyi bir konuşmacı olmanız gerekiyor. Sözlü ve yazılı iletişim becerileri iyi olan, araştırmayı seven, sabırlı, ezber yeteneği kuvvetli avukatlık mesleğinde daha başarılı olabiliyor.

   Avukat olmak istiyorsanız bir de yaşadığınız ülkenin hukuk sisteminin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmanız gerek. Avukat olunca siz de bu hukuk sisteminin bir parçası olacaksınız. Bu nedenle hangi şartlarda çalışacağınızı bilmek geleceğiniz hakkında daha net fikirlere sahip olmanızı sağlayacaktır.

   Bütün bunların farkında olduktan ve avukat olmak istediğinize emin olduktan sonra avukat olmak için gerekli şartları yerine getirmelisiniz. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

   • Avukat olmak için hukuk fakültesi mezunu olmak şart. Türkiye’ de yaklaşık 82 tane hukuk fakültesi bulunmakta. Bu fakültelerde hali hazırda 46 bin üniversite öğrencisi bulunmakta. Siz de hukuk fakültesi öğrencisi olmak istiyorsanız üniversite sınavına girip eşit ağırlık alanından iyi bir sıralama yapmalısınız. Son yıllarda açık öğretim bölümü olan Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencileri de dikey geçiş sınavı ile geçiş yaparak hukuk fakültesi mezunu sayılabilmekte.
   • Hukuk fakültesini bitirdikten sonra stajyer avukat olarak zorunlu staj görevinizi yapmaya başlamalısınız. Bu staj, 6 ay adliyede, 6 ay en az 5 yıl avukatlık tecrübesi olan bir avukatın yanında olmak üzere toplam bir yıl bpyunca sürer.
   • Stajınız bittikten sonra Türkiye Barolar Birliğine avukatlık ruhsatınız için baş vurmanız gerekiyor. Baro tarafından uygun görülen avukat adaylarına avukatlık ruhsatı veriliyor ve avukat olarak meslek hayatlarına başlamış oluyorlar.
   • Avukatlar özelde çalışabildikleri gibi kamuda da çalışabilirler. Kamuda avukat olarak çalışabilmek için KPSS’ ye girip 70 üstü puan almak ve atanmanız gerekiyor.
   • Ya da özel kurumların avukatlık kontejanlarına baş vurarak özel kurum avukatı olabilirsiniz. Tabi avukat olduktan sonra kendi büronuzu açmanız da mümkün. Bunun için iyi bir çevrenizin olması ve kendinizi tanıtmanız çok önemli.
   • Avukat olduktan sonra mesleğinizde iyi yerlere gelebilmeniz için çokça okumalı ve araştırmalısınız. Zamanla çevre edindikçe ve adınızı duyurdukça bir avukat olarak size duyulan güven de artmış olacak. Bu nedenle araştırmaktan ve kendinizi geliştirmekten hiçbir zaman geri kalmamanız gerekiyor.

    

   Avukat nasıl olunur, okunması gereken bölüm ve şartlar ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

   Henüz yorum yapılmamış.