Asgari Ücretliye Kredi Veren Bankalar

Asgari ücretli çalışana ihtiyaç kredisi veren bankalar 2020 yılı asgari ücret tutarının belirlenmesi birlikte vatandaşların radarına giren kuruluşlar arasında yer almaktadır. Türkiye’de 12 milyondan fazla asgari ücretli çalışan bulunmaktadır. Asgari ücretli çalışan vatandaşlarımız da diğer banka müşterileri gibi acil nakit ihtiyaçlarında bankaların sundukları cazip ihtiyaç kredisi kampanyalarından yararlanmak istemektedir.Fakat bankalar; asgari ücretli çalışan vatandaşlarımızın gelir durumunu yeterli görmediği için bu kişilere ihtiyaç kredisi kullandırmaktan kaçınmaktadır. Bu sebeple asgari ücretliye kredi veren bankalar, milyonlarca vatandaşın hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri en önemli konulardan biri haline gelmiştir.

Asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızın mağdur olmaması ve acil nakit ihtiyaçlarında bankalardan talep edebildikleri finansman desteğine kavuşabilmeleri için Türkiye bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren bazı özel ve kamu bankaları, asgari ücretlilere uygun kredi kampanyaları düzenleyebilmektedir.

Kefilsiz şartsız kredi verenler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Asgari Ücretliye Kredi Kampanyası

Asgari ücretle çalışanlara kredi kampanyası düzenleyen bankalar, milyonlarca asgari ücretli çalışanın acil nakit ihtiyaçlarında sundukları cazip fırsatlar ile tercih edilmektedir. Asgari ücret tutarı, her yıl devletin resmi kurumları tarafından belirlenmektedir. Bankalar da kredi kullanma değerlendirmelerini asgari ücret üzerinden yapmaktadır. Dolayısıyla normal şartlarda asgari ücretlilerin ihtiyaç kredisi başvuruları bankalar tarafından genellikle reddedilmektedir.

Ancak daha önceden herhangi bir bankadan kredi çekmiş olup bu kredi borcunun hala ödemelerinin devam etmesi durumunda bankalar; asgari ücretli müşterilerinin kredi başvuru taleplerini doğrudan reddetmektedir. Bununla birlikte asgari ücretli olup da kredi notu bankanın belirlemiş olduğu findeks limitlerine uygun olmaması halinde de vatandaşların kredi başvurularına olumsuz dönüşler yapılmaktadır. Türkiye’de asgari ücretliye kredi veren bankalar kampanyaları, asgari ücretlinin mevcut durumda sahip olduğu kredi notu ve teminat gösterebileceği malvarlıklarına göre şekillenmektedir.

Asgari Ücretliler Nasıl Kredi Çekebilir?

Asgari ücretle çalışanların kredi çekme şartları; her ne kadar bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilse de genel olarak başvuru sahibi asgari ücretlinin bankalararası sistemde sahip olduğu kredi notunun, bankanın belirlediği seviyede olması gerekmektedir. Kredi notu belirlenen seviyeden düşük olanların başvuruları olumsuz karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra bankaların pek çoğu kredi ürünlerinde faiz oranını başvuru sahibinin kredi notuna göre belirlediği için düşük findeks notuna sahip olanların kullandıkları kredilerin faiz oranlarında değişiklikler görülebilir.

Bankalar ayrıca müşterilerine sundukları taşıt, ihtiyaç ve konut kredisi gibi ürünlerin her birinde düzenledikleri kampanyalarda; başvuru sahibinden ek belge, teminat ya da kefil gösterme hakkına sahiptir. Bu sebeple asgari ücretli çalışanlara kredi veren bankaların da talep etmesi durumunda başvuru sahibinin teminat; ek belge ya da kefil gösterebilmesi gerekmektedir. Aksi halde yapılan ihtiyaç kredisi başvurusu reddedilecektir.

SMS ile kredi alınabilecek bankalara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretle çalışanlara kredi limiti de vatandaşların en çok merak ettikleri konular arasına yer almaktadır. Örneğin asgari ücretli bir tüketici, her ne kadar asgari ücretliye kredi verse de bir bankaya gidip 50 bin TL ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunamamaktadır. Çünkü bankalar müşterilerine kredi kullandırırken ve kredi limitini belirlerken bazı kriterlere göre hareket etmektedir. Başvuru sahibinin aylık gelir durumu bu kriterlerin en önemlisidir. Asgari ücretle çalışanın kredi çektikten sonra ödemesi gereken aylık taksitlerin, başvuru sahibinin aylık gelirinin %50’sini geçmemesi kuralı bulunmaktadır.

Buna göre asgari ücret tutarının 2020 yılında belli olmasından sonra bu kurala göre bankalar asgari ücretli çalışanlara sundukları ihtiyaç kredisi kampanyalarını da yeniden şekillendirecektir. Asgari ücretliye kredi veren bankalar arasında en uygun faiz oranına sahip olanları bankaların şubelerinden ve internet sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir