Arsa Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arsa Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Arsa almak, günümüzde en iyi yatırım araçlarından biridir. Ancak arsa satın alırken olumsuz bir durum yaşamamak için dikkat etmeniz gereken birçok şey vardır. Arsa satın almak istiyorsanız, yapmanız gereken en önemli şey, satın alacağınız arsanın tapusunu görmektir. Satın almak istediğiniz arsanın tapusunu görme imkanınız yoksa, tapu bilgilerini tapu müdürlüğünde sorgulatabilirsiniz.

Arsa Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir
Arsa Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Arsa satın alırken yapmanız gereken şeylerden bir diğeri, tapunun şerhsiz olmasına dikkat etmektir. Tapu şerhi, arsanın üzerine konan, satılmasını engelleyen bir kısıtlamadır. Arsa satın almak isteyenlerin, satın almak istedikleri arsanın üzerinde haciz veya ipotek olmamasına da dikat etmeleri gerekmektedir.

Arsa satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de arsanın mevkisidir. Özellikle yatırım amaçlı satın alınacak arsalarda arsanın ulaşım, eğitim, sağlık hizmetleri gibi noktalara yakın olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu unsurların dışında, bir arsa satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok farklı unsur vardır. Bu unsurlara dikkat ederek satın alacağınız arsa, sizin ve ailenizin geleceği için iyi bir yatırım aracı olabilir.

Arsa Nasıl Satın Alınır?

Arsa satın almak istiyorsanız, birkaç farklı yöntem kullanarak size en uygun arsayı satın alabilirsiniz. Bu yöntemlerden biri internet üzerinde emlak ilanlarını incelemektir. İnternette yüzlerce emlak sitesinde birçok arsa ilanı bulunmaktadır. Bu ilanları inceleyerek sizin için en uygun arsayı satın alabilirsiniz. Arsa satın almanın bir diğer yöntemi ise arazi satın almak istediğiniz bölgede hizmet veren emlakçılarla görüşmektir. Bölgenizdeki emlakçılardan arsa satın almanın birçok avantajı vardır. Bu yöntemi kullanarak satın almak istediğiniz arsayı yakından görebilir, emlakçıdan arsa ile ilgili detaylı bilgi alabilir ve arsanın sahibiyle pazarlık yaparak satın almak istediğiniz arsayı uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Arsa ve Tarla Arasındaki Fark?

Arsa alırken arsanın özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir. Bazı araziler ve tarlalar, arsa adı altında satılmaktadır. Tarla özelliğine sahip arazilerin alınması, gelecekte birçok olumsuz sonuç doğurabilir. Arsa ve tarla arasındaki fark, iki arazinin farklı imar özelliğine sahip olmasıdır. Arsa, imara açık olan, belediye sınırları içinde olan, üzerine bina ve konut yapılabilen arazidir. Tarla ise imara kapalı olan arazilerdir. Tarlalar ise tarım yapılan arazilerdir. Bir arazinin üzerine inşaat yapılabilmesi için o arazinin arsa özelliği taşıması gerekmektedir. Bu yüzden arsa satın almak istiyorsanız satın alacağınız arazinin tarla olmamasına dikkat etmelisiniz. Arsa almak isterken tarla olan bir arazi satın alırsanız, gelecekte bu arazinin üzerine konut inşa edemeyebilirsiniz.

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsa satın alırken gelecekte mağdur olmamak için bazı önemli noktalar vardır. Arsa satın almak isteyenlerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Tapu: Arsa alırken dikkat etmeniz gereken konuların başında tapu gelmektedir. Arsa almadan önce arsanın tapusunun olup olmadığı araştırılmalıdır. Satın almak istediğiniz arsanın tapusu başka bir araziye ait olabilir. Bu tür bir sorunla karşılaşmamak için, tapu müdürlüğüne müracaat ederek almak istediğiniz arsanın tapusu ile ilgili bilgi almanız gerekmektedir.

Tapu Şerhi: Arsa satın almak istiyorsanız satın almak istediğiniz arsanın şerhli olmamasına dikkat etmelisiniz. Tapu şerhi, bir arsaya satılamaz kısıtlaması getirmektir. Başka bir deyişle, tapu şerhi, bölünmüş bir arazi veya arsanın bazı hak sahipleri tarafından satışa kısıtlama getirmesidir. Tapu şerhi olan arsalarda, arsayı satın almadan önce hak sahipleri ile anlaşmanız  gerekmektedir.

Arsa Borcu: Bir arsa satın alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise, arsanın borçlu olup olmadığıdır. Satın almak istediğiniz arsanın üzerinde borç, ipotek, haciz gibi kısıtlamalar olabilir. Bu tür borçlar arsanızı kullanamamanıza neden olabilir. Bu yüzden arsayı almadan önce borçsuz olduğundan emin olmalısınız.

Arsanın Niteliği: Almak istediğiniz arsa ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer konu arsanın niteliğidir. Bir arsa satın almadan önce, öncelikle arsanın niteliğini öğrenmelisiniz. Bunun için arsanın tapusuna bakmanız gerekmektedir. Arsanın tapusunda arsa yerine tarla yazıyorsa, alacağınız arazi arsa değildir. Tarla niteliği taşıyan araziler ise imarsız arazilerdir. İmarsız arazilerin üzerine konut ve bina yapılamamaktadır. Bu yüzden satın alacağınız arazinin arsa niteliğinde olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Arsanın Konumu: Bir arazi satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri arazinin konumudur. Arsanın bulunduğu mevki, ana yola uzaklığı, hastane, eğitim ve ulaşım imkanları arsanın değerini belirleyen en önemli unsurlardır. Arazi satın almak isteyenler arsanın imar planını da incelemeli, imar durumuna göre karar vermelidir.

Müfrez Arsa Satın Alınır mı?

Müfrez arsa, bir arsanın birden fazla parçaya ayrılmış olmasıdır. Bir arsa birden fazla parsele bölünüp bu parseller ayrı ayrı satışa çıkarılabilir. Bu tür arsalara müfrez arsa adı verilir. Müfrez arsa ücretleri daha uygun olduğu için bu arsalara talep fazladır. Ancak müfrez arsa satın almak bazı sakıncalara neden olabilir. Örneğin müfrez arsaların satışı, arsa üzerinde hak sahibi olan parsel sahiplerinin oy birliği ile gerçekleşir. Eğer bazı parsel sahipleri onay vermezse satış gerçekleşmez. Bu yüzden müfrez arsa satın almadan önce ön ödeme yapmamak gerekir. Arsanın diğer hak sahipleri ile anlaştıktan sonra müfrez arsa satın alınabilir.

Okuyunuz: Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsa Satın Almak İsteyenlere Öneriler

Arsa satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli konu bulunmaktadır. Arsa satın alırken bu konulara dikkat etmek gerekmektedir. Bu konuları arsa satın almak isteyenlere öneriler olarak şöyle  sıralayabiliriz:

  • Arsa alırken anayollara yakın arsalar tercih edilmelidir. Anayola yakın arsaların değeri, uzak olanlara göre daha kısa sürede artmaktadır. Özellikle arsanın satın alınma nedeni yatırım ise arsanın anayol üzerinde olmasına veya anayola mümkün olduğunca yakın olmasına dikkat edilmelidir.
  • Arsa satın alırken tek tapulu arsalar tercih edilmelidir. Eğer tek tapulu bir arsayı satın almak için yeterli bütçeye sahip değilseniz, hisseli arsa satın alabilirsiniz. Ancak hisseli arsa satın alırken, arsanın gelişmiş bir bölgede olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Arsaların değeri, bulundukları mevkiye göre belirlenir. Bu yüzden arsanın mevkisi titizlikle seçilmelidir. Gelişmeye açık olan şehirlerde ve bölgelerde arsaların değeri gelecekte artış gösterir. Bu yüzden gelişime açık bölgelerden arsanın alınmasına dikkat edilmelidir. Arsanın belediye, okul, hastane gibi kurumlara yakın olmasına da özen gösterilmelidir. Aynı zamanda arazinin ulaşım sorunu olmamalı, satın alacağınız arazi ulaşım güzergahlarına yakın olmalıdır.
  • Bir arazinin çevresinde ne kadar fazla yol varsa, o arsanın değeri o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden bir arazi alırken çevresindeki yol sayısına ve ulaşım planına dikkat edilmesi çok önemlidir.
  • Bir araziyi satın almadan önce, arazinin imar planı detaylı olarak incelenmelidir. Gelecekte arazinin bulunduğu bölge geliştiğinde, arazinin değerinin artacağı göz önünde bulundurulmalıdır.
  •  Arsanın konut yapma amacıyla satın alındığı durumlarda, arsanın yakınlarında fabrika, üretim tesisi veya endüstriyel yapılar olmamasına dikkat edilmelidir. Sanayi kuruluşlarına yakın olan arsalarda hava kirliliği gibi faktörler, arsanın değerini azaltacaktır.
  • Arsanın yatırım amacı ile satın alındığı durumlarda, yaya geçidi, trafik ışıkları gibi noktalara yakın olmasına dikkat etmek gerekir. Bu noktalarda arsanın endüstriyel işletmelere kiralanması veya satılmasıyla yüksek kâr elde edilebilir. Bu yüzden özellikle yatırım amacıyla satın alınan arsaların işlek caddelere yakın olmasına dikkat etmek gerekmektedir.
Scroll to Top