Ankara Antlaşması

Ankara antlaşması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İngiltere’de iş kurma ve yerleşim hakkı sağlayan ve günümüzde de geçerliliğini koruyan bir antlaşmadır.

Bu antlaşmada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu antlaşmanın sadece iş kuracak kişileri kapsamasıdır, bu antlaşmaya dayanarak İngiltere’de  maaşlı çalışamazsınız ancak iş kurup dilediğiniz gibi ürün/hizmet satabilirsiniz.

Bu vize türüne 18 yaşından büyük her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvuru yapabilir, kişiler istedikleri alanda çalışma şekillerini de kendileri belirleyebilirler. Ayrıca başvuru sahipleri İngiltere’de bu vize türüne sahip olduktan sonra aile bireylerini de yanına alabilir ve İngiltere’ye yerleşerek İngiltere vatandaşı olabilirler. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu vizeyle normal şartlarda maaşlı olarak çalışamazsınız ancak aile bireylerinizi de yanınıza alabildiğiniz için dolaylı yoldan bunu başarmanız mümkün. Diyelim ki siz İngiltere’de bir firmada yazılım mühendisi olarak çalışmak istiyorsunuz ve eşiniz ise ev hanımı. Bu durumda eşiniz Ankara antlaşması ile iş kurmak için vize başvurusu yapıyor ve vizesini alınca sizi de İngiltere’ye aldırıyor. Bu durumda aile bireylerinin çalışmasında bir engel olmadığı için siz dilediğiniz firmada çalışabilirsiniz.

İngiltere’de halihazırda İngiltere Turist Vizesi, İngiltere Ziyaretçi Vizesi, İngiltere Çalışma Vizesi, İngiltere Yerleşim Vizesi, İngiltere Evlilik Vizesi, İngiltere İş Vizesi, İngiltere Öğrenci Vizesi gibi vize türleriyle bulunan bireyler de Ankara Antlaşması Vizesiyle İngiltere’de kendi işlerini kurabilir.

Ankara Antlaşması Vizesi başvuru şartları ve prosedürleri noktasında diğer İngiltere vizesi türlerinden ayrılmaktadır. Bu vizenin başvuru şartları arasında yüksek standartlarda sınırlamalar bulunmamaktadır. Burada önemli olan şudur ki, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurusu için gereken evraklar başvuru sahibine özgü olmalıdır.

Evden (home office) ya da bağımsız (freelance) iş yeri açarak, ortaklık kurarak, bir işletmeyi devralarak vb. şekillerde yapmak istediğiniz işin çalışma yöntemini/şeklini kendiniz belirleyebilirsiniz. Çalışma şekliniz hususunda sınırlama bulunmayan Ankara Anlaşması Vizesi ile sektör kısıtlaması da bulunmamaktadır.

Ankara Anlaşması Vizesi için sermaye alt üst limiti belirlenmemiştir. İngiltere’de yapacağınız işe ve yöntemine göre sahip olmanız gereken sermayeyi kendiniz belirleyebilirsiniz; fakat bunun için yapacağınız işin piyasa araştırmalarının yapılması gerekir.

Ek olarak kurmayı hedeflediğiniz işte, mesleki yeterliliğe sahip olduğunuzu belgelerle kanıtlamanız gerekiyor. Herhangi bir alanda mesleki yeterliliğe sahip olmayan ancak eğitim almış olan bireyler de Ankara Anlaşması vizesi başvurusu yapabilirler fakat hem eğitim almış, diploma sahibi hem de mesleki yeterlilik ve deneyime sahip olan bireylerin vize alma ihtimali daha yüksek olacaktır.

İngiltere’de yapacağınız işin gerektirdiği ve başkalarına ihtiyaç duymayacağınız şekilde işinizi sürdürebileceğiniz kadar bir İngilizce dil bilgisi vize sonucunun olumlu olma ihtimalini artıracaktır. Herhangi bir sınavla İngilizce bilginizi kanıtlama şartı bulunmamaktadır. İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin bilmeleri gereken İngilizce dil bilgisi seviyesi seçilen sektöre ve kurulacak işe göre değişmektedir.

Diğer bir önemli nokta ise, kuracağınız işten para kazanma potansiyelinizin olduğunun çeşitli belgelerle başvuru dosyasında kanıtlanmasıdır. Bunun için kuracağınız işin tüm giderleri çıkarıldıktan sonra hem vize sahibi hem de varsa bağımlılarının (eş ve çocuklar) yaşam masraflarının karşılanabileceği kadar paranız bulunmalıdır. Buna ek olarak para kazanma potansiyeli; pazar ve fiyat araştırmaları, rakip analizleri, bilanço ve projeksiyonlar, kar-zarar hesaplamaları vb. bilgilerle oluşturulacak olan iş planıyla (business plan) belgelenmelidir.

Bireyler eğitim vereceği alana göre ve deneyimine göre kar elde edebilir. Belirli bir skala olmamakla birlikte bireylerin vereceği eğitim veya yapacağı öğretmenlik işi için alt ve üst limit belirlemek oldukça zordur.

Ayrıca İngiltere’de Ankara Anlaşması Vizesi ile iş kuracak bireylerin potansiyel müşterileri bulunmalıdır. Yalnızca potansiyel müşterilere sahip olarak değil proje kapsamında yapılan çalışmalarla da iş fırsatı yakalanabilir.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu yapacak olan kişiler, öncelikle hangi işi yapacaklarına ve bu işi hangi çalışma yöntemiyle yapacaklarına karar vermelidir.

 • Evden (home Office),
 • Bağımsız (freelance),
 • İş yeri açarak,
 • Ortaklık kurarak
 • Bir işletme devralarak kendi işinizi kurabilirsiniz.

Ankara Antlaşması Vizesi için gerekli belgeler listesindeki evrakların eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Kuracağınız işe veya sektöre uygun başvuru evraklarına örnek olarak;

 • Başvuru sahibinin diploma, sertifika, eğitim belgeleri,
 • Önceki iş yerlerinden alınmış referans mektupları,
 • İş planı,
 • Mesleğinde deneyim sahibi olduğunuzu gösteren belgeler,
 • Başvuru formu,
 • Dilekçe, niyet mektubu vb. verilebilir.

Başvuru sahipleri İngiltere’den yapılan başvurularda 2018 yılının Kasım ayında açılan başvuru merkezlerinden, Türkiye’den yapılan başvurularda ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya ve Gaziantep’te bulunan başvuru merkezlerinden randevu alarak başvuru dosyasını teslim edecek ve biyometrik bilgilerini (fotoğraf, parmak izi ve göz taraması) verecektir.

İngiltere’den yapılan başvurular ortalama 6 ay içerisinde, Türkiye’den yapılan başvurular 3 ile 12 hafta arasında sonuçlanabilmektedir. Bu süreler ortalama olarak verilmiş olmakla birlikte çeşitli sebeplerle uzayabileceği gibi daha kısa süre içerisinde de başvuru sonucu alınabilir.

Ankara Antlaşması Vizesi ilk başvurusunda öncelikle 1 yıllık vize verilir. Vize uzatma başvurularıyla 2 veya 3 yıllık daha vize alınır. 5 yıl İngiltere’de yaşayan kişiler İngiltere sürekli oturum başvurusu yapabilir. 12 ay daha sürekli oturumun sonunda, toplamda 6 yıl İngiltere’de yaşayan bireyler İngiltere vatandaşlığı alabilir.

Sürekli oturum ve İngiltere vatandaşlığı başvuru şartlarının farklı olması sebebiyle başvuru dosyasında bulunması gereken evraklar farklılık gösterecektir.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu yapan kişilerin varsa bağımlıları (eşi ve 21 yaş altı çocukları) Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi ile İngiltere’de vize sahibiyle yaşama fırsatı bulacaktır. Bağımlı eş ve 16 yaş üstü çocukları, herhangi bir iş yerinde çalışma hakkı bulabileceği ve sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği gibi devlet okullarında eğitim alabileceklerdir.

İngiltere vizesi ret sebeplerinin oldukça çeşitli olmasının sebebi başvuru sahiplerinin başvuru dosyasına göre değişmesidir. Başvurulacak vize türünün farklı olması ve yaşam koşullarının kişiden kişiye değişmesi vize reddi sebeplerini standart kalıba sokmamızı engellemektedir.

İngiltere vizesi ret nedenleri arasında eksik bilgi, yalan beyan, yanlış bilgi veya belge vb. olabileceği gibi başvuru şartlarının sağlanamamış olması, vize türünün doğru seçilmemiş olması gibi durumlar da bulunabilir. Bu vizenin başvurularında ret alan kişiler idari itiraz (administrative review) ve itiraz kapsamlı yeniden değerlendirme başvurusu (re-consideration) yapabilir.

İngiltere vize reddi sebeplerinin haksız ve yersiz olduğunu düşünen bireyler, ilk başvuruda kullanılan evrakların yeniden değerlendirilmesini talep ederek idari itiraz başvurusunda bulunabilirler. Başvurunun değerlendirilmesinde gözden kaçan bir bilgi, değerlendirilmeye alınmamış bir belge sebebiyle İngiltere vizesi ret kararı verilmiş olduğunu düşünenler ise, İngiltere vizesi reddine itiraz dilekçesi ve savunmalar gerekli terminolojiye uygun hazırlanmasıyla başvurunun yeniden değerlendirilmeye alınması talep edilecek, ek bilgi ve belgelerin de itiraz dosyasına koyulmasıyla yeniden değerlendirme başvurusu yapılabilecektir. İdari itirazın aksine yeniden değerlendirme başvurusunda ek bilgi ve belge vize itirazlarında kullanılabilmektedir.

Ankara Antlaşması Vizesi sahibi olan kişiler, İngiltere’de bu vize türüyle kendi işini kurmak zorundadır. Bu kişilerin başka bir şirkette çalışan olmaması gerekir. Ancak böyle bir durumun tespiti durumunda gelecekte yapacağınız Birleşik Krallık vizesi başvurularında sorun yaşayabilir, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi uzatma başvurularında ret kararıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, Ankara Anlaşması Vizesine sahip olduğunuzda İngiltere’de süresiz oturum başvurusu yapana kadar 5 yıl boyunca devlet sosyal yardımlarından yararlanma imkanınız bulunmamaktadır.

Kaynak: Css Legal

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir