Amerika’da Şirket Kurmak LLC | 2019 Detaylı Anlatım

Amerika’da şirket kurmak isteyenlere doğru bilinen yanlışları detaylıca anlatmak için bu yazıyı oluşturdum.Araştırma yaptığınız zaman tüm sitelerin Delaware eyaletini tavsiye ettiğini görebilirsiniz.Ancak ben bu sitelerden farklı olarak sizlere Wyoming eyaletinde Limited Liability Company yani LLC şirket kurmanızı tavsiye ediyorum.Yazı içerisinde Amerika’da şirket kurmak konusunda bu iki eyaletin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğim sizlere.Anlattıklarımdan sonra bana bu konuda hak vereceğinize eminim.Aynı zamanda ” Amerika’da şirket nasıl kurulur, ITIN ve EIN numarası almak ve banka hesabı açmak ” konusunda detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

 

Amerika'da Şirket Kurmak

Amerika’da Şirket Kurmak

 

Not: Paypal hesabı açmak için Amerika’da şirket kurmak istiyorsanız, önce  Paypal Hesabı Açma Yöntemleri başlıklı yazıda yer alan diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

 

 

Amerika’da Şirket Kurmak

Paypal, Stripe, Dropshipping veya shopify gibi bir çok nedenden dolayı Amerika da şirket açmanız gerekebilir.Öncelikle dünyanın öbür ucunda yer alan bir ülkede şirket açmak gözünüzü korkutmasın.Emin olun Türkiye’de şirket açmaktan hem daha ucuz hem de daha kolay.Bütün işlemlerini online olarak 1 hafta içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.Tabi her şey sizin tercihinize bağlı olarak.Yani bazı işlemleri siz yapmak isterseniz bu süreç uzun sürebilir, ancak acente aracılığıyla yapayım hiç uğraşmayım diyorsanız kısa ve biraz maliyetli olur.

 

 • Amerika’da şirket kurmak için iki seçeneğiniz var.Birisi bizde bilinen adıyla  Limited yani LLC, Diğeri ise Corporation şirket.

 

Corporation Şirket: Prestijli iş yapan büyük kuruluşlar için tavsiye edilir.Bizdeki anonim şirket ile benzer yanları çok.Sermaye arttırımı, hisse senedi açılımı, ortaklara kar dağıtımı veya şirket içerisine kıymet, miras  aktarımı gibi avantajları vardır.Yılda iki defa vergi ödenir.Birincisi kişisel vergi ikinci ise kurumsal gelir vergisi.Oldukça maliyetli gözükür.O yüzden Corp kurmanıza gerek yok.1 milyon doların üzerinde kazanç sağlıyorsanız belki düşünebilirsiniz.

 

Limited Liability Company (LLC) : Şirket sahiplerinin hangi ülkede olduğu, birey mi yoksa tüzel kişilik mi, bu konuda herhangi bir kısıtlamanın olmadığı şirket yapısı.Vergilendirilmesi eyaletlere göre farklılık gösterir.Ancak bir çok eyalette fili işletme sahibi olmadan, kolaylıkla şirket oluşturabilirsiniz.Minimum bilgi gereklili ve oluşturulması daha kolaydır.Kısacası sizin oluşturmanız gereken şirket türü LLC.

 

Hangi tür şirket kurmanız gerekliliği konusunda fikir birliğine vardık.Uygun maliyetler ve vergi avantajı için LLC kurmanız gerekiyor.Ancak asıl büyük soru hangi eyalette kurmanız gerektiği.Şimdi bununla ilgili bir kıyaslama yapmak istiyorum.

 

 

Delaware ve Wyoming Karşılaştırması

Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?

Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur?

Forbes ilk 500 listesinde yer alan şirketlerin büyük bir çoğunluğunun Delaware eyaletinde kurulduğundan bahsediliyor.Evet bu doğru.Benim de yıllık kazancım 50 milyon doların üzerinde olsa, bende davaların en hızlı çözüldüğü ( wyoming’e göre tek avantajı) Delaware eyaletinde şirket kurardım.Ancak geliri düşük olan bir işletme için neden yıllık minimum 300 dolar ödemek zorunda kalayım ki? Paypal, Stripe, Etsy veya Shopify için bu ücreti ödemeye değer mi?Üstelik şirketi Mayıs ayında da açsam, Temmuz ayında da açsam 1 haziran da bu rakamı ödemek zorundayım.Bu oldukça saçma.Ayrıca 300 dolar sabit ücret biraz cesaret kırıcı.

 

Ben küçük bir işletme olduğum için herhangi bir mahkemelik bir durum olmayacağına eminim.Sırf bu avantaj için yıllık 300 dolar ödemek yerine Wyoming eyaletinde 52 dolar ödemeyi tercih ediyorum.Üstelik bu ücreti kuruluş tarihinin 365. günü veya 1 gün sonra ödüyorum.Yani bir yılı doldurduktan sonra.Bu saydıklarım benim için en büyük avantajlar.Tabi burada bitmedi. Delaware için bazı evraklarda ek ücret ödemeniz gerekiyor.Bu ek ücretlerin büyük bir çoğunluğunu Wyoming LLC için ödemenize gerek yok.En iyisi bunları detaylıca anlatayım sizlere.

 

Devlet Kurumlar vergisi : Delaware’de ödenir, Wyoming’de ödenmez.

Şirket Pay Vergisi: Delaware’de alınır, Wyoming’de alınmaz.

Yıllık Şirket Raporu: Delaware’de hazırlamak zorundasınız, Wyoming’de istemiyorlar.

Gerekli Sertifikalar : Delaware’de bunun için ücret ödeniz, Wyoming  ücretsiz olarak size bu evrakları verir.

Başka Eyalete Şirket Taşıma: Delaware’de kabul edilmez, Wyoming’de izin verilir.

IRS Paylaşma: Delaware bunun için kurumlar vergisi bilgisini ister.Wyoming’de paylaşma zorunluluğunuz yok.

Şirket Kapatma: Delaware’de şirket kapatmak için 200 dolar ücret ödersiniz.Wyoming’de bu ücret sadece 50 dolar.

Tek Dezavantajı: Kuruluş evrakları için tek seferlik Delaware’de 90 dolar talep edilirken, Wyoming’de 102 dolar isteniyor.Emin olun 12 dolar değil 200 dolar fark olsa bile yine Wyoming eyaletini tercih ederim.Daha detaylı karşılaştırma için bu siteye bakabilirsiniz.

 

Şimdi Wyoming eyaletinde şirket kurmak istiyorsanız aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Amerika’da Şirket Kuruluş Adımları

Amerika’da şirket kurmak istiyorsanız mutlaka bir acente ile çalışmak zorundasınız.Wyoming eyaletinde bu işlemleri yapan 100’lerce ofis ve avukatlık şirketleri var.Acente ücretleri yıllık 45 dolar ile 150 dolar arasında değişiyor.Devletin acente ile çalışmanızı istemesinin  nedeni, işlemlerin daha profesyonel ve daha hızlı gerçekleştirilmesi için.

 

Wyoming eyaletinde şirket kurmak için devlete 102 dolar evrak bedeli + yıllık acente ücreti ödeyerek şirket kurulumu yapabilirsiniz.Acente seçimi ve şirket kuruluşu için size 2 tercih sunmak istiyorum.

 

Tercih 1 : Amerika’da şirket kurulumu için Delaware eyaletini tercih etmek isterseniz, bugüne kadar bir çok Türk girişimceye aracı olan Delawarefile şirketini tavsiye ederim.Bu site üzerinden Amerika’da şirket kurmanız mümkün.Normal şirket kuruluşu için talep ettiği acente ücreti sadece 40$.Ekstra ihtiyacınız olabilecek belgeler için site üzerinde canlı yardım, e-mail ya da telefon numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.Delawarefile firması sayesinde IRS formu, EIN numarası, işletme sözleşmesi ve bir çok ekstra masraf çıkaracak belgelere uygun fiyata sahip olmuş olursunuz.Siteye giriş yaptığınızda şirket kuruluşu için 179 $ ücret talep edildiğini görebilirsiniz.Oldukça rekabetçi ve uygun bir fiyat.” Şirket Başlat” butonuna tıkladığınızda karşınıza seçeneklerin olduğu bir ekran çıkacak.

 

Karşınıza çıkan sayfa üzerinden EIN numarası, ITIN numarası, Sanal Adres, Telefon Numarası gibi bir çok hizmeti şeffaf bir şekilde satın alabilirsiniz.Delawarefile firması bu konuda oldukça güvenilir ve köklü bir firmadır.

Delaware'de Şirket Kurmak

Delaware’de Şirket Kurmak

Tercih 2 : Şimdi gelelim diğer seçeneğe.Daha yerel bir acente ile çalışmak isteyebilirsiniz.Bu konuda da en iyi fiyatı 102 dolar devlet ücreti + 48 dolar acente ücreti ile bu siteden alabilirsiniz.Yani 150 dolar.Bu ofis sadece Wyoming eyaletinde LLC kurulumu ile ilgileniyor.Yani sizin ihtiyacınıza göre daha yerel hizmetlerde bulunabilirler.Örneğin; büyük şirketlerde bazen sadece robotlar ile konuşursunuz.Küçük şirketlerde ise karşınızda gerçek bir muhatap bulursunuz.

 

 

Acente Seçimi Sonrası Yapılacaklar

Acente için karar verdikten sonra sizden form doldurmanız istenir.Bu form acente tarafından size online olarak gönderiliyor.Formun içeriğinde yazanlar arasında en önemli olanı şirket ismi belirleme kısmı.Zira isim belirlerken benzer isimde başka bir şirket olmamasına ve Amerikan devlet kurumlarının kısaltma isimlerini (FBI gibi) içermemesine dikkat etmeniz gerekiyor.Bu site  üzerinden belirlediğiniz şirket adının uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.(Wyoming Eyaleti resmi sorgulama sitesi)

Resimde olduğu gibi 2. seçeneği işaretleyin.

Resimde olduğu gibi 2. seçeneği işaretleyin.Amerika’da Şirket Kurmak

Formu doldurup onay verdikten sonra 5 işi günü içerisinde şirket kurulumunu tamamlamış oluyorsunuz.Şimdi maddeller halinde yapmamız gerekenleri toparlayalım.

 

 • Eyalet için acente seçimi
 • Şirket adının belirlenmesi
 • Devlet Evrak Ücreti + Acente ücreti ödenmesi
 • Acente Tarafından Gönderilen Formun Doldurulması
 • Bir hafta içerisin şirketiniz kurulmuş ve evraklar size gönderilmiş oluyor.

 

Şirket kuruluş aşamasının ilk adımları bu kadar.Asıl sizi uğraştıracak konu ise şirket adına banka hesabının açılması.Banka hesabı açabilmeniz için bir çok banka sizden kalıcı bir ofis adresi, Federal Kimlik numarası(EIN) ve İyi niyet formu ister.

 

 

Amerika’da LLC Banka Hesabı Açmak

Amerika'da Banka Hesabı Açmak

Amerika’da Banka Hesabı Açmak

Amerika’da şirket kurmak kolay evet.Ancak istenen evraklar konusunda bilgi sahibi değilseniz, banka hesabı açmak konusunda zorlanabilirsiniz.11 Eylül saldırıları sonrasında Amerika’da banka hesabı açmak zorlaştı.Bankalar sizin gerçek bir kişi ve kim olduğunuzdan emin olmak istiyor.Bunun için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız var.

 

 • Damgalı ve Onaylı LLC kuruluş Belgesi (şirket kuruluşundan sonra acente size gönderiyor)

 

 • EIN onay Mektubu ( Ekstra ücret ile acenteden alabilirsiniz.Ya da kendi çabanızla sizin almanız mümkün.SS4 formu ve EIN numarası alma adımlarını aşağıda bulabilirsiniz.)

 

 • Pasaport veya Kimlik Fotokopisi (Pasaport her zaman daha etkilidir)

 

 • Adres Bilgisi(Acentenin otomatik verdiği adres kabul edilmiyor.Yukarıda verdiğim yerel acente aylık 30 dolara sanal adres hizmeti veriyor)

 

 • Hesaba yatırılması Gereken Para(Minimum depozito olarak ifade edilir.Ancak bir çok bankada bunu yatırmanıza gerek yok)

 

 • İyi niyet Sertifikası ( Incfile şirketi bunu tüm paketlerde ücretsiz olarak veriyor.)

 

 • Şirket Telefon Numarası ( Incfile Bedava veriyor, isteğe bağlı olarak özel aylık 10 dolar karşılığında alabilirsiniz)

 

 • Damgalı Şirket Mührü (30 dolara bu mührü alabilirsiniz.İlk aşamada çoğu bankada gerekli değil)

 

Yukarıda ki  listede  istenilen evrakları acenteniz üzerinden veya bireysel olarak kolaylıkla temin edebilirsiniz.Örneğin; sanal ofis hizmetini 30 dolardan daha uygun fiyata veren bir yer var ise, bu hizmeti onlardan temin edebilirsiniz.Telefon numarası için de geçerli bu durum.

 

Önemli Not: Transferwise üzerinden sadece EIN numarası ile Amerika’da banka hesabı açmanız mümkün.Bunun için bireysel hesap açtıktan sonra işletme hesabı oluştur linkinden bu işlemi yapabilirsiniz.

 

 

ABD’de Online Hesap Açılabilecek Bankalar

Amerika’da tüm bankaların çalışma prensipleri farklıdır.Hatta aynı banka şubelerinin  eyaletlere göre farklı şartları vardır.Aşağıda paylaştığım bankalar ile hesap açma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Slicon Valley Bank: Yenilikçi ve yabancı müşteriler için en avantajlı bankalardan birisi.Banka hesap açılış işlemeni en kolay bu banka üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

TIAA Bank: Online olarak en kolay hesap açabileceğiniz 2. banka.5 dakikada EIN numaranız ile hesap açabilirsiniz.Şube sayısı yok denecek kadar azdır.Online olarak hizmet verir.Enpara gibi.

 

Wells Fargo: Fiili olarak neredeyse tüm eyaletlerde şubesi vardır.Diğer bankalara göre daha az evrak talebinde bulunur.Onaylanma süresi 5 dakikadır.

 

Not: Payoneer ile hesap açtığınız zaman bireysel olarak size First Century Bankası üzerinden banka hesabı açılır.Eğer işletme hesabı başvurusunda bulunursanız sadece EIN numaranızın olması yeterlidir.Daha sonra doğrulama için adres, telefon ve LLC kuruluş evrakı göndermeniz istenir.

 

Diğer Bankalar: Bank of America, JP Morgan Chase, Citibank, Deutsche Bank ve HSBC üzerinden banka hesabı açabilirsiniz.

 

 

EIN Numarası Nedir ve  Nasıl Alınır?

İş veren kimlik numarası diğer bir adıyla da Federal Kimlik numarası olarak anılır.EIN numarası almak için herhangi bir çalışanın olması gerekmiyor.Bu numarayı şirkete ait sosyal güvenlik numarası olarak düşünebilirsiniz.Banka hesabı açmak, kredi almak veya kredi kartı başvurusu yapmak için mutlaka 9 haneli olan bu numaraya ihtiyacınız var.İsteğe bağlı olarak 250 dolar karşılığında bağlı bulunduğunuz acenteden bu numarayı talep edebilirsiniz.Sizin adınıza başvuru yaparlar.Hayır ben bu parayı ödemek istemiyorum diyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin.Zira ”EIN Numara” başvurusu yapmak tamamen ücretsiz.

 

Başvuru yapmak için önce IRS (Amerikan Vergi Dairesi) üzerinde bulunan SS4 formunu indirin ve doldurun.Doldurma işlemini tamamladıktan  sonra  Faks numarasına: (855) 641-6935 formu gönderin.Faks değil de posta yolu ile göndermek istiyorum derseniz aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.(Ancak Faks daha kısa sürede EIN numarası almanızı sağlayacaktır.)

 

Adres: Internal Revenue Service, Attn:  EIN Operation, Cincinnati, OH 45999

 

Önemli: LLC kuruluş onayını almadan EIN başvurusu yapmayın.EIN başvurusu yaparken adres olarak Türkiye’deki adresinizi gösterebilirsiniz.Türkiye adresinizle EIN numarası alabilirsiniz.Ancak banka hesap başvurusu yaparken EIN formunda yer alan adresin farklı olmasından dolayı sorun yaşarsınız.Eğer sadece Transferwisa veya Payoneer ile işletme banka hesabı açmak istiyorum diyorsanız, EIN formunu Türkiye’de ki adres bilginizle ya da acentenin size verdiği posta adresi bilgisiyle doldurabilirsiniz.

 

### Formu doldururken siyah kalem kullanın.Ayrıcı Büyük harf kullanarak istenilen bilgileri doldurun.Formu nasıl doldurabilirim konusunda sıkıntı yaşarsanız yorumlar bölümünden yazabilirsiniz.Size bu konuda yardımcı olacak form örnekleri gönderebilirim.

 

EIN numarası alma kısmını sizlere anlattım.Şimdi en önemli kısma gelelim.Yukarıda yazmış olduğu bazı terimler ve evraklar konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor.Ayrıca karşınıza çıkabilecek farklı terimlerle ilgili.Sizin için ufak bir sözlük oluşturuyorum.Bu tanımları öğrenerek Amerika’da şirket kurmak için neyi, niye satın aldığınızı bilmiş olacaksınız.

 

IRS (Internal Revenue Service) : Amerika Gelir idaresine bağlı iç gelir servisidir.

 

ITIN Number: Bireysel Vergi Kimlik Numarası.IRS tarafından bu numara ile vergi takibi sağlanır.Vergi Beyannamesi verecekseniz bu numaraya başvurabilirsiniz.Bunun için muhasebeciye ihtiyacınız var.

 

Yıllık Rapor Uyumluluğu: Şirket hakkında eyalet tarafından yıllık rapor istenir.Acenteler bu raporu 100 $ ücretle hazırlar.Ancak Wyoming eyaletinde böyle bir rapor hazırlamanız gerekmiyor.

 

Apostil : Eğer farklı bir ülkede banka hesabı açmak istiyorsanız, Apostil almanız gerekiyor.Bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilmesi anlamına gelir.

 

İyi Niyet Sertifikası: Bir şirketin vergi ödediğini, yasal olarak kuruluş prosedürlerini tamamladığını gösteren belgedir.Diğer eyaletlerde bu sertifika için ücret öderken Wyoming de ödeme yapmadan bireysel olarak alabilirsiniz.

 

Şirket Mührü(Company Seal): Şirket adı, kuruluş tarihi ve eyaleti simgeleyen soğuk damga.

 

Şirket Kuruluş Belgesi: Şirketin kurulmuş ve resmi olduğunu kanıtlayan belge.

 

 

Önemli Son Söz

### Amerika’da şirket kurmak isteyenler için yukarıda ihtiyaç duyulacak bilgileri paylaştım.İngilizce bilmeseniz bile Google Chrome çeviri özelliği ile bütün işlemlerinizi halledebilirsiniz.Ancak yine de yapamam diyorsanız, bu işlemleri uygun fiyata sizin adınıza yapacak bir danışman ile çalışın.Sonuçta maliyetlerin ne kadar olduğunu yukarıda gördünüz.Danışman için vereceğiniz ücret en fazla 200 dolar olmalı.Takıldığınız konularda yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

### Bu yazdıklarım sadece bilgi mahiyetinde olup, tavsiye içermez.Her zaman en doğru kararı siz vereceksiniz.Bunun için tek bir kaynağa bağlı kalmadan araştırma yapmalısınız.

 

### Amerika’da şirket kurmak bana göre değil diyorsanız, Karadağ’da şirket kurmak başlıklı yazımı okuyarak, hem şirket kurup hem de oturum izni alabilirsiniz.

 

### ABD’deki hesabınız için para transferi yapmanız gerekecek.Bunun için Yurtdışı Para Gönderme Yöntemleri başlıklı yazı üzerinde en uygun maliyetler ile para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bu makaleyi beğendiyseniz, paylaşarak destek olabilirsiniz.

 

 

25 Yorumlar

 1. yasin
  • Berna
 2. yasin
 3. Baki
 4. yasin
 5. ahmet
 6. süleyman
 7. selçuk
 8. Mahmut
   • Mahmut
 9. Selim
 10. Mustafa
 11. altan
 12. Selim

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir