Amerika’da Şirket Kurmak 2022 | Delaware & Wyoming

Amerika’da şirket kurmak isteyenlere doğru bilinen yanlışları detaylıca anlatmak için bu yazıyı oluşturdum. Araştırma yaptığınız zaman birçok sitenin Delaware eyaletini tavsiye ettiğini görebilirsiniz ancak ben bu sitelerden farklı olarak sizlere Wyoming eyaletinde Limited Liability Company yani LLC şirket kurmanızı tavsiye ediyorum. Yazı içerisinde Amerika’da şirket kurmak konusunda bu iki eyaletin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğim sizlere. Anlattıklarımdan sonra bana bu konuda hak vereceğinize eminim. Aynı zamanda ” Amerika’da şirket nasıl kurulur, ITIN ve EIN numarası almak ve banka hesabı açmak ” konusunda detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Amerika'da şirket kurmak
Amerika’da şirket kurmak

Not: Paypal hesabı açmak için Amerika’da şirket kurmak istiyorsanız, önce  Paypal Hesabı Açma Yöntemleri başlıklı yazıda yer alan diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

Amerika’da Şirket Kurmak

Amerikada şirket nasıl kurulur
Amerika’da şirket nasıl kurulur

Paypal, Stripe, Dropshipping veya shopify gibi bir çok nedenden dolayı Amerika da şirket açmanız gerekebilir. Öncelikle dünyanın öbür ucunda yer alan bir ülkede şirket açmak gözünüzü korkutmasın. Emin olun Türkiye’de şirket açmaktan hem daha ucuz hem de daha kolay. Bütün işlemlerini online olarak 1 hafta içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Tabi her şey sizin tercihinize bağlı olarak. Yani bazı işlemleri siz yapmak isterseniz bu süreç uzun sürebilir, ancak DelawareFile gibi bir acente aracılığıyla yapayım hiç uğraşmayım diyorsanız kısa ve biraz maliyetli olur.

 

  • Amerika’da şirket kurmak için iki seçeneğiniz var. Birisi bizde bilinen adıyla  Limited yani LLC, Diğeri ise Corporation şirket.

 

Corporation Şirket: Prestijli iş yapan büyük kuruluşlar için tavsiye edilir. Bizdeki anonim şirket ile benzer yanları çok. Sermaye arttırımı, hisse senedi açılımı, ortaklara kar dağıtımı veya şirket içerisine kıymet, miras  aktarımı gibi avantajları vardır. Yılda iki defa vergi ödenir. Birincisi kişisel vergi ikinci ise kurumsal gelir vergisi. Oldukça maliyetli gözükür .O yüzden Corp kurmanıza gerek yok.1 milyon doların üzerinde kazanç sağlıyorsanız belki düşünebilirsiniz.

 

Limited Liability Company (LLC) : Şirket sahiplerinin hangi ülkede olduğu, birey mi yoksa tüzel kişilik mi, bu konuda herhangi bir kısıtlamanın olmadığı şirket yapısı. Vergilendirilmesi eyaletlere göre farklılık gösterir. Ancak bir çok eyalette fili işletme sahibi olmadan, kolaylıkla şirket oluşturabilirsiniz. Minimum bilgi gerekli ve oluşturulması daha kolaydır. Kısacası sizin oluşturmanız gereken şirket türü LLC.

 

Hangi tür şirket kurmanız gerekliliği konusunda fikir birliğine vardık. Uygun maliyetler ve vergi avantajı için LLC kurmanız gerekiyor. Ancak asıl büyük soru hangi eyalette kurmanız gerektiği. Şimdi bununla ilgili bir kıyaslama yapmak istiyorum.

 

Delaware ve Wyoming Karşılaştırması

Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?
Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur?

Forbes 500 listesinde yer alan şirketlerin büyük bir çoğunluğunun Delaware eyaletinde kurulduğundan bahsediliyor. Benim de yıllık kazancım 50 milyon doların üzerinde olsa, ben de davaların en hızlı çözüldüğü ( wyoming’e göre tek avantajı) Delaware eyaletinde şirket kurardım. Ancak geliri düşük olan bir işletme için neden yıllık minimum 300 dolar ödemek zorunda kalayım ki? Paypal, Stripe, Etsy veya Shopify için bu ücreti ödemeye değer mi?Üstelik şirketi Mayıs ayında da açsam, Temmuz ayında da açsam 1 haziran da bu rakamı ödemek zorundayım. Ayrıca 300 dolar sabit ücret de biraz yüksek.

 

Ben küçük bir işletme olduğum için herhangi bir mahkemelik bir durum olmayacağına eminim. Sırf bu avantaj için yıllık 300 dolar ödemek yerine Wyoming eyaletinde 52 dolar ödemeyi tercih ediyorum. Üstelik bu ücreti kuruluş tarihinin 365. günü veya 1 gün sonra ödüyorum. Yani bir yılı doldurduktan sonra. Bu saydıklarım benim için en büyük avantajlar. Tabi burada bitmedi. Delaware için bazı evraklarda ek ücret ödemeniz gerekiyor.Bu ek ücretlerin büyük bir çoğunluğunu Wyoming LLC için ödemenize gerek yok. En iyisi bunları detaylıca anlatayım sizlere.

 

Devlet Kurumlar vergisi : Delaware’de ödenir, Wyoming’de ödenmez.

Şirket Pay Vergisi: Delaware’de alınır, Wyoming’de alınmaz.

Yıllık Şirket Raporu: Delaware’de hazırlamak zorundasınız, Wyoming’de istemiyorlar.

Gerekli Sertifikalar : Delaware’de bunun için ücret ödediniz, Wyoming  ücretsiz olarak size bu evrakları verir.

Başka Eyalete Şirket Taşıma: Delaware’de kabul edilmez, Wyoming’de izin verilir.

IRS Paylaşma: Delaware bunun için kurumlar vergisi bilgisini ister .Wyoming’de paylaşma zorunluluğunuz yok.

Şirket Kapatma: Delaware’de şirket kapatmak için 200 dolar ücret ödersiniz. Wyoming’de bu ücret sadece 50 dolar.

Tek Dezavantajı: Kuruluş evrakları için tek seferlik Delaware’de 90 dolar talep edilirken, Wyoming’de 102 dolar isteniyor. Emin olun 12 dolar değil 200 dolar fark olsa bile yine Wyoming eyaletini tercih ederim.

 

Şimdi Wyoming eyaletinde şirket kurmak istiyorsanız aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika’da Şirket Kuruluş Adımları

Amerika’da şirket kurmak istiyorsanız mutlaka bir acente ile çalışmak zorundasınız. Wyoming eyaletinde bu işlemleri yapan 100’lerce ofis ve avukatlık şirketleri var. Acente ücretleri yıllık 45 dolar ile 150 dolar arasında değişiyor.Devletin acente ile çalışmanızı istemesinin  nedeni, işlemlerin daha profesyonel ve daha hızlı gerçekleştirilmesi içindir.

 

Wyoming eyaletinde şirket kurmak için devlete 102 dolar evrak bedeli + yıllık acente ücreti ödeyerek şirket kurulumu yapabilirsiniz.

Asıl sizi uğraştıracak konu ise şirket adına banka hesabının açılması. Banka hesabı açabilmeniz için bir çok banka sizden kalıcı bir ofis adresi, Federal Kimlik numarası(EIN) ve İyi niyet formu ister.

 

Amerika’da LLC Banka Hesabı Açmak

Amerika'da Banka Hesabı Açmak
Amerika’da Banka Hesabı Açmak

Amerika’da şirket kurmak kolay evet. Ancak istenen evraklar konusunda bilgi sahibi değilseniz, banka hesabı açmak konusunda zorlanabilirsiniz.11 Eylül saldırıları sonrasında Amerika’da banka hesabı açmak zorlaştı.Bankalar sizin gerçek bir kişi ve kim olduğunuzdan emin olmak istiyor. Bunun için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız var.

 

  • Damgalı ve Onaylı LLC kuruluş Belgesi (şirket kuruluşundan sonra acente size gönderiyor)
  • EIN onay Mektubu ( Ekstra ücret ile acenteden alabilirsiniz. Ya da kendi çabanızla sizin almanız mümkün.SS4 formu ve EIN numarası alma adımlarını aşağıda bulabilirsiniz.)
  • Pasaport veya Kimlik Fotokopisi (Pasaport her zaman daha etkilidir)
  • Adres Bilgisi
  • Hesaba yatırılması Gereken Para(Minimum depozito olarak ifade edilir. Ancak bir çok bankada bunu yatırmanıza gerek yok)
  • İyi niyet Sertifikası
  • Şirket Telefon Numarası 
  • Damgalı Şirket Mührü (30 dolara bu mührü alabilirsiniz. İlk aşamada çoğu bankada gerekli değil)

 

Yukarıda ki  listede  istenilen evrakları acenteniz üzerinden veya bireysel olarak kolaylıkla temin edebilirsiniz. Örneğin; sanal ofis hizmetini 30 dolardan daha uygun fiyata veren bir yer var ise, bu hizmeti onlardan temin edebilirsiniz.Telefon numarası için de geçerli bu durum.

 

ABD’de Online Hesap Açılabilecek Bankalar

Amerika’da tüm bankaların çalışma prensipleri farklıdır. Hatta aynı banka şubelerinin  eyaletlere göre farklı şartları vardır. Aşağıda paylaştığım bankalar ile hesap açma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Silicon Valley Bank: Yenilikçi ve yabancı müşteriler için en avantajlı bankalardan birisi. Banka hesap açılış işlemeni en kolay bu banka üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

TIAA Bank: Online olarak en kolay hesap açabileceğiniz 2. banka.5 dakikada EIN numaranız ile hesap açabilirsiniz. Şube sayısı yok denecek kadar azdır. Online olarak hizmet verir. Enpara gibi.

 

Wells Fargo: Fiili olarak neredeyse tüm eyaletlerde şubesi vardır. Diğer bankalara göre daha az evrak talebinde bulunur. Onaylanma süresi 5 dakikadır.

 

Not: Payoneer ile hesap açtığınız zaman bireysel olarak size First Century Bankası üzerinden banka hesabı açılır. Eğer işletme hesabı başvurusunda bulunursanız sadece EIN numaranızın olması yeterlidir. Daha sonra doğrulama için adres, telefon ve LLC kuruluş evrakı göndermeniz istenir.

 

Diğer Bankalar: Bank of America, JP Morgan Chase, Citibank, Deutsche Bank ve HSBC üzerinden de banka hesabı açabilirsiniz.

 

EIN Numarası Nedir ve  Nasıl Alınır?

İş veren kimlik numarası diğer bir adıyla da Federal Kimlik numarası olarak anılır. EIN numarası almak için herhangi bir çalışanın olması gerekmiyor. Bu numarayı şirkete ait sosyal güvenlik numarası olarak düşünebilirsiniz. Banka hesabı açmak, kredi almak veya kredi kartı başvurusu yapmak için mutlaka 9 haneli olan bu numaraya ihtiyacınız var. İsteğe bağlı olarak 250 dolar karşılığında bağlı bulunduğunuz acenteden bu numarayı talep edebilirsiniz. Sizin adınıza başvuru yaparlar. Hayır ben bu parayı ödemek istemiyorum diyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin. Zira ”EIN Numara” başvurusu yapmak tamamen ücretsiz.

 

Başvuru yapmak için önce IRS (Amerikan Vergi Dairesi) üzerinde bulunan SS4 formunu indirin ve doldurun. Doldurma işlemini tamamladıktan  sonra  Faks numarasına: (855) 641-6935 formu gönderin. Faks değil de posta yolu ile göndermek istiyorum derseniz aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.(Ancak Faks daha kısa sürede EIN numarası almanızı sağlayacaktır.)

 

Adres: Internal Revenue Service, Attn:  EIN Operation, Cincinnati, OH 45999

 

Önemli: LLC kuruluş onayını almadan EIN başvurusu yapmayın .EIN başvurusu yaparken adres olarak Türkiye’deki adresinizi gösterebilirsiniz. Türkiye adresinizle EIN numarası alabilirsiniz. Ancak banka hesap başvurusu yaparken EIN formunda yer alan adresin farklı olmasından dolayı sorun yaşarsınız. Eğer sadece Transferwisa veya Payoneer ile işletme banka hesabı açmak istiyorum diyorsanız, EIN formunu Türkiye’de ki adres bilginizle ya da acentenin size verdiği posta adresi bilgisiyle doldurabilirsiniz.

 

### Formu doldururken siyah kalem kullanın. Ayrıcı Büyük harf kullanarak istenilen bilgileri doldurun.

 

EIN numarası alma kısmını sizlere anlattım. Şimdi en önemli kısma gelelim. Yukarıda yazmış olduğu bazı terimler ve evraklar konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ayrıca karşınıza çıkabilecek farklı terimlerle ilgili. Sizin için ufak bir sözlük oluşturuyorum. Bu tanımları öğrenerek Amerika’da şirket kurmak için neyi, niye satın aldığınızı bilmiş olacaksınız.

 

IRS (Internal Revenue Service) : Amerika Gelir idaresine bağlı iç gelir servisidir.

 

ITIN Number: Bireysel Vergi Kimlik Numarası. IRS tarafından bu numara ile vergi takibi sağlanır. Vergi Beyannamesi verecekseniz bu numaraya başvurabilirsiniz. Bunun için muhasebeciye ihtiyacınız var.

 

Yıllık Rapor Uyumluluğu: Şirket hakkında eyalet tarafından yıllık rapor istenir. Acenteler bu raporu 100 $ ücretle hazırlar. Ancak Wyoming eyaletinde böyle bir rapor hazırlamanız gerekmiyor.

 

Apostil : Eğer farklı bir ülkede banka hesabı açmak istiyorsanız, Apostil almanız gerekiyor. Bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilmesi anlamına gelir.

 

İyi Niyet Sertifikası: Bir şirketin vergi ödediğini, yasal olarak kuruluş prosedürlerini tamamladığını gösteren belgedir. Diğer eyaletlerde bu sertifika için ücret öderken Wyoming de ödeme yapmadan bireysel olarak alabilirsiniz.

 

Şirket Mührü(Company Seal): Şirket adı, kuruluş tarihi ve eyaleti simgeleyen soğuk damga.

 

Şirket Kuruluş Belgesi: Şirketin kurulmuş ve resmi olduğunu kanıtlayan belge.

 

Önemli Son Söz

Amerikada şirket kurmak
Amerika’da şirket kurmak

### Amerika’da şirket kurmak isteyenler için yukarıda ihtiyaç duyulacak bilgileri paylaştım ancak yine de yapamam diyorsanız, bu işlemleri uygun fiyata sizin adınıza yapacak bir danışman ile çalışın. Sonuçta maliyetlerin ne kadar olduğunu yukarıda gördünüz. Danışman için vereceğiniz ücret en fazla 200 dolar olmalı.

### Bu yazdıklarım sadece bilgi mahiyetinde olup, tavsiye içermez. Her zaman en doğru kararı siz vereceksiniz. Bunun için tek bir kaynağa bağlı kalmadan araştırma yapmalısınız.

### Amerika’da şirket kurmak bana göre değil diyorsanız, Karadağ’da şirket kurmak başlıklı yazımı okuyarak, hem şirket kurup hem de oturum izni alabilirsiniz.

### ABD’deki hesabınız için para transferi yapmanız gerekecek. Bunun için Yurtdışı Para Gönderme Yöntemleri başlıklı yazı üzerinde en uygun maliyetler ile para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Amerika’da Şirket Kurmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

Scroll to Top