Amerika’da Şirket Kurmak 2022 | Delaware & Wyoming LLC Kurulumu

   A+
   A-

   Amerika’da şirket kurmak isteyenlere doğru bilinen yanlışları detaylıca anlatmak için bu yazıyı oluşturdum.Araştırma yaptığınız zaman birçok sitenin Delaware eyaletini tavsiye ettiğini görebilirsiniz ancak ben bu sitelerden farklı olarak sizlere Wyoming eyaletinde Limited Liability Company yani LLC şirket kurmanızı tavsiye ediyorum.Yazı içerisinde Amerika’da şirket kurmak konusunda bu iki eyaletin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğim sizlere.Anlattıklarımdan sonra bana bu konuda hak vereceğinize eminim.Aynı zamanda ” Amerika’da şirket nasıl kurulur, ITIN ve EIN numarası almak ve banka hesabı açmak ” konusunda detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

   Amerika'da Şirket Kurmak

   Amerika’da Şirket Kurmak

   Not: Paypal hesabı açmak için Amerika’da şirket kurmak istiyorsanız, önce  Paypal Hesabı Açma Yöntemleri başlıklı yazıda yer alan diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

   Amerika’da Şirket Kurmak

   Amerikada şirket nasıl kurulur

   Amerika’da şirket nasıl kurulur

   Paypal, Stripe, Dropshipping veya shopify gibi bir çok nedenden dolayı Amerika da şirket açmanız gerekebilir.Öncelikle dünyanın öbür ucunda yer alan bir ülkede şirket açmak gözünüzü korkutmasın.Emin olun Türkiye’de şirket açmaktan hem daha ucuz hem de daha kolay.Bütün işlemlerini online olarak 1 hafta içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.Tabi her şey sizin tercihinize bağlı olarak.Yani bazı işlemleri siz yapmak isterseniz bu süreç uzun sürebilir, ancak DelawareFile gibi bir acente aracılığıyla yapayım hiç uğraşmayım diyorsanız kısa ve biraz maliyetli olur.

    

   • Amerika’da şirket kurmak için iki seçeneğiniz var.Birisi bizde bilinen adıyla  Limited yani LLC, Diğeri ise Corporation şirket.

    

   Corporation Şirket: Prestijli iş yapan büyük kuruluşlar için tavsiye edilir.Bizdeki anonim şirket ile benzer yanları çok.Sermaye arttırımı, hisse senedi açılımı, ortaklara kar dağıtımı veya şirket içerisine kıymet, miras  aktarımı gibi avantajları vardır.Yılda iki defa vergi ödenir.Birincisi kişisel vergi ikinci ise kurumsal gelir vergisi.Oldukça maliyetli gözükür.O yüzden Corp kurmanıza gerek yok.1 milyon doların üzerinde kazanç sağlıyorsanız belki düşünebilirsiniz.

    

   Limited Liability Company (LLC) : Şirket sahiplerinin hangi ülkede olduğu, birey mi yoksa tüzel kişilik mi, bu konuda herhangi bir kısıtlamanın olmadığı şirket yapısı.Vergilendirilmesi eyaletlere göre farklılık gösterir.Ancak bir çok eyalette fili işletme sahibi olmadan, kolaylıkla şirket oluşturabilirsiniz.Minimum bilgi gereklili ve oluşturulması daha kolaydır.Kısacası sizin oluşturmanız gereken şirket türü LLC.

    

   Hangi tür şirket kurmanız gerekliliği konusunda fikir birliğine vardık.Uygun maliyetler ve vergi avantajı için LLC kurmanız gerekiyor.Ancak asıl büyük soru hangi eyalette kurmanız gerektiği.Şimdi bununla ilgili bir kıyaslama yapmak istiyorum.

    

   Delaware ve Wyoming Karşılaştırması

   Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?

   Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur?

   Forbes 500 listesinde yer alan şirketlerin büyük bir çoğunluğunun Delaware eyaletinde kurulduğundan bahsediliyor. Benim de yıllık kazancım 50 milyon doların üzerinde olsa, ben de davaların en hızlı çözüldüğü ( wyoming’e göre tek avantajı) Delaware eyaletinde şirket kurardım. Ancak geliri düşük olan bir işletme için neden yıllık minimum 300 dolar ödemek zorunda kalayım ki? Paypal, Stripe, Etsy veya Shopify için bu ücreti ödemeye değer mi?Üstelik şirketi Mayıs ayında da açsam, Temmuz ayında da açsam 1 haziran da bu rakamı ödemek zorundayım. Ayrıca 300 dolar sabit ücret de biraz yüksek.

    

   Ben küçük bir işletme olduğum için herhangi bir mahkemelik bir durum olmayacağına eminim.Sırf bu avantaj için yıllık 300 dolar ödemek yerine Wyoming eyaletinde 52 dolar ödemeyi tercih ediyorum.Üstelik bu ücreti kuruluş tarihinin 365. günü veya 1 gün sonra ödüyorum.Yani bir yılı doldurduktan sonra.Bu saydıklarım benim için en büyük avantajlar.Tabi burada bitmedi. Delaware için bazı evraklarda ek ücret ödemeniz gerekiyor.Bu ek ücretlerin büyük bir çoğunluğunu Wyoming LLC için ödemenize gerek yok.En iyisi bunları detaylıca anlatayım sizlere.

    

   Devlet Kurumlar vergisi : Delaware’de ödenir, Wyoming’de ödenmez.

   Şirket Pay Vergisi: Delaware’de alınır, Wyoming’de alınmaz.

   Yıllık Şirket Raporu: Delaware’de hazırlamak zorundasınız, Wyoming’de istemiyorlar.

   Gerekli Sertifikalar : Delaware’de bunun için ücret ödeniz, Wyoming  ücretsiz olarak size bu evrakları verir.

   Başka Eyalete Şirket Taşıma: Delaware’de kabul edilmez, Wyoming’de izin verilir.

   IRS Paylaşma: Delaware bunun için kurumlar vergisi bilgisini ister.Wyoming’de paylaşma zorunluluğunuz yok.

   Şirket Kapatma: Delaware’de şirket kapatmak için 200 dolar ücret ödersiniz.Wyoming’de bu ücret sadece 50 dolar.

   Tek Dezavantajı: Kuruluş evrakları için tek seferlik Delaware’de 90 dolar talep edilirken, Wyoming’de 102 dolar isteniyor.Emin olun 12 dolar değil 200 dolar fark olsa bile yine Wyoming eyaletini tercih ederim.

    

   Şimdi Wyoming eyaletinde şirket kurmak istiyorsanız aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

   Amerika’da Şirket Kuruluş Adımları

   Amerika’da şirket kurmak istiyorsanız mutlaka bir acente ile çalışmak zorundasınız.Wyoming eyaletinde bu işlemleri yapan 100’lerce ofis ve avukatlık şirketleri var.Acente ücretleri yıllık 45 dolar ile 150 dolar arasında değişiyor.Devletin acente ile çalışmanızı istemesinin  nedeni, işlemlerin daha profesyonel ve daha hızlı gerçekleştirilmesi içindir.

    

   Wyoming eyaletinde şirket kurmak için devlete 102 dolar evrak bedeli + yıllık acente ücreti ödeyerek şirket kurulumu yapabilirsiniz.

   Asıl sizi uğraştıracak konu ise şirket adına banka hesabının açılması.Banka hesabı açabilmeniz için bir çok banka sizden kalıcı bir ofis adresi, Federal Kimlik numarası(EIN) ve İyi niyet formu ister.

    

   Amerika’da LLC Banka Hesabı Açmak

   Amerika'da Banka Hesabı Açmak

   Amerika’da Banka Hesabı Açmak

   Amerika’da şirket kurmak kolay evet.Ancak istenen evraklar konusunda bilgi sahibi değilseniz, banka hesabı açmak konusunda zorlanabilirsiniz.11 Eylül saldırıları sonrasında Amerika’da banka hesabı açmak zorlaştı.Bankalar sizin gerçek bir kişi ve kim olduğunuzdan emin olmak istiyor.Bunun için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız var.

    

   • Damgalı ve Onaylı LLC kuruluş Belgesi (şirket kuruluşundan sonra acente size gönderiyor)
   • EIN onay Mektubu ( Ekstra ücret ile acenteden alabilirsiniz.Ya da kendi çabanızla sizin almanız mümkün.SS4 formu ve EIN numarası alma adımlarını aşağıda bulabilirsiniz.)
   • Pasaport veya Kimlik Fotokopisi (Pasaport her zaman daha etkilidir)
   • Adres Bilgisi
   • Hesaba yatırılması Gereken Para(Minimum depozito olarak ifade edilir.Ancak bir çok bankada bunu yatırmanıza gerek yok)
   • İyi niyet Sertifikası
   • Şirket Telefon Numarası 
   • Damgalı Şirket Mührü (30 dolara bu mührü alabilirsiniz.İlk aşamada çoğu bankada gerekli değil)

    

   Yukarıda ki  listede  istenilen evrakları acenteniz üzerinden veya bireysel olarak kolaylıkla temin edebilirsiniz.Örneğin; sanal ofis hizmetini 30 dolardan daha uygun fiyata veren bir yer var ise, bu hizmeti onlardan temin edebilirsiniz.Telefon numarası için de geçerli bu durum.

    

   ABD’de Online Hesap Açılabilecek Bankalar

   Amerika’da tüm bankaların çalışma prensipleri farklıdır.Hatta aynı banka şubelerinin  eyaletlere göre farklı şartları vardır.Aşağıda paylaştığım bankalar ile hesap açma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

    

   Silicon Valley Bank: Yenilikçi ve yabancı müşteriler için en avantajlı bankalardan birisi.Banka hesap açılış işlemeni en kolay bu banka üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

    

   TIAA Bank: Online olarak en kolay hesap açabileceğiniz 2. banka.5 dakikada EIN numaranız ile hesap açabilirsiniz.Şube sayısı yok denecek kadar azdır.Online olarak hizmet verir.Enpara gibi.

    

   Wells Fargo: Fiili olarak neredeyse tüm eyaletlerde şubesi vardır.Diğer bankalara göre daha az evrak talebinde bulunur.Onaylanma süresi 5 dakikadır.

    

   Not: Payoneer ile hesap açtığınız zaman bireysel olarak size First Century Bankası üzerinden banka hesabı açılır.Eğer işletme hesabı başvurusunda bulunursanız sadece EIN numaranızın olması yeterlidir.Daha sonra doğrulama için adres, telefon ve LLC kuruluş evrakı göndermeniz istenir.

    

   Diğer Bankalar: Bank of America, JP Morgan Chase, Citibank, Deutsche Bank ve HSBC üzerinden de banka hesabı açabilirsiniz.

    

   EIN Numarası Nedir ve  Nasıl Alınır?

   İş veren kimlik numarası diğer bir adıyla da Federal Kimlik numarası olarak anılır.EIN numarası almak için herhangi bir çalışanın olması gerekmiyor.Bu numarayı şirkete ait sosyal güvenlik numarası olarak düşünebilirsiniz.Banka hesabı açmak, kredi almak veya kredi kartı başvurusu yapmak için mutlaka 9 haneli olan bu numaraya ihtiyacınız var.İsteğe bağlı olarak 250 dolar karşılığında bağlı bulunduğunuz acenteden bu numarayı talep edebilirsiniz.Sizin adınıza başvuru yaparlar.Hayır ben bu parayı ödemek istemiyorum diyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin.Zira ”EIN Numara” başvurusu yapmak tamamen ücretsiz.

    

   Başvuru yapmak için önce IRS (Amerikan Vergi Dairesi) üzerinde bulunan SS4 formunu indirin ve doldurun.Doldurma işlemini tamamladıktan  sonra  Faks numarasına: (855) 641-6935 formu gönderin.Faks değil de posta yolu ile göndermek istiyorum derseniz aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.(Ancak Faks daha kısa sürede EIN numarası almanızı sağlayacaktır.)

    

   Adres: Internal Revenue Service, Attn:  EIN Operation, Cincinnati, OH 45999

    

   Önemli: LLC kuruluş onayını almadan EIN başvurusu yapmayın.EIN başvurusu yaparken adres olarak Türkiye’deki adresinizi gösterebilirsiniz.Türkiye adresinizle EIN numarası alabilirsiniz.Ancak banka hesap başvurusu yaparken EIN formunda yer alan adresin farklı olmasından dolayı sorun yaşarsınız.Eğer sadece Transferwisa veya Payoneer ile işletme banka hesabı açmak istiyorum diyorsanız, EIN formunu Türkiye’de ki adres bilginizle ya da acentenin size verdiği posta adresi bilgisiyle doldurabilirsiniz.

    

   ### Formu doldururken siyah kalem kullanın.Ayrıcı Büyük harf kullanarak istenilen bilgileri doldurun.

    

   EIN numarası alma kısmını sizlere anlattım.Şimdi en önemli kısma gelelim.Yukarıda yazmış olduğu bazı terimler ve evraklar konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor.Ayrıca karşınıza çıkabilecek farklı terimlerle ilgili.Sizin için ufak bir sözlük oluşturuyorum.Bu tanımları öğrenerek Amerika’da şirket kurmak için neyi, niye satın aldığınızı bilmiş olacaksınız.

    

   IRS (Internal Revenue Service) : Amerika Gelir idaresine bağlı iç gelir servisidir.

    

   ITIN Number: Bireysel Vergi Kimlik Numarası.IRS tarafından bu numara ile vergi takibi sağlanır.Vergi Beyannamesi verecekseniz bu numaraya başvurabilirsiniz.Bunun için muhasebeciye ihtiyacınız var.

    

   Yıllık Rapor Uyumluluğu: Şirket hakkında eyalet tarafından yıllık rapor istenir.Acenteler bu raporu 100 $ ücretle hazırlar.Ancak Wyoming eyaletinde böyle bir rapor hazırlamanız gerekmiyor.

    

   Apostil : Eğer farklı bir ülkede banka hesabı açmak istiyorsanız, Apostil almanız gerekiyor.Bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilmesi anlamına gelir.

    

   İyi Niyet Sertifikası: Bir şirketin vergi ödediğini, yasal olarak kuruluş prosedürlerini tamamladığını gösteren belgedir.Diğer eyaletlerde bu sertifika için ücret öderken Wyoming de ödeme yapmadan bireysel olarak alabilirsiniz.

    

   Şirket Mührü(Company Seal): Şirket adı, kuruluş tarihi ve eyaleti simgeleyen soğuk damga.

    

   Şirket Kuruluş Belgesi: Şirketin kurulmuş ve resmi olduğunu kanıtlayan belge.

    

   Önemli Son Söz

   Amerikada şirket kurmak

   Amerika’da şirket kurmak

   ### Amerika’da şirket kurmak isteyenler için yukarıda ihtiyaç duyulacak bilgileri paylaştım ancak yine de yapamam diyorsanız, bu işlemleri uygun fiyata sizin adınıza yapacak bir danışman ile çalışın.Sonuçta maliyetlerin ne kadar olduğunu yukarıda gördünüz.Danışman için vereceğiniz ücret en fazla 200 dolar olmalı.

   ### Bu yazdıklarım sadece bilgi mahiyetinde olup, tavsiye içermez.Her zaman en doğru kararı siz vereceksiniz.Bunun için tek bir kaynağa bağlı kalmadan araştırma yapmalısınız.

   ### Amerika’da şirket kurmak bana göre değil diyorsanız, Karadağ’da şirket kurmak başlıklı yazımı okuyarak, hem şirket kurup hem de oturum izni alabilirsiniz.

   ### ABD’deki hesabınız için para transferi yapmanız gerekecek.Bunun için Yurtdışı Para Gönderme Yöntemleri başlıklı yazı üzerinde en uygun maliyetler ile para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

    

   Amerika’da Şirket Kurmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 36 Yorum
   1. yasin dedi ki:

    Merhaba , güncel olarak yazılarınız takip etmekteyim.Öncellikle araştırma ve paylaşımlarınız için teşekkür etmek istiyorum ,emeğinize sağlık.Paylaşımlarınızdan edindiğim bilgiye dayanarak Wyoming eyaletinde LCC olarak şirketimi kurmaya karar verdim. Etsy’de Dükkan açmak için bir paypal hesabına ihtiyacım var. Sanırım bunu Wyoming eyaletinde LCC şirket açtığım zaman sorun ortadan kalkmış gibi olacak. Size Sorum Şirketimi açtıktan sonra Etsy dükkanımı faal hale geldikten sonraki aşamada gönderimlerimi Türkiyeden yapmamın sakıncası olur mu ? Yada Nasıl bir yol izlemeliyim.Mümkün olursa sizin yardımınız ile kurmak isterim şirketi.Kontak kurmanızı bekliyorum. İyi çalışmalar.

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     Merhaba öncelikle güzel yorumlarınız için teşekür ederim.Sizden öncelikli olarak ricam bu konuda daha detaylı araştırma yapmanız olacaktır.LLC kurduğunuz zaman ETSY üzerinden direk ödeme alabilirsiniz.Kendinizi şirketin bir çalışanı olarak göstereceğiniz için herhangi bir sorun yaşamazsınız.Şirket kuruluş aşamasında takıldığınız konuları buradan sorarsanız, diğer arkadaşlara da yardımcı olmuş oluruz.

    2. Berna dedi ki:

     Yasin Bey Merhaba,
     Bende etsy dükkanım için paypal arayışı içindeyim. Günlerdir okuyorum. Şimdi sizin yazdıklarınızı okudum. üzerinden zaman geçmiş. Acaba nasıl bir yol izlediniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim

   2. yasin dedi ki:

    Merhaba , Tekrar teşekkür ederim cevabınız için.Herhangi vpn IP adresi kullanmama gerek var mı ? Türkiye çıkışlı kargolarımdan bir problem yaşarmıyız ?Tabiki Kuruluş aşamalarına başlayınca , hepsini sizinle ve arkadaşlar ile paylaşacagım. Böyle bir sayfa ile bizleri bizlere çözüm noktası oldunuz.Teşekkürler.

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     Paypal kullandığınız sürece VPN kullanmayı ihmal etmeyin.Normalde bir problem yaşasanız bile Paypal ile iletişime geçerek bunu çözebilirsiniz.Ancak sadece zaman kaybı olur sizin için.Açtığınız şirket Etsy’de dükkan ortağı olacağı için herhangi bir sorun yaşamazsınız.

    2. emre dedi ki:

     yasin bey merhaba Wyoming e şirket kurmak istiyorum etsy de satış yapmakk için şirket kurulumu için hangi acenteyle anlaşmalıyım bilgi verirseniz sevinirim.

   3. Baki dedi ki:

    EIN Numarası almak için form örnekleri gönderebilir misiniz ? Bir de şirket açıldığında vergi beyannamesini aracı olan acente mi hazırlıyor ?

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     SS4 formu için google görseller üzerinden ” SS4 form filling examples” diye arama yapabilirsiniz.Yazı yeni olduğu için form örneklerini hazırlamadım henüz.

   4. yasin dedi ki:

    Merhaba , eksik birkaç sorum daha olacak ,Wyoming eyaletinde LCC şirket açılışında Adres ve telefon kısımları türkiyeye ait olsa sıkıntı olur mu ? Ajansın göstermiş oldugu adres yerine Sanal Ofis mi kiralamalıyım ? ve Amerika telefonu almalı mıyım ?Teşekkürler.

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     İlk aşamada sanal ofis almanıza gerek yok.Ancak banka hesabı alacağınız için sanal ofis ve telefon hizmeti almanız gerekiyor.Tüm acenteler bu konuda hizmet veriyor.

   5. ahmet dedi ki:

    Merhaba , Şimdi hızlı bir şekilde araştırmalara girdim amerika wyoming de şirket açmak için , ancak banka hesabı için acentalardan ve bankalardan geri gelen cevaplar üzerine sanki fiziksel olarak amerika bulunmanız gerekiyor. Ya estonya üzerinden şirket açmamız lazım yada önceki yazınızda dediğiniz gibi paypal hesabı satın alarak bu sorunu aşabiliriz. Yada karadağ da şirket açarak paypal business hesabına ulaşabiliyor muyuz?

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     Incfile sitesini incelediyseniz banka hesabı seçeneğini görmüşsünüzdür.300 dolar gibi bir rakam istiyorlar.Önce onlar ile iletişime girmenizi tavsiye ediyorum.Diğer bir seçenek ise Payoneer ve Transferwise üzerinden Ticari Banka hesabı açmak.Hatta son seçenek olarak Türk danışmanlık şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz.Onların sitesine baktığınızda böyle bir hizmet verdiklerini görebilirsiniz.

   6. süleyman dedi ki:

    Merhabalar hocam , bende amerikadaki bankalar ile mailleştim dönüşlerinde örnegin TIAA Bankasının cevabı ” E-postan için teşekkürler. Ne yazık ki, bir ticari banka hesabı açmak için iş yerlerinin ABD’de fiziksel olarak konumlandırılması ve işletilmesi gerekiyor.” olarak dönüş sağladı. Diğer bankalardan bir kaçıda aynı şekilde . Bakalım onay veren olacak mı . Sanırım fiziksel olarak orada olmadan olmuyor. Bu işlerin kesin bir çözümü yok sanırım. Fiziksel olarak gidip en uygun ülkede şirket kurmak. Uzaktan olmuyor..

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     Yukarıda Ahmet Bey’e bu konuda cevap verdim.Türkiye’de uzaktan banka hesabı açmış olan tanıdıklarım var.Hatta bunu diğer blog yazılarında da görebilirsiniz.

   7. selçuk dedi ki:

    Merhaba , Şimdi bana gelen e-mail de olumsuz dönüş yaptılar.Gönderen firma Incfile.
    ” We do not assist in obtaining any bank accounts, we only offer a consultation & Services with Bank of America.
    (Please note, if you or any partner in your filing are not Residents of the USA then Bank of America will not be able to assist you in opening a Business Bank account due to restrictions most banks have on this with foreign individuals.) ”

    Herhangi bir banka hesabı elde etmemize yardım etmiyoruz, yalnızca Bank of America ile danışma ve Hizmetler sunuyoruz.
    (Lütfen dosyalamadaki herhangi bir ortak ya da ABD’nin Sakinleri değilseniz, o zaman Bank of America’nın birçoğunun yabancı şahıslarla olan kısıtlamaları nedeniyle Bankanın bir Ticari Banka hesabı açmanıza yardımcı olamayacağını unutmayın.”

    olarak cevap verdiler. Özellikle belirttikleri danışma ve hizmetler sunuyoruz demekte.

    Vizyonpara sizden veya tanıdıklarınızdan yardım alabilirsek bu konu hakkında çok seviniriz. Malum Banka hesabı olan tanıdıklarınız bize yardımcı olursa çok memnun oluruz. İyi çalışmalar.

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     Wells Fargo’dan hesap kolaylıkla hesap açıldığını biliyorum.Ancak isterseniz stripe atlas üzerinden şirket kurmayı deneyin.Stripe sizin adınıza banka hesap açılışı yapıyor.

   8. Mahmut dedi ki:

    Merhaba,

    online platformlardan yapılan satışların ya da kazancın vergisi nasıl yürütülecek buna değinmemişsiniz. İnternette biraz araştırdım, %4-6 civarı bir satış vergisi var Wyoming eyaletinin. Fakat bu gelir vergisi değil sanırım.

    Diğer yandan, Wyoming’te şirket kurup başka bir eyalette iş yapıldığında vergi yükümlülüğü nasıl oluyor acaba.
    Okuduğum yazılarda farklı eyalette yaşayıp iş yapanlar, yaşadıkları eyaletin vergisini de ödemek zorunda kalmışlar. Fakat bu kişiler oranın vatandaşı ve orada yaşıyorlar.
    Onlar ile aramızda böyle bir fark var iken bizim için yükümlülük nedir sizce?

    Bu arada Incfile hazır olan bir taslak kullanıp herkese aynı cevabı gönderiyor.

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     Merhabalar vergi konularında yakın bir zaman yazı paylaşıcam.Ancak şirketinizin bulunduğu eyalette gelir vergisi ödemesi yaparsınız.Ayrıca online gelirler için vergi muafiyet sınırı var.Bunun için bireysel araştırma yapmanız gerekiyor.

     1. Mahmut dedi ki:

      Yukarıda EIN numarası ile online banka hesabı açılabileceğinden bahsetmişsiniz, önerdiğiniz tüm bankalar başvuruda zorunlu alan olarak SSN ya da ITIN istiyor. Göremediğim bir ayrıntı mı var acaba?

   9. Selim dedi ki:

    Merhaba,

    Tüm işlemleri yapacak bir danışman firma önerebilir misiniz?

    Teşekkürler.

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     Yukarıda danışmanlık şirketleri ile ilgili bilgi verdim.Son zamanlarda Stripe Atlas kullananların sayısı oldukça fazla.Stripe özellikle 3. sınıf ülkeler için kurulmuş bir şirket.

   10. Mustafa dedi ki:

    Merhaba,

    Bu güzel yazı için çok teşekkür ederim. Bir sürü fikir belirdi kafamda. Fakat esas problem banka hesabı sanırım. Banka hesabı için illaki bir sanal ofis kiralamanız lazım. Bu da ayda en az 30$ maliyet demek.

    Bu arada vergiyle alakalı yazınızı merakla bekliyorum.

   11. Yusuf dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

   12. altan dedi ki:

    Merhaba bu yararlı makale için çok teşekkürler.Bir sorum olacak EIN için başvuruyu incfile tablosunda GOLD ve PLATINUM için ücretsiz bir şekilde biz yapıyoruz diyor.Benmi yanlış anlıyorum acaba ? Teşekkürler.
    Employer Identification Number/ Tax ID
    (HIGHLY RECOMMENDED)
    An Employer Identification Number (EIN) is a nine-digit number that is assigned by the IRS and used to identify taxpayers. Providing an EIN is required to open a business bank account and is required to file business tax returns. We will apply and obtain your EIN from the IRS electronically. This option is the fastest way to obtain the EIN.

   13. Selim dedi ki:

    Tavsiyeniz uzerine delawarefile ile sirketimi kurdum, Ozellikle EIN konusunda cok hilzi davrandilar tesekkurler.

    1. Gokhan dedi ki:

     Selim bey şirketiniz hayırlı olsun,
     Deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz,
     PayPal hesabınızı ticari hesap olarak sıkıntısız bir şekilde açabildiniz mi?

   14. Onur dedi ki:

    Selamlar,
    Wyoming’de şirket açmak istiyorum posta yönlendirme seçeneklerini (Mail Forwarding Options) ne yapmalıyım ?

    Teşekkürler

   15. Erkan dedi ki:

    Merhaba,

    Şirket başvurusu yapılıp, ödeme tamamlandıktan sonra gelen formların nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

   16. Emir dedi ki:

    Merhaba Amerikada şirket kurmak için sizin önerdiğiniz bir danışman var mı?
    (Amerika’da şirket kurmak isteyenler için yukarıda ihtiyaç duyulacak bilgileri paylaştım ancak yine de yapamam diyorsanız, bu işlemleri uygun fiyata sizin adınıza yapacak bir danışman ile çalışın.Sonuçta maliyetlerin ne kadar olduğunu yukarıda gördünüz.Danışman için vereceğiniz ücret en fazla 200 dolar olmalı.)Bu yazına uygun.
    Teşekkürler.

   17. Mehmet Gergin dedi ki:

    Amerika’da “US Formation” ajansı ile şirket kurduk. Kurumsal paypal hesabımızın doğrulanması için adres kanıtına ihtiyacımız var. Ancak “US Formation” ajansının bize gönderdiği adres belgelerini, PayPal kabul etmiyor. Adres belgesine nasıl ulaşabiliriz? Bu konuda ne yapmalıyız?

    1. Ömer Faruk Erman dedi ki:

     İyi çalışmalar diliyorum. Şirket açmak için yardımcı veya aracı olabiliyor musunuz bu konuda sizden hizmet alabilir miyiz . Gsm:05385593299

   18. Serkan dedi ki:

    Merhaba, bu yazıyı okumadan önce Delaware de bir şirket açmıştım bir acente aracılığı ile, fakat bu yazınızı gördükten sonra geç mi kaldım bilmiyorum ama şirketi Wyoming’e taşımak mümkün mü ve bu nasıl yapılır eğer mümkünse? bilginiz var mı bu konuda? yada bilgisi olan?

   19. kaya guzel dedi ki:

    HELAL SANA BU YOLLAR

   20. FERHAT dedi ki:

    Merhabalar amerikada inşaat üzerine daha doğrusu dekarasyon ve tasarım üzerine şirket kurmak istiyorum Nasıl bir yol izlemeleyim. Teşekkürler. İletişim bilgilerinizde yazarsanız size ulaşabilirim

   21. Habo dedi ki:

    Merhabalar, Bende yazınızı şimdi okudum. Elinize, emeğinize sağlık çok yardımcı bir yazı olmuş. Noktasına kadar okudum. Ancak bir kaç sorum var, bir kaç eyalete baktım örneğin, Michigan daha ucuz ama şirket açılım olayları daha mı zor acaba? En uygunu ve en kolay olanı Wyoming eyaleti midir? şuan durumlar hala güncel midir? Teşekkürler iyi çalışmalar.

   22. Tuna dedi ki:

    Merhaba, bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim amerika da inşaat ve mimarlık şirketi kurma planım var ve baya ciddiyim. Yazı benim için faydalı oldu. Detaylı araştırma yapacağım. Ancak aklıma takılan bir soru var. EIN numarası 9 haneli bir numara. Benim şirketin DUNS numarası var. DUNS bir şirketin dünya üzerinde varlığını ispatlayan vergi kimlik numarası gibi bişiy. DUNS ile EIN farkı nedir? DUNS’ ımın olması EIN numarası almamı gerektirir mi?

    Teşekkür ederim!