Altın Çilek Yetiştiriciliği Para Kazandırıyor

Dünya da en çok Afrika, Orta Amerika ve İsrail de yetiştirilen altın çilek meyvesi yetiştiricilerini zengin ediyor.Son dönemlerde oldukça meşhur olan bu meyve Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından dahi tüketilmektedir.İnanılmaz derecede antioksidan kaynağı olan bu bitki lif bakımından da oldukça zengindir.Peki altın çilek yetiştiriciliği para kazandırıyor mu?

Faydaları saymakla bitmeyen bu meyve yetiştiricisinin yüzünü güldürüyor.Kilogram fiyatı 10 tl ye düşsede fazla zahmet içermediğinden dolayı yetiştirilebilecek bir tarım ürünüdür.Genelde kurak yerlerde yetişmektedir ancak olgunlaşma döneminde suya ihtiyaç duymaktadır.Afrika, Orta Amerika ve İsrail’den sonra Türkiye ‘de de altın çilek üretimi yaygınlaşmaya başlıyor.Nedeni ise altın çilek yetiştiriciliği para kazandırıyor olmasıdır.

1-Altın Çilek Nedir?

Altın çilek sarı bir meyvedir.İçeriğinde zengin lifler, B vitaminleri ve C vitamini bulunmaktadır.Yetiştirilmesi oldukça kolay bir meyvedir.Tadı güzel olduğundan reçeli de yapılmaktadır.Ayrıca kurutulmuş olarakta tüketilmektedir.Son zamanlarda popüler olması nedeni ile hapı da piyasada bulunmaktadır.

2-Altın Çilek Faydaları Yararları Nelerdir?

En başta prostat ve kolon kanserine iyi geldiği bilinmektedir.Tok tutcu özelliği sayesinde bağırsak sorunlarına da şifa olmaktadır.İçerdiği B1, B2, B3 ve C vitaminleri sayesinde günlük vitamin ihtiyaçlarını karşılamamızı sağlamaktadır.İçeriğinde bulunan antioksidan sayende yaşlandırıcı kırışıklardan da kurtulabilmekteyiz.Diyet yapanlar içinde zayıflamaya yardımcı metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.

3-Altın Çilek Üretimi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Altın çilek yetiştiriciliği üretimi ile ilgili size sadece çok verim alabileceğinizi söylebiliriz.Köklerinden yıl içerisinde  defa meyve alabilir ve hasat yapabilirisiniz.Arsız bir meyve türüdür.Kuraklığa oldukça dayanıklıdır.Teknik bilgi için tıklayınız.

4-Altın Çilek Nerede Yetişir?

Altın çilek meyvesinin dünyada yetiştiği yerleri biliyoruz.Ülkemizde ise Akdeniz ve Ege bölgesi iklimlerinde yetiştirilebilmektedir.Aynı zamanda iç anadoluda da üretimi yapılmaktadır.Gerekli bilgi için bulunduğunuz ilçenin tarım müdürlüğüne başvurarak ziraat mühendisi talep edebilirsiniz.

En çok para kazandıran tarım ürünleri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir