Alt Coin Nedir? Alt Coin Nasıl Alınır?

Alt Coinler ile alım satım yaparak Bitcoin’den daha fazla kazanacağınızdan diğer yazılarımda size bahsetmiştim.Peki Alt coin nedir? Neden bu konuda bu kadar ısrar ediyorum?Sizler için hazırladığım bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda bana hak verip, en az benim kadar heyecanlanacaksınız.

 

Bitcoin Nedir başlıklı yazımı okuduğunuzu varsayıyorum.Alt Coinleri anlamak için mutlaka bitcoinin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.Aralarındaki farkı daha iyi anlayabileceksiniz.Şimdi yazımıza başlayalım.

 

Alt Coin Nedir?

 

Bitcoin çıktıktan ve başarılı olduktan sonra zamanla yeni koinler boy göstermeye başladı.Aslında bunu her başarılı olmuş üründen sonra görebilirsiniz.Birileri bunu taklit etmeye veya geliştirmeye başlar.Alt coinlerde de aynısı oldu.Bazıları bitcoin ile aynı coinler ortaya çıkardı, ya da Bitcoin’in eksiklerini görerek daha iyi coinler çıkarmaya çalıştı.Bunlardan başarılı olan ve gerçekten blockchain teknolojisine katkıda bulunmuş olan coinler oldu.Şimdi bunları daha iyi anlamanız için coinleri 3 kategeriye ayıralım.

 

1-Hisse Senedi Gibi Olan Coinler

 

Bunu size en güzel bir örnekle anlatabilirim.Ben bir dükkan açmak istiyorum diyelim.Bu dükkanın maliyeti 1000 TL.Bunun karşılığında 1000 adet coin çıkardım ve tanesi 1 tl den satışa sundum.

 

Not: 1000 adet rakamı sonradan arttırılamaz veya azaltılamaz.En başta ne ürettiyseniz o kadar coin olur.

 

Herkesin bu koinlerden aldığını varsayalım.Daha sonra benim işlerim iyi gitmeye başladı ve dükkan aylık 2 bin tl kazanmaya başladı.Yani her bir coin aylık 2 tl kazanmaya başladı.Bunu görenler size diyecek ki ne güzel ya seni koinin güzel para kazandırıyor.1 tl koydun aylık 2 tl kazanıyorsun.Gel şu koini bana sat diyecekler.Sende diyeceksin ki madem benim koinim bu kadar güzel kazanıyor 5 tl den aşağıya vermem.

 

Görünen o ki benim dükkan değer kazandıkça sizin elinizdeki koinlerinde değeri artmaya başlıyor.Aynı hisse senedi gibi.Diğer yazılarımda bahsettiğim Binance Borsası da sizin bu alım satımları yapmanız için oluşturulmuş bir borsadır.Koine talep oldukça fiyat yükselir, azaldıkça fiyat düşer.Şimdi size gerçek bir koin ile örnek vereyim.

 

Vibe adında bir koin var.Vibe firması Binance Borsasında işlem gören sanal gerçekçilik gözlükleri üreten bir firmadır.Bu firmanın amacı sanal gerçekçilik gözlükleri üzerinden konserleri yayınlamaktır.Hatta bir kaç sanatçı ile şimdiden anlaşma yapmıştır bile.Her yaptığı anlaşmada Vibe Coin’in değeri otomatik olarak yükselmektedir.Düşündüğüm zaman bana mükemmel bir fikir gibi geliyor.Düşünsenize evinizde oturacaksınız ve aynı konserdeymişsiniz gibi keyif alacaksınız.Bu nedenle tutacağını düşündüğüm için yatırım yaptım.Bunun gibi çok firma var.İnternet üzerinden araştırma yaptığınızda hangi coin ne işe yarıyor rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

2-Platform Olan Coinler

 

Sizde bir alt coin oluşturmayı düşünüyorsunuz diyelim.Hiç zor değil, yeter ki nasıl yapılacağıyla ilgili ufak bir bilginiz olsun.Platform coinler ilk etherium ile başlamıştır.Siz coin oluşturmak istediğiniz zaman bu platform coinlerin alt yapısını kullanmanız gerekiyor.Yani onlar bir blockchain zincirine sahip.Bu zincire bağlı sizin içinde ayrı bir zincir oluşturulur.

 

Peki bu platform coinler neden böyle bir güzellik yapsın diyebilirsiniz.Nedeni ise coin oluşturmak istiyorsanız Etherium kullanmanız gerekiyor.Aynı zamanda coinlerinizi bir cüzdana transfer etmek istediğiniz zamanda Etherium kullanarak bu işlemi yapıyorsunuz.Gözünüze maliyetli gelebilir ancak  o kadar fazla değil.Bunu bankaların kredi kartı pos cihazından aldıkları komisyon oranları gibi düşünebilirsiniz.

 

Platform coinleri ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok değerlenir.Borsa üzerinde de al-sat yapılma olanağı vardır.Bu da platform coinlerine ayrı bir değer katar.Bilinen Platform Coinlerine Etherium, Neo, Waves, Eos, Straat ve Bitshares gibi coinleri örnek gösterebiliriz.

 

3-Para Birimi Olan Coinler

 

Para birimi olan coinler bitcoin ile aynı işlevi görmek için üretilmiştir.Bitcoin ilk coin olduğu için bir takım problemleri  vardır.Bunlardan en büyüğü hız problemidir.Para transferi yaptığınız zaman en az 10 dakika transfer işleminin geçmesini beklemeniz gerekiyor.

 

Bazı Alt Coinler bu noktada oldukça iyi bir çözüm sunmuş gibi gözüküyor.Buna en iyi örnek Nano Coin‘i gösterebiliriz.Nano coin transfer işlemlerinde hem daha az maliyetli hem de 100 kat daha hızlıdır.Şuan nano coinin güncel değeri 9$ civarıdır.(03.05.2018).Fiyatının bitcoin kadar yüksek olmamasının nedeni fazla kullanılmadığı içindir.Bitcoin ilk olmasından dolayı değeri 9 bin $ ‘a kadar çıkmıştır.Eğer ilk Nano Coin üretilmiş olsaydı burada daha çok Nano’dan bahsediyor olacaktık.

 

Para birimi olarak kullanılan coinlerin değeri kullanım alanının artmasına bağlı olarak değerlenir.Bu yüzden coinleri incelediğiniz zaman nerede ve nasıl kullanılacağına dikkat etmeniz gerekir.Örneğin; Köprü Coin diye bir koin üretildiğini varsayalım.İstanbul’daki köprüleri kullanmak istiyorsanız mutlaka bu koinden elinizde olması gerekiyor.Otomatik olarak kullanım oranı artmış ve mecburi sahip olunması gereken bir koin olmuştur.Bu tarz gördüğünüz koinler varsa yatırım yapmaktan çekinmeyin.

 

Alt Coinleri sizin için 3 kategoride topladık.Günümüze kadar oluşturulmuş teknolojiyle alt coinler sadece bu işlevleri görmektedir.İleride bu değişebilir ve farklı alanlar da eklenebilir.Bunu bekleyip görmek lazım.

 

Alt Coinlere yatırım yapabilmek için Binance Borsasını kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştim.Binance Borsasında Alt Coin alım satımı yapmadan önce Binance Borsası Kullanım Rehberi başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Alt coinler ile para kazanmak başlıklı yazımı okuyarakta, alım satım yaparak güzel karlar elde edebilirsiniz.

Alt coin nedir

Alt coin nedir

Tek bir yanıt

  1. SERDAR DEMİRCİ

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir