Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır 2022 |Aliexpress Güvenli mi?

   A+
   A-
   Aliexpress hakkında fikir sahibi olmayan yoktur mutlaka.İnternet üzerinde Google ya da herhangi bir sitede mutlaka karşımıza çıkmıştır.İncelediğimiz zaman ise milyonlarca birbirinden uygun fiyatlı ürünlerle karşılaşıp alma isteği duyarız.Peki nedir bu aliexpress tam olarak, Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır ya da Aliexpress güvenli mi? Tüm bu sorularınızın cevabını en güncel şekilde yazımızda bulacaksınız.Arkanıza yaslanın ve önemli detayları kaçırmadan okuyunuz.
   aliexpress ten nasıl alışveriş yapılır

   aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır

    Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır kısmına geçmeden size bir kaç bilgi verelim.Aliexpress dünyada en çok ziyaret edilen siteler arasında 42. sıradadır.Toplamda 3 milyon imalatçının yer aldığı parekende satış sitesidir.Satıcıların % 99 u Çinlilerden oluşmaktadır.Aşağıda yazdıklarımıza dikkat ettiğiniz takdirde dünyanın en güvenli sitelerinden birisidir.Gözünüz kapalı alışveriş yapabilirsiniz.
   Şimdi size anlık olarak yaptığımız alışverişin görsellerini paylaşıcaz.Adım adım Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır resimlerle paylaşıcaz.Aklınıza takılan konu olursa yorum bölümünden irtibat kurabilirsiniz.Sorularınız cevaplandırılacaktır.

   Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

   Alıexpress'ten alışveriş yapmak

   Alıexpress’ten alışveriş yapmak

   1)Üye Olmak

   Öncelikle üye olmanız gerekmektedir.Üyelik için facebook la bağlan da yapabilirsiniz.Ancak bizim tavsiyemiz normal üye olmanız yönündedir.Üyelik kısmında dikkat etmeniz gerek en önemli konu adres kısmını eksiksiz ve ingilizce karakter ile doldurmanızdır.Yani yumuşak g, ü, ö gibi harfleri yazmaktan kaçınmalısınız.Ayrıca adresi ingilizce değil türkçe yazın.Nedeni ise bizim postacıların okuyacağı gibi olması önemlidir.Oradaki toptancılar sadece Türkiye ye gönderir ürünü.Geri kalanı bizim ptt de biter.

   2)Ürün Seçimi

    O kadar ucuz fiyatlı ürün arasından mutlaka birisini beğenmişsinizdir.Eğer ürünü arayarak bulduysanız mutlaka aynı ürünü satan birden çok toptancı vardır.Sizin burda yapmanız gerekn en iyi puanlamaya ve fiyatlamaya sahip satıcıyı bulmanızdır.Maddeler halinde ürünü beğenmeden önce yapmanız gerekenleri anlatalım.
   • Satıcının sitede kaç yıldır bulunduğuna bakın.(en az 2 yıl)
   • Ürün değerleme puanı en az 4,5 olmalıdır.
   • Satıcının o üründen kaç adet sattığını kontrol ediniz.
   • En önemlisi o ürünün türkiye ye kargosu var mıç
   • Mutlaka kargo bedava olan ürünleri seçiniz.

    

   Not: Kargo bedava (free shipping) olan ürünleri seçmeye özen gösterin.Nedeni ise ödeyeceğiniz kargo ücretin çok yüksek olması ihtimalidir.Free shipping seçtiğiniz zaman ürünüz 21-45 gün arasında size ulaşıcaktır.Daha detaylı bilgli için aşağıda kargo gönderimi kısmını okuyunuz

    

   aliexpress ten nasıl sipariş verilir

   aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır

   Satıcıyı seçme işlemini de yukarıda ki örneğimizde biz tamamladık.Telefon kapağı siparişi vericez.Birlikte satın alma işlemini gerçekleştirelim.

    

   Not: Ürün indirimi kısmını mutlaka görmüşsünüzdür.Satıcılar kendileri özel olarak indirimi uygulamaktadır.Yukarıda bizim satıcımız ise 12$ lık bir alışverişte 2 $ indirim uygulamaktadır.Bunun için herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.12$ ı geçiyorsanız ödeme kısmında otomatik olarak düşecektir.

    

   3.Sipariş Verme

   Ürün ve satıcı seçme işlemini tamamladıktan sonra sıra ürünü satın almaya geldi.Burada yapmanız gereken adet seçimini yapmak sonra da satın al butonuna tıklamaktır.Aslında ürün ve satıcı seçimini yaptıktan sonra sadece 2 aşamadan oluşmaktadır satın alma işlemi.Aşağıda ki resmi incelin.

   Aliexpress ten nasıl alışveriş yapılır

   Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır

   4.Adres Bilgilerini Seçme

   Adresi bilgileriniz otomatik olarak bizim sayfamızda çıktığı gibi karşınıza çıkacaktır.Tabi bu adrese siparişinizi göndereceksiniz diye bir kaide yoktur.”Add new adress” kısmına tıklayarak yeni bir adres ekleyebilirsiniz.

    

   Not: Bu işlemleri yaparken ingilizce bilmiyor olabilirsiniz.Yapmanız gereken mouse ile sağ tıklayıp, açılan menüden türkçe diline çevir demenizdir.Çevirilir google’ın yaptığı güncellemeler ile %98 lik bir doğruluk payına ulaşmıştır.Bu şekilde işlemlerinize devam etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

    

   5.Kargo Gönderim Yöntemi

   Yukarıda mutlaka bedava gönderi(free shipping) olan ürünleri seçmeniz konusunda tavsiyelerde bulunmuştuk.Bunu tekrar yinelemekte fayda var.Aşağıdaki resimde kargolama seçeneklerini incelediğiniz zaman, 50$’a kadar çıkan kargo ücretlerini göreceksiniz.Kargoya o kadar ücret ödedikten sonra Çin’den ürün almanın bir anlamı kalmıyor.Her zaman önemli olan bedava gönderi seçeneği olan ürünleri seçmektir.

    

   6.Satıcıya Not Bırakma

   Ürün logosunun altında aşağıdaki resmi incelediğinizde göreceksiniz.Burada satıcıya iletmeniz gereken bir takım notlar olabilir.Bunlar;

    

   • Ürünün hediye paketi içerisinde gönderilmesini isteyebilirsiniz.
   • Sipariş verdiğinizde mutlaka gönderi takip numarasını vermesini isteyebilirsiniz.
   • Ürün faturasını düşük göstermesini rica edebilirsiniz.(gümrük kısmı aşağıda okuyunuz önemli)
   • Ya da bir teşekür edebilirsiniz.

    

   Aliexpress Güvenli mi

   Bu arada google translate kullanarak not bırakabilirsiniz.Sizin mesaj gönderdiğiniz Çin’li satıcıların %95 i ingilizce bilmemektedir.Onlarda sizin gibi google translate’ten fayadalanmaktadır.

    

   7.Ödeme Yöntemi ve Ödeme Yapmak

   Ödeme yöntemi olarka paypal gibi bir seçeneğimiz bulunmamaktadır.Görününen tek seçenek kredi kartı ile ödeme yapmak.Aliexpress güvneli mi diye soruyorsanız, size gönlünüz rahat olsun diyebiliriz.Dünyanın en büyük ticaret hacmine sahip firmalardan birisi.Sizin güvenliğiniz için en üst seviye önlemler almış bir sitedir.

   Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır

    

   Extra Bilgi: Kartınızın bilgileriyle yurtdışından para çekildi veya alışveriş yapıldı diyelim.Sizin bankanızdan yurtdışına paranın aktarılması süreci 45 gündür.Siz bu 45 günlük süreçte bankanıza müracat ettiğiniz zaman bankanız direkt bloke uygulamaktadır.Ülkemizde ise bu süreç 15 gündür.Bu yüzden gönlünüz daha rahat olsun.

    

   8.Satın Alma Süreci Sonrası Aşama

   Kart bilgilerini girdiniz ve ödeme yap butonuna tıkladıktan sonra, teşekür ederiz siparişiniz alınmıştır gibi bir ekran gelecektir karşınıza.Bundan sonra aslında bir şey yapmanıza gerek yoktur.Sadece kargonuzun gelmesini bekleyeceksiniz.Ancak biz size biraz daha detay verelim

    

   Güvenli Alışveriş

   Tekrarlamakta fayda var.Bizim yaptığımız gibi mutlaka türkçe diline çevir özelliğini kullanın.Sonra ise yukarıda resimdeki gösterildiği gibi siparişlerim sayfasını giriniz.Bu sayfada siparişleriniz ile ilgili bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.Verdiğiniz siparişin gönderi kodu yani kargo takip numarası satıcı tarafından paylaşılmış olabilir.Ya da satıcıya geciken ürün ile ilgili hatırlatma yapmanız gerekti.Bütün bu işlemleri burdan halletmeniz gerekiyor.

    

   Şimdi sipariş verdikten sonra karşımıza çıkabilecek durumlarla ilgili biraz bilgi verelim.Aslında sipariş verme işlemi kolaydır.Önemli olan bu sitenin bize sağladığı hakları bilmemiz.Tabi birde gümrük ve kargo meselesi var.Maddeler halinde hepsini okuduğunuz zaman, bakkaldan alışveriş yapar gibi kullanabilirsiniz siteyi.Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır sorusunun aranılan cevaplarını maddeler halinde gidelim.

   Okuyunuz: En Yeni 75+ İş Fikri

   Aliexpress Güvenli mi ?

   Google’a bu soru ayda en az 10 bin defa sorulmaktaymış.Arama hacimleri onu gösteriyor.Ülkemizde güvendiğiniz bir sitenin 10 katı hatta 100 katı daha güvenlidir diyebiliriz.Nedeni ise en üst düzey güvenlik önlemlerinin olmasıdır.Sonuçta dünyanın en büyük 3 alışveriş sitesinden birisi olmak kolay değildir.

    

   Aliexpress kargo takip nasıl yapılır?

   Ürün siparişi verdikten sonra satıcının 3 iş günü içerisinde ürünü kargolamasını beklemeniz gerekmektedir.Siparişlerim ekranında satıcı ürünü kargoya vermiştir yazısını gördüğünüzde, ihtiyacınız olan tek şey kargo takip numarası.Diğer bir adı tracking number.Bazı satıcılar bunu sizinle paylaşmaktadır.Bazıları ise paylaşmakla uğraşmaz.Siz bu durumda mutlaka satıcıya bir mesaj gönderin.Tracking number’ımı istiyorum diye.Güvenli bir satıcıdan işlem yaptığınız için %99 ihtimalle sizinle paylaşacaktır.

    

   Aliexpress kargo sorgulama nasıl yapılır?

   Satıcıdan aldığınız gönderi takip numarasını bizim ptt yurtdışı gönderi takip sayfasından sorgulatın.Gönderi takip numarası girerek ürün ile ilgili bütün bilgilere sahip olabilirsiniz.Ürün ücretsiz kargo ile gönderildiği için direkt ptt dağıtımı yapmaktadır.

   ptt gönderi sorgulama

   Aliexpress Ödeme Seçenekleri ve Yöntemleri

   Ülkemizde paypal’a erişim engellendiği için tek ödeme yöntemi master veya visa özelliği bulunan bir kart ile ödeme yapmaktır.Güvenlik ile ilgili bir endişeniz var ise sanal kart veya ininal kart kullanabilirsiniz.

    

   İninal Kart: Hazır olarak satılan ve mastercard özelliği bulunan bir karttır.Üzerinde sadece banka numara bilgileri mevcuttur.Migros, d&r, ptt, yaysat bayileri v.b satış noktalarında bulabilirsiniz.

    

   Not: Aliexpress kapıda ödeme var mı sorusu çok fazla.Malesef ürünler Çin’den geldiği için kapıda ödeme’nin koordine edilmesi çok zor.Bu nedenle sadece kredi kart ile ön ödeme yapmalısınız.

    

   Aliexpress Ürün gelmedi ? Sipariş Gelmedi? 

   En önemli kısımlardan biriside burasıdır.Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır dan çok alışveriş nasıl sonlandırılır kısmı diyelim.Ürününüz, siparişiniz gelmediği anda aşağıdaki maddeleri uygulayın.

   • Ürünümüz ya gelmedi ya da istediğimiz gibi çıkmadığını varsayalım.
   • Open Dispute menüsünü kullanmamız gerekiyor.Yani itiraz etme seçeneği.Tercüme ettiğimiz zaman açık uyuşmazlık seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.
   • Bu seçeneğe tıkladığımız zaman karşımıza neden  itiraz edeceğimizle ilgili bir sayfa çıkacaktır.
   • Bunları yapmadan önce mutlaka mouse ile sağ tıklayıp türkçe diline çevir seçeneğine tıklayın.Sonra menüden size uygun olan iptal nedenini seçin.

   Aliexpress Sipariş Gelmedi

   Siz türkçe diline çevir dedikten sonra yukarıdaki bütü seçenekler türkçe olucaktır.Seçeneğinizi belirttikten sonra itirazınızı onaylayınız.Sonra ki aşama ise Aliexpress ile satıcı arasında yaşanır.Satıcıya iptal nedeniniz iletilir.Satıcı bununla ilgili bir savunma yapar ve çözüm üretmeye çalışır.Eğer ürün elinize geçmemişse %99 para iadesi ile sonuçlanır.Paranız kartınıza en geç 2 hafta içerisinde geri yatar.

    

   Burada itirazınız ne olursa olsun %99 sizin lehinize sonuçlanır.Nedeni ise güvenilir satıcılardan alışveriş yapmanızdır.Bu tarz satıcılar profillerinde kötü yorum olmasını istemezler.Sizi alışverişten memnun etmeye çalışırlar.Zarar dahi etseler size para iadesi yapmayı tercih ederler.

    

   Aliexpress Benzeri Siteler?

   Aliexpress’te aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.Ama daha fazla çeşitlilik istiyorum diyorsanız aşağıdaki siteleride inceleyebilirsiniz.

   Yukarıdaki sitelerin hepsinde Türkiye gönderme seçeneği bulunmaktadır.Bunlardan ülkemizde en çok kullanılanı dx.com’dur.Yalnız Aliexpress gibi Türkçe dil seçeneği mevcut değildir.Mutlaka sağ tıklayıp türkçe diline çevir demeniz gerekmektedir.

    

   Aliexpress’ten Telefon Almak Mantıklı mı?

   Aliexpress uygun fiyatlara gördüğünüz cep telefonları size cazip gelebilir.Ancak satın aldığınız zaman hiç mantıklı gelemeyecektir.Nedeni ise ilk olarak bu telefonların ülkemizde kaçak durumuna düşmesidir.İkinci olarakta gümrükte belirlenen kota fiyatı aşacağı için %20 lik bir vergiye tabi olacak olmasıdır.

    

   Diyelim ki siz yinede aldınız.Yapmanız gereken gümrük müdürlüğüne gidip telefonunuz için %20-%25 arası bir vergi ödeyeceksiniz.Daha sonra ise vergi dairesine gidip telefonunuz için trt bandrolü, iletişim vergisi ve bir takım vergileri ödemeniz gerekecektir.İşin özeti alacağınız telefonun fiyatı Türkiye’ de ki fiyatların da üstünde olucaktır.

    

   Aliexpress Gümrük Takılma Durumu(Çok Önemli)

   Daha önceleri gümrük limiti 75 euro olarak belirlenmiştir.Ancak yeni yasa ile birlikte gümrük limiti 30 euro’dur.Tahmini olarakta 35 $ yani 120 tl dir.Bu rakamların üstünde olan siparişler mutlaka gümrüğe takılacaktır.Gümrüğe takılan ürünler için %20 lik bir vergi ödemeniz gerekiyor.Bu takılma durumu tek seferliktir.

    

   Aylık Sipariş limiti var mı diye sorabilirsiniz.Bu 30 euro limiti sadece tek seferlik gönderimler için geçerlidir.Yani 1 ay içerisinde ayrı ayrı 30 euroluk siparişler verebilirsiniz.Yasal olarak takılmaz.Ancak siz yine de maksimum 2 veya 3 sipariş verin.Daha fazla vermeniz gerekiyorsa, gönderim adreslerini farklı yerler yapın.Örneğin teyzenizin, arkadaşınızın, kardeşinizin üzerine gönderin ürünü.Bu durumda aylık sınırsız alım yapabilirsiniz.(Bu yöntem 14 defa ile denenmiştir)

    

   30 euro’nun üzerine çıktınız ve mutlaka almanız lazım ürünü.Neler yapabilirsiniz? Burada iki seçeniğiniz mevcut.Ya vergi ödeyeceksiniz.Ya da satıcıya bir mesaj göndereceksiniz.Mesajda ürünü hediye paketi olarak istediğinizi ve fatura bilgisini 30 euronun altında yazmasını rica edeceksiniz.Satıcı kabul ederse bu durumda da gümrükten risksiz bir şekilde ürününüz geçebilir.

    

   Sipariş verdiniz ve ürün gümrükten geçmedi.Satıcıya itiraz talebi açtınız.Bu durumda mutlak bir şekilde satıcı haklı çıkacaktır.Nedeni ise ülkenin gümrük şartları tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır.

    

   Aliexpress Alışveriş Yorumları

   Google aramalarda diğer bir trend olarak aliexpress alışveriş yorumlarını görmekteyiz.Size bu konuda biz cevap verelim.150 ye yakın sipariş verdiğimiz site hakkında kendi yorumumuzu yapalım.

   Ürünler kalite olarak orta seviyede.Eski çin malları durumu yok.Çin’li imalatçılar bu konuda kendilerini düzelttiler diyebiliriz.Artık eski Çin mallarındaki o plastik kokusunu almanız zordur.Tabi birazda aldığınız ürünlerede bağlıdır diyebilriz.

   Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır yazımız buraya kadar.Aklınıza takılan sorular ile ilgili yorum bırakabilirsiniz.Beğendiyseniz paylaş butonuna tıklayıp bizi tavsiye edebilirsiniz.

    

   İNTERNETTE EN ÇOK SATILAN ÜRÜNLER

   BAŞARILI GİRİŞİMCİLİK ÖRNEKLERİ

   İŞYERİ AÇMA FİKİRLERİ 30 YARATICI FİKİR

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 15 Yorum
   1. Mustafa Akbulgu dedi ki:

    Kesinlikle aliexpress.com’dan alışveriş yapmayın. Kredi kartı bilgileriniz kopyalanıyor ve 1-2 ay sonra hesabınızdan alışveriş yapmaya başlıyorlar. Bu arada sanal kart hiçbir işe yaramıyor. Ve artık yeni bankacılık düzenlemesiyle artık bankalar bu tür durumlarda paranızı iade etmiyor ! 3 kuruş ucuz mal alıcam diye eldekinden olmayın.

    1. Semih dedi ki:

     Dünyanın en büyük ikinci alışveriş sitesi olan alibaba.com da böyle bir şey olması imkansız. Kesinlikle bir yanlışınız var

     1. vizyonpara.com dedi ki:

      Semih Bey haklı bu konuda

     2. gürbüz dedi ki:

      ben ilk defa bu hafta ali experden alış veriş yapıp 5 adet eşya almışım ama 6.ıncı bi eşya için para çekilmışti almadıgım eşya için 3.90 dolar hesabımdan çekilmiş iş bankasından telefonuma mesaj geldi sizin bilginiz dışında bi alış verişse şunu bunu yapın gibi yazılardı aldıklarımı kontrol ettim 3.90 lık bi eşya almamışım ali expere mesaj attım ben ne almışımda bu parayı çektiniz diye bana derhal cevap yazdılar dil çeviri yaptım sistem hatassı özür dileriz diyorlardı.derhal para iadesi oldu ya, bankadan bana bu mesaj gelmeseydi gol gibi 25 tl girecekti saygılar

   2. özay özokçu dedi ki:

    Ben aliexpress i tüketici maksatlı aktif olarak kullanan birisiyim ve bir¨çok alış-veriş yaptım.kendi ülkemizin int.alış-veriş sitelerinde sıkıntı yaşamışken,ali express te hiçbir zaman ne ödemede ne de ürün konusunda asla problem yaşamadım.Adamlar işlerini dört dörtlük ve muntazam bir şekilde yapıyorlar.Ve bunu türk bankası kredi kartıyla gerçekleştiriyorum.Hiçbir komisyona da maruz kalmadım.O yüzden bu ve bunun gibi sağlam sitelerden hiç alış-verişi olmamış kişiler,ucuz ucuz yorum yapıpta bu siteleri kullanmak isteyenlere deneyimsizce kötü örnek olmak,büyük terbiyesizliktir derim.

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     Teşekür ederim güzel yorumunuz için.Çok iyi anlatmışsınız.

   3. Feyza dedi ki:

    24 kasımda sipariş verdim siparislerim kısmından takip yapıyorum siparisiniz tamamlandı diyor fakat siparişim elime ulaşmadı. PTT sisteminde de nerede olduğu gözükmüyor.

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     Siz ürün dispute süresini kaçırmışsınız.Ürününüz büyük ihtimal ya gümrüğe takıldı, ya da gönderilmedi.

   4. Bade dedi ki:

    merhaba ben 4 5 farklı mağazadan köpek kıyafeti sipariş vermek istiyorum hepsi kargo ücretsiz aynı zamanda gelmez ama sıkıntı yaşar mıyım acaba?

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     Toplam sipariş miktarı 30 Euro’yu geçmesin.Eğer farklı mağazalardan sipariş ettiyseniz, farklı adreslere gönderin.Yani eşinizin dostunuzun adresini yazın.

     1. Vahit BAYRAM dedi ki:

      Merhaba

      Ben 2700 liralık tablet almak istiyorum.
      Gümrük ödermiyim. Ödersem tahmini ne kadar olur. Teşekkürler

   5. Yavuz dedi ki:

    Merhaba dispute süresi nedir ve kaç gündür? Çin tatili sebebiyle alisveris baya uzadi. 6 subatta siparis verdim 14 subatta Çin tatili bitti ugün ayin 17 si sistemden tacip ediyorum ama pek bir gelisme yoc gibi il alisverisim insallah elimde patlamaz..

   6. Büşraa dedi ki:

    Ben Ali express ten 4 5 tane ürün sipariş etmiştim
    Fakat bi kaç tanesi ni PTT ye gidip almamı belirttiler fakat orada para istediler.Bunun sebebi nedir acaba???

    1. vizyonpara.com dedi ki:

     Merhaba Büşra Hanım, sanırım sizden gümrük vergisini talep etmişler. Detaylı bilgi için: buraya tıklayın.

   7. Yunus dedi ki:

    Merhaba. Alıbabadan toptan eşya satın aldığımda gumruk vergisini ptt de ödeyerek hep sorunlar bitiyor mu? (mesala çanta falan) Yoksa artı evraklı falan işler yüze çıkabılır mı acaba?