Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır

Aliexpresss'ten nasıl alışveriş yapılır
Aliexpress hakkında fikir sahibi olmayan yoktur mutlaka. İnternet üzerinde Google ya da herhangi bir sitede mutlaka karşımıza çıkmıştır. İncelediğimiz zaman ise milyonlarca birbirinden uygun fiyatlı ürünlerle karşılaşıp alma isteği duyarız. Peki nedir bu Aliexpress tam olarak, Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır ya da Aliexpress güvenli mi? Tüm bu sorularınızın cevabını en güncel şekilde yazımızda bulacaksınız. Arkanıza yaslanın ve önemli detayları kaçırmadan okuyunuz.
Aliexpresss'ten nasıl alışveriş yapılır
Aliexpresss’ten nasıl alışveriş yapılır
 Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır kısmına geçmeden size bir kaç bilgi verelim. Aliexpress dünyada en çok ziyaret edilen siteler arasında 42. sıradadır. Toplamda 3 milyon imalatçının yer aldığı perakende satış sitesidir. Satıcıların % 99 u Çinlilerden oluşmaktadır. Aşağıda yazdıklarımıza dikkat ettiğiniz takdirde dünyanın en güvenli sitelerinden birisidir. Gözünüz kapalı alışveriş yapabilirsiniz.
Şimdi size anlık olarak yaptığımız alışverişin görsellerini paylaşacağız. Adım adım Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır resimlerle paylaşacağız. Aklınıza takılan konu olursa yorum bölümünden irtibat kurabilirsiniz. Sorularınız cevaplandırılacaktır.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Alıexpress'ten alışveriş yapmak
Alıexpress’ten alışveriş yapmak

1)Üye Olmak

Öncelikle üye olmanız gerekmektedir. Üyelik için Facebook la bağlan da yapabilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz normal üye olmanız yönündedir. Üyelik kısmında dikkat etmeniz gerek en önemli konu adres kısmını eksiksiz ve İngilizce karakter ile doldurmanızdır. Yani yumuşak g, ü, ö gibi harfleri yazmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca adresi İngilizce değil türkçe yazın. Nedeni ise bizim postacıların okuyacağı gibi olması önemlidir. Oradaki toptancılar sadece Türkiye ye gönderir ürünü. Geri kalanı bizim PTT de biter.

2)Ürün Seçimi

 O kadar ucuz fiyatlı ürün arasından mutlaka birisini beğenmişsinizdir. Eğer ürünü arayarak bulduysanız mutlaka aynı ürünü satan birden çok toptancı vardır. Sizin burada yapmanız gereken en iyi puanlamaya ve fiyatlamaya sahip satıcıyı bulmanızdır. Maddeler halinde ürünü beğenmeden önce yapmanız gerekenleri anlatalım.
 • Satıcının sitede kaç yıldır bulunduğuna bakın.(en az 2 yıl)
 • Ürün değerleme puanı en az 4,5 olmalıdır.
 • Satıcının o üründen kaç adet sattığını kontrol ediniz.
 • En önemlisi o ürünün Türkiye ye kargosu var mı?
 • Mutlaka kargo bedava olan ürünleri seçiniz.

 

Not: Kargo bedava (free shipping) olan ürünleri seçmeye özen gösterin. Nedeni ise ödeyeceğiniz kargo ücretin çok yüksek olması ihtimalidir. Free shipping seçtiğiniz zaman ürünüz 21-45 gün arasında size ulaşıcaktır. Daha detaylı bilgli için aşağıda kargo gönderimi kısmını okuyunuz

 

aliexpress ten nasıl sipariş verilir
aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır

Satıcıyı seçme işlemini de yukarıda ki örneğimizde biz tamamladık. Telefon kapağı siparişi vericez. Birlikte satın alma işlemini gerçekleştirelim.

 

Not: Ürün indirimi kısmını mutlaka görmüşsünüzdür. Satıcılar kendileri özel olarak indirimi uygulamaktadır. Yukarıda bizim satıcımız ise 12$ lık bir alışverişte 2 $ indirim uygulamaktadır. Bunun için herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.12$ ı geçiyorsanız ödeme kısmında otomatik olarak düşecektir.

 

3.Sipariş Verme

Ürün ve satıcı seçme işlemini tamamladıktan sonra sıra ürünü satın almaya geldi. Burada yapmanız gereken adet seçimini yapmak sonra da satın al butonuna tıklamaktır. Aslında ürün ve satıcı seçimini yaptıktan sonra sadece 2 aşamadan oluşmaktadır satın alma işlemi. Aşağıda ki resmi incelin.

Aliexpress ten nasıl alışveriş yapılır
Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır

4.Adres Bilgilerini Seçme

Adresi bilgileriniz otomatik olarak bizim sayfamızda çıktığı gibi karşınıza çıkacaktır. Tabi bu adrese siparişinizi göndereceksiniz diye bir kaide yoktur.”Add new adress” kısmına tıklayarak yeni bir adres ekleyebilirsiniz.

 

Not: Bu işlemleri yaparken İngilizce bilmiyor olabilirsiniz. Yapmanız gereken mouse ile sağ tıklayıp, açılan menüden Türkçe diline çevir demenizdir. Çevrilir Google’ın yaptığı güncellemeler ile %98 lik bir doğruluk payına ulaşmıştır. Bu şekilde işlemlerinize devam etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

 

5.Kargo Gönderim Yöntemi

Yukarıda mutlaka bedava gönderi(free shipping) olan ürünleri seçmeniz konusunda tavsiyelerde bulunmuştuk. Bunu tekrar yinelemekte fayda var. Aşağıdaki resimde kargolama seçeneklerini incelediğiniz zaman, 50$’a kadar çıkan kargo ücretlerini göreceksiniz. Kargoya o kadar ücret ödedikten sonra Çin’den ürün almanın bir anlamı kalmıyor. Her zaman önemli olan bedava gönderi seçeneği olan ürünleri seçmektir.

 

6.Satıcıya Not Bırakma

Ürün logosunun altında aşağıdaki resmi incelediğinizde göreceksiniz. Burada satıcıya iletmeniz gereken bir takım notlar olabilir. Bunlar;

 • Ürünün hediye paketi içerisinde gönderilmesini isteyebilirsiniz.
 • Sipariş verdiğinizde mutlaka gönderi takip numarasını vermesini isteyebilirsiniz.
 • Ürün faturasını düşük göstermesini rica edebilirsiniz.(gümrük kısmı aşağıda okuyunuz önemli)
 • Ya da bir teşekür edebilirsiniz.

 

Aliexpress Güvenli mi

Bu arada Google translate kullanarak not bırakabilirsiniz. Sizin mesaj gönderdiğiniz Çin’li satıcıların %95 i İngilizce bilmemektedir. Onlarda sizin gibi Google translate’ten faydalanmaktadır.

 

7.Ödeme Yöntemi ve Ödeme Yapmak

Ödeme yöntemi olarak Paypal gibi bir seçeneğimiz bulunmamaktadır. Görünen tek seçenek kredi kartı ile ödeme yapmak. Aliexpress güvenli mi diye soruyorsanız, size gönlünüz rahat olsun diyebiliriz. Dünyanın en büyük ticaret hacmine sahip firmalardan birisi. Sizin güvenliğiniz için en üst seviye önlemler almış bir sitedir.

Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır

 

Extra Bilgi: Kartınızın bilgileriyle yurtdışından para çekildi veya alışveriş yapıldı diyelim. Sizin bankanızdan yurtdışına paranın aktarılması süreci 45 gündür.Siz bu 45 günlük süreçte bankanıza müraacat ettiğiniz zaman bankanız direkt bloke uygulamaktadır. Ülkemizde ise bu süreç 15 gündür. Bu yüzden gönlünüz daha rahat olsun.

 

8.Satın Alma Süreci Sonrası Aşama

Kart bilgilerini girdiniz ve ödeme yap butonuna tıkladıktan sonra, teşekkür ederiz siparişiniz alınmıştır gibi bir ekran gelecektir karşınıza. Bundan sonra aslında bir şey yapmanıza gerek yoktur. Sadece kargonuzun gelmesini bekleyeceksiniz. Ancak biz size biraz daha detay verelim

 

Güvenli Alışveriş

Tekrarlamakta fayda var. Bizim yaptığımız gibi mutlaka Türkçe diline çevir özelliğini kullanın. Sonra ise yukarıda resimdeki gösterildiği gibi siparişlerim sayfasını giriniz. Bu sayfada siparişleriniz ile ilgili bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Verdiğiniz siparişin gönderi kodu yani kargo takip numarası satıcı tarafından paylaşılmış olabilir. Ya da satıcıya geciken ürün ile ilgili hatırlatma yapmanız gerekti. Bütün bu işlemleri buradan halletmeniz gerekiyor.

 

Şimdi sipariş verdikten sonra karşımıza çıkabilecek durumlarla ilgili biraz bilgi verelim. Aslında sipariş verme işlemi kolaydır. Önemli olan bu sitenin bize sağladığı hakları bilmemiz. Tabi birde gümrük ve kargo meselesi var. Maddeler halinde hepsini okuduğunuz zaman, bakkaldan alışveriş yapar gibi kullanabilirsiniz siteyi. Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır sorusunun aranılan cevaplarını maddeler halinde gidelim.

Okuyunuz: En Yeni 75+ İş Fikri

 

Aliexpress Güvenli mi ?

Google’a bu soru ayda en az 10 bin defa sorulmaktaymış. Arama hacimleri onu gösteriyor. Ülkemizde güvendiğiniz bir sitenin 10 katı hatta 100 katı daha güvenlidir diyebiliriz. Nedeni ise en üst düzey güvenlik önlemlerinin olmasıdır. Sonuçta dünyanın en büyük 3 alışveriş sitesinden birisi olmak kolay değildir.

 

Aliexpress kargo takip nasıl yapılır?

Ürün siparişi verdikten sonra satıcının 3 iş günü içerisinde ürünü kargolamasını beklemeniz gerekmektedir. Siparişlerim ekranında satıcı ürünü kargoya vermiştir yazısını gördüğünüzde, ihtiyacınız olan tek şey kargo takip numarası. Diğer bir adı tracking number. Bazı satıcılar bunu sizinle paylaşmaktadır. Bazıları ise paylaşmakla uğraşmaz. Siz bu durumda mutlaka satıcıya bir mesaj gönderin. Tracking number’ımı istiyorum diye. Güvenli bir satıcıdan işlem yaptığınız için %99 ihtimalle sizinle paylaşacaktır.

 

Aliexpress kargo sorgulama nasıl yapılır?

Satıcıdan aldığınız gönderi takip numarasını bizim ptt yurtdışı gönderi takip sayfasından sorgulatın. Gönderi takip numarası girerek ürün ile ilgili bütün bilgilere sahip olabilirsiniz. Ürün ücretsiz kargo ile gönderildiği için direkt PTT dağıtımı yapmaktadır.

ptt sorgulama
ptt gönderi sorgulama

Aliexpress Ödeme Seçenekleri ve Yöntemleri

Ülkemizde paypal’a erişim engellendiği için tek ödeme yöntemi master veya visa özelliği bulunan bir kart ile ödeme yapmaktır. Güvenlik ile ilgili bir endişeniz var ise sanal kart veya ininal kart kullanabilirsiniz.

 

İninal Kart: Hazır olarak satılan ve Mastercard özelliği bulunan bir karttır. Üzerinde sadece banka numara bilgileri mevcuttur. Migros, D&R, PTT, Yaysat bayileri vb. satış noktalarında bulabilirsiniz.

 

Not: Aliexpress kapıda ödeme var mı sorusu çok fazla. Maalesef ürünler Çin’den geldiği için kapıda ödemenin koordine edilmesi çok zor. Bu nedenle sadece kredi kart ile ön ödeme yapmalısınız.

 

Aliexpress Ürün gelmedi ? Sipariş Gelmedi? 

En önemli kısımlardan biriside burasıdır. Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır dan çok alışveriş nasıl sonlandırılır kısmı diyelim. Ürününüz, siparişiniz gelmediği anda aşağıdaki maddeleri uygulayın.

 • Ürünümüz ya gelmedi ya da istediğimiz gibi çıkmadığını varsayalım.
 • Open Dispute menüsünü kullanmamız gerekiyor. Yani itiraz etme seçeneği. Tercüme ettiğimiz zaman açık uyuşmazlık seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.
 • Bu seçeneğe tıkladığımız zaman karşımıza neden  itiraz edeceğimizle ilgili bir sayfa çıkacaktır.
 • Bunları yapmadan önce mutlaka mouse ile sağ tıklayıp Türkçe diline çevir seçeneğine tıklayın. Sonra menüden size uygun olan iptal nedenini seçin.
iptal başvurusu
Aliexpress Sipariş Gelmedi

Siz Türkçe diline çevir dedikten sonra yukarıdaki bütün seçenekler Türkçe olacaktır. Seçeneğinizi belirttikten sonra itirazınızı onaylayınız. Sonra ki aşama ise Aliexpress ile satıcı arasında yaşanır. Satıcıya iptal nedeniniz iletilir. Satıcı bununla ilgili bir savunma yapar ve çözüm üretmeye çalışır. Eğer ürün elinize geçmemişse %99 para iadesi ile sonuçlanır. Paranız kartınıza en geç 2 hafta içerisinde geri yatar.

 

Burada itirazınız ne olursa olsun %99 sizin lehinize sonuçlanır. Nedeni ise güvenilir satıcılardan alışveriş yapmanızdır. Bu tarz satıcılar profillerinde kötü yorum olmasını istemezler. Sizi alışverişten memnun etmeye çalışırlar. Zarar dahi etseler size para iadesi yapmayı tercih ederler.

 

Aliexpress Benzeri Siteler?

Aliexpress’te aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Ama daha fazla çeşitlilik istiyorum diyorsanız aşağıdaki siteleri de inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki sitelerin hepsinde Türkiye gönderme seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ülkemizde en çok kullanılanı dx.com’dur. Yalnız Aliexpress gibi Türkçe dil seçeneği mevcut değildir. Mutlaka sağ tıklayıp türkçe diline çevir demeniz gerekmektedir.

 

Aliexpress’ten Telefon Almak Mantıklı mı?

Aliexpress uygun fiyatlara gördüğünüz cep telefonları size cazip gelebilir. Ancak satın aldığınız zaman hiç mantıklı gelemeyecektir. Nedeni ise ilk olarak bu telefonların ülkemizde kaçak durumuna düşmesidir. İkinci olarakta gümrükte belirlenen kota fiyatı aşacağı için %20’lik bir vergiye tabi olacak olmasıdır.

 

Diyelim ki siz yine de aldınız. Yapmanız gereken gümrük müdürlüğüne gidip telefonunuz için %20-%25 arası bir vergi ödeyeceksiniz. Daha sonra ise vergi dairesine gidip telefonunuz için trt bandrolü, iletişim vergisi ve bir takım vergileri ödemeniz gerekecektir. İşin özeti alacağınız telefonun fiyatı Türkiye’ de ki fiyatların da üstünde olacaktır.

 

Aliexpress Gümrük Takılma Durumu(Çok Önemli)

Daha önceleri gümrük limiti 75 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak yeni yasa ile birlikte gümrük limiti 30 Euro’dur. Tahmini olarakta 35 $ yani 120 TL’dir. Bu rakamların üstünde olan siparişler mutlaka gümrüğe takılacaktır. Gümrüğe takılan ürünler için %20’ik bir vergi ödemeniz gerekiyor. Bu takılma durumu tek seferliktir.

 

Aylık Sipariş limiti var mı diye sorabilirsiniz. Bu 30 Euro limiti sadece tek seferlik gönderimler için geçerlidir. Yani 1 ay içerisinde ayrı ayrı 30 Euro’luk siparişler verebilirsiniz. Yasal olarak takılmaz. Ancak siz yine de maksimum 2 veya 3 sipariş verin. Daha fazla vermeniz gerekiyorsa, gönderim adreslerini farklı yerler yapın. Örneğin teyzenizin, arkadaşınızın, kardeşinizin üzerine gönderin ürünü. Bu durumda aylık sınırsız alım yapabilirsiniz.(Bu yöntem 14 defa ile denenmiştir)

 

30 Euro’nun üzerine çıktınız ve mutlaka almanız lazım ürünü. Neler yapabilirsiniz? Burada iki seçeneğiniz mevcut. Ya vergi ödeyeceksiniz. Ya da satıcıya bir mesaj göndereceksiniz. Mesajda ürünü hediye paketi olarak istediğinizi ve fatura bilgisini 30 Euronun altında yazmasını rica edeceksiniz. Satıcı kabul ederse bu durumda da gümrükten risksiz bir şekilde ürününüz geçebilir.

 

Sipariş verdiniz ve ürün gümrükten geçmedi. Satıcıya itiraz talebi açtınız. Bu durumda mutlak bir şekilde satıcı haklı çıkacaktır. Nedeni ise ülkenin gümrük şartları tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır.

 

Aliexpress Alışveriş Yorumları

Google aramalarda diğer bir trend olarak Aliexpress alışveriş yorumlarını görmekteyiz. Size bu konuda biz cevap verelim.150 ye yakın sipariş verdiğimiz site hakkında kendi yorumumuzu yapalım.

Ürünler kalite olarak orta seviyede. Eski Çin malları durumu yok. Çin’li imalatçılar bu konuda kendilerini düzelttiler diyebiliriz. Artık eski Çin mallarındaki o plastik kokusunu almanız zordur. Tabi birazda aldığınız ürünlere de bağlıdır diyebiliriz.

Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır yazımız buraya kadar. Aklınıza takılan sorular ile ilgili yorum bırakabilirsiniz. Beğendiyseniz paylaş butonuna tıklayıp bizi tavsiye edebilirsiniz.

Scroll to Top