Akademisyen Nasıl Olunur | Gerekli Şartlar Nelerdir?

Meslek seçimi her bireyin yaşamında bir dönüm noktasına denk gelir. Kişi hayatı boyunca meşgul olacağı mesleğini belirleme süreçlerinde çeşitli noktaları dikkate almalıdır. Akademisyen Nasıl Olunur? Gerekli Şartlar Nelerdir? Sorularına yanıt arandığında bu mesleği yapmanın kişiyi mutlu edip etmeyeceği de düşünülmelidir.

Akademisyen nasıl olunur
Akademisyen nasıl olunur

Her meslek kendine has bazı özellikler taşır. Akademisyenlik özverili çalışma prensiplerine sahip insanların yapabileceği türden meslekler arasındadır. Bu meslek tercih edildiğinde yaşam boyu öğrenme merakı ve araştırma duygusu kişilerde olması gereken önemli özellikler arasında olmalıdır.

Akademisyen olarak görev alanlar öğretim üyesi unvanına sahip olurlar. Lisans eğitimi 4 yıllık bir sürede tamamlandıktan sonra yüksek lisans yapılması gerekmektedir. Ardından doktorasını yapan kişiler akademisyen olmaya hak kazanırlar. Bu mesleğe geçişte birtakım sınavlardan başarı elde etmek gerekmektedir. Akademisyen Nasıl Olunur? Meslek seçme konusunda araştırma yapanlar tarafından merak edilmektedir.

 

Akademisyen Nasıl Olunur?

Akademisyen nasıl olunur 2
Akademisyen nasıl olunur 2

Akademisyen olmak isteyen kişiler üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerini iyi bir not ortalaması ile tamamlamalıdır. Ardından bir dizi sınav süreci mesleğe aday olan kişileri bekleyecektir. Meslek, okumayı seven ve yaşamı boyunca araştırma yapma becerilerini geliştirmek isteyenler için ideal çalışma alanlarına sahiptir. Akademisyen Nasıl Olunur? Merak edenler için bazı önemli detayları bir araya getirdik

Akademisyen olmak için izlenmesi gereken başlangıç aşamaları başvuru için gerekli olan koşullardır.

 • 4 yıllık bir üniversite bitirmek
 • Not ortalamasını yüksek tutmak
 • Yüksek lisans yapmak

Akademisyen olmaya karar veren kişilerin okudukları bölüm içinde hangi alanda uzmanlaşmak istediklerini belirlemeleri gerekmektedir. Akademisyen olarak adlandırılan kişiler belli bir konuda uzmanlığa sahip olurlar. Bu sebeple kişinin yol haritasında öncelikle hangi branşta uzmanlaşmak istediği ilk sırada yer almalıdır.

 

Akademisyen Olmak İçin Gerekenler

Akademisyen olmak için gerekenler
Akademisyen olmak için gerekenler

Akademisyen olmaya karar veren kişiler üniversite eğitimlerini tamamlamanın ardından yüksek lisans yaparlar. Yüksek lisans yapabilmek içinse ALES adı verilen bir sınava girilmesi gerekmektedir. Ardından dil sınavından da geçer bir not almak zorunludur. Her iki sınavdan yeterli oranda bir not alan aday, üniversitelerin yüksek lisans bölümleri için başvuru yapabilmektedir. Akademisyen Olmak İçin Gerekenler adayların merak ettiği konular arasında ilk sırada yer almaktadır. Akademisyen Nasıl Olunur? Sorusu için bilinmesi gerekenler arasında bazı sınavlara girmenin bir zorunluluk olduğu yer alır.

ALES’e giren adaylar en az 70 puan almalıdır. YDS adı verilen dil sınavı içinse gerekli olan not 50 puandır. Yüksek lisans için yazılı ve sözlü mülakat şeklinde bir başvuru süreci yaşanmaktadır. Akademisyen olan bireyler bilimsel projelerde yer alabilecekleri gibi üniversitelerde eğitim de verirler.

Akademisyen olma süreçlerini yaşayan kişiler yüksek lisans eğitimleri sürerken araştırma görevlisi olarak da kadroya başvuru yapabilirler. YÖK’ün açtığı kadroları takip etmek ve başvuru gerçekleştirmek sayesinde araştırma görevlisi olma şansı elde edilebilir.

Yüksek lisans başvurusu yapacak adaylarda not ortalaması 2.50 olması gerekmektedir. Birçok üniversite için bu durum söz konusudur. Yüksek lisans eğitiminin ardından doktora yapmak akademisyenliğe giden yolda önemli bir aşamadır.

 

Akademisyen Maaşları Ne Kadar?

Akademisyen maaşları ne kadar
Akademisyen maaşları ne kadar

Akademisyen olarak mesleki yaşamını sürdüren kişiler için maaş aralığı değişkenlik göstermektedir. Bu durumda etkili olan unsurlar ise üniversite kadrosunda aldıkları görev ve statüleridir. Araştırma görevlisi olarak adlandırılan ve mesleğin başlangıç aşamasında görev alan bireyler ile rektör olarak adlandırılan ve mesleğin en üst sınırında görev alanlar arasında belirgin bir maaş farkı olması doğal bir durumdur. Akademisyen Maaşları Ne Kadar? Sorusu için verilebilecek ortalama bir yanıt şu şekilde olacaktır. Bu mesleğin maaş aralığı yaklaşık 6000-12000TL aralığında değişmektedir. Akademisyen Nasıl Olunur? Öğretim görevlisi olarak da tanımlanan bu mesleğe sahip olma koşulları, üniversitelerin belirlediği kriterlere göre de şekillenmektedir.

 

En Kolay Akademisyen Olunan Bölümler

En kolay olarak adlandırılabilecek bölümler kişisel becerilere göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı kişiler sayısal bölümleri kolay bulurken bazı kişilere göre de sözel bölümler daha basit olarak değerlendirilecektir. En Kolay Akademisyen Olunan Bölümler merak edildiğinde ise sözel bölümler arasında yer alan Sosyal Hizmetler hem kolay okunabilen hem de akademisyen olmak isteyenleri zorlamayacak bir bölümdür.

 

Akademisyen Olmak İçin Not Ortalaması Ne Olmalı?

Akademisyen olmanın koşulları arasında 4 yıllık bir lisans eğitiminin ardından ALES VE YDS sınavlarından yeterli puanları alarak yüksek lisans başvurusu yapmak gerektiğini belirtmiştik. Akademisyen Olmak İçin Not Ortalaması Ne Olmalı? Suali sorulduğunda yüksek lisansa kabul için ortalama olarak 2.50 gibi bir not ortalamasına sahip olmak gerekmektedir.

Akademisyenliğin ilk adımı olan yüksek lisans aşamasında bu alana kabul edildikten sonra süreç sınavlarla ilerlemekte ve her unvanın elde ediliş süreçlerinde bazı sınavlara girmek gerekmektedir. Doktora ya da doçentlik unvanı için doktora ve doçentlik sınavları başarı ile tamamlanmalıdır.

Bu süreçlerde ayrıca çeşitli akademik çalışmaların yapılması da gerekmektedir. Doktora tezi ya da akademik makalelerin yazılması bu aşamalarda gerçekleştirilen çalışmalar arasındadır. Akademisyen Nasıl Olunur? Bunun iyi araştırılması meslekte görev almak isteyenler açısından yol gösterici olacaktır.

Meslek seçimi konusunda daha detaylı bilgi almak için Geleceğin Meslekleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Akademisyen Olmak Zor mu?

Akademisyen olmak isteyenler okumayı ve araştırmayı seven kişiler olmalıdırlar. Yaşam boyu okumak ve öğretim görevlisi olarak öğrencilere ders vermek akademisyenler açısından yapılan işler arasındadır.  Makale yazmak, bilimsel projelerde görev almak gibi birçok konuda başarı gerektiren bir alan olan akademisyenlik severek yapanlar açısından zor kabul edilmeyecektir. Akademisyen Olmak Zor mu? Sorusuna verebileceğimiz yanıtlar arasında mesleğin zorluğu, özverili çalışma şartlarına sahip olduğundan kişisel olarak değişkenlik gösterebilecektir.

Bu tür meslekler tercih edileceği zaman bireyler çok çalışmayı ve hayatı boyunca bunu sürdürmeyi isteyip istemediğine karar vermelidirler. Akademik kariyer yapmak zorlu ve uzun bir süreçtir. Bu sürecin sonunda ise elde edilecek başarılar harcanan emeklerin karşılığını verebilecek niteliktedir.

Akademisyen Nasıl Olunur? Merak edenler, akademisyen olarak adlandırılan kişilerin toplumda saygınlık gören bireyler olduğunu bilmek isteyeceklerdir. Bu meslek emek isteyen ve çok çalışmayı gerekli kılan bir çalışma alanına sahiptir.

 

Akademisyenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akademik kariyer yapmak yaşam boyu süren bir çalışmadır. Bu meslek mensupları kariyerleri boyunca bilimsel çalışmalara imza atarlar. Akademisyenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Tüm süreçler birbirini takip eder biçimde ilerlemektedir.

 

 • Akademisyen olmaya karar veren adaylar önce yüksek lisans derecesine sahip olmalıdır. Yüksek lisansı bitirebilme koşullarından biri de tez hazırlamaktır
 • Aday kendisi için uygun olan bölümü tespit etmelidir
 • Yüksek lisansa başvuru için 2.50 not ortalamasına sahip olmalıdır
 • Her üniversite için başvuru süreleri birbirinden farklı tarihlerde olabilmektedir. Bu sebeple üniversitelerin resmi sitelerinden başvuru tarihleri ile ilgili bilgi alınabilir.
 • ALES ve YDS sınavlarından alınacak notlar adayın elinde olmalıdır
 • Yüksek lisans tamamlandıktan sonra doktora başvurusu yapılmalıdır bu başvuru süreci de yüksek lisans ile aynı biçimde ilerlemektedir
 • Doktora 4 yıllık bir süreçtir ve bir doktora tezi ile tamamlanır
 • Akademik kariyer süreçleri doçent ya da profesör unvanlarını alana dek devam eden aşamalardan meydana gelmektedir.

 

Akademisyen Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Öğretim görevlisi olarak da adlandırılan akademisyenler için verilebilecek bazı öneriler söz konusudur. Bireyler eğitim hayatlarının başında meslek seçimi konusunda bir tercih yaparlar. Bu tercihlerini yaparken bazı tavsiyelere ihtiyaç duyabilirler. Akademisyen Olmak İsteyenlere Tavsiyeler sıralanması gerektiğinde aşağıdaki gibi bir tablodan söz etmek mümkün olacaktır.

 • Akademisyen olmak isteyen bireyler bu konuda kesin kararlı olmalıdır
 • Okuma ve araştırma merakı bu mesleğin en önemli özelliğidir
 • Özverili çalışma şartları olduğu bilinmelidir
 • Adaylar meslek tercihi öncesinde kendini çok iyi tanımalı ve ne yapmak istediğine karar vermelidir
 • Bu mesleği seçecek adayların sadece çalışarak kariyer yapması beklenmemelidir. Seminerler, konferanslar, akademik yayınlar takip edilmesi gereken konular arasındadır
 • Dünyaya açık olmak ve alanıyla ilgili bilimsel çalışmaları takip etmek oldukça önemlidir
 • Akademisyenlerin kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir
 • Birden fazla yabancı dile hâkim olmak kariyerlerinde daha başarılı işler yapmalarına olanak yaratır
 • Bu meslekte ilerlemek isteyen adaylar güçlü bir muhakeme becerisini geliştirmelidirler
 • Akademisyenler kültürel aktivitelere katılarak kişisel gelişimlerine katkı sağlamalıdır
 • İyi bir akademisyende yabancı dillere hakimiyet yanında kendi dilinde de yüksek bir kullanım kabiliyeti aranır
 • Açık fikirli olmak, kendine hedef belirlemek, örnek alınacak kişileri tespit etmek akademik kariyer yapacak kişilerin ilerlemesinde yol gösterici adımlardır

Akademisyen Nasıl Olunur? Sorusunun yanıtları birçok konuyu içinde barındırmaktadır. Kişilerin meslek seçimi esnasında ne istediklerini bilmeleri, kendilerine bir hedef belirlemeleri oldukça önemlidir. Başarılı bir gelecek elde etmek özverili çalışma ile mümkündür. Emek vermek, işini severek yapmak bireye mutlu bir yaşam sürmesi için olanak yaratır. Bu sebeplerle meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken birden fazla konu yer alır.

Scroll to Top