2022 Yılında Girişimcilere Verilen KOSGEB Destekleri

Girişimcilere Verilen Kosgeb Destekleri

Ülkemizde birçok girişimci devlet desteklerinden yararlanarak kendi işletmesini açmanın ayrıcalıklarını yaşıyor. Hem kendi işinin sahibi olmak hem de üretim ve hizmet sektöründe önemli işler başarmak isteyen kişilerin en ciddi sorunu sermayedir. Yetersiz sermaye nedeniyle işyeri açamamak girişimciler için önemli bir sorun olsa da KOSGEB destekleri ile artık iş yeri açma hayalleri gerçek oluyor. Hemen her kesimden imalatçıya verilen maddi destekler sayesinde ülkenin istihdamına katkıda bulunulurken bir yandan da kişiler kendi işlerinin sahibi olabiliyorlar.

Girişimcilere Verilen Kosgeb Destekleri
Girişimcilere Verilen KOSGEB Destekleri

Türkiye’de ilk defa 1990 senesinde yürürlükte yerini alan KOSGEB uzun bir süredir yatırım ve girişimcilik alanlarında faaliyetlerini devam ettiriyor. Esnaf, yatırımcı ve diğer sektörlerdeki tüm girişimciler için birer destek programı olan KOSGEB beklentilerinize yanıt veren birçok hizmet sunuyor. Ancak KOSGEB tarafından verilen girişimci desteklerinden yararlanabilmek için kurumun sizlerden beklediği kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. Şartları eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğinizde sizlere sunulan tüm desteklerden en iyi şekilde yararlanabilme avantajı elde edebilirsiniz. KOSGEB desteğinden yararlanmak isteyen kişiler ilk olarak kurumun kaç farklı yardım paketi verdiğini bilmeleri gerekiyor.

Girişimcilere Verilen KOSGEB Destekleri

Bunların yanında destek paketlerinin şartlarının neler olduğu önemli detaylar arasında bulunuyor. Vatandaşa bu alanda verilen destek miktarını ve hibe olup olmadığı da yine merak edilenler arasında yer alıyor. KOSGEB günümüzde girişimcilere 8 farklı destek paketi veriliyor. Her destek paketinin kendine göre miktarı ve şartları bulunuyor.

 

KOSGEB Başvuru Şartları Neler?

KOSGEB destekleri birçok girişimciye verilse de kişilerin bu destekleri alabilmek için gerekli olan şartları yerine getirmesi gerekiyor. Şartlar girişimcileri zorlamayacak derecede olsa bu şartların denetimlerinin sıkı şekilde yapılması desteklerden yararlanmak isteyen girişimcileri bir hayli zorlamaktadır. KOSGEB girişimci desteklerinden yararlanabilmek için şu şartları yerine getirmeniz oldukça önemli oluyor:

 • KOSGEB girişimcilik desteği yeni iş yeri açmak isteye kişilere iş yerlerinin açılma sürecindeki gerekli olan sermayeyi sağlayabilmeleri için verilir.
 • İş yerlerinin açılması sürecinde gider harcamalarının %70 olan kısmı bu desteklerle karşılanır.
 • KOSGEB hem hibe desteği hem de faizsiz kredi olanakları sunar.
 • Yapılmak istenilen iş ile sektör karşılaştırılır ve sonrasında satış ya da imalat gerçekleştirilecek ola iş yerinin kuruluşuna başlanır.
 • İş yerinin kuruluşundan hemen önce girişimcilerin eğitim alması sağlanır.
 • Eğitimler uzaktan verilir ve işletmelerin tüm donanımları sağlamasına özen gösterilir.
 • İş yerlerinde tadilat giderleri ya da kira masrafı gibi durumlar KOSGEB girişimci destekleri ile karşılanır.
 • KOSGEB önceden kurulan ancak daha da büyümek isteyen veya yurt dışında da faaliyet göstermek isteyen işletmelere de destek sağlar.
 • Kişiler işletmelerinin tüm açılış masraflarını karşılar. KOSGEB de daha sonra destekler için gerekli ödemeleri yapar.

Tüm bu şartları yerine getiren kişiler KOSGEB’den yeterli miktarda destek alabilir ve kendi hayalini kurduğu işletmeyi kolayca açabilir. Başvuru şartlarını yerine getirmek kadar bulunduğunu sektörün KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmeniz de büyük bir önem taşıyor. Sektörünüz KOSGEB kapsamında yer almıyor ise destek almanız da mümkün olmayacaktır. Kurum bazı işletmelere hibe desteği sağlarken bazı sektörlere yalnızca faizsiz kredi desteği sağlayabilir. Bazı sektörlere de her iki destekten yararlanabilme hakkı sunabilir. Bulunduğunuz sektör, eğitimlerde göstermiş olduğunuz başarı ve daha birçok detay bu destekleri alıp alamayacağınız konusunda önemli belirleyiciler arasında yer almaktadır.

 

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler

KOSGEB tarafından desteklenen belli başlı sektörler bulunuyor. Bu sektörlerde hem istihdamın artırılması hem de işletme sayısının artırılması hedeflenir. Desteklene sektörler arasında şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

İnşaat Sektörü

KOSGEB tarafından doğrudan desteklenen sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor. Eğer KOSGEB destekleri almak istiyorsanız ve alanınız inşaat ise hem hibe avantajından yararlanabilir hem de faizsiz olarak kredi alabilirsiniz. Bu desteklerden yararlanabilmek için yine belirli kriterler ile karşılaşabilirsiniz. Bu destekler bina inşaatı için 4 farklı şekilde yararlanılabilen desteklerdir. Eğer bina dışı yapılan bir inşaat sektöründe bulunuyorsanız 12 farklı şekilde de destek alabilme imkanı bulunmaktadır.

İmalat Sektörü

KOSGEB destekleri arasında önemli sektörlerden bir diğeri de imalat sektörüdür. Son derece önemli bir sektör olması imalat sektörünü son derece ön plana taşır. Tütün ürünleri, giyim eşya ürünlerinin üretimi, tekstil ürünlerinin imalatı gibi alanlarda destek almak mümkün olmaktadır. Bu sektörde KOSGEB yaklaşık olarak 324 farklı alanda sizlere destek verebilmektedir.

Ancak imalat alanında desteklerden yararlanmak istiyorsanız belirli detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. İmalat sektörünü her geçen gün daha da geliştirmeyi hedef haline getiren KOSGEB bu destekler konusunda sizlere gereken her türlü eğitim desteğini de vermektedir. Ancak kurum tarafından verilen eğitimlere düzenli olarak katılmak ve gerekli başarıyı göstermeniz gerekiyor.

Ticaret Sektörü

Ticaret sektörü KOSGEB destekleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu sektörde birçok farklı alanda destek alabilmek mümkün olabilir. Ticaret sektöründe yer alanlar desteklerden şartları yerine getirdikleri taktirde kolayca yararlanabilirler. Ancak özellikle perakende sektöründe olanlar ile toptan ticaret sektöründe bulunanlar çok daha kolay bir şekilde KOSGEB destekleri alabilme şansına sahip olabiliyor.

Bu sektörde yer alıyorsanız ya da almayı planlıyorsanız iyi bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’e başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. KOSGEB’in çok hızlı ve kolay şekilde destek verdiği ikinci sektör olarak bilinmektedir. Ticaret sektöründe bir iş kurmayı planlıyorsanız iş planınızı ve KOSGEB projenizi son derece detaylı bir şekilde hazırlamanız gerekiyor.

Ulaştırma ve Depolama Sektörü

KOSGEB tarafından doğrudan desteklenen sektörlerden birisi de ulaştırma sektörüdür. Ulaştırma ve depolama sektörü alanında işletme kurmayı planlıyorsanız KOSGEB destekleri ile işletmenizi daha hızlı bir şekilde kurma imkanı elde edebilirsiniz. Kara taşımacılığı ile boru hattı taşımacılığını kapsayan bu destekler ile büyük bir şirket kurma imkanı bulabilirsiniz. Bunların yanında hava yolu taşımacılığı alanı, su yolu taşımacılığı alanı da yine desteklenen ulaşım sektörleri arasında yer alıyor.

KOSGEB son derece profesyonel bir şekilde hazırlanan projeleri dikkate alarak sizlere destek vermektedir. Bu sektörde yaklaşık olarak 38 farklı alanda destek programlarından yararlanabilirsiniz. Ancak eğitim ve projelerin hazırlanması gibi süreçlerde gereken titizliği göstermeniz gerekiyor.

 

Konaklama ve İçecek Hizmetleri Alanları

Konaklama ve içecek sektörleri son derece dinamik olan sektörlerdir. Bu sektörlerde yer almak isteyen kişilerin verilen desteklerden yararlanabilmesi için detaylı olarak hazırlanmış olan bir projeye ihtiyaçları bulunmaktadır. KOSGEB tarafından doğrudan desteklenen birçok proje sayesinde kısa sürede işletmenizi kurma imkanı elde edebilirsiniz.

Konaklama ve içerik sektörlerinde 14 farklı alanda destek almak mümkün olmaktadır. Ancak kahve salonları ile kokteyl salonları bu destek programına dahil edilmemektedir. Bunların haricindeki alanlarda faaliyet göstermek istiyorsanız KOSGEB destekleri ile hayalini kurduğunuz işletmeyi kurabilir ve kısa sürede iş dünyasına atılabilirsiniz.

 

KOSGEB’den Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB desteklerinde yararlanabilecek kişiler de önceden belirlenmiştir. Bu kişiler hem KOSGEB desteklerinden yararlanabilecekler listesinde yer almalı hem de kriterleri detaylı olarak yerine getirmelidirler. Bu desteklerden yararlanabilecek olan kişiler şunlardır:

 • 18 yaşını dolduran reşit bireyler
 • KOSGEB tarafından verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılan ve bu eğitimleri başarı ile tamamlayanlar
 • Halihazırda işletmesi kurulmuş olan işletmeler destek alacak ise KOBİ statüsünde olanlar
 • Kurula bir işletme için destek alınacak ise KOSGEB veritabanına işletme kaydı yapılmış olmalıdır.

Bu kişiler başvuruları olumlu sonuçlandığı taktirde aradıkları destekleri alabilirler. Ancak destek almak ile bu süreç de tamamlanmaz. Kurum tarafından sürekli denetlemelerin yapılacağı ve desteklerin ne şekilde kullanılacağı da bilinmelidir. KOSGEB tarafından verilen desteklerin kurumun yönergeleri doğrultusunda kullanılması son derece önem taşıyan bir konudur.

 

KOSGEB Girişimcilik Destekleri Ne Kadar?

KOSGEB destekleri her sektöre aynı miktarda verilmiyor. Verile desteklerin maddi olarak değeri kendi içerisinde 4’e ayrılmaktadır. Bunlar arasında en fazla verile destek programı ileri girişimcilik destek programıdır. Bu destek programına 375 bin Türk Lirası destek verilir. Bir diğer program ise girişimcilik destek programıdır. Bu programa ise 150 bin Türk Lirası verilmektedir.

Geleneksel girişimci destek programına ise 65 bin Türk Lirası verilerek girişimcilerin desteklenmesi sağlanır. İş planı ödülü destek programı da verilen destekler arasında yer alsa da ne kadar verildiği hakkında net olarak bir bilgi bulunmaz. Bulunduğunuz sektör hangi programa dahil ise o programın maddi desteğini alabilme hakkı elde edebilirsiniz.

 

KOSGEB AR-GE Destekleri

KOSGEB kendi çatısı altında önemle incelediği ve destekler verdiği bir diğer alan ise AR-GE alanıdır. Bu alanda destek programlarından yararlanmak isteyen sektörler kendi alanlarını son derece iyi şekilde belirlemelidir. Çünkü her alana verilen destek miktarı farklılık göstermektedir. KOSGEB, AR-GE alanında beş farklı programda kişilere destek veriyor. Bu destekler şu şekildedir:

 • AR-GE, UR-GE ile İnovasyon Destek Programına dahil olan işletmeler için 6 milyon Türk Lirası verilir.
 • AR-GE ve İnovasyon Destek Programına dahil olan işletmeler için ise 750 bin Türk Lirası verilir.
 • Endüstriyel Uygulama Destek Programlarına dahil olanlara 818 bin Türk Lirası verilir.
 • KOBİ TEKNOYATIRIM- KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programlarına dahil olan işletmeler için ise 6 milyon Türk Lirası verilir.
 • Stratejik Ürün Destek Programına dahil olan işletmeler içi ise 6 milyon Türk Lirası destek verilmektedir.

Bu programlara dahil olan işletmelere ayrılan yardımlar çok daha fazladır. KOSGEB destekleri her sene güncellenen rakamlardır. Bu nedenle başvuru yapılan alanda kişilere ne kadar destek verildiğinin bilinmesi sağlıklı başvuru ve proje süreci için büyük bir önem taşımaktadır.

 

İş Geliştirme, Büyüme ve Uluslararası Olma Destekleri

Teknolojik ürünlerin tasarım ve üretimini yapan işletmeler eğer yurt dışında da faaliyet göstermek isterlerse KOSGEB desteklerinden yararlanabilirler. Bu desteklerden yararlanmak isteyenlerin şartları yerine getirmesi son derece önemli bir detaydır. Bu programa dahil olan kişilerin alabilecekleri destek tutarları şunlardır.

 • İşletme Geliştirme Destek Programına dahil olan işletmeler 480 Türk Lirası destek alırlar.
 • İş Birliği Destek Programına dahil olanlar 10 milyon Türk Lirası destek alırlar.
 • KOBİ- GEL 1 milyon Türk Lirası destek veriyor.
 • Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programına dahil yatırımcılara ise 60 bin USD destek veriliyor.
 • Yurt Dışı Pazar Destek Programı için 300 bin Türk Lirası destek veriliyor.
 • Tematik Proje Destek Programı için verilen desteklerde net bir ücret bulunmuyor.
 • Genel Destek Programına dahil olanlar için ise yine net bir ücret bulunmamaktadır.

Bu destekleri alabilmek için de yine her programa göre hazırlanan şartları karşılayabilmeniz büyük bir önem taşıyor. Yüklü miktarda destekler olması kişilerin projelerini hazırlarken profesyonel davranmasını da gerekli hale getiriyor.

 

KOBİ Finansman Destekleri

KOBİ finansman destekleri de en çok merak edilen destek programları arasında yer almaktadır. Yurtdışından ithal olarak gelen ürünleri eğer Türkiye’de kendi imkanları ile üretmeye çalışan KOBİ’ler var ise KOSGEB destekleri ile daha kolay bir şekilde büyüme sağlayabilirler. KOBİ finansman destekleri arasında yüksek meblağlar bulunuyor. Bunlardan ilki KOBİ finansman destek programı olarak 500 bin Türk Lirası olarak verilen destektir. Bir diğer destek ise Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansal Kiralama Destek Programı kapsamında verilen 750 bin Türk Lirası değerindeki destektir. KOBİ finansman desteklerinden yararlanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konu ise yine her destek programında olduğu gibi proje hazırlamasıdır.

 

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB girişimcilere vereceği destekler kapsamında son derece detaylı olarak bir eğitim programı da sunar. Bu eğitim programlarından yararlanabilmek için eğitimlere katılmak önemli bir zorunluluktur. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne hemen her destek başvurusu yapan kişi katılıyor. Bu programa kaydolarak eğitimleri almanız ve eğitimleri de belirli ölçütlerde tamamlamanız gerekiyor.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi günümüzde uzaktan eğitim olarak veriliyor. Böylece internetin bulunduğu hemen her yerden eğitimlere katılabilme şansınız bulunuyor. KOSGEB eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra sizlere bir sertifika verilir. Bu sertifika ile destek paketlerine başvurma hakkı elde edersiniz.

Okuyunuz: Devlet Destekleri

KOSGEB Destek Paketlerine Başvuru

KOSGEB girişimci eğitimlerini tamamlayarak sertifika aldıysanız bu paketlere nasıl başvuru yapmanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Gerekli başvuruyu yapabilmek için e Devlet portalını kullanmanız gerekiyor. Bu portal üzerinden KOSGEB başvurusunu kolayca yapabilirsiniz.

Başvuruyu yapabilmek ihtiyaç duyulan sertifikayı alabilmek için ise sınavlardan belli bir puanı almak gerekiyor. Adaylar için hazırlanan sınavda 100 tam puan üzerinden 70 puan alınması bekleniyor. Bu barajın altında kalırsanız girişimcilik kursunuz başarısız sayılır.

İlk zamanlarda yüz yüze verilen eğitimler pandemi süreci nedeniyle artık online olarak yapılmaktadır. Bu nedenle de sisteme dahil olduğunuzda online sistemlere giriş yapabilecek donanıma sahip olmanız gerekiyor. Bu süreçte zaman ve mekan sınırlaması olmadan bu eğitimlere dahil olabilme fırsatı sunulmaktadır. Derslerde kullanılan tüm kaynaklar ve materyaller de elektronik ortamlarda paylaşılmaktadır. Bu nedenle adaylar herhangi bir sorun ya da engel yaşamadan bu eğitimlere katılabilme şansı elde etmektedir.

 

KOSGEB Eğitimlerine Başvuru Yapmak

KOSGEB girişimcilik eğitimlerine başvuru yapmak istiyorsanız ilk olarak bir e devlet şifreniz olması gerekiyor. Bununla birlikte sisteme kaydolduğunuz hesap üzerinden KOSGEB e Akademi sayfasına giriş yapmanız isteniyor. Bu süre sonrasında da şu adımları takip ederek eğitimlere katılabilirsiniz:

 • KOSGEB e Akademi sayfasına giriş işleminizi yapın.
 • Sağ üst köşede bulunan GİRİŞ kısmına tıklayın.
 • Buradan Eğitimlerim kısmına girin.
 • Daha sonra Tüm Eğitimlerin kısmını tıklayın.
 • Girişimcilik ve Genel Eğitimler alanında bulunan 3 kurs bulunması gerekir.
 • Bu kurslardan hangisine katılmak istiyorsanız onu tıklamalısınız.

Sonrasında da sizlerden istenilen tüm bilgileri detaylı olarak doldurmalı ve sonrasında kayıt işlemlerinizi tamamlamalısınız. Sizlerden istenilen tüm bilgileri detaylı olarak doldurmanız bu süreçte son derece önemli bir detaydır. Eksik bilgiler ya da güncel olmayan bilgilerle başvuru yapmak eğitim başvurunuzun reddedilmesine neden olabilmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra da takip süreci başlar.

 

KOSGEB Başvuru Sorgulama

KOSGEB girişimcilik eğitimlerine başvuru yaptıysanız belli bir süre boyunca beklemeniz gerekiyor. Bu bekleme süresince yapılan başvuruları takip etmek isterseniz KOBİGEL sorgulama ekranını kullanabilirsiniz. Bu sorgulama ekranı üzerinden kimlere eğitim hakkı çıktığını kontrol edebilirsiniz. Sorgulama sırasında sizlerden T.C. kimlik numaranız ya da vergi kimlik numaranız istenecektir. Bu numaralardan herhangi birini doğru bir şekilde yazarak başvuru işlemlerinizi sorgulayabilirsiniz.

Scroll to Top