Şarık Tara Kimdir Nasıl Zengin Olmuştur

22 Nisan 1930 senesinde Üsküp’te dünyaya gelen Şarık Tara’nın annesi Erenköy Kız Lisesi’nde tahsilatını yapmıştır. 1942 senesinde Reşat Karabuda’nın yardım etmesiyle İstanbul’a gelir ve yengesinde bir süre kalır. 1944 yılında ise ailesi de Türkiye’ye gelir ve lise eğitimini Şişlide tamamlar. Mezuniyetinin ardından ENKA Kolektif Şirketini kurarak Şarık Tara nın başarıları ardı ardına gelmeye başlar. Şirketin ismi Enişte ve kayınbirader kelimelerinin ilk hecelerinin alımıyla oluşmuştur. Bu şirket 1972 senesinde holdinge dönüşmüştür.

Kendi bünyesinde birçok şirket yer almıştır. Büyük başarılı bir iş adamı olan Vehbi Koç ile de arkadaştır zamanında. 24 saat aralıksız çalıştığını ve 48 saat, 72 saat kadar çalıştığı günleri ise bir röportajında anlatmıştır. 10 senede yalnızca 4 gün tatil yapmıştır. Ancak çalışmalarının karşılıklarını iki ortak aldıklarını da dile getirmişlerdir. Şarık Tara’nın başarıları dünden bugüne bakıldığında gayet etkileyicidir.

Şarık Tara Başarıları

  1. İlk işini Libya’da gerçekleştirmiştir.
  2. Şirketinin dönüm noktası olan İstanbul Boğaz Köprüsü projesi sayesinde büyük başarı yakalamıştır.
  3. İlk yabancı ortağıyla çalışma yolunu ise 3 viyadüğün inşaatı sağlamıştır.
  4. 1. Körü projesini bin bir güçlükle bile olsa bitirmiştir.
  5. ENKA’nın Libya’da girmiş olduğu bir projeden karlı çıkarak iyi paralar kazanmasıyla zamanla taşeronluktan caymıştır. Şarık Tara için ise o zamanlarda ki en büyük dert teminat mektubu almak olmuştur.
  6. Yabancılar o dönemde Türk bankalarından gelen teminat mektuplarını kabul etmiyorlarmış. Bu sebeple yabancılarla yapılan işlerde işin tamamını Şarık Tara yapıyor olsa dahi sadece %30’unu yapmış olarak kabul ettirebiliyordu.
  7. ENKA’nın başarılı olmuş olmasında ise Şarık Tara’nın çok sevilen bir insan olması, sıcakkanlılığı büyük önem taşımıştır.
  8. Kamu ve önemli olan özel kuruluşlarda ve spor kulüplerinde bulunmuştur. Bu kuruluşlara her türlü desteği sağlamaktadır.
  9. 56 yaşında koltuğunu bırakmak istemiştir. Çevresi her ne kadar erken diye düşünse de o erken olduğunu değil tam vakti olduğunu düşünmüştür.
  10. 1986 yılında Sinan Tara’ya kendi koltuğunu devretmiştir. Yönetim Kurulu Başkanlığını Sinan Tara yaparken Onursal Başkanlığı ise Şarık Tara sürdürmektedir. Şarık Tara’nın başarıları her zaman takdir edilmiştir.

Rahmi Koç Başarı Hikayesi Nasıl Zengin Olmuştur

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir