Etkili iş Görüşmesi Nasıl Yapılır Altın Kuralları

 “etkili iş görüşmesi nasıl yapılır ve görüşme teknikleri nelerdir? sorularının cevabını bulacaksınız.

Günümüzde her insanın güzel bir işte çalışması eminim hayalidir. İlanlara bakıyorsunuz size uygun birkaç tane iş ilanı var onlarda tam size göre. Siz de bu işe girmek istiyorsunuz, burada çalışmak istiyorsunuz. Burada yapacağınız nedir? Öncelikle ilk iş etkili güncel bir CV hazırlamak[1] ve işyeri insan kaynaklarının yolunu tutup iş görüşmesine gitmektir. Fakat burada asıl önemli olan kaliteli bir iş görüşmesi yapmak ve insan kaynaklarını etkilemektir.

Diğer yandan iş görüşmeleri adaylar üzerinde stres yapmaktadır. Fakat biz burada üzerimizdeki stresi atıp insan kaynaklarına odaklanmamız gerekiyor. Biz iş görüşmesinde sadece CV bırakmaya değil kendimizi en iyi şekilde anlatmaya gidiyoruz. Tabiri caizse kendimizin reklamını yapıyoruz. Eğer reklamımız insan kaynakları tarafından beğenilirse ne âlâ. Şunu unutmamak gerekiyor! Gün içersinde bir çok kez iş görüşmeleri yapan insan kaynakları farklı, kendini iyi ifade edebilen, abartısız, rahat, hep soru bekleyen değil aynı kendiside soru sorabilen, enerjisi, performansı yüksek görüşmede kendisini etkileyen iş adaylarına daha çok odaklanıyorlar. Bu anlamda özgüveni yüksek kendine güvenen ve ne istediğini bilen, bakımlı ve özenli bir dış görünüşe sahip olmak ve aynı zamanda ifadeleri güçlü bir tarz benimsemek insan kaynaklarını etkilemede çok önemlidir efendim.  

Şimdi isterseniz iş görüşmelerinde insan kaynaklarını etkileme teknikleri nedir? Bunlara göz atalım.

  • Takım elbise ve fiziksel görünüş

Görüşmelere gitmeden önce ister erkek olun isterse bayan olunuz, mutlaka takım elbise ile gitmenizde fayda vardır. Bu sizin işe verdiğiniz önemi gösterir. Asla günlük kıyafetlerle, yırtık kot pantolonla, buruşuk, ütüsüz kirli elbiselerle, aşırı makyajla, aşırı rahatsız eden kokularla, boyasız ayakkabılarla, dağınık saç şekilleriyle görüşmelere çıkıp gitmeyin.  Erkek iseniz sakal tıraşınızı yapmayı unutmayın.

  • Güncel etkili CV hazırlamak

Bir işe girmenin en önemli adımı etkili bir güncel CV hazırlamaktır. Nedir? güncel bir CV hazırlama dediğinizi duyar gibiyim. Efendim teknolojinin devleştiği bir zaman diliminde yaşıyoruz. Teknolojinin girmediği mekan yok gibidir artık. Her şey son sürat değişmekte ve gelişime uğramaktadır. Artık eskiden kullanılan CV formatlarını yerini daha orijinal, güncel formatlar almıştır. Geniş bir bilgi sahibi olmak için mutlaka “İŞ GARANTİLİ GÜNCEL CV HAZIRLAMA TEKNİKLERİ” konulu makaleyi okuyunuz.

  • Rahat olun

Diğer bir husus ise görüşmelerde relax olmaktır. Yani rahat olmaktır. Biliyorum ki iş görüşmeleri adaylar üzerinde stres yapmaktadır. Bu da kişiyi negatif anlamda olumsuz etkilemektedir. Asla buna izin vermeyin. Güler yüzlü olun, kendinizi tane tane ifade edin. Saygıdan taviz vermeyin. Size sorulan sorulara tatmin edici ama abartısız, az ve öz cevaplar verin. Tüm bunlar insan kaynaklarını olumlu manada etkileyeceğinden emin olun.

  • İstediğiniz işe odaklanın

Görüşmede istediğiniz iş pozisyonu iyi analiz ederek kendinizden etkili örnekler verin asla konu dışına çıkmayın. İşinizle alakalı gerçekçi örnekler verin. Örneğin; ilaç mümessili olmak için bir ilaç firmasının iş görüşmesinde “aracım ile 1.000.000 km yol yaptım.” Veya “sağlık sektörüne yönelik konferanslara katıldım.”, “şu terfiler ve ödüllerim var” gibi etkileyici gerçek olan örnekler verebilirsiniz. Ama asla yalan söylemeyin. Bence buna hiç değmez. Sonunda kaybeden siz olursunuz.

  • Becerileriniz ve Yeteneklerinizi Sergileyin

Üstün yönlerinizi yani diğer adaylardan üstün kılan yanlarınızı ifade edin. Görüşmelerde ilgili ilgisiz becerilerinizi, yeteneklerinizi anlatmanız oldukça anlamsızdır. Örneğin güzel sesiniz var, güzel şarkı söylüyorsunuz. Bunu belirtmeniz gereksizdir. “Fakat popstar yarışmasında işe yarayabilir.:-)))” Sadece iş odaklı becerilerinizi, yeteneklerinizi üstün yanlarınızı belirtin. Örneğin bilgisayar firmasına iş başvurusunda bulunacaksanız, bilgisayar bilginizin ileri düzey seviyede ve sertifikalarınızın olduğunu mutlaka ifade edin. Tabi bu sertifikalara sahip iseniz.

  • Orjinal Olun

Demode olmuş klişe cümleler kurmaktan kaçının. Günün trendi neyse ona göre abartmadan güncel ifadeleri sarfedin. Herkesin kurduğu cümleleri kurmayın. Orijinal olmaya gayret gösterin.

  • Dinleyin ve Bekleyin

İyi bir dinleyici olun. Dinledikten sonra düşünerek ve cümlelerinizi tartarak cevaplarınızı verin. Acele etmeyin. Sakin kalın. Kısacası karşı tarafı dinleyip ve biraz durup düşünün ondan sonra konuşun. Bu kısa durup düşünme zaman dilimi, karşı taraf için merak konusu olup dikkatleri üzerinize çekecektir. Aynı zamanda cevap vermekte acele etmediğinizi göstermesi açısından karşı taraf için pozitif bir etki meydana getirecektir.

  • Ciddiyetinizi koruyun

Görüşmelerde ciddiyeti korumak çok önemlidir. Karşı taraf her zaman önemsenmek ister bunu unutmayın. Lakayt davranışlar sergilemeniz karşı tarafı rahatsız edecektir. İş görüşmeniz olumsuzlukla sonuçlanması muhtemeldir.

           Kendinize güvenin, korkularınızı varsa onu yenin, kendinizi her daim geliştirin, gösterişten, lakaytlıktan ve klişe olmaktan kaçının. İşinize odaklanın ve insanların sevdiği cümleleri kurun. Konu dışına çıkmayın. Cevaplarınız net, karşı tarafı tatmin edecek şekilde ama uzatmadan verin. Mutlaka ama mutlaka etkili bir CV hazırlayın. Hem ilk karşılaşmada hem de ayrılırken selamlaşmayı mutlaka yapın.

Tek bir yanıt

  1. Ferdi

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir