Başarılı Olmak için Huy Edinmemiz Gereken 9 Alışkanlık

İş hayatında davranışlarımız başarılarımıza yön veren şansımızla birlikte büyük bir etmendir.Bu davranışlarımız sürekli hale geldiği zaman huy adı verilen sürekli davranışlara dönüşmektedir.Peki huy nedir diye sorarsanız, huy insanın kendi beyninin gerekli davranışı gerçekleştirmesi için emir komuta zincirine ihtiyacının olmaması demektir.Rastgele yemek yemek, konuşmak, su içmek gibi bir davranış haline gelmesidir.Peki bize avantaj sağlayacak, başarılı olmak için huy edinmemiz gereken 9 alışkanlık nedir?

1-Erken Kalkıp Yol Almak

Başarılı insanların %95 i sabah erken saatlerde kalkıp gün ışığından ve sabah güneşinin verdiği enerjiden faydalanmaktadırlar.Yapılan araştırmalara göre insanın gün içersinde en enerjik olabileceği saat sabah 8 ile öğlen 12 arası.Erken  saatte uyananlar bu enerjiden faydalanır, uyuyanlar ise bu fırsatı kaçırmış olurlar.Başarılı Olmak için Huy Edinmemiz Gereken 9 Alışkanlık dan en önemlisi diyebiliriz.

2-Düzenli Spor Yapmak

Sağlam kafa sağlam vücudta bulunur sözünden de anlaşılacağı gibi spor yapmakta bizim daha dinç daha enerjik olmamız yönünde katkı sağlamaktadır.İlk başlarda gözümüze yorucu gelsede aslına ilerleyen zamanlarda kendimize daha enerjik hissetmemizi sağlamaktadır.Ayrıca özgüven ve serotinin kaynağıdır.

3-Zaman Yönetimi Yapmak

Çok fazla çalışmak stresi beraberinde getirir.Ancak aynı zamanda başarmak için çok çalışmak gerekli.Biz bu cümleyi düzeltelim ve başarmak için verimli çalışmak gerekli diyelim.Gün içerisinde zamanınmızı nasıl aktif kullanabileceğimiz şeklinde disiplinli bir plan yaparsak daha az ama daha fazla verimli çalışmış oluruz.

4-Planlı Olmak

Gün içerisinde ne yapıcağız veya ne yapıcaktık diye soruyorsak kendimize bilmeliyiz ki plan bizim hayatımıza hiç uğramamış.Plan yapmak bizim daha verimli çalışmamızı ve hatalarımızı minimuma indirmemizi sağlamaktadır.Aynı zamanda vizyon ve misyon sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerlemizde yardımcı olacaktır.

5-Kitap Okumak

Eğitim insan hayatında bitmeyecek ve sürekliliği daima devam edicek bir süreçtir.Unutmamalıyız ki bilgi bizim en büyük servetimizdir.Kendimizi sürekli geliştirmek için kitap okumak olmazsa olmaz alışkanlıklarımızdan birisi olmak zorundadır.Kitap okudukça size sağladığı katkılar birikerek sizi donanımlı bir hale getirecektir.

6-Ekonomi Haberlerini Takip Etmek

Sabah kalkar kalkmaz yapmamız edinmemiz gereken alışkanlıklardan birisidir.Güne okuduğumuz bu haberlerle başlamamız gün içersinde bilinç altımızın bizden habersiz ilgilenmesini sağlamaktadır.İş hayatında olmamız dolayısıyla ekonomik gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekmektedir.

7-Sosyal Hobiler Edinmek

Para kazanmak istiyorsak herşeyin işten ibaret olmadığını bilmemiz gerekmektedir.Tek bir işle ne kadar çok uğraşırsanız stres seviyeniz o derece artacaktır.Artan stresiniz iş ortamınızı olumsuz etkileyecek ve başarınızı düşürecektir.Bu nedenle iş dışında ailenize zaman ayırmak, sosyal faliyetler gerçekleştirmeniz tükenmişlik sendromunu yaşamanızı önleyecektir.

8-Teknolojiyle  Yakın Olmak

Uzay çağında olduğumuz hepimiz tarafından bilinmektedir.Artık iş akışı bilgisayarlar sayesinde, gelişen teknolojiyle çok hızlı ilerliyor.Bizde geri kalmamak için manuel çalışmak yerine bilgisayarları ve teknolojiyi hayatımıza entegre etmek zorundayız.

9-Not Tutmak

Söz uçar yazı kalır.Gün içerisinde bilgisayar değilde mutlaka yanınızda bir not defteri bulundurmanız gerekir.Hızlı akan hayatımızda gün içersinde unutmamız gereken durumlar oluşabilir.Bu not ettiğimiz durumlar ileride bir gün mutlaka işimize yarıyabilir.

Başarılı Olmak için Huy Edinmemiz Gereken 9 Alışkanlık başarıya giden yolda yanımızda mutlaka olması gerekir.

 

Zenginlerin 13 ortak özelliği başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir